PRP fiyatları 2020, kullanılan teknolojiye göre değişim göstermektedir. PRP, kafa derisindeki yaraların iyileşmesi, dökülmüş saçların tekrar çıkması hedefiyle yapılan bir işlemdir.

PRP konusunda bazı görüş ayrılıkları bulunmaktadır. Enjeksiyonların doğal saç büyümesini tetiklediğini, saç folikülündeki kan akışını ve saç şaftının kalınlığını artırarak tedavinin gerçekleştiğini düşünen uzmanlar da bulunmaktadır. Bazen bu yaklaşım diğer saç dökülmesi işlemleri veya ilaçları ile birleştirilebilmektedir.

Saç, kadın ve erkekler için tamamlayıcı bir unsur olarak görülmektedir. Bu nedenle saç konusunda yapılan birçok uygulama da mevcuttur. Bu uygulamalar kadınlar ve erkekler için uygundur.

PRP Aşamaları Nelerdir?

PRP fiyatları 2020 seçilen kliniğe göre farklılık gösterse de aşamaları değişkenlik göstermemektedir. PRP tedavisi, üç aşamalı bir süreç olmasıyla dikkat çekmektedir. Neredeyse bütün PRP tedavileri 4-6 hafta sürmektedir.

PRP Tedavi Süreci Birinci Aşama

Birinci aşama kan alma işlemi olarak geçer. Kan kişinin kolundan alınır ve farklı yoğunluklardaki kanı almak için santrifüj denilen makinenin içine koyulur.

PRP Tedavi Süreci İkinci Aşama

PRP fiyatları 2020 için net rakamların gözlenmesi mümkün değildir. Her PRP uygulamasında aynı işlemlerin yapılması da durumu değiştirmemektedir. PRP işleminde ikinci aşama ise Santrifüj ile alakalıdır. Bu aşamada makinenin içinde kan 10 dakika gibi bir sürede farklı katmanlara ayrılmaktadır.

Bu katmanlar şu şekilde sıralanmaktadır:

 • Trombosit plazma
 • Kırmızı kan hücreleri

Saç PRP tedavisi fiyatları 2020 konusunda detaylı bilgi almak için uzman bir kliniğe başvuru yapılmalıdır. Bu işlem basit ve acısız olmakla birlikte kesinlikle bir uzman tarafından gerçekleştirilmelidir.

PRP Tedavi Süreci Üçüncü Aşama

Katmanlara ayrılan kandan değeri yüksek olan trombosit bir şırınga yardımıyla çekilir. Daha sonra kafa derisinin saç uzamasına ihtiyaç duyan bölgelerine enjekte edilir. PRP tedavisi fiyatları 2019 yılına göre fazla bir değişkenlik göstermemesiyle dikkat çekmektedir.

PRP Yan Etkileri Nelerdir?

PRP tedavisi kafa derisine kendi kanınızı enjekte etmeyi içerdiği için bulaşıcı bir hastalık riski taşımamaktadır.

Yine de, enjeksiyon içeren herhangi bir tedavi her zaman yan etki riski taşımaktadır. Bu riskler:

 • Kan damarlarında veya sinirlerde zedelenme
 • Enfeksiyon
 • Enjeksiyon noktalarında kalsifikasyon yara dokusu

Terapide kullanılan anestezilere olumsuz tepki vermek gibi bir durum da yaşanabilmektedir. Saç dökülmesi için PRP tedavisine devam etmeye karar verirseniz, doktorunuza anestezilere toleransınız hakkında önceden bilgi vermeniz gerekmektedir.

PRP fiyatları 2020 için detaylı bilgi almak birinci koşuldur. Her cerrahi işlemde olduğu gibi PRP’de de ufak sayılabilecek riskler bulunabilmektedir.

PRP Riskleri Nelerdir?

Takviyeler ve otlar dahil olmak üzere PRP işlemi öncesinde hastaların ilaçları bildirdiğinden emin olması gerekmektedir.

İlk konsültasyona gidildiğinde birçok uzman, saç PRP işlemine karşı şunları sormaktadır:

 • Hangi kan sulandırıcıyı kullanıyorsunuz?
 • Çok sigara içiyor musunuz?
 • Alkol veya madde bağımlılığı öykünüz var mı?

Bunun yanı sıra size herhangi bir teşhis konulduğunda PRP işlemini reddetmek gibi bir olasılığınız da mevcuttur.

O teşhislerden bazıları:

 • Akut veya kronik enfeksiyonlar
 • Kanser
 • Kronik karaciğer hastalığı
 • Kronik cilt hastalığı
 • Trombosit disfonksiyon sendromları
 • Sistemik bozukluk
 • Kan zehirlenmesi
 • Düşük trombosit sayısı
 • Tiroid hastalığı

PRP Dökülmeyi Engelleyebilir mi?

Saç dökülmesi ve incelmesi tüm cinsiyetlerde sık görülen problemlerdir. Yapılan bir araştırmada yaklaşık 50 milyon erkek ve 30 milyon kadının saç problemleri yaşadığı gözler önüne serildi. Saç dökülmesi özellikle 50 yaşından sonra veya stres sonucu yaşanmaktadır. Doğal bir süreç olarak değerlendirilmemelidir.

PRP fiyatları 2020 konusu öncesinde titiz bir araştırma yapılmalıdır. Çünkü görünüşte, değişen düzeylerde güvenilirlik ve başarı ile yüzlerce farklı saç dökülmesi tedavisi bulunmaktadır.

Ancak bazı tedavi yöntemleri, çok daha sağlam bir bilimsel temele dayanmaktadır. Bu tedavilerden birisi PRP işlemidir. Kandan alınan ve saç derisine enjekte edilen PRP, saçların büyüdüğü foliküller de dahil olmak üzere vücut dokularını iyileştirmeye yardımcı olabileceği iddia edilen bir maddedir.

Saç PRP Nedir?

PRP, maddeyi kandan ayırarak iyileşmeyi destekleyen spesifik proteinlerin konsantrasyonunu artırabilecek santrifüj benzeri bir mekanizma kullanarak kandan çıkarılan bir maddedir. PRP cilt tedavisi fiyatları 2020 genel olarak değişkenlik gösterebilmektedir.

Çıkarılan bu PRP maddesi dökülmenin veya azalmanın görüldüğü yerlerde kullanılabilmektedir. Bunun yanı sıra bu madde tendon yaralanmaları ve osteoartrit tedavisi için de kullanılabilmektedir.

Araştırmalar ayrıca PRP enjeksiyonlarının androjenik alopesi (erkek tipi kellik) tedavisinde de kullanılabileceğini düşündürmektedir. PRP fiyatları 2020 günümüzde hala popülaritesini koruyan bir konudur.

PRP Klinik Deneyler

Saç PRP işlemine ilişkin birçok klinik çalışma mevcuttur. Bu yöntem zaman ilerledikçe faydası daha da artan bir tedavi yöntemi olarak dikkat çekmektedir.

2015 klinik çalışması: 3 ay boyunca 2 ila 3 haftada bir PRP enjeksiyonları alan 10 kişinin kıl sayısı, bu kılların kalınlığı ve saç köklerinin gücü iyileşme gösterdi. Bu çalışma, diğer PRP ve saç dökülmesi çalışmalarının bulgularına ekstra destek sağlamaya yardımcı olmuştur. Ancak 10 kişi hala örnek olamayacak kadar küçüktür.

2019 klinik çalışması: 6 ay boyunca farklı saç tedavileri kullanan iki grup insan karşılaştırıldı. 20 kişilik bir grup minoksidil (Rogaine) ve 20 kişilik grup PRP enjeksiyonları kullandı. Otuz kişi çalışmayı bitirdi ve sonuçlar PRP’nin saç dökülmesi için Rogaine’den çok daha iyi performans gösterdiğini gösterdi. Çalışma, trombosit seviyesinin önemini de ortaya koydu. Ayrıca bu çalışma PRP fiyatları 2020 detaylarına yön verebilecek bir çalışma olarak öne çıkmıştır. Kişinin kendi plazması, saç dökülmesini durdurma konusunda belirleyici bir etken olarak bildirilmiştir. Daha düşük bir kan trombosit seviyesine sahip kişilerde ise PRP’nin etkili olmayacağı anlamına gelmektedir.

PRP Tedavisi Kalıcı Bir Çözüm müdür?

PRP fiyatları 2020 konusuna ek olarak PRP’nin kalıcılığı da sorgulanmaktadır. Sonuçlar ortaya çıkmaya başladıktan sonra, yeni saç büyümesini sürdürmek için yılda en az bir kez rötuş yapılması gerekmektedir.

PRP tedavi fiyatı bilgisi almadan önce bütün çözüm, risk ve yan etkiler konusunda detaylı bir araştırma yaparak kendiniz için en uygun tedavi yöntemini seçebilirsiniz.