Plastik Cerrahi, kişinin doğuştan ya da yaş almasıyla beraber vücudunun farklı kesimlerinde oluşan deformasyonların ve problemlerin cerrahi operasyon ile giderilmesidir. Plastik cerrahi doğuştan oluşmuş problemler ile ilgilenir. Örneğin, yapışık parmaklar, yarık dudak gibi. Kazayla oluşmuş vücut deformasyonlarıyla ilgilenir. Örneğin yanıklar, kazalara bağlı yüz yaralanmaları gibi. Özellikle yüz çevresindeki kemik bozuklukları, kopmalar, tümör oluşumu ve şekil bozuklukları da plastik cerrahinin ilgi alanlarındandır. Bu işlemler onarım işlemidir. Özellikle yüz kısmında hangi kısım zarar görmüşse ya da sorunluysa, sorunlu alanın onarılmasını sağlar.

Plastik Cerrahi Ameliyatı Neleri Kapsar?

Yüzde oluşan deformasyonlar, yüzde olan ve doğuştan gelen şekil bozuklukları plastik cerrahi ilgi alanlarındandır. Ayrıca yüzde meydana gelen doğuştan ya da sonradan oluşan tümörler, yüzdeki kemik kayıpları ve travmaları, trafik kazaları sebebiyle yüzde oluşan kemik kırıkları, meme asimetrisi, meme dokusundaki fazlalıkların alımı, kanser hastalığı sonrası oluşabilecek deformasyonlar, erkekler için büyük meme problemi, genital bölge problemleri, el ve ayaklarda oluşan şekil bozuklukları, doku tümörleri, yanma sonrası oluşmuş şekil bozuklukları, deformasyonlar, deride ya da derialtında oluşan yaralar, enfeksiyonlar ve kronik yaraların tedavisi plastik cerrahi ameliyatı konusudur.

  Uygulama Yöntemleri

  Plastik cerrahi hastalıkları ve tedavi yöntemleri birbirinden farklıdır ve birkaç farklı bölümden oluşur. Bunlardan ilki ağız, yüz ve çene cerrahisidir. Doğuştan gelen dudak yarıkları, doğuştan ya da daha sonra oluşan tümörler ve yüzde oluşan her türlü kemik kırıklıklarıyla ilgilenir. Bir diğeri baş ve boyun çevresi cerrahisidir. Sorunlu bölgede oluşan tümörlerle, ağız içi ve dudak kanseriyle ve bölgedeki türlü deformasyonlarla ilgilenir. Tercih edilen yöntemlerden biri de estetik cerrahidir. Estetik cerrahide vücudun yenilenmesi ve daha da güzelleşmesi hedeflenir. Yüz kısmında oluşan her türlü deformasyon, gençleştirme, endoskopik germe yöntemleri, göz kapağı ameliyatı, çene ameliyatı, vücutta oluşan yara izlerinin giderilmesi, lazer yöntemleri, meme operasyonları, karın germe ameliyatı, cilt bakımı gibi alanlar estetik cerrahinin konusudur. Bu yöntemler ihtiyaca göre tek başlarına ya da birkaç tanesi beraber uygulanabilir.

  Plastik cerrahi ameliyatları, uzmanlık gerektiren zorlu ameliyatlardır. Bu sebeple ameliyat olmaya karar verdiğinizde referans ile ulaştığınız uzman doktorunuza görünüp çeşitli testler yaptırarak izlenmesi gereken yol haritasını belirlemeniz daha faydalı olacaktır.

  Plastik Cerrahide Ben Aldırma Ameliyatı

  Her insanda görülebilen, oluşma nedeni tam bilinmeyen vücudumuzdaki kabartılı yapılara ben denir. Benler doğuştan gelebilir ya da büyüme aşamasında yirmi yaşına kadar yenileri oluşabilir. Vücudumuzdaki benlerin çok görünür bir yerde olması, çok büyük olması gibi durumlarda insanlar onlardan kurtulmak isteyebilir. Plastik cerrahi ben aldırma operasyonu istenmeyen benlerden kurtulmanızı sağlar. Bazı durumlarda vücudumuzdaki benler kansere sebep olabilecek şekilde tehlikeli yapılar olur. Bu durumda ameliyat olunması şarttır.

  Plastik cerrahi ile gerçekleştirilen ben alma işlemi benin bulunduğu bölgede uygulanan lokal anestezi ile yapılır. Benin çevresine ve alt kısmına minik medikal iğneler ile anestezi uygulanır. Anestezi sayesinde hasta işlem sırasında hiçbir ağrı ya da acı hissetmez. Anestezi hızlı bir şekilde etki ettiğinde ben ve benin altındaki yağ bezeleri tamamen alınır. Ben aldırma ameliyatı sırasında benden ve altındaki dokulardan hiçbirinin kalmaması çok mühimdir. Vücutta hiçbir kalıntısı kalmayacak şekilde yapılmalıdır. Operasyon bittiğinde bölgede oluşan yara dikişler ile kapatılır. Ameliyat yaklaşık yarım saat kadar sürer. Ameliyattan sonra işlemin uygulandığı bölgede alınan benin boyutundan birkaç milim fazla olacak şekilde iz kalabilir. Fakat hafif bir kırışıklığa benzediğinden bu iz fark edilmez.


İlginizi Çekebilecek Ürünlerimiz  Plastik cerrahi ile ben aldırdığınızda ameliyat sonrası sosyal hayatınıza hemen dönüş yapabilirsiniz. Hafif bir sızıdan başka bir ağrı hissedilmez. İki gün geçtikten sonra yara izinizi yıkayabilir ve oluşacak izin daha az olması için bölgeye masaj yapabilirsiniz. Genellikle yüz bölgesindeki benlerin alımı tercih edildiğinden işlem sonrası ameliyatı yaptıran kişi yeni bir görünüş kazanmış olur.

  Burun Estetiği Ameliyatı

  Burun ameliyatları, buruna kıkırdak ve kemik dokusu değiştirilerek yeni bir görünüş verilmesidir. Ameliyatı yaptıracak kişinin ihtiyacına göre burundaki fazla kıkırdak ve kemikler alınabilir ya da eğer az ise kıkırdak ve kemik bölgesindeki eksik kısımları tamamlayıp yeniden şekil oluşturmak yöntemleriyle yapılabilir. Estetik burun ameliyatı, plastik cerrahi yöntemlerinden en zor olanıdır. Açık burun ameliyatı ve kapalı burun ameliyatı olmak üzeri iki tür operasyon vardır. Kapalı burun ameliyatı sırasında uygulanacak bütün cerrahi kesimler burnun iç kısmından yapılır ve alınacak kısımlar ya da yeniden şekil verilecek ise hepsi içeriden halledilir. Açık burun ameliyatında burnun ucu 3 ya da 4 milimlik kesilerek açılır ve operasyon bu şekilde gerçekleştirilir.

  Uzman doktorunuzun tercihine göre uygulanacak yöntem belirlenebilir fakat çoğu insan daha çok açık burun ameliyatını tercih eder çünkü sonuçları daha kesindir. Açık burun ameliyatının sonuçların biri ameliyattan sonra iz bırakmasıdır. Fakat oluşan iz plastik cerrahi yöntemiyle ameliyat edilerek neredeyse görünmez kılınır ve burnun alt kısmında kalır.

  Fiyatları Nasıldır?

  Plastik cerrahi İstanbul içi fiyat araştırması yapacak olursak eğer, fiyat alabileceğimiz tek yer uzman doktorlarımız, ameliyat yapılan hastaneler ve işlemin yapıldığı polikliniklerdir. Plastik cerrahi ameliyatı ameliyat fiyatları, cilt tipleri ve vücudumuzdaki problemler kişiden kişiye değiştiği için değişkenlik gösterir ve kişiye özeldir. Uzman doktorlar haricinde plastik cerrahi operasyonları için üçüncü kişiler fiyat veremez ve internet sayfalarında fiyat bilgisi yayınlayamazlar. Plastik cerrahi ameliyatları için doktor harici fiyat belirtmek bakanlık tarafından da yasaklanmıştır.

Plastik cerrahi ameliyatları, sizi vücudunuzdaki beğenmediğiniz alanlardan kurtarır ve yeni bir ışıltı kazandırır.