Plastik Cerrahi Nedir?

Tam adı Plastik Cerrahi ve Kozmetik Cerrahi olan Cerrahi Anabilim Dalıdır. Genel olarak “Kozmetik Cerrahi” olarak biliriz. Medyadaki yerini öncelikle plastik cerrahi ve uygulamalarından alır.

Estetik Cerrahi ve Plastik Cerrahi

Estetik cerrahi müdahaleler ve girişimler, plastik cerrahinin görünen bir parçasıdır. Estetik cerrahi, plastik cerrahi uygulamalarının %10-20’sini oluşturmaktadır.

Plastik Cerrahi, Rekonstrüktif Mikrocerrahi, Maksillofasiyal Cerrahi, Ortopedik Cerrahi, Baş Boyun ve Deri Tümörü Cerrahisi, Doğumdan gelen sorunlu eller, Yüz Anormalliği Tedavisi, Rift Dudak ve Patal Cerrahisi, Kraniofaceal Cerrahi, Akut Kronik Yara Tedavisi, Doku Nakli Flep Cerrahisi sadece bu cerrahi alanlarından birkaçıdır.

Ülkemizde her türlü yüz estetiği, burun estetiği ve göğüs estetiği hızla büyümektedir. Dünyanın en yaygın estetik ameliyatı olan Liposuction işlemini bu cerrahi ile yaptırırsınız. Ülkemizde diğer en sık uygulanan işlem burun estetiğidir. Saç ekimi, hasta konforunu hızla artıran ve yönteme göre başarıyla uygulanan estetik bir müdahaledir. Genital bölge estetiği, hasta farkındalığını artıran, tedavi edilebileceğini öğrenen ve ümit verici sonuçları olan estetiklerden biridir. Plastik cerrahi nedir? sorunuz bu şekilde bir cevap alır.

Kozmetik Cerrahide Dikkat Edilmesi Gerekenler

Estetik cerrahi, uzun süreli acil ihtiyaçlara rağmen, ameliyatı yapan cerrah ile iletişimin sonucunda yaptırabileceğiniz bir işlemdir. Hastalar arasında bu ameliyatların hiç tehlikeli olmadığına dair yanlış bir algı vardır. Diğer ameliyatlardan çok daha düşük risklidir, ancak ameliyat ve komplikasyon riski her zaman vardır. Bu plastik ameliyatları da normal cerrahi olarak kabul etmeniz gerekir. Bu konuları doktorunuzla ayrıntılı olarak tartışmanız gerekir.

Aksine, uygun ameliyathane koşullarında, her türlü ekipman ve ekiplerle donatılmış bir hastanede fiziksel rahatlık, mutluluk, özgüven ve mutluluk gerektiren bu işlemleri plastik cerrahi doktorları rahatlıkla yapabilirler.

Karşılaştırılabilir oranlara kıyasla çok düşük oranlar için başvururken dikkatli olun. Vücudun içine yerleştirilen implant, protez gibi dolgu bilgileri cerraha sormanız gereken bilgilerdendir. Sadece onaylı ve incelemeye tabi ürünleri kullanmalısınız.

Estetik Cerrahide Yara İzleri

Estetik cerrahide görünür izlerin olması arzu edilmez ancak farklı bir yara iyileşmesi sağladığını unutmamalısınız. Plastik cerrahi, kozmetik ve estetikle ilgili bir alan olduğu için, hastaların daha güzel izlere ve kalmayan izlere sahip olmaları doğru bir şekilde doktor yönlendirmesiyle gerçekleşir. Plastik cerrahi İstanbul ilimizde fazlasıyla gelişmiş klinikler bulundurur.

“Lazer dikiş kullanmak” en yaygın hatalardan biridir. Lazerler, cilt tabakasının yok edilmesi ve pul pul dökülmesi gibi yaygın sorunları bulunan tekniklerdendir. Başka bir deyişle lazerin birleştirme işlevi yoktur. Hastaların lazer dikiş dediği dikişler cilt altında görünmeyen ve genellikle vücutta çözüldüğü için çıkarılması gerekmeyen dikiş tipleridir.

Plastik Cerrahi tarafından atılan dikişler kısmi bir yanılsamadır, vücudun hatlarına uymaya çalışır ve görünmeyen dikişleri kaldırır. Örneğin burun ameliyatı dikişleri burun içinden yapılır ve ciltte iz kalmaz. Kulağınızın arkasında kepçe kulak ameliyatı varsa yara izini direkt göremezsiniz. Göğüste yapılan estetik cerrahi sırasında meme başı çevresinde ve göğüs dokusu ile göğüs arasındaki kıvrımlarda dikişler yapılarak, kalan izler tolere edilebilir ve doktor izleri kamuflaj dostu bir konumda bırakır.

Estetik, Plastik Cerrahi ve Rekonstrüktif Cerrahi Anabilim Dalında Tanı ve Tedavi Hizmetleri

Estetik Cerrahi; Kaza, hastalık, doğum kusurlarının tedavisi kullanımları ile yaygınlık kazanmıştır. En yaygın estetik ameliyatlar burun estetiği, meme küçültme ve büyütme ameliyatı, yüz germe, dolgu uygulaması, liposuction-yağ rezeksiyonu ve karın estetiği ameliyatıdır.

Plastik Cerrahi Nedir?  Rekonstrüktif Cerrahi, El Cerrahisi, Rekonstrüktif Mikrocerrahi, Maksillofasiyal Cerrahi, Ortopedik Cerrahi, Baş Boyun ve Deri Tümörü Cerrahisi, Doğumsal El ve Yüz Anormalliklerinin Tedavisi, Dudak Yarısının Tedavisi ve Papa Dokusu nakilleri (implantasyon ve flep cerrahisi) akut kronik yaraların cerrahi ve tedavisi alanlarında da kullanabileceğiniz bir daldır.

Burun ve Meme Estetiği

Bu, en çok gerçekleştirilen Plastik Cerrahi operasyonlarından biridir. Bu operasyon ile burnunuzu küçültebilir veya büyütebilirsiniz. Burun kemerini çıkarabilir, burun ucunu kaldırabilir veya inceltebilir, burun tabanını daraltabilir veya burnu küçültebilirsiniz. Nefes alma problemlerinden kurtulabilirsiniz.

Meme, kadına kadınsı hissettiren önemli organlardan biridir. Estetik cerrahide küçükseniz büyütebilir, büyükseniz küçültebilir, gevşek iseniz dik bir hale getirebilir, iki meme arasında asimetri varsa düzeltebilirsiniz. Erkek meme büyümesi (jinekomasti) meme dokusunu arttırırsa kesilip küçültülebilir.

Liposuction Cerrahisi

Vücuttaki yağ birikintilerinin kanül ve aspiratör ile vücuttan atılması liposuction işlemidir. Zayıflama yöntemi değil, estetik bir ameliyattır. Hasta iyi bir cilt yapısına sahipse doktor bu işlemi hemen hemen tüm bölgelere uygulayabilir.

Doğum sonrası karın bölgesinde meydana gelen sarkma ve çatlaklar ile aşırı kilo kaybının düzeltilmesi de Plastik Cerrahi ile sağlanabilir. Ayrıca yağlı ise liposuction ile yapılabilir. Gevşemiş kaslar doktor tarafından sıkılaştırılır. Gevşek cildi ve fazla yağı giderir. Karın sıkı, gergin ve düz hale gelir.

 

Blefaroplasti-Göz Kapağı Estetiği

Yaşlanma, yerçekimi ve genetiğin etkilerinden dolayı alt ve üst göz kapaklarında bazı torbalar ortaya çıkarak insanları daha yaşlı, yorgun ve uykulu hale getirir. Bunu düzeltmenin yollarından biri de Blefaroplastidir. Torbadaki yağ dokusunun restorasyonu, deri ve kas dokusunun çıkarılması kişinin daha enerjik ve genç görünmesini sağlar.

Kaş kaldırma ameliyatı ile Plastik Cerrahi sonuçları daha belirgin ve kalıcıdır. Daha çekici ve dinamik bir görünüm için kaşların dıştaki üçte birlik kısmını kaldırabilirsiniz. Saçma sürecin izini bırakmaz.

Yüz Germe ve Düzeltme Estetiği

Fazla deriyi almak ve gevşek ve kırışık yüzünüzü ve boynunuzu germek için doktor kulaklarınızın önünde ve saçınızda kesikler yaparak germe işlemi uygular. Alın germe, göz kapağı ameliyatı, kaş kaldırma, yüze ve dudaklara yağ enjeksiyonu gibi ameliyatlar da uygulayarak yüz gençleştirmeyi daha mükemmel hale getirebilir.

Yaşlanma ve yerçekiminin etkileri nedeniyle yüzün deri altı yağ dokusu azalır ve aşağı doğru hareket eder. Bu tedavi, yağın incelenmesine ve güçlendirilmesine izin verir ve başka bir yerden yüze yayılmasını destekler. Tek başına veya diğer ameliyatlarla birlikte yaptırabilirsiniz. Verilen yağ dokusunun% 30-40’ı ömür boyu kalır. Plastik cerrahi ben aldırma bu alan içinde kullanabileceğiniz operasyonlardandır.

Diğer En Sık Kullanılan Estetik Türleri

En sık görebileceğiniz sorunlardan biri doğuştan kulak şekil bozukluklarının belirginliğidir. İdeal olarak, çocuğun okulundan hemen önce gerçekleşir. Yetişkin olarak yaptırabilmeniz de mümkündür. Kulağın arkasında başka hiçbir yerde cerrahi kesiler bulunmaz.

Yüz kemikleri gelişmemişse sentetik protezlerden yararlanabilirsiniz. Sentetik protez ile yüz kemiklerinizi daha belirgin hale getirerek daha dengeli ve estetik bir yüz görünümü kazanabilirsiniz. En iyi plastik cerrahi doktorları dışında hiçbir kliniğe bu işlemi yaptırmanız doğru olmaz. İyi bir plastik cerrah bu noktada çok önemlidir. Kliniğinize güvenmeniz ve doktorunuzun uzman ve profesyonel olduğunu bilmeniz önemlidir.

Vücut güzelliğinin önemli bir parçası olan bacak estetiği, bacaklardaki fazla yağ dokusunu liposuction ile giderebilir, kasık gevşekliğini fazla deri aldırarak düzeltebilir ve alt diz bölgesini protez ile güzelleştirebilirsiniz.

Genital estetik, mutlu bir cinsel yaşamın sağlanmasında anahtar konulardan biridir. Kadınlarda gevşek küçük dudakları azaltmak, gevşek büyük dudakların yağ enjeksiyonu ile dolmasını desteklemek ve vajinayı daraltmak mümkündür. Plastik Cerrahi erkeklere de birçok seçenek sunmaktadır.