Loading...

  Plastik Cerrahi Ameliyatı Nedir? Plastik Cerrahi, kişinin doğuştan ya da yaş almasıyla beraber vücudunun farklı kesimlerinde oluşan deformasyonların ve problemlerin cerrahi operasyon ile giderilmesidir. Plastik cerrahi doğuştan oluşmuş problemler ile ilgilenir. Örneğin, yapışık parmaklar, yarık dudak gibi. Kazayla oluşmuş vücut deformasyonlarıyla ilgilenir. Örneğin yanıklar, kazalara bağlı yüz yaralanmaları gibi.

Özellikle yüz çevresindeki kemik bozuklukları, kopmalar, tümör oluşumu ve şekil bozuklukları da plastik cerrahinin ilgi alanlarındandır. Plastik cerrahi onarım işlemidir. Özellikle yüz kısmında hangi kısım zarar görmüşse ya da sorunluysa, sorunlu alanın onarılmasını sağlar.

  Plastik Cerrahi Ameliyat Neleri Kapsar?

Yüzde oluşan deformasyonlar, yüzde olan ve doğuştan gelen şekil bozuklukları plastik cerrahi ameliyatları ilgi alanlarındandır. Ayrıca yüzde meydana gelen doğuştan ya da sonradan oluşan tümörler, yüzdeki kemik kayıpları ve travmaları, trafik kazaları sebebiyle yüzde oluşan kemik kırıkları, meme asimetrisi, meme dokusundaki fazlalıkların alımı, kanser hastalığı sonrası oluşabilecek deformasyonlar, erkekler için büyük meme problemi, genital bölge problemleri, el ve ayaklarda oluşan şekil bozuklukları, doku tümörleri, yanma sonrası oluşmuş şekil bozuklukları, deformasyonlar, deride ya da deri altında oluşan yaralar, enfeksiyonlar ve kronik yaraların tedavisi plastik cerrahi ameliyatı konusudur.

  Plastik Cerrahi Ameliyat Sonrası Bakım Nasıl Olmalıdır?

  Plastik cerrahi ameliyatı sonrası eğer sargı kullanıldıysa bu sargılar bir iki gün süresince yüzünüzde kalır ve sonra çıkarılır. Yüzünüzden sargılar çıkarıldıktan sonra özellikle dikiş yerlerinde şişlikler ve morarmalar olabilir. Gece yatarken başınızı yüksek tutmanız ve alın bölgenize uygulayacağınız soğuk presler, şişlik ve morlukların geçme sürecine yardımcı olacaktır. Alın bölgenizi kaşıma, ovma, yüzüstü yatma gibi yanlışlardan uzak durmalısınız. Alnınızda dikişlerin olduğu kısımlarda bir süre hissizlik olabilir. Ameliyattan sonraki iki hafta sonunda dikişleriniz alındığında hissizlik yerini hafif bir kaşıntıya bırakır. Sizi yoracak işlerden birkaç hafta uzak durmalısınız.

  Plastik cerrahi ameliyatı sonrası dikişlerin atıldığı saç olan kısımlarda bir miktar saç dökülmesi gerçekleşebilir. Saç dökülmesi yaşanan bölgelerden yeni saçlarınız geldiğinde dökülmeler de kaybolacaktır. Plastik cerrahi ameliyatı kalıcı saç dökülmelerine sebebiyet vermez.

    Burun Estetiği Nedir?

   Plastik cerrahi burun ameliyatı, buruna kıkırdak ve kemik dokusu değiştirilerek yeni bir görünüş verilmesidir. Ameliyatı yaptıracak kişinin ihtiyacına göre burundaki fazla kıkırdak ve kemikler alınabilir ya da eğer az ise kıkırdak ve kemik bölgesindeki eksik kısımları tamamlayıp yeniden şekil oluşturmak yöntemleriyle yapılabilir. Estetik burun ameliyatı, plastik cerrahi ameliyatı yöntemlerinden en zor olanıdır. Açık burun ameliyatı ve kapalı burun ameliyatı olmak üzeri iki tür operasyon vardır. Kapalı burun ameliyatı sırasında uygulanacak bütün cerrahi kesimler burnun iç kısmından yapılır ve alınacak kısımlar ya da yeniden şekil verilecek ise hepsi içeriden halledilir. Açık burun ameliyatında burnun ucu 3 ya da 4 milimlik kesilerek açılır ve operasyon bu şekilde gerçekleştirilir.

  Uzman doktorunuzun tercihine göre uygulanacak yöntem belirlenebilir fakat çoğu insan daha çok açık burun ameliyatını tercih eder çünkü sonuçları daha kesindir. Açık burun ameliyatının sonuçların biri ameliyattan sonra iz bırakmasıdır. Fakat oluşan iz plastik cerrahi ameliyatı yöntemiyle ameliyat edilerek neredeyse görünmez kılınır ve burnun alt kısmında kalır.

  Plastik Cerrahi El Ameliyatı Nedir?

  Plastik cerrahi el ameliyatları, vücudun el bölgesinde oluşan her türlü deformasyonu cerrahi operasyon ile ortadan kaldırma yöntemidir. Plastik cerrahi el ameliyatlarının ilgili alanları; el ve parmak kopmaları, tendon, sinir, damar yaralanmaları, el ve parmak düzeyindeki kırıklar, tırnak yaralanmaları ve şekil bozuklukları, doğuştan gelen el şekil bozuklukları, doğuştan ya da sonradan oluşmuş el tümörleri ve el bölgesinde oluşan her türlü anomalidir. El cerrahisi yöntemleri arasında; greftleme, flep cerrahisi, replantasyon ve transplantasyon yöntemleri vardır.

  Plastik Cerrahi Kol Germe Ameliyatı Nedir?

  Plastik cerrahi kol ameliyatı, vücudumuzun kol bölgesindeki sarkmaların ve deformasyonların cerrahi operasyon ile giderilmesidir. Özellikle kilo vermekten kaynaklanan sarkmış deri ameliyat ile alınır. Ameliyat sırasındaki dikişler kolun görünmeyen iç kısmından atıldığı için gözle görülür bir iz kalmaz. Koltuk altından başlayıp dirseğe kadar L şeklinde bir kesik atılır ve fazla deri çıkarılarak kol yeniden gerilir. Kol germe ameliyatı yaklaşık 1 saat sürer. İlk iki gün bandajlı kalınır, bandaj çıktıktan sonra banyo yapılabilir. Dikişler iç kısımdan atıldığından dikiş alma operasyonu gerekmez. Ameliyattan altı hafta sonra normal hayatımıza dönüş yapabiliriz.

  Deviasyon Ameliyatı Nedir?

  Deviasyon ameliyatı plastik cerrahi ameliyatlarından biridir. Deviasyon burun kemiğimizde doğuştan gelen ya da ilerleyen yaşlarda buruna alınan ağır bir darbe sonrası travma sonrası oluşabilecek eğriliklerdir. Deviasyon nefes darlığına sebebiyet verir. Hasta burnundan düzgün bir şekilde nefes alamadığı için ağız yoluyla solunum kullanmak zorunda kalır ve bu da çeşitli hastalıklara yol açabilir. Plastik cerrahi ameliyatı deviasyonu ortadan kaldıracak şekilde burun üzerinden açılan bir kesikle yapılır. Deviasyon ameliyatı yaklaşık 1 ila 2 saat arası sürer.

  Z Plasti Ameliyatı Nedir?

  Z plasti ameliyatı, vücutta oluşmuş yaralanmalara ya da ameliyatlara bağlı izlerin gerilerek, uzatılarak ortadan kaldırılması için yapılan cerrahi operasyondur.

  Plastik Cerrahi Ameliyat Fiyatları Nasıldır?

  Plastik cerrahi ameliyatı için fiyat araştırması yapacak olursak eğer, fiyat alabileceğimiz tek yer uzman doktorlarımız, ameliyat yapılan hastaneler ve işlemin yapıldığı polikliniklerdir. Plastik cerrahi ameliyat ücretleri, cilt tipleri ve vücudumuzdaki problemler kişiden kişiye değiştiği için değişkenlik gösterir ve kişiye özel operasyonlardır. Uzman doktorlar haricinde plastik cerrahi operasyonları için üçüncü kişiler fiyat veremez ve internet sayfalarında fiyat bilgisi yayınlayamazlar. Plastik cerrahi ameliyatları için doktor harici fiyat belirtmek bakanlık tarafından da yasaklanmıştır.