Periodontitis tedavisi halk arasında diş eti iltihabı tedavisi olarak bilinmektedir.

Diş etleri ve dişlerin etrafında bulunan sert kemik dokusunun yaygın olarak iltihaplanması şeklidir. Dünyada çapındaki yaygın hastalıklar arasında başı çekmektedir. Oluşmasındaki temel neden ise periodontal  bakterilerdir.

Bu bakteriler her kişinin ağzında bulunmaktadır. Ancak bakteri deyince kötü düşünmemek gerekir. Çünkü sağlıklı bir ağızda 700 farklı türde bakteri formu yaşamaktadır ve bunların hepsi uyum içinde çalışmaktadır.

Bu en ideal sayıdır. Eğer ki sayıda artan bir oran gözlemlenirse, zararlı bir hal söz konusu olacaktır.

Artan bakteri sayısı ile yediğimiz yemeklerin artıklarını birleşerek dişlerimizin çevresinde ve arasında plak oluşumuna neden olurlar. Bu durum diş eti iltihabına davetiye çıkartır, kronik iltihap ilerleyerek dişlerin etrafındaki ana kemikte yıkıma yol açmaya başlar ve en nihayetinde diş kaybı yaşanır.

Hastalık teşhis edildiği anda tedavi altına alınmak mümkündür. Fakat özellikle gençlerde şiddetli bir şekilde gerçekleşen durumlarda erken yaşta diş kaybına sebep olabilir.

Periodontitis yayılma hızı ve şiddeti vücuttaki bazı dengelerimizin bozulması ile ilgilidir. Bireyin bağışıklık sistemi, risk faktörlerinin olumlu ya da olumsuz etkisi önemli kriterlerdir.

Örneğin, düşük bağışıklık sistemi, kişilerde aktif periodontitise sebep olur. Bunun yanı sıra çok sigara içmek, bazı ilaçlar (damar genişletici) bağışıklık sistemini etkileyen unsurlar diş eti iltihabına neden olur.

Dişeti Hastalıkları Nasıl Anlaşılmaktadır?

Periodontitis belirtileri bu rahatsızlığın ilk belirtisi diş eti iltihabî olarak başlamaktadır. İlk bulgusu dişlerinizi fırçalarken sık sık kanama ile karşılaşmanızdır.

Diş etleri kırmızı, şiş ve yumuşak formdadır. Dişler etrafında bazen bakteri plağına rastlanmaktadır.

Periodontitis tedavisi gerçekleşmezse bazen fazla belirti vermeden diş eti iltihabı periodontitise doğru ilerler.

O yüzden zaman içinde fark edilmesi gereken bazı belirtiler vardır.

Dişlerinizi fırçalarken diş etlerinde kanamanın devamlı artışı, geçmeyen ağız kokusu, dişlerinizin pozisyonundaki akıl almaz değişiklikler, diş eti çekilmelerine bağlı bazı dişlerinizin olduğundan uzun görünmesi, ve bazen dişinizde uzun süren ağrılar yaygın belirtilerdir.

Ancak sigara içenlerde nikotinin kan damarları üzerindeki bastırıcı etkisi nedeniyle kanama görülmemektedir. Bu durum hastalığın gizli kalmasına ve periodontitise ilerlemesinin gün yüzüne çıkmasını engeller.

Dişeti Hastalıkları Nasıl Tedavi Edilmektedir?

Periodontitis tedavisi için şüphesiz en önemli vazife kişinin kendisindedir.

Dişleri sağlıklı bir duruma getirebilmek için, günlük ağız bakımının, diş fırçalamanın, diş ipi  kullanmak gibi günlük bakımların yapılıp bakteriyel diş plağının uzaklaştırılması gerekmektedir.

Diş hekimine düzenli aralıklarla gidilerek rutin kontrolün sağlanması bir diğer önemli unsurdur. Gününde yapılan bakım işlemleri diş taşı oluşumunu en az seviyeye indirebilir, fakat tamamen önleyemez. Diş fırçası, diş ipi veya herhangi bir ağız bakım ürünü ile ulaşılamamış bölgelerin temizliği için bir diş hekimine gidilmeli, hekim kontrolü altında mevcut diş taşı veya plağın uzaklaştırılması gerekmektedir.

Uygulanan bu işlem ile diş etinde iltihaba sebebiyet veren bakteri ve irritanların problemli bölgeden tahliyesi sağlanmaktadır.

Genellikle bu tedavi, dişin vazgeçilmez parçası olan diş etinin eski uyumuna dönmesini amaçlamaktadır.

Diş eti hastalığının erken döneminde hastaların çoğunluğu için; diş taşı temizliği, plağın uzaklaştırılması ve düzgün bir kök tabanının oluşması,  günlük etkin bir ağız bakımının detaylı takibi başarılı bir tedavi süreci için yeterli olacaktır.

İlerlemesi kötü seyreden vakalar için cerrahi tedaviye başvurulması gerekebilir.

Bu tedavinin amacı, dişleri geniş bir alanda çevreleyen periodontal ceplerde oluşan hatalı diş taşını temizlemek, cebin büzülerek emilasyonunu ve düzgün bir kök yüzeyini sağlamak ve en basit manada temizlenmesi çok daha kolay olan bir form oluşturmaktır.

Periodontitis ilaç tedavisi sonrası hastaların düzenli olarak dış ekimi tarafından muayene edilmesi gerekmektedir ve plak kontrolü ile diş taşı birikiminin ortadan kaldırılması gereklidir. Unutmamak gerekir ki; periodontal tedavi ile elde edilen diş yapısının her gün düzenli ağız bakımı yapılarak korunması gerekmektedir.

Tedavi Sonrası Nelere Dikkat Edilmeli?

Periodontitis tedavisi sonrası, kişiler cerrahi işlem sonrasında 2 saat boyunca bir şey yiyip içmemelidir.

İşlem sonrası ilk 24 saat içerisinde aşırı sıcak ve aşırı soğuk içeceklerden uzak durmanız ve bu iki zıt kutbu dişlerinizde birleştirmemeniz gerekmektedir.  Orta derecede sıcaklık içeren soft yiyecekler ise uygundur. Asitli meyve suyu ve alkollü içecekler uzak durulması gereken gıdalardır.

İşlem sonrası günlerde sigara içilmemelidir.

Operasyonu takiben iki hafta süresince, eğer varsa, protezlerin mümkün olduğunca az kullanılması gerekmektedir. İşlem uygulanan bölgede hafif şişlikler olabilir. İyileşme için doktorunuzun yazdığı reçeteyi yerine getiriniz. Eğer doktorunuz önermişse antibiyotik ve benzeri ağrı kesicileri alıp kullanabilirsiniz.

Tedavi Neyi Kapsamaktadır?

Periodontitis tedavisi, diş hekimi  tarafından yapılır.

Öncelikle hastaya bilgi verilir. Kişisel bakım hakkında bir takım tavsiyelerde bulunup, ağız hijyenin iyi bir şekilde nasıl yerine getirebileceği gösterilir.

Dişlerin arasını temizlemek için diş fırçası ile diğer temizlik aparatlarının yardımı almak da  gerekmektedir. Diş cebi derinlikleri ve lif kaybının ne oranda seyrettiği hakkında bilgi alarak dişlerin sallanma durumunun ölçülmesinde üstün yarar vardır. İşlem ile birlikte bakteri plakaları ve diş taşları da alınmaktadır.

Tedavi süresince diş kliniğini birçok kez ziyaret etmeniz gerekebilir. Teşhiste  başarılı olunmak isteniyorsa tedaviye erkenden başlamak gerekmektedir. Tedavi ile iltihabın geçmesini sağlayarak hastalığın ilerlemesi engellemelidir.

Periodontitis bitkisel tedavi için karşılaştığımız ürünler ya da eczaneden satın almayı düşündüğünüz ürünler için doktorunuza mutlaka tanışmalısınız. Diş yapınıza daha çok zarar vermemek için kullanacağınız ürünlerin ayrıntılı bilgisini doktorunuza vermeniz gerekmektedir.

Periodontitis Tedavisi Fiyatları

Diş hekimlerinin kullandığı cerrahi aletleri, dişleri temizlemek için kullandıkları malzemelere, tercih ettiğiniz kliniğin bu konuda ne kadar kapsamlı çalıştığına göre değişmektedir.

Periodontitis tedavisi son yıllarda güzellik algısının değişmesi ile beraber insanların dişlerine çok önem vermesi sonucunda oldukça önem kazanmıştır.

Net bir fiyat söylemek bu konu için doğru değildir. Tercih ettiğiniz klinik işlemi uygulayacak olan doktor bu konuda fiyat açısından belirleyici unsurlardır. İnternetten edinilen fiyat bilgileri çoğu işlem için bir güvenirlik sağlamamakta insanları yanıltmaktadır.

Periodontitis tedavisi, hayatımızın önemli bir yerinde olduğu için tercih ettiğimiz doktorum iyi bir doktor olması, kliniğin hijyen bakımından güvenilir olması, vereceğimiz fiyattan daha önemli unsurlar haline gelmelidir.