Meme küçültme ameliyatı iyileşme süreci merak edilen konuların başında gelmektedir. Ameliyat sonrası hastanede kalma süresi bir sorun olmadığı takdirde iki gündür.

Hastalar, operasyon sonrasında birinci günün sonunda ayağa kalkmakta, iki gün de taburcu edilmektedir ve bir haftanın sonunda günlük rutinlerine geri dönmektedir. İlk günlerde hissedilen ağrıların ilaç desteğiyle önüne geçilmekte sonrasında bu şikayetler sona ermektedir. İyileşme süreci içerisinde 6 hafta sporcu sutyeni kullanılması tavsiye edilmekte böylelikle göğüsteki ödemin atılması ve göğsün daha güzel şekil alması sağlanmaktadır. Meme küçültme ameliyatı sonrası belli bir süre aşırı hareketlerden ve spordan uzak durulması istenmektedir. 3 4 ay sonrasında ameliyat izleri tamamen kaybolmasa da belirginliği kaybetmekte ve vücut rengine dönmektedir.

Meme Küçültme Ameliyatı

Meme küçültme ameliyatı iyileşme süreci operasyonun sağlıklı bir şekilde tamamlanmasıyla yakından alakalıdır. Ameliyat esnasında farklı bir komplikasyon gerçekleşmemesi durumunda öngörülen ameliyat süresi 2-4 saat arasıdır. Genel anestezi verilen ameliyatta lolipop ve ters t kesi yöntemleri uygulanmaktadır. Bu yöntemler kullanılarak hasta için uygun görülen oranda küçültülmektedir. Yöntemlere hastanın meme boyutu, ölçüleri, meme ucunun duruş yeri gibi kriterler göz önünde bulundurularak karar verilmektedir.

Uygun meme küçültme ameliyatı operasyonu sonrası göğüste biriken kanın dışarı atılması için çoğunlukla dren takılmaktadır. Drenler biriken kanın tamamen atıldığından emin olununca birinci günün sonunda ya da taburcu olunan gün çıkarılmaktadır.

Meme Küçültme Ameliyatı Fiyatı

Meme küçültme ameliyatı iyileşme süreci merak edilen ve araştırılan bir başka konuda bu operasyonun maliyetidir. Ameliyatın yapılacağı hastanenin sınıfı, koşulları, ameliyatı yapacak olan doktorun tecrübesi, hastanede yatış süresi ve hastanın ihtiyacına göre belirlenen operasyon yöntemlerine göre belirlenmektedir.

Tüm bu kriterler dikkate alınarak belirlenen başta belirlenen ücret, hastada bir komplikasyon olması durumunda yapılan müdahaleler ve hastanede kalış süresinin uzanmasıyla meme küçültme ameliyatı fiyatı artış gösterebilmektedir. Kesin ücret ancak kişilerin muayene olarak belirlenen istekler doğrultusunda doktorun uygulayacağı işlemlerin seçilmesiyle belirlenebilmektedir. Bu sebeple en doğru bilgiye ulaşmak için kişilerin muayene olduktan sonra ücret konusunda karar vermeleri önerilmektedir.

Meme Küçültme Ameliyatı Öncesi


İlginizi Çekebilecek ÜrünlerimizMeme küçültme ameliyatı iyileşme süreci kişileri ameliyat olma fikrinden alıkoyan en önemli etkenlerden biridir. Bu konudaki kaygıların giderilmesi adına ameliyat öncesi doktordan sonraki süreç hakkında bilgi istenmesi önerilmektedir. Meme küçültme ameliyatı, kişilerin sadece estetik kaygılarını ortadan kaldırmak amacıyla yapılmamaktadır.

Memelerin vücuda oranla büyük olması estetik problemlerin yanı sıra medikal problemleri de beraberinde getirmektedir. Bel ve boyun ağrıları ciltte mantar, enjeksiyon oluşması gibi sorunlara sebep olan büyük ve sarkık memeler ile bazen genetik bir özellik olarak karşılaşılmakta bazen de yaşlılık, hormonal bozukluklar, emzirme, hızlı kilo değişimleri gibi sebeplerle ortaya çıkmaktadır. Kişilerin isteğinin yerine getirildiği bir operasyon türü olmasından kaynaklı meme küçültme ameliyatı yaptıranlar operasyon sonrası çok memnun kalmaktadırlar.

Meme Küçültme Ameliyatı Riskleri

Meme küçültme ameliyatı iyileşme süreci devam eden hastalarla görüşüldüğünde genellikle tek sorunlarının bu operasyonu yaptırmak için bu kadar beklemeleri olduğu gözlemlenmiştir. Memnuniyetin bu kadar yüksek olduğu meme küçültme ameliyatının tabi ki her ameliyatta olduğu gibi riskleri mevcuttur. Ameliyat esnasında kanama, kan kaybı gibi komplikasyonlar gerçekleşme ihtimali söz konusudur.

Meme küçültme yapılırken hepsi olmasa süt kanallarının bir kısmı alınmak zorundadır. Her ne kadar bu işlem sırasında süt bezlerinin bir kısmı korunmaya çalışılsa da bu her zaman tamamen his kaybı yaşanabilmektedir.

Meme Küçültme Ameliyatını Kimler Olabilir?

Meme küçültme ameliyatı iyileşme süreci kadar sorulan bir başka soru da kimlerin bu operasyonu yaptırabileceğidir. Göğüs gelişimi tamamlanan 18 yaş üstü herkes meme küçültme ameliyatı olabilmektedir. Bununla birlikte 18 yaşın altında olmasına rağmen göğüs büyüklüğü yüzünden sağlık problemleri yaşayan kişilere doktor onayı olması durumunda bu ameliyat yapılabilmektedir. Tabi bu kişilerin ameliyat olabilmesi için ebeveyn onayı alınması zorunludur.

Yakın zamanda hamile kalmayı düşünen ya da emzirme sürecinde olan kadınların operasyon için beklemeleri önerilmektedir. Çünkü doğum ve emzirme sonrası memede sarkmalar oluşabilmekte ve meme deforme olabilmektedir. Bunun yanı sıra düşük bir risk de olsa süt kanallarının zarar görme ihtimaline karşı ameliyatın ertelenmesi tavsiye edilmektedir.

Meme Küçültme Ameliyatı Sonrası

Meme küçültme ameliyatı iyileşme süreci sona erdikten sonra bile bazı konulara dikkat edilmesi gerekmektedir. Ağrıların azalmasıyla birlikte günlük rutinlerine dönen kişiler ani hareketler yapmakta ve bazen vücutlarını zorlamaktadır. Fakat ağrılar ve izler kaybolsa bile doktor tarafından önerilen süre sona erene kadar spora dönülmemeli ve ağır kaldırmaktan kaçınılmalıdır. Sırt üstü yatmanın gerekliliğinin yanı sıra 6 haftaya kadar sporcu sutyeni kullanılmaya devam edilmelidir. Her ameliyattan sonra olduğu gibi sigaranın bırakılması şiddetle tavsiye dilmekte bu mümkün değilse belli bir süre kesinlikle kullanılmaması önerilmektedir.

Meme Küçültme Ameliyatı Yöntemleri

Meme küçültme ameliyatı iyileşme süreci uygulanan yöntemle yakından alakalıdır. Uygun meme küçültme ameliyatı yöntemi vücutta bırakacağı ize göre belirlenmektedir.  Büyük göğüslerde en çok tercih edilen yöntem ters t şeklinde yapılan yöntemdir. Daha küçük göğüslerde sadece liposakşın yöntemiyle sarkmanın ortadan kaldırılması mümkün olabilmektedir. Bu yöntemde fazla yağ doku alınarak göğse yeni bir şekil kazandırılmaktadır.

Hastanın durumu ve istekleri göz önünde bulundurularak verilen karar doğrultusunda operasyon gerçekleştirilmektedir. Maalesef ters t yönteminde izler giderek belirsizleşse de tamamen kaybolacağını söylemek mümkün değildir. Memelerin ne kadar küçültülmesi gerektiği konusunda hastanın istekleri önemlidir fakat riski en aza indirmek ve bazen süt kanallarını tahrip etmemek adına istenenden daha az küçültme yapılabilmektedir.