Meme estetiği ameliyatı kozmetik bir ameliyattan çok rekonstrüktif bir ameliyattır. Meme estetiği nedir sorusunu bu şekilde yanıtlamak mümkündür. Kadınsı görünümün ve benlik saygısının önemli bir unsuru olan memenin çıkarılması, her kadının psikolojisini büyük ölçüde etkiler. Bu, sosyal hayatta ve cinsel ilişkilerde sorunlara neden olabilir. Tıp dünyasındaki yenilikler ve teknolojik gelişmeler sayesinde artık çıkarılan meme yerine doğal görünümlü yeni memeyi yeniden yapılandıran operasyonlar gerçekleştirmek mümkün.

Meme estetiği, birçok kadının hayatlarında yeni bir sayfa açmasına ve zihinsel ve fiziksel olarak daha iyi hissetmesine olanak tanır. Kanser nedeniyle yapılacak meme estetiği ameliyatı geçirmeden önce hasta genel cerrah, plastik cerrah, medikal ve radyasyon onkolojisi uzmanlarından oluşan bir ekip tarafından değerlendirilir. Böylece en uygun tedavi yöntemi belirlenir ve operasyon süreci yönetilir.

Meme Estetiği Nedir?

Meme estetiği amacı, eksik memeyi veya asimetrik memeleri normal görünümüne kavuşturmaktır. Duruma göre ya direkt olarak kalıcı bir meme implantı yerleştirilir ya da dokunun esnemesini ve genişlemesini sağlamak için bir süre doku genişletici yerleştirilir ve ardından implant kullanılır. Doğum sonrası meme estetiği ile genç görünüm hedeflenir.

Neden Yapılıyor?

Meme estetiği, çoğunlukla mastektomi, lumpektomi (meme dokusunun çıkarılması) nedeniyle doğuştan deformiteler veya çeşitli travmalar nedeniyle tek memesi olan veya memesi olmayan kişilerde eksik meme dokusunun yeniden yapılandırılması için yapılır.

Meme Estetiği Yaptırmak İçin Doğru Zaman Nedir?

Kanser nedeniyle memesi alınan birçok kadın meme estetiği geçirebilir. Meme estetiği, doktorun uygun gördüğü şekilde meme çıkarma sırasında (eş zamanlı) veya sonrasında (geç rekonstrüksiyon) yapılır. Her hastanın durumu farklıdır. Hastanın yaşı, vücut yapısı, radyoterapi veya kemoterapi almış olması, hastalığın evresi gibi birçok faktör hekimler tarafından birlikte değerlendirilmelidir. Ameliyatsız meme estetiği henüz etkili bir yöntem değildir.

Eşzamanlı Meme Estetiği

Aynı operasyon sırasında kanser nedeniyle meme dokusunun çıkarılmasından hemen sonra yapılan standart veya şişirilebilir meme implantı ile rekonstrüksiyonu içerir.

Gecikmeli – Eşzamanlı Meme Estetiği

Kanser nedeniyle cilt kadar meme dokusu da çıkarılırsa operasyon sırasında memeye doku genişletici yerleştirilir. Birkaç ay sonra doku genişletici, rekonstrüksiyonu tamamlamak için bir göğüs implantı ile değiştirilir.

Gecikmiş Meme Estetiği

İlk meme çıkarma operasyonundan çok sonra radyoterapi veya kemoterapiyi takiben ikinci bir operasyon sırasında rekonstrüksiyonu içerir.

Meme Estetiği Nasıl Yapılır?

Meme estetiği işleminde 3 yöntem benimsenir. İlki, doku genişletici ve implant kullanımını içerir. İkincisi, hastanın kendi dokusunun kullanılmasını içerir. Diğer bir seçenek de kök hücrelerle zenginleştirilmiş doku naklidir. Hastanın ve memenin durumuna göre gerekirse bazı seçenekleri bir arada kullanmak mümkündür.

Meme Ucu ve Areola Estetiği

Göğüs estetiği tamamlandıktan sonra memenin son şeklini vermek için hastanın kendi dokusundan yeni bir meme başı yapılır. Meme başı çevresindeki koyu renkli alanı (areola) yeniden yapılandırmak için dövme yönteminden yararlanılır.

Göğüsler Arasında Simetri Sağlanması

Sadece bir meme estetiği yapılacaksa diğer memeye göre boyut ve tipte yeniden yapılandırılır. Sağlam meme çok büyük veya sarkık ise aynı operasyon sırasında bu meme küçültülüp dikleştirilerek her iki memenin de aynı özelliklere sahip olması sağlanabilir.

Meme Estetiği Ne Kadar Sürer?

Göğüs estetiği süresi planlanan ameliyat ve şartlara göre değişmekle birlikte yaklaşık 1-3 saat sürer.

Meme Estetiği Ağrılı Bir İşlem Midir?

Ameliyattan sonra, yavaş yavaş düzelen ve sonunda basit ağrı kesicilerle düzelen hafif ağrınız olabilir.

Anestezi Tipi

Meme estetiği genel anestezi altında yapılır.

Tıbbi Amaçlı Meme Onarımı Kimlere Yapılabilir?

Kaza sonucu veya mastektomi sonrası doğuştan nedenlerle meme şekli değişen, memesi küçülmüş veya tamamen çıkmış kişilerde meme rekonstrüksiyonu yapılabilir. Kanser riski yüksek olan kişilerde ve bazı meme kanseri türlerinde kanserli meme ile birlikte sağlam meme dokusu alınır. Gözyaşı damlası implantlarında dikey çap, yatay çaptan biraz daha uzundur ve implant yüksekliği alt kutupta üst dire göre daha yüksektir. Doğal meme şekline daha çok benzedikleri için anatomik olarak da adlandırılırlar. Yuvarlak meme implantlarında yatay ve dikey taban çapları birbirine eşittir. Yaygın bir görünüme sahiptirler. Silikon dolgulu implantların iç ve dış malzemeleri silikondan yapılmıştır. İnsan dokuları ile son derece uyumludur ve dokunma duyusunda doğaldır. Salin dolu göğüs implantları steril tuzlu su solüsyonu içerir. Yumuşak yüzey, dokulu yüzey. Dokulu yüzey implantlarının, pürüzsüz yüzeyli implantlara kıyasla daha az sayıda kapsüle neden olduğu bulunmuştur. Meme estetiği olanlar özgüvenlerini geri kazanır.

Meme İmplantları Nereye Yerleştirilir?

Genel olarak 4 bölgeden cerrahi prosedürle bir meme implantı yerleştirilebilir. Göğüs kıvrımı (meme altı, IMF kesiği). Meme başı çevresinde (periareolar). Koltuk altı (transaksiller). Göbek deliği (transumblical). Erkeklerde meme estetiği küçültme amacıyla yapılmaktadır.

Meme İmplantı Nereye Yerleştirilir?

Yakın zamanda ikili plan, tam veya kısmi submüsküler plan ve subfasiyal plan gibi varyasyonlar geliştirilmiş olsa da, implantlar geleneksel olarak submüsküler veya subglandüler düzlemlere yerleştirilir. Her birinin farklı dezavantajları veya avantajları vardır.

Yuvarlak İmplant veya Damla (Anatomik) İmplant?

Meme implantı seçimi, hastanın vücut yapısına ve işlemin uygulanacağı dokunun durumuna göre yapılmalıdır. Her iki implant ile de mevcut duruma göre oldukça doğal bir sonuç elde edilebilir.

Hastanın Kendi Dokuları ile Meme Onarımı (Otojen Dokular)

Kişinin kendi dokusu olan (deri, yağ, kastan oluşan) flep ile yapılan rekonstrüksiyon işlemidir. Karın, sırt veya vücudun diğer bölümlerindeki yakın veya uzak periferik dokular çıkarılır ve yeni meme dokusu oluşturmak için göğüs bölgesine aktarılır.

Doktor Seçimi

Meme yapımı ameliyatı için rekonstrüksiyon konusunda deneyimli bir estetik ve plastik cerraha mutlaka danışmalısınız.

İdeal Meme Estetiği Yönteminin Özellikleri Nelerdir?

Hasta için güvenli bir uygulama. Minimum komplikasyon riski. Hasta için ek risk yok; ek risklerin varlığında bile olmadığı kabul edilebilir. Hiçbir işlevsel bozukluğa yol açmaması. Kemoterapi veya radyoterapi gibi tedavilerin uygulanmasında gecikmeye neden olmaması. Doğal bir göğüs ve doku oluşturulması. İki göğüs arasında simetri sağlanması. Uzun vadede kalıcı sonuçlar elde etmek

Ameliyattan Önce Dikkat Edilmesi Gerekenler

Ameliyat meme kanseri ameliyatı sonrası yapılacak ise cerrah ve onkolog rekonstrüksiyon öncesinde hastanın durumunu değerlendirir. Operasyonun uygun zamanlaması önemlidir. Tüm operasyonlarda olduğu gibi meme rekonstrüksiyonu öncesinde kan sulandırıcı ilaçlar, sigara ve alkol kullanımının bırakılması önerilir.

Meme Estetiği Sonrası

İlk hafta sırt üstü yatmalı ve 6 hafta yüzüstü yatmaktan kaçınmalısınız. Kollarınızı çok fazla kaldırmaktan kaçının. 2 gün duş almaktan kaçının. Sorunsuz bir iyileşme dönemi için, başlangıçta dinlenin ve sonrasında yorucu aktivitelerden kaçının. 3 hafta sporcu sütyeni giymelisiniz. Rutin takip programına kesinlikle uymalısınız.

Kurtarma işlemi

Operasyondan sonra bir gece hastanede kalınması gerekir. İşlemden sonraki 2. veya 3. günde bandajlar çıkarılır ve normal aktivitelerinize devam edebilirsiniz.

Meme Rekonstrüksiyon Operasyonunun Fiyatı

Göğüs estetiği operasyonlarının fiyatları kullanılan tekniğe, aşamalara ve hastanın durumuna göre değişir.

Göğüs Estetiği Ameliyatı Kimlere Yapılamaz?

İmplant ile meme estetiği, göğüs duvarında radyoterapi gören veya ameliyat sonrası radyoterapi görme olasılığı yüksek kişiler için uygun bir seçenek değildir. Ancak meme implantı ile meme estetiği yapılan bir kişi daha sonra radyoterapiye ihtiyaç duyuyorsa, implantta metal parça olmamalıdır. İmplantın metal kısımları varsa çevreleyen doku daha fazla radyasyona maruz kalır ve implant gereksiz doku hasarına yol açar.

Ameliyattan Sonra İz Kalacak Mı?

Tüm cerrahi prosedürler, büyük veya küçük yara izlerine neden olabilir. İşlemi gerçekleştiren plastik cerrahın cilt yapısı, tecrübesi ve titizliği ve iyileşme sırasında bölgenin tahriş ve enfeksiyondan korunması gibi faktörler ortaya çıkan skarın boyutunda rol oynar. Meme estetiği İstanbul başta olmak üzere çoğu şehirde uygulanmaktadır.