Meme dikleştirme ameliyatı sonrası süreç ameliyatın başarısını doğrudan etkileyebilmektedir. Göğüs dikleştirme ameliyatınızın başarısı sadece ameliyatın kendisine değil, ameliyat için ne kadar iyi hazırlandığınıza ve sonrasında kendinize ne kadar iyi baktığınıza da bağlıdır.

Ameliyatınızdan önceki günden işleminizden 6 hafta sonrasına kadar cerrahınızın göğüs dikleştirme kurtarma ipuçlarını tam olarak takip etmeniz çok önemlidir. Ne giydiğinizden ne yediğinize ve ne kadar egzersiz yaptığınıza kadar, iyileşme sürecinin her aşamasında farklı önlemler almanız gerekecektir. Her aşamada ne bekleyeceğinizi size hatırlatmak için bir göğüs dikleştirme iyileşme süresi kılavuzunu masanıza veya diğer sık ​​sık ziyaret edilen yerlere yapıştırmanıza yardımcı olabilir. Göğüs dikleştirme iyileşme zaman çizelgemiz, iyileşme için harika bir kılavuzdur. Tabii ki, ne bekleyeceğiniz konusunda doktorunuzun profesyonel talimatlarına bağlı olarak iyileşme programınızda ince ayar yapmalısınız.

İyileşme Aşamaları

Meme dikleştirme ameliyatı sonrası süreç boyunca daha az ağrı duyulması ve daha etkili sonuç alınması için kurallara uyulması gerekir. Ameliyattan 2 hafta önce: Sigarayı bırakın. Aspirin, ibuprofen, bitkisel takviyeler, balık yağı veya kanama riskini artırabilecek herhangi bir ilaç kullanmayın. Ameliyattan sonra sizi eve bırakması için sorumlu bir arkadaş / aile üyesi için düzenlemeler yapın. Çocuk bakımı için düzenlemeler yaparak ve / veya buna göre çalışarak iyileşme döneminize hazırlanın.

Ameliyattan sonra ihtiyacınız olabilecek malzemeleri satın alın (dondurulmuş bezelye / buz paketleri, gazlı bez, sporcu sütyeni). Ameliyattan önce herhangi bir hastalık belirtisini ofise bildirin. Tıbbi geçmişiniz, ameliyattan önce laboratuar çalışması, mamogram veya EKG gibi tıbbi izin gerektirebilir. Ameliyattan önceki gün: Ameliyat sürenizi ve ulaşımınızı onaylayın. Reçeteleri doldurun.  Ameliyattan önceki gece: Ameliyattan 12 saat önce hiçbir şey yemeyin veya içmeyin. Duş. Rahatlayın, erken yatın ve en az yedi saat uyumaya çalışın. Ameliyattan 2-3 Gün Sonra: Birçok kadın, prosedürünü takip eden günlerde hafif ila orta şiddette ağrı yaşayabilir ve bu, reçeteli ilaçlarla idare edilebilir (daha fazla ayrıntı için aşağıdaki bölüme bakın).

İşlem sırasında kullanılan anesteziden kaynaklanan mide bulantısı da yaygındır, ancak tipik olarak müdahale olmaksızın azalır. Cerrahi pansumanlar ve kullanılan drenler genellikle cerrah tarafından bu zaman çerçevesi içinde çıkarılır. Bununla birlikte, birçok cerrah, kesi yerlerini korumak için hastalarına cerrahi sütyen ve kompresyon bandajları kullanmaya devam etmelerini tavsiye edecektir. 2. veya 3. güne kadar birçok hasta duş alabilecek. Meme dikleştirme ameliyatı sonrası süreç ilk 2 hafta oldukça önemlidir.

Ameliyattan Sonra

Ameliyattan 1 Hafta Sonra: Ağrı seviyeleri genellikle önemli ölçüde azalırken, memelerde orta derecede morarma ve şişlik devam edebilir. Birçok hasta işe geri dönme ve yürüme dahil hafif günlük aktiviteler yapma konusunda yetkilidir. Bununla birlikte, hastalar bükülmekten, ağır nesneleri kaldırmaktan ve diğer yorucu hareketlerden kaçınmalıdır.

Ameliyattan 2 Hafta Sonra: Pek çok hasta normal hissetmeye başlar ve günlük aktivitelerini ağrısız olarak yerine getirebilir. Şiddetli aktivite veya egzersizden kaçınılmaya devam edilmelidir. Kesiler tipik olarak 2 hafta civarında tamamen iyileşir ve hastalar banyo yapmak için temizlenebilir.

Ameliyattan 4 Hafta Sonra: Çoğu hasta normal egzersiz rutinlerine devam edecek kadar iyileşir (bununla birlikte, özellikle göğsü hedef alan golf, tenis vb. Egzersizlerden ve aktivitelerden kaçınılmalıdır).

Ameliyatı Takip Eden 6 Hafta: 6 haftalık nokta genellikle göğüslerin çoğu morluk ve şişliklerinin düzeldiği için iyileşme sürecinin tamamlandığını gösterir. Çoğu hasta kısıtlama olmadan egzersiz yapabilir, karınlarında ve yanlarında uyuyabilir ve balenli sütyen giymeye izin verilir.

Ağrı Yönetimi

Meme dikleştirme ameliyatı sonrası süreç bazı hastalar için oldukça ağrılı geçebilmektedir. Çoğu hasta, göğüs dikleştirme prosedürünü takiben hafif ila orta derecede ağrı yaşadığını bildirmiştir. Ağrı tipik olarak prosedürü takip eden ilk 2-3 gün içinde en yüksektir ve daha sonra azalır. Cerrahınız, hastanın yaşadığı herhangi bir rahatsızlığı gidermek için ağrı kesici ilaç yazabilir. Pek çok cerrahın, kanamayı artırabileceğinden, prosedür sonrası ibuprofen veya naproksen gibi reçetesiz satılan, steroidal olmayan, antiinflamatuar ilaçların alınmasını önermediğini unutmayın.

Meme Ucu Uyuşması

Meme dikleştirme ameliyatı sonrası süreç operasyon nedeniyle hassasiyetin arttığı bir dönem olabilmektedir. İşlemden hemen sonraki haftalarda meme başı hissi sıklıkla artar ve normale döner.

Yara İzleri

Meme dikleştirme ameliyatı sonrası süreç yara izleri nedeniyle moral bozucu olsa da izler genellikle örtülebilmektedir. Göğüs dikleştirme ameliyatı, kapsamı ve yeri uygulanan meme dikleştirme tekniğinin türüne bağlı olan yara izi kalmasına neden olabilir . Bazı durumlarda kesiler areola hattı çevresi veya göğüs kıvrımı altı gibi düşük görünürlüğe sahip alanlara yerleştirilebilir. Ek olarak, ortaya çıkan herhangi bir yara izinin görünümünü en aza indirmek için uygulanabilecek birkaç cerrahi olmayan kozmetik tedavi vardır.

Hızlı Ve Kolay İyileşme İçin İpuçları

Meme dikleştirme ameliyatı sonrası süreç tedavinin başarısında ve yan etkilerin önlenmesinde önem arz etmektedir. Plastik cerrahınız tarafından sağlanan tüm prosedür sonrası bakım talimatlarına uyun. Ağrı kesici ilaçlar, antibiyotikler ve diğer reçeteleri cerrahınız tarafından reçete edildiği şekilde alın. Planlanan tüm operasyon sonrası randevulara katılın. Onaylanana kadar duş veya banyo yapmaktan kaçının. Önerilen tüm kompresyon giysilerini veya cerrahi sütyenleri giyin. İşten 1-2 hafta izin almayı planlayın.

Prosedürünüzü izleyen ilk 2-3 gün içinde güvendiğiniz bir arkadaşınızdan veya aile üyesinden bakıcı olmasını isteyin. Bol bol dinlenin ve uyuyun. İyileşme dönemi boyunca bol su için. Prosedürünüzü takiben hafif ve sağlıklı yiyecekler yiyin. Yaralarınızı yeniden açabileceğinden, kesi yerlerinden bandajlara dokunmaktan veya çıkarmaktan kaçının. Bol giysiler giyin, özellikle kollarınızı giymek için kaldırmanızı gerektirmeyen üstler giyin. Prosedürünüzü takip eden 6 hafta boyunca karnınızda veya yanınızda uyumaktan kaçının. Ağrı ve şişliği azaltmak için hastalara başlarını 2-3 yastık altında tutarak uyumaları tavsiye edilir. Tamamen iyileşene kadar göğüslerin zıplamasına neden olan (koşma veya zıplama gibi) fiziksel hareketler de dahil olmak üzere her tür şiddetli egzersizi sınırlayın.

Meme dikleştirme ameliyatı sonrası süreç içinde ağrı toleransınız ve vücudunuzun iyileşme tepkisi gibi çeşitli faktörler nedeniyle iyileşme deneyiminizin burada sunulan bilgilerden farklı olabileceğini anlamak önemlidir. Yapılan meme dikleştirme tekniği gibi işleme özgü değişkenler de iyileşmede rol oynar. Son olarak, meme dikleştirme işlemini diğer cerrahi prosedürlerle (meme büyütme veya meme küçültme prosedürü gibi) birleştiren hastalar daha uzun bir iyileşme süresi gerektirebilir.

Özenli Bakım Göğüs Dikleştirme İyileştirme Sürenizi Kolaylaştırabilir

Meme dikleştirme ameliyatı sonrası süreç boyunca yardıma ihtiyacınız olabilir. Göğüs dikleştirme ameliyatı kesinlikle yönetilebilir, ancak yol boyunca ağrı, sınırlı hareket, yara koruması ve diğerleri dahil olmak üzere birçok zorluk ortaya çıkarır. İyileşme sürecini kendi başınıza geçirmek zor olacaktır, bu nedenle iyileşmeniz sırasında mümkün olan en iyi bakımı almayı planlamanız önemlidir. Ya yakın arkadaşlarınızdan veya aile üyelerinizden sizinle yaşamalarını ve iyileşmenin ilk birkaç gününde size yardımcı olmalarını isteyin.