Meme dikleştirme ameliyatı sonrası iyileşme süreci genellikle hastaların tavsiyelere uyma iradesine göre değişir. Ameliyat oldunuz ve sonuçları görmek için sabırsızlanıyorsunuz. Sonuçlarınızı daha hızlı görmek için iyileşme sürecinizi daha sorunsuz hale getirmek için neler yapabileceğiniz aşağıda açıklanmıştır. İyileşmenizin ve iyileşmenizin daha sorunsuz geçmesine yardımcı olmak için yapabileceğiniz birkaç şey var. Estetik genellikle meme dikleştirme hastaları için güçlü bir sorundur, bu nedenle, sonucunuzu iyileştirecek hızlı ve komplikasyonsuz bir iyileşme elde etmenize yardımcı olacak en iyi 15 ipucumuz burada.

Kompresyon Giysisi Veya Spor Sutyeni Giyin

Ameliyattan sonra kompresyon sütyeni veya sporcu sütyeni giymek meme dikleştirme ameliyatı sonrası iyileşme süreci için hızlandırmaya yardımcı olabilir. Bu giysiler şişliği en aza indirmeye, bölgedeki kan akışını iyileştirmeye, ameliyat bölgesine destek ve rahatlık sağlamaya ve zararlı sıvıların vücuttan atılmasına yardımcı olur. Ayrıca cildin kalıcı olarak yeni şekline dönüşmesine yardımcı olurlar.

Rahatlamaya Çalışın

Çoğu insan için meme dikleştirme ameliyatı takip eden ilk birkaç gün en zor olanıdır. Biraz ağrı ve rahatsızlık hissediyor olabilirsiniz, ancak rahatlamaya çalışmak ve aniden hareket etmemek önemlidir. En azından ilk birkaç günden bir haftaya kadar, zamanınızın çoğu yatakta geçirilmeli veya rahat bir şekilde sandalyeye yaslanmalıdır… ama bir sonraki noktayı da yapmayı unutmayın!

Kısa Yürüyüşler Yapın

Zamanınızın çoğunu dinlenerek geçirmeniz çok önemlidir, ancak gün boyunca kısa yürüyüşler yapmanız da aynı derecede önemlidir. Bu, evinizde dolaşmak kadar basit. Ameliyattan sonra kısa yürüyüş yapmak kan pıhtılaşması riskini azaltmaya yardımcı olur. Bununla birlikte, doktor talimatıyla, hazır olana kadar herhangi bir ağır nesneyi bükmeyin veya kaldırmayın. Buna çocuklar ve evcil hayvanlar dahildir! Meme dikleştirme ameliyatı sonrası iyileştirme süreci boyunca ameliyat bölgenizi zorlamaktan kaçınmanız gerekir.

Egzersiz Yapmak İçin Bekleyin

Her ameliyatta olduğu gibi, vücudunuzun iyileşmesi için zamana ihtiyacı olacaktır. Yaklaşık bir hafta sonra işe dönmeye hazır olabilirsiniz, ancak vücudunuzun hızlı bir şekilde iyileşmesine yardımcı olmak için en az 2-3 hafta günlük aktivitelerinizden tam anlamıyla kaçınmalısınız. Meme dikleştirme ameliyatı sonrası iyileşme süreci boyunca işe tam olarak dönmeden önce en az 6 hafta bekleyin. Bu süre içinde itme, çekme, kaldırma veya diğer yorucu egzersizlerden kaçının.

Sırt Üstü Uyuyun

Meme dikleştirme ameliyatı sonrası göğsünüz hassaslaşacaktır. İyileşme sürecine yardımcı olmak için, üzerine çok fazla baskı uygulamaktan kaçınmak en iyisidir. Mümkün olduğu kadar karnınız üzerinde dinlenmekten kaçının ve sırt üstü uykuya dalmaya çalışın.

Uyumaya Yardımcı Olması İçin Yastık “Yuva” Yapmayı Deneyin

Pek çok kadın sırt üstü uyumayı zor buluyor. Kendinizi 2 veya 3 yastık veya bir kama yastığı ile desteklemeyi deneyin. Bu yükselmenin, kanınızın doğru dolaşımını iyileştirdiği için şişliği ve ağrıyı azaltma ek yararı vardır. Ayrıca uyurken devrilmenizi önlemek için dizlerinizin altına bir yastık koymayı deneyebilirsiniz. Hatta bazı kadınlar, daha rahat bir “yuva” oluşturmak için yatakta yanlarına vücut yastıkları yerleştiriyor. Meme dikleştirme ameliyatı sonrası iyileşme süreci boyunca göğüslerinizi darbeden korumanız önem arz etmektedir.

Sigarayı Unutun

Sigara içiyorsanız, ameliyattan birkaç hafta önce başlattığınız sigara orucuna devam etmeniz zorunludur. Sigara içmek cildinizdeki kan akışını azaltır ve iyileşmeyi yavaşlatır ve karmaşıklaştırır. İyileşmenin en az ilk 2 haftasında sigara içmekten kaçının.

Hareketi Sınırlayın

İyileşme süreniz, uzun süredir kayıp akrabalarınızı ziyaret etmek için uzak diyarlara seyahat etme zamanı değildir. Acil müdahale gerektiren bir sorunla karşılaşma olasılığına karşılık, en azından ilk birkaç gün kendi durumunuzu takip etmelisiniz. Sorun olduğunu düşünürseniz doktorunuza ulaşın veya en yakın acile başvurun.

Buz Paketlerinden Kaçının

Meme dikleştirme ameliyatı sonrası iyileşme süreci sırasında ağrı hissettiğinizde ilk içgüdünüz, şişmeye yardımcı olması için bir buz torbası kullanmak olabilir. Bundan kaçınmak en iyisidir. Cerrahi kesilere hayati kan akışını azalttığı için meme dikleştirme ameliyatlarında buz kullanılmamalıdır. Ayrıca şişlikten dolayı uyuşursunuz ve bu, yaklaşan donma belirtisi olarak acı hissetmenizi önleyebilir. Bunun yerine, 20 dakika soğuk kompres uygulayın, 40 dakika boyunca çıkarın ve gerektiği kadar tekrarlayın. Buz kullanmayın.

Yıkanma

Ameliyatınızdan sonraki ilk birkaç gün sünger banyoları bir zorunluluk olacaktır. Saçınızı yıkamak da bir süre zor olacaktır çünkü kollarınızı başınızın üzerine kaldırmanız tavsiye edilmeyecektir. İhtiyacınız olursa yardım isteyin.

Sıcak Duşlardan Kaçının

İyileştikçe ve normal rutininize dönebildiğinizde, banyo yaparken yine de özel dikkat göstermeniz gerekecektir. İyileşmenin ilk birkaç haftasında duşlarınız sadece orta derecede sıcak olmalıdır. Sıcak ve / veya buharlı su şişmeyi kötüleştirebilir ve göğsünüz yüksek sıcaklıklara duyarlı olacaktır.

Doğru Beslenin

Meme dikleştirme ameliyatı sonrası iyileşme süreci boyunca beslenmenize oldukça dikkat etmelisiniz. Ameliyattan çıkan biri için doğru beslenme özellikle önemlidir! Vücudunuzun iyileşmesini hızlandırmak için alabileceği tüm sağlıklı yiyeceklere ihtiyacı vardır. Şişliği daha da kötüleştirebileceği için fazla tuzdan kaçının ve yapraklı yeşillikler, yumurta ve yoğurt gibi vitamin açısından zengin yiyecekler yiyin. K vitamini, kanın pıhtılaşmasına yardımcı olduğu için özellikle önemlidir.

Size Verilen Tüm İlaçları Alın

Tüm ilaçlarınızı size reçete edildiği şekilde aldığınızdan emin olun. Bu, tam antibiyotik rejimini tamamlamayı içerir. Ağrınızın izin verdiği ölçüde reçeteli ağrı kesici ilaçlardan asetaminofen’e (Tylenol) geçebilirsiniz. Ancak en az 2 hafta aspirin ve aspirin benzeri ilaçlardan uzak durmaya devam etmelisiniz. Reçeteli ilaçla ilgili herhangi bir sorun yaşarsanız, lütfen doktorunuza bildirin. Alternatif bir ilaç yazabilir.

İyileşmenizi İzleyin

İyileşirken vücudunuzun yaptığı tüm değişiklikleri takip edin. Kanama, artan morarma ve şişlik veya akıntı durumunda hemen doktorunuzla iletişime geçin.

Aşırı Güneşe Maruz Kalmaktan Kaçının

Meme dikleştirme ameliyatı sonrası iyileşme süreci boyunca yara izleriniz en az ilk yıl güneşten mümkün olduğunca korunmalıdır. Güneşe çok fazla maruz kalmak solmalarını engelleyecektir. Bunları kapalı tuttuğunuzdan veya tam bir güneş kremi kullandığınızdan emin olun.