Meme dikleştirme ameliyatı, diğer adıyla mastopexy; yer çekimi ve yaşlanmaya bağlı olarak derinin elastikiyetini kaybetmesi, yanlış sütyen kullanımı, kilo alıp verme, emzirme gibi nedenler sonucunda göğüste oluşan sarkmaları gidermek için yapılır. Meme dikleştirme için, ameliyatsız bir yöntem bulunmamaktadır. Bu nedenle kadınlar, memelerinde oluşan deformasyonu gidermek için dikleştirme ameliyatı yaptırmaktadır. Memesi yeniden şekillenen, sarkmaları giderilen, isteklerine göre daha büyük veya daha küçük memelere sahip olan kadınların özgüvenleri ciddi oranda artmaktadır.

Sarkan Göğüs (Meme)Nasıl Tespit Edilir?                                                              

Meme dokusu kas içermez; içerisinde süt bezleri ve yağ bulunur. Bu nedenle zamanla içi boşalabilir, deride aşırı sarkma gözlenebilir. Sarkmanın miktarını belirlemek için, meme başlarına bakılır. Meme başları, meme altı çizgisinin üzerindeyse sarkma yoktur. Ancak meme başları, meme altı çizgisi ile aynı hizadaysa hafif, meme altı çizgisinden aşağıdaysa sarkma ileri derecede demektir. Sarkmanın seviyesi tespit edildikten sonra meme bezi miktarına bakılır.

Göğüs (Meme) Dikleştirme Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Sarkma ve meme bezi miktarı belirlendikten sonra; meme başının nereye getirilmesi gerektiği, meme şeklinin nasıl olacağı, hangi derilerin alınacağı planlanır. Planlama sonrasında, meme dikleştirme ameliyatı için 3 seçenek vardır:

 • Yeterli düzeyde meme bezi varsa ve sarkma hafif düzeydeyse, meme bezi altına silikon protez konulur. Böylelikle meme daha canlı ve diri bir görünüm kazanır.
 • Sarkma ileri derecede ve meme bezi yeterliyse, meme küçültme ameliyatına benzer şekilde sarkan deriler toparlanır.
 • Meme bezi yetersiz ve sarkma da aşırı boyuttaysa, o zaman hem silikon protez kullanılır hem de sarkan deriler toparlanır.

Meme dikleştirme ameliyatı genel anestezi altında, 2-4 saat arasında gerçekleştirilir. Operasyon sırasında açılan kesiler, meme başı çevresinde ve dikine şekilde meme altına doğru yapılır. Bu operasyon için hiçbir iz bırakmayan bir yöntem henüz bulunamamıştır. Genetik yapınız, çevresel faktörler ve ameliyatınızı yapan uzmanın kullandığı teknik, kalacak iz miktarını belirler. Meme dikleştirme ameliyatı ile birlikte, meme büyütme ameliyatı da yapılabilir.

 Göğüs (Meme) Dikleştirme Ameliyatı Sonrasında Nelere Dikkat Edilmeli?

 • Ameliyat sonrasında ilk gün, destek sütyeni takmanız istenir.
 • Operasyon sonrasında morluk ve şişliklerle karşılaşabilirsiniz. Endişe etmenize gerek yok; bu normal bir durumdur.
 • Hastanede 1 gün gözetim altında kaldıktan sonra, ağrı kesici ve antibiyotikler reçetenize yazılır ve taburcu edilirsiniz.
 • Taburcu olurken, yanınızda refakatçinizin olması sizin açınızdan iyi olacaktır.
 • İlk 3 gün, ameliyat edilen bölgeyi su ile temas ettirmemelisiniz.
 • Normal hayatınıza ve iş çevrenize 7 gün içerisinde dönebilirsiniz.
 • Dikişleriniz 2 hafta içerisinde alınır.
 • İlk 1 ay spor yapmamalı ve ağır kaldırmamalısınız.
 • Meme dikleştirme ameliyatı sırasında süt kanallarına zarar gelmediğinden, emzirmeyi engellemez.

Estpoint uzman doktorlarıyla, tüm meme operasyonlarında sizinle. Muayene randevusu için lütfen tıklayınız.