Meme büyütme ameliyatı silikon implant olan protezler ya da yağ enjeksiyonu ile küçük göğüslerin istenilen boya getirilmesi operasyonuna verilen bir isimdir. Kimi zaman memelerin çift ya da tek taraflı gelişme kusuru nedeniyle ya da gebelik sonrası kilo alıp verme nedeniyle dokunun hacmini kaybedebilir ve bu yüzden normalden daha küçük bir hal alabilmektedir.

Hangi Durumlarda Ameliyat Yapılmaktadır?

Göğüs büyütme ameliyatı sadece estetik amaçlı değil farklı nedenler ile de yapılabilmektedir:

  1. Memelerin küçük olduğunu düşünen kadınlarda
  2. Hamilelik sonrası kaybolan meme hacminde
  3. Memelerdeki simetriyi sağlamak için
  4. Meme kanseri gibi durumlardan sonra memeyi tekrar oluşturmak için
  5. Meme implantların eskimesi ya da özelliğini kaybetmesi gibi durumlarda yapılmaktadır.

Protez Tipleri Nelerdir?

Meme büyütme ameliyatı şekil, içerik ve yüzey yapısı yönünden farklı protezler uygulanarak yapılmaktadır.

Şekil yönünden damla ve yuvarlak protez olarak, içerik yönünden de silikon veya serum fizyolojik içerikli olarak ayrılmaktadır. Yüzey yapısı ise pürtüklü ve düz yüzey olarak ayrılmaktadır.

Ameliyat Süreci

Meme büyütme operasyonu sırasında 4 ayrı kesi bölgesi seçeneği üzerinden protezlerin yerleştirilmesi mümkün olmaktadır. Koltuk altı, meme başı çevresi, meme altı ve göbek bölgesinde uygulanacak kesiler ile işlem gerçekleştirilmektedir.

Hastanın boyu ve omuz genişliği dikkate alınır ve protezin büyüklüğüne karar verilir. Son yıllarda silikonlar meme dokusu kıvamında olduğu için dokunularak silikon olup olmadığı anlaşılmamaktadır. Doğal boyutlarda olduğu takdirde bakılarak da anlaşılmamaktadır.

Ameliyat yaklaşık olarak 1 saat sürmektedir. Aynı gün taburcu olunabileceği gibi ertesi gün de taburcu olunabilmektedir. İlk iki gün dinlenmek gerekmektedir ve bir miktar şişlik olabilmektedir. Çok fazla ağrı olmamakla birlikte dolgunluk hissi bir süre rahatsız edebilmektedir. Şişlik 3. günden itibaren azalmaya başlayacaktır. Bu da ödem olarak nitelendirilmektedir. Silikonun konulduğu yere ten rengi bir bant takılmaktadır. Ayrıca bir pansuman yapılmamakla birlikte üzerine sporcu sütyeni giyebilirsiniz. 3. gün bu bant çıkarılmadan banyo yapılabilmektedir. 2 hafta sonra doktor kontrolünde bant çıkarılmaktadır. Operasyondan sonra 6 ila 8 hafta solaryum, buhar banyosu ya da sauna gibi uygulamalardan kaçınılması gerekmektedir. İlk üç hafta spordan kaçınılmalıdır. Bu operasyonlardan sonra emzirme konusunda herhangi bir risk bulunmamaktadır.

Göğüs büyütme operasyonları için doktorunuza muayene olup ilgili fiyat bilgisini alabilirsiniz.