Meme büyütme ameliyatı, kadınlar arasında en fazla tercih edilen estetik işlemlerden biridir. Operasyonlar memenin hacmini ve boyutunu büyütmek, hamilelik ve kilo verme sonucunda oluşan hacim kaybını gidermek, vücudun geri kalanı ile orantılı olmasını sağlamak, 2 meme arasındaki hacim farklılıklarını ortadan kaldırmak ve kanser nedeniyle alınan memenin yeniden oluşturulması gibi birçok faktör için yapılmaktadır. Kadınların sahip olduğu meme ölçüleri sosyal hayattaki ilişkilerini, özgüvenlerini, hareketlerini ve kıyafet seçimlerini etkileyebiliyor. Sağlıklı bir dişilik psikolojisi için, meme büyütme ameliyatı yaptırabilirsiniz.

Meme Büyütme Ameliyatı Nasıl Gerçekleştirilir?

Meme büyütme ameliyatı öncesinde; hastanın beklentileri göz önünde bulundurularak, uzman hekim tarafından yeni meme hacmi ve şekli belirlenir. Uzman hekim hastanın kilosunu, boyunu ve omuz genişliğini, cilt yapısını, meme ucu konumunu, memenin mevcut şeklini dikkate alarak bir planlama yapar. Meme büyütme ameliyatlarının, 2 kup ölçüsünü geçmeyecek şekilde yapılması tavsiye edilir. Aşırı büyük meme, vücutta orantısızlık ve omurgada sorunlara neden olabilir. Ancak hastanın beklentisi farklıysa, hasta bu hususlarda uyarılır. Meme büyütme ameliyatını, 18 yaşını doldurmuş her kadın yaptırabilir.

Meme büyütme işlemi yağ enjeksiyonu veya silikon protezlerle gerçekleştirilebilir. Yağ enjeksiyonu işleminde, vücudun bir bölgesinden alınan yağ memeye nakledilir. Genellikle hafif bir büyüme etkisi yaratılmak istenen operasyonlarda tercih edilir. Ancak kalıcı değildir, belli aralıklarla yinelenmesi gerekir. Diğer yandan içi jel dolu silikon protezler, delici bir darbe almadığı sürece kullanılabilir. Silikon protezin farklı şekilleri vardır. Günümüzde en çok, doğal bir görünüm verdiği için damla şeklinde olanlar tercih edilmektedir. Ancak doğal bir görünüm için asıl belirleyici etmen, kişinin meme yapısına uygun silikon protez kullanmaktır.

Ameliyat genel anestezi ile gerçekleştirilir. Operasyon sırasında, silikon protezin yerleştirilebilmesi için kesi açılması gerekir. Kesi meme altı, meme başı veya koltuk altına açılabilir. Ancak hem kolaylık sağlaması hem de dikiş izlerinin daha kolay saklanabilmesi açısından meme altı veya meme başı daha çok tercih edilir. Yine de, kesinin nereye açılacağı hasta ve doktorun birlikte karar vermesi gereken bir konudur. Açılan kesi yerinden, silikon protezin yerleştirilmesi gerekir. Silikon, kas altına yerleştirilirse daha iyi gizlenir. Ancak, doğal bir görünüm vermeyebilir. Kas üstüne yerleştirilen silikon, doğal bir görünüm vermesine rağmen tam olarak gizlenemeyebilir. Kas zarı altına yapılması durumunda, olası olumsuzluklar bertaraf edilebilir. Ancak kişi için en iyisini, uzman doktorlar belirlemelidir. Ameliyat 1-2 saat sürmektedir.

Meme Büyütme Ameliyatı Sonrasında Nelere Dikkat Etmelisiniz?

  • Meme büyütme ameliyatı, kişisel ihtiyaçlarınızı karşılamanıza engel olmaz. Anestezinin etkisinin geçmesiyle birlikte, ilk gün biraz ağrınız olabilir. Hastanede verilen ağrı kesicilerle bu süreci atlatabilirsiniz.
  • Eve geçtikten sonra doktorunuzun tavsiyelerine muhakkak uyun.
  • Kollarınızı kaldırmamaya ve ağır yük taşımamaya dikkat edin. Çocuğunuzu kucağınıza alsanız dahi, kaldırmayın. Yük kaldırmanız gereken bir işiniz yoksa, 3. gün itibariyle işinize başlayabilirsiniz.
  • Ameliyat edilen bölgenin, 4 gün su ile temas etmemesi gerekir.
  • Operasyon sonrasında giydirilen balensiz sütyeni, 1 ay kullanmanız gerekir. Ayrıca bu süre zarfında ağır sporlardan kaçınmalısınız. Hafif sporlar için ise, 2 hafta geçmesini beklemenin yerinde olacaktır.
  • Meme büyütme ameliyatından 1 ay sonra eski hayatınıza tam anlamıyla geri dönebilirsiniz. Memeniz ise, 6 ay içinde ideal formuna ulaşır.

Estpoint uzman doktorlarıyla, bu süreci en şekilde geçirmenizi sağlar. Daha detaylı bilgi almak için, lütfen bizimle şimdi iletişime geçin.