Medikal cilt bakım; zamanla ciltte biriken yağ, makyaj malzemelerinin bıraktığı kalıntılar ve siyah noktaların temizleme işlemine denir. Ciltte oluşan solgun görünümden cildi arındırmaya, cildin üst katmanında daha canlı ve sağlıklı bir görünüm elde etmeye yönelik yapılan çalışmalardan oluşmaktadır. Her kişinin medikal cilt bakımı ihtiyaçları farklılık göstermektedir. Bu nedenle cilt bakım işlemlerine geçmeden önce cilt analizi yapılması önemli bir aşamadır. Bu sayede kişinin ihtiyaç duyduğu medikal cilt bakımı ürünleri ve cihazları daha etkin kullanılmış olmaktadır.

Medikal Cilt Bakımı Ürünleri

Medikal cilt bakım uygulamasında kullanılan ve piyasada kullanıcıların erişebildiği medikal cilt bakım ürünleri bulunmaktadır. Bu ürünlerin piyasada bol miktarda bulunması beraberinde sağlığa zararlı maddelerin de kullanıcılara ulaşmasını sebep olur. Bu nedenle kullanıcıların medikal cilt bakım ürünlerini tercih ederken dikkatli olması gerekmektedir.

Medikal cilt bakımı ürünleri tedarik edilirken merdiven altı diye tabir edilen, sağlıksız üretim koşullarına sahip işletmelerde üretilmiş taklit ürünlerden kaçınmak gerekmektedir. Ayrıca bir ürün havayla temas ettiği andan itibaren oksitlenmeye yani bozulmaya başlamaktadır. Bu nedenle ambalajı açılmış veya hasar görmüş ürünler cildinizde ciddi hasarlara neden olabilmektedir.

Kalitesiz ve ucuz ürünlerin sağlıksız olmasının yanı sıra bir ürünün pahalı olmasının da o ürünün faydalı olduğuna dair bir gösterge olmadığı unutulmamalıdır. Pahalı ve çevrenizdeki kullanıcıların fayda sağladığını belirttiği farklı markalarda medikal cilt bakım ürünleri sizin için uygun olmayabilir. Farklı cilt tipleri farklı ürünlere ihtiyaç duymaktadır. Medikal cilt bakım bakım ürünleri seçilirken dikkat edilmesi gereken konulardan bir diğeri ise ürünün içerdiği maddelerdir. Örneğin paraben, parafin, formalin ve sodyum laural sülfat gibi maddeleri içeren ürünlerden uzak durulması gerekmektedir.

Medikal Cilt Bakımı Nasıl Olur?

Medikal cilt bakımı ciddiye alınması gereken ve bu amaçla profesyonel kişiler tarafından uygulanması gereken bir dizi aşamadan oluşmaktadır. Aksi takdirde kişi birçok olumsuzlukla ve hatta cilt hastalıklarıyla karşı karşıya kalabilir.

Medikal cilt bakım aşamaları öncelikle cilt analizi ile başlamaktadır. Kişinin cilt tipi(kuru, yağlı, nemli, karma), cilt yaşı ve cilt problemlerinin belirlenmesi ve buna bağlı olarak ihtiyaç duyulan maddelerin, vitaminlerin ve ilaçların belirlenmesinden oluşan sürece cilt analizi, denmektedir.


İlginizi Çekebilecek ÜrünlerimizCilt analizinin ardından belli bir medikal cilt bakımı aşamaları takip edilmektedir. Öncelikle cilt, bakım için özenle temizlenmektedir. Temizleme sırasında başlangıçta tonik kullanılır ve ardından peeling işlemiyle cildin yüzeyindeki ölü hücreler temizlenmektedir. Ölü hücrelerden arındırılmış cilt, bir sonraki temizleme aşamalarına uygun hale getirilmek için buhar banyosu uygulanarak yumuşatılır. Buhar banyosu sayesinde yumuşayan cilt ve ciltteki siyah noktalar temizlenerek cilt altında bulunan yağ bezeciklerinden arındırılır. Bir sonraki aşamada cilde jel uygulanarak cilt yumuşatılır. Sonrasında cilde tonik ve radyofrekans işlemleri uygulanarak gevşeyen cildin yeniden sıkılaşması sağlanmaktadır.

Bu aşamaya kadar uygulanmış tüm işlemlerin daha kalıcı olması amacıyla cilde maske uygulanmaktadır. Bir süre bekletilen maske sonrasında temizlenmektedir. Temizlenen maskenin ardından cildin daha önceden belirlenmiş ihtiyaçlarına uygun şekilde destekleyici serum ve nemlendiriciler ile masaj yapılmaktadır. Son olarak cilde güneş kremi uygulanması ile medikal cilt bakımı son bulur.

Medikal Cilt Bakım İşlemi Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler

Ancak medikal cilt bakımı sonrasında da dikkat edilmesi gereken bir takım hususlar mevcuttur. Medikal cilt bakımı işlemleri bittikten sonra cilt taze ve sağlıklı bir görünüme kavuşmaktadır. Sağlıklı görünümü korumak amacıyla medikal cilt bakımını iki ayda bir olacak şekilde düzenli olarak tekrarlamak gerekmektedir.

Yapılan cilt bakımı etkisini uzatmak için özellikle her duştan sonra vücudu nemli tutmak önemlidir. Uzun süre güneş altında kalınacaksa yüksek korumalı güneş kremi kullanmakta medikal cilt bakımı etkilerinin korunmasına yardımcı olacaktır. Tabi ki cilt tipine göre de dikkat edilmesi gerekilenler farklılık göstermektedir.

Medikal cilt Bakımı Sonrası Cilt Tiplerine Göre Bakım

Kuru Ciltler: Kuru cilt tipine sahip kimseler, medikal cilt bakımının ardından cilde kazandırılan nemi korumak amacıyla içerisinde seramid, fucoge, sfingolipid ve aquafilin maddeleri bulunduran krem veya losyon biçimindeki nemlendiricileri kullanmalıdır. İçerisinde alkol, lanolin ve kakao yağı bulunan sabun veya şampuanlardan ise ciltteki nemi kurutacağından ötürü uzak durmalıdır.

Hassas Ciltler: Hassas cilde sahip kimselerde kızarıklık, leke ve ödem sıkça karşılaşılan durumlardandır. Bu olumsuzlukların önüne geçmek için cilt düzenli olarak likit biçimdeki temizleme sütü ile temizlenmelidir. İçerisinde hyaluranik asit bulunduran nemlendiricilerle bakım yapılarak ciltteki nem kaybının önüne geçilmelidir. Güneş ışığına karşı aşırı hassas cilt tipine sahip kimseler, SPF 50-90 faktörlük güneş kremleri kullanmalıdır.

Yağlı Ciltler: Yağlı cilt tipine sahip kimselerin likit veya jel biçimindeki temizleyici ürünleri kullanması gerekmektedir. Hekimler tarafından önerilen medikal cilt bakımı ürünleri düzenli olarak kullanıldığı takdirde cilt sağlığı uzun süreli korunacaktır. Yağlı cilt tipine sahip kimselerin güneşten korunmak için yağ içermeyen güneş kremlerini tercih etmesi gerekmektedir.

Medikal Cilt Bakım Fiyatları

Medikal cilt bakımı ürünleri markaları gibi medikal cilt bakım merkezleri sayısı da bir hayli fazladır. Bu sebeple cilt bakımı yaptırmak isteyenler bu konuda da tercih yapmakta zorlanmaktadır. Cilt bakım ürünlerinde yapılan tercihler gibi medikal cilt bakımı yaptırılacak merkezler için de tercih yaparken özenli davranmak gerekmektedir.

Medikal cilt bakımı uygulayan merkezlerin çok olmasından dolayı medikal cilt bakım fiyatları konusunda da çok geniş bir yelpaze bulunmaktadır. Tıpkı medikal cilt bakımı ürünlerinde olduğu gibi medikal cilt bakım fiyatları da aldatıcı olabilmektedir. Bir güzellik merkezinin çok yüksek fiyatlara büyük vaatlerde bulunması şüphe çekici bir durumdur.

Medikal cilt bakımı konusunda eğitim almış, alanında uzmanlaşmış kişilerin hizmet verdiği merkezlerin tercih edilmesi önemli bir husustur. Merdiven altı merkezler veya diploma gibi yetkinliğe dair herhangi bir belge gösteremeyen ruhsatsız güzellik merkezlerinden uzak durmak gerekmektedir. Bu tip güzellik merkezi adıyla faaliyet gösteren yerlerde yaptırılacak işlemler nedeniyle çok ciddi cilt hastalıklarıyla karşı karşıya kalabilirsiniz.