Liposuction operasyonu (lipektomi veya lipoplasti olarak da adlandırılır), bazı insanların görünüşleri hakkında hissettiklerini iyileştirmek için düşündükleri bir kozmetik ameliyat türüdür. İşlem bir kilo verme yöntemi değildir. Liposuction, bu bölgelerdeki yağları alarak vücudun belirli bölgelerinin şeklini değiştirir. En yaygın olarak uyluk, kalça, karın, kollar, boyun ve çene altı, aynı zamanda sırt, diz, göğüs, yanak, baldır ve ayak bilekleri için kullanılır. Bazı kişilerde yüz germe, meme büyütme veya abdominoplasti (karın germe) gibi diğer kozmetik cerrahi prosedürlerle aynı anda liposuction yapılır.

Liposuction Benim İçin Doğru Mu?

İşlemle ilgili gerçekçi beklentileriniz varsa, sağlıklı bir diyet ve düzenli egzersizle vücut şeklinizi değiştirmeye çalıştıysanız ve işlem sırasında sağlık durumunuz iyiyse liposuction sizin için doğru olabilir. İnsanlar – özellikle kadınlar – genellikle belirli bir görünüme ve vücut şekline sahip olma konusunda baskı hissederken, liposuction çözüm olmayabilir. Liposuction için en iyi adaylar, sıkı, elastik bir cilde sahip ancak belirli bölgelerde fazla yağ cepleri olan normal kilolu kişilerdir. Doktorunuz genel sağlığınızı yönetmenize yardımcı olmak için en iyi konumda olduğundan liposuction  yaptırmadan önce doktorunuzla konuşmalısınız. Ayrıca şunu da bilmelisiniz: Kilo vermenin bir yolunu arıyorsanız, liposuction zararları nedeniyle muhtemelen sizin için doğru değildir.

Plastik Cerrahı Nasıl Bulurum?

Doktor uzman bir plastik cerrah değilse, yine de liposuction gibi kozmetik işlemleri yapabilirler ancak bir uzmanla aynı niteliklere sahip olmadıklarını bilmeniz gerekir. Bir cerrahı düşünüyorsanız, prosedür ve deneyimleri ve nitelikleri hakkında onlara bol miktarda soru sormalısınız. Onlarla rahat olduğunuzdan emin olmalısınız.

Liposuction Öncesi Sorulması Gereken Sorular

Herhangi bir estetik ameliyat yaptırmaya karar vermeden önce dikkate alınması gereken çok şey var. Doktorunuza genel olarak ameliyat hakkında sorular sorabilirsiniz ve liposuction operasyonu hakkında sormanız gereken başka sorular da vardır, örneğin: Bana ne tür bir liposuction öneriyorsunuz ve neden? Benden ne kadar morarma, şişlik veya ağrı yaşamamı beklersiniz? Bu konuda ne yapmalıyım? Ameliyattan sonra normal aktivitelerime ne kadar sürede dönebilirim? Dikişlerim, bandajlarım veya pansumanlarım olacak mı? Yerinde ne kadar kalacaklar? Dikişleri almam gerekecek mi? Yaralarım olacak mı? Nasıl görünecekler? Hastalarınızın kaçında komplikasyon var? Böyle bir şey olursa benim için ne ifade edecek? Kişilerin problemler nedeniyle ne sıklıkla yeniden liposuction operasyonu yaptırması gerekir? Komplikasyonlar nedeniyle daha fazla ameliyata ihtiyacım olursa veya sonuçtan memnun kalmazsam ekstra maliyet olur mu? Ameliyattan önce ilaçlarımda herhangi bir değişiklik yapmam gerekir mi?

Liposuction İşlemine Nasıl Hazırlanmalıyım?

Bir liposuction prosedürüne hazırlanmak için, prosedür hakkında mümkün olduğunca fazla bilgiye sahip olduğunuzdan ve gerçekçi olarak hangi sonuçları bekleyebileceğinizi bildiğinizden emin olmalısınız. Ameliyattan sonra iyileşmek için optimum kilonuza ulaşmalı ve olabildiğince sağlıklı ve formda olmalısınız. Sigara içiyorsanız, sigarayı bırakmalısınız. Ameliyattan önce ilaçlarınızda herhangi bir değişiklik yapmanız gerekip gerekmediğini doktorunuzla görüşün. Liposuction bacak başta olmak üzere birçok bölgeye uygulanabilir.

Liposuction İşlemi Sırasında Ne Olur?

İşlem ciltte çok küçük kesikler yapılmasını içerir ve daha sonra o bölgedeki deri altından yağların alınması için farklı teknikler kullanılır. Yağ, emilmeden önce sıvı hale getirilebilir veya traşlanabilir.

Liposuction İşleminden Sonra Ne Olur?

Liposuction sonrası anesteziden uyanarak ameliyat bölgesinden sıvı akan ince bir tüp olduğunu görebilirsiniz. Bu tüpe kanül denir ve yağı yerinden çıkarmaya ve çıkarmaya devam etmek için deriye sokulur. Buna sahip olup olmadığınız, ne kadar ameliyat geçirdiğinize ve vücudun hangi kısmının dahil olduğuna bağlı olacaktır. Liposuction tedavisi sonrası evde birkaç gün dinlenmeniz gerekecektir. Yaraların üzerinde pansumanlar olacak ve bir süre elastik bir bandaj veya kompresyon giysisi giymeniz gerekebilir. Birkaç gün ağrınız olmasını beklemelisiniz ve doktorunuz bir çeşit ağrı kesici ilaç yazacaktır. Bazı kişilerin liposuction ameliyatı sonrası kısa süre hastanede kalması gerekebilir. Deriden bir kanül (ince içi boş bir tüp) yerleştirilir ve yağı yerinden çıkarmak ve çıkarmak için kullanılır. Liposuction ameliyatı olanlar sonuçlardan memnun kalmaktadır.

Liposuction İle İlgili Riskler Nelerdir?

Makul derecede yaygın olanlar şunları içerir: Dalgalı veya çukurlu düzensiz cilt, bol cilt, ciltte uyuşma veya azalmış his, yara izi, ten renginde değişiklikler, yavaş iyileşme. Daha az yaygın olan ciddi komplikasyonlar şunları içerir: Bacaklarda akciğerlere gidebilen ve ciddi hastalığa neden olabilen kan pıhtıları, şoka neden olabilecek aşırı sıvı kaybı, yağı sıvılaştırmak için kullanılan ultrason nedeniyle ciltte veya daha derin dokuda yanıklar, yağ dokularında tedavisi zor olabilen enfeksiyon. Bazı insanlar, yağ dokusu çıkarıldıktan sonra kalan gevşek deriyi çıkarmak veya sıkılaştırmak için daha fazla kozmetik cerrahi isteyebilir. Liposuction ameliyatı sonrası oldukça etkili sonuç alınmaktadır.

Hangi Maliyetler Söz Konusudur?

Liposuction operasyonu fiyatı ve ücretleri her durumda farklı olacaktır. İçerirler: cerrahın ücretleri, anestezist ücretleri, klinik veya hastane ücretleri, ilaç, pansuman ve destek giysileri Bu ücretleri işlemden önce cerrahınızla görüşmelisiniz. Liposuction ameliyatı fiyatları değişkenlik gösterir.

Liposuction İz Bırakır Mı?

İnvaziv ameliyat geçirdiğinizde yara izi olacaktır. Tüm cerrahlar minimal yara izi elde etmeyi hedefler. Mümkün olduğunda, izler doğal kırışıklıklar ve cilt çizgileri boyunca olacaktır. Liposuction ameliyatı nedir sorusunu kısaca yağlardan kurtulma olarak yanıtlayabiliriz.

Tekrar Liposuction Yaptırmam Gerekecek Mi?

Genellikle liposuction’ın tekrarlanmasına gerek yoktur. Ameliyattan sonra deri fazlalığı olabilir ve gerekirse bunu gidermek için ek bir işlem gerekebilir. Ancak genellikle işlemden sonra cilt kasılır ve sıkılaşır.

Ameliyatımın Sonuçlarını Ne Zaman Göreceğim?

Ameliyattan sonra bir miktar şişlik olacaktır. Bu sorun çözüldüğünde sonuçları görebileceksiniz. Ameliyatı takiben 6 aya kadar değişiklikler olabilir.