Liposuction ameliyatı, karın, kalçalar, uyluklar, kalçalar, kollar veya boyun gibi vücudun belirli bölgelerinden yağları almak için bir emme tekniği kullanan cerrahi bir prosedürdür. Liposuction da bu bölgeleri şekillendirir (konturlar). Liposuction için diğer isimler arasında lipoplasti ve vücut şekillendirme bulunur. Liposuction tipik olarak genel bir kilo verme yöntemi veya kilo verme alternatifi olarak kabul edilmez. Aşırı kiloluysanız, diyet ve egzersiz yoluyla ya da mide baypas ameliyatı gibi bariatrik prosedürlerle liposuctiona göre daha fazla kilo vermeniz muhtemeldir. Belirli noktalarda çok fazla vücut yağınız varsa ancak bunun dışında sabit bir vücut ağırlığınız varsa, liposuction için aday olabilirsiniz.

Liposuction Tedavi Alanları

Liposuction ameliyatı, aşağıdaki gibi diyet ve egzersize yanıt vermeyen vücut bölgelerinden yağ çıkarmak için kullanılır: Karın, üst kollar, kalça, baldırlar ve ayak bilekler, göğüs ve sırt, kalça ve uyluk, çene ve boyun. Ayrıca liposuction ameliyatı bazen meme küçültme veya jinekomasti tedavisi için de kullanılabilir. Kilo aldığınızda, yağ hücrelerinin boyutu ve hacmi artar. Buna karşılık liposuction, belirli bir bölgedeki yağ hücrelerinin sayısını azaltır. Alınan yağ miktarı, bölgenin görünümüne ve yağ hacmine bağlıdır. Ortaya çıkan kontur değişiklikleri, kilonuz sabit kaldığı sürece genellikle kalıcıdır. Liposuction ameliyatı işleminden sonra cilt, tedavi edilen bölgelerin yeni konturlarına kendini kalıplar. İyi bir cilt tonunuz ve elastikiyetiniz varsa, cildiniz muhtemelen pürüzsüz görünecektir. Cildiniz zayıf ve elastikiyetsizse, tedavi edilen bölgelerdeki cilt gevşek görünebilir. Liposuction, selülit çukurlaşmasını veya diğer cilt yüzeyi düzensizliklerini iyileştirmez. Aynı şekilde liposuction da çatlakları gidermiyor. Liposuction adayı olmak için, kısıtlı kan akışı, koroner arter hastalığı, diyabet veya zayıf bağışıklık sistemi gibi ameliyatı zorlaştırabilecek koşullar olmadan sağlıklı olmalısınız.

Riskler

Her büyük ameliyatta olduğu gibi, liposuction, kanama ve anesteziye tepki gibi riskler taşır. Liposuction ameliyatı uygulamasına özgü olası komplikasyonlar şunları içerir: Kontur düzensizlikleri. Düzensiz yağ giderme, zayıf cilt elastikiyeti ve olağandışı iyileşme nedeniyle cildiniz inişli çıkışlı, dalgalı veya solmuş görünebilir. Bu değişiklikler kalıcı olabilir. Liposuction sırasında kullanılan ince tüpten (kanül) cilt altında oluşan hasar cilde kalıcı benekli bir görünüm verebilir.Sıvı birikimi. Deri altında geçici sıvı cepleri (seromalar) oluşabilir. Bu sıvının bir iğne ile boşaltılması gerekebilir. Uyuşma. Etkilenen bölgede geçici veya kalıcı uyuşma hissedebilirsiniz. Geçici sinir tahrişi de mümkündür. Enfeksiyon. Deri enfeksiyonları nadirdir ancak mümkündür. Ciddi bir cilt enfeksiyonu yaşamı tehdit edebilir. İç delinme. Nadiren çok derine nüfuz eden bir kanül bir iç organı delebilir. Bu, acil cerrahi onarım gerektirebilir. Yağ embolisi. Gevşemiş yağ parçaları parçalanabilir ve bir kan damarına hapsolabilir ve akciğerlerde toplanabilir veya beyne gidebilir. Yağ embolisi tıbbi bir acil durumdur. Böbrek ve kalp problemleri.

Sıvılar enjekte edilirken ve emilirken sıvı seviyelerindeki değişimler, potansiyel olarak yaşamı tehdit eden böbrek, kalp ve akciğer sorunlarına neden olabilir. Lidokain toksisitesi. Lidokain, ağrıyı yönetmeye yardımcı olmak için genellikle liposuction ameliyatı sırasında enjekte edilen sıvılarla uygulanan bir anesteziktir. Genelde güvenli olmasına rağmen nadir durumlarda lidokain toksisitesi meydana gelebilir ve ciddi kalp ve merkezi sinir sistemi sorunlarına neden olabilir. Cerrah vücudunuzun daha geniş yüzeylerinde çalışıyorsa veya aynı operasyon sırasında birden fazla işlem yapıyorsa komplikasyon riski artar. Cerrahınızla bu risklerin sizin için nasıl geçerli olduğunu konuşun. Liposuction olanlar güzel sonuçların keyfini çıukarmaktadır.

Nasıl Hazırlanılır

Liposuction ameliyatı öncesi cerrahınızla ameliyattan ne bekleyeceğinizi tartışın. Cerrahınız tıbbi geçmişinizi gözden geçirecek ve sahip olabileceğiniz herhangi bir tıbbi durum ve alabileceğiniz ilaçlar, takviyeler veya şifalı otlar hakkında sorular soracaktır. Cerrahınız, ameliyattan en az üç hafta önce kan sulandırıcılar veya NSAID’ler gibi bazı ilaçları almayı bırakmanızı tavsiye edecektir. Prosedürünüzden önce bazı laboratuar testlerini de yaptırmanız gerekebilir. Prosedürünüz sadece az miktarda yağın alınmasını gerektiriyorsa, ameliyat bir ofis ortamında yapılabilir. Çok miktarda yağ alınacaksa – veya aynı anda başka prosedürler de yaptırmayı planlıyorsanız – ameliyat bir hastanede gerçekleşebilir ve ardından bir gece kalabilir. Her iki durumda da, prosedürden sonra sizi eve bırakacak ve en azından ilk gece sizinle birlikte kalacak birini ayarlayın. Liposuction ameliyatı yaptıranlar oldukça etkili sonuçlarla karşılaşmışlardır.

Prosedürden Önce

Şişen liposuction ameliyatı prosedürü. Liposuction prosedürünüzden önce cerrah, vücudunuzun tedavi edilecek bölgelerinde daire ve çizgiler işaretleyebilir. Öncesi ve sonrası görüntülerin karşılaştırılabilmesi için fotoğraflar da çekilebilir. Liposuction prosedürünüzün nasıl yapılacağı, kullanılan özel tekniğe bağlıdır. Cerrahınız tedavi hedeflerinize, tedavi edilecek vücudunuzun bölgesine ve geçmişte başka liposuction prosedürleriniz olup olmadığına göre uygun tekniği seçecektir. Şişen liposuction. Bu en yaygın liposuction türüdür.


İlginizi Çekebilecek ÜrünlerimizCerrah, tedavi edilen bölgeye steril bir çözelti – yağ alınmasına yardımcı olan bir tuzlu su, ağrıyı hafifletmek için bir anestezik (lidokain) ve kan damarlarının daralmasına neden olan bir ilaç (epinefrin) enjekte eder. Sıvı karışımı, etkilenen bölgenin şişmesine ve sertleşmesine neden olur. Cerrah daha sonra cildinize küçük kesikler açar ve cildinizin altına kanül adı verilen ince bir tüp yerleştirir. Kanül, vücudunuzdaki yağı ve sıvıları emen bir vakuma bağlıdır. Vücut sıvınız intravenöz (IV) bir hatla doldurulabilir. Ultrason destekli liposuction (UAL). Bu tip liposuction bazen geleneksel liposuction ile birlikte kullanılır. UAL sırasında, cerrah cildinizin altına ultrasonik enerji yayan metal bir çubuk yerleştirir. Bu, yağ hücresi duvarlarını kırar ve daha kolay çıkarılması için yağı parçalar. VASER destekli liposuction adı verilen yeni nesil UAL, cilt şekillendirmeyi iyileştirebilecek ve cilt yaralanmaları olasılığını azaltabilecek bir cihaz kullanır.

Lazer yardımlı liposuction (LAL). Bu teknik, alınmak üzere yağı parçalamak için yüksek yoğunluklu lazer ışığı kullanır. LAL sırasında, cerrah derideki küçük bir kesikten bir lazer lifi yerleştirir ve yağ birikintilerini emülsifiye eder. Yağ daha sonra bir kanül ile alınır. Güç yardımlı liposuction (PAL). Bu tip liposuction, hızlı bir ileri geri hareketle hareket eden bir kanül kullanır. Bu titreşim, cerrahın sert yağları daha kolay ve daha hızlı çekmesini sağlar. PAL bazen daha az ağrı ve şişliğe neden olabilir ve cerrahın yağı daha hassas bir şekilde almasına izin verebilir. Cerrahınız, büyük miktarlarda yağ alınması gerekiyorsa veya daha önce bir liposuction prosedürü geçirdiyseniz bu tekniği seçebilir. Liposuction ameliyatı olanlar genelde sonuçlardan oldukça memnun kalmaktadır.

Prosedür Sırasında

Bazı liposuction ameliyatı prosedürleri yalnızca lokal veya bölgesel anestezi gerektirebilir – anestezi vücudunuzun belirli bir alanıyla sınırlıdır. Diğer prosedürler, geçici bir bilinçsizlik durumuna neden olan genel anestezi gerektirebilir. Sakin kalmanıza ve rahatlamanıza yardımcı olmak için tipik olarak IV enjeksiyon yoluyla bir sakinleştirici verilebilir. Cerrahi ekip prosedür boyunca kalp atış hızınızı, kan basıncınızı ve kan oksijen seviyenizi izleyecektir. Lokal anestezi verilirse ve işlem sırasında ağrı hissederseniz, cerrahınıza söyleyin. İlaç veya hareketlerin ayarlanması gerekebilir. İşlem, yağ alımının kapsamına bağlı olarak birkaç saate kadar sürebilir. Genel anestezi aldıysanız, uyanma odasında uyanacaksınız. Tıp personelinin iyileşmenizi izleyebilmesi için genellikle hastanede veya klinikte en az birkaç saat geçireceksiniz. Hastanedeyseniz, susuz kalmadığınızdan veya sıvı kaybından şok olmadığından emin olmak için bir gece kalabilirsiniz. Liposuction ameliyatı kaç saat sürer sorusu merak edilmekle birlikte bunu birkaç saat olarak yanıtlamamız mümkündür.

İşlemden Sonra

Liposuction ameliyatı sonrası biraz ağrı, şişlik ve morarma bekleyin. Cerrahınız, enfeksiyon riskini azaltmak için ağrıyı ve antibiyotikleri kontrol etmeye yardımcı olması için ilaç yazabilir. İşlemden sonra, cerrah kesilerinizi açık bırakabilir ve sıvı drenajını desteklemek için geçici drenler yerleştirebilir. Genellikle birkaç hafta boyunca şişliği azaltmaya yardımcı olan sıkı kompresyon giysileri giymeniz gerekir. İşe dönmeden önce birkaç gün ve egzersiz de dahil olmak üzere normal aktivitelerinize devam etmeden önce birkaç hafta beklemeniz gerekebilir. Bu süre zarfında, kalan yağ yerine otururken bazı kontur düzensizlikleri bekleyin. Liposuction basen bölgesinde çok etkilidir. Bacak liposuction ameliyatı en çok tercih edilen alanlardandır.

Sonuçlar

Bacak liposuction ameliyatı sonrası şişlik tipik olarak birkaç hafta içinde azalır. Bu zamana kadar, tedavi edilen alan daha az hantal görünmelidir. Bacak lipouction sonrası birkaç ay içinde, tedavi edilen bölgenin daha zayıf bir görünüme sahip olmasını bekleyin. Cildin yaşlanma ile bir miktar sıkılığını kaybetmesi doğaldır, ancak liposuction sonuçları genellikle kilonuzu koruduğunuz sürece uzun sürer. Liposuction ameliyatı sonrası kilo alırsanız yağ dağılımınız değişebilir. Örneğin, başlangıçta hangi alanların tedavi edildiğine bakılmaksızın karnınızın çevresinde yağ birikebilir. Liposuction ameliyatı fiyatları uygulamanın yapılacağı merkezlere göre değişkenlik gösterir.