Liposuction

 1. Anasayfa
 2. Liposuction

Liposuction vücuttaki istenmeyen yağ birikimlerini çıkarmak için kullanılan bir estetik cerrahi prosedürdür. Bu uygulama vücuttaki inatçı yağ birikintilerini, özellikle diyet ve egzersiz gibi tekniklerin yetersiz kaldığı durumlarda cerrahi bir vakum kullanarak çıkarır.

Liposuction günümüzde en sık talep edilen Plastik Cerrahi uygulamaları arasında girmiştir. Bu tedavi alanında uzman doktorlar tarafından steril klinik şartlarında yapılması halinde oldukça güvenli, konforlu bir işlem süreciyle başarılı sonuçlar sunmaktadır.

Liposuction uygulamasının kişilere sağladığı temel faydalar arasında;

 • İstenmeyen (Dirençli) Yağları Giderme : Liposuction vücudun belirli bölgelerinde birikmiş fazla yağları giderme konusunda son derece etkilidir.
 • Vücudu Estetik Açıdan Yeniden Şekillendirme : Liposuction bel, kalça, uyluklar, karın, sırt, göğüsler, yanaklar, boyun, çene ve alt kol başta olmak üzere vücut bölgelerinde estetik görünüm sağlar.  
 • Özgüveni Artırma : İstenmeyen yağları gidermek kişinin özgüvenini ve genel yaşam kalitesini artırır.

gösterilebilir.

Liposuction özellikle sağlıklı, istikrarlı kiloda olan ve belirli bölgelerde inatçı yağ birikintileri bulunan kişilere uygulanır. Ayrıca bu tedavi için kişinin cilt elastikiyetini yitirmemiş olması önemlidir. Liposuction tedavisi öncesi kişilerin uygulamaya ilişkin prosedürü anlamaları ve gerçekçi beklentilere sahip olmaları gerekir.

Liposuction işlemi lokal veya genel anestezi altında yapılır. Tedavi kapsamında Estetik Cerrah yağların emilmesi için bir kanül (ince, tüp şeklinde bir alet) ve bir vakum cihazı kullanır. Kanül incizyonlar aracılığıyla yağ birikimlerine yerleştirilir ve sonrasında yağlar emilir.

Liposuction ile vücuttan çıkarılan yağ hücreleri genelde tekrar birikmez. Ancak Liposuction uygulamasının kalıcı sonuçlar sunabilmesi için kişinin sağlıklı bir yaşam tarzı sürdürmesi en doğru davranış olacaktır. Aksi takdirde vücudun diğer bölgelerinde yağ birikmesi olabilir.

Liposuction anestezi altında yapıldığı için işlem sırasında ağrı hissedilmez. Ancak uygulama sonrasında morluklar, şişlik ve hassasiyet yaşanabilir. Bu yan etkiler birkaç hafta içinde kendi kendine düzelir.

Yazımızın bu kısmına kadar Liposuction hakkında genel bir bilgilendirme yapmak istedik. Her bireyin durumu ve ihtiyaçları farklı olduğu için Liposuction hakkında daha detaylı bilgi almak için yazımızı okumaya devam etmeniz, bu işlemi yaptırmak için İletişim kanallarımızı kullanıp Bize Ulaşmanız gerekmektedir.  

Estpoint Medikal Estetik ve Plastik Cerrahi alanında uzun yıllara dayanan tecrübesi, steril imkanlara sahip şubeleri ve uzman doktorları ile hastalarını dinleyerek onların en estetik, çekici ve diri gösterecek yüz & cilt görünümüne sahip olmaları için Liposuction dahil tüm tedavi yöntemlerini büyük bir başarıyla gerçekleştirmektedir.

Sizde farklı nedenlerle maruz kaldığınız pek çok estetiksel problemden hızla kurtularak hayal ettiğiniz genç, parlak ve pürüzsüz cilt yapısına güvenli, konforlu ve etkili bir tedavi süreciyle sahip olabilmek için Hemen Bize Ulaşıp randevu alabilir; kliniğimizde uzman hekimlerimiz tarafından yapılacak Liposuction Tedavisi ile arzu ettiğiniz estetik görünüme ulaşabilirsiniz.

Liposuction Nedir 

Liposuction vücutta biriken bölgesel yağların cerrahi olarak dışarı alınması işlemidir. Halk arasında Yağ Aldırma olarak da bilinen bu yöntem vücut şekillendirme amacıyla kullanılan en popüler estetik operasyonlardan biridir. Liposuction bir zayıflama yöntemi değildir; sadece diyet ve egzersizle giderilemeyen inatçı yağlanmalara sahip kişilerde uygulanabilir.

Liposuction Neden Yapılır

Liposuction vücudun çeşitli bölgelerindeki fazla yağ dokusunu alarak daha düzgün ve orantılı bir görünüm sağlar. Liposuction uygulamaları ile kişilere sağlanan avantajlar arasında;

 • Karın, bel, kalça, basen, bacak, kol, sırt, göğüs, yüz ve boyun gibi bölgelerdeki oluşan dirençli yağ fazlalıkları giderilir.
 • Vücut hatları belirginleştirilir ve daha estetik bir siluet oluşturulur.
 • Jinekomasti (Erkeklerde Aşırı Meme Gelişimi) ve Lipom (Yumru Benzeri Yağ Bezeleri) gibi tıbbi durumlar tedavi edilir.
 • Kişinin özgüveni artar ve giyim seçenekleri çoğalır.

belirtilebilir.

Liposuction Kimlere Yapılabilir 

Liposuction uygulaması vücudunda doğal yöntemlerle atılamayan dirençli yağlar bulunan ve bu durumdan rahatsız olan kadın veya erkek fark etmeksizin her bireyin yaptırabileceği bir tedavi yöntemidir. Bu uygulamayı kimler yaptırabilir veya kimler için uygun değildir sorusu;

 • Bireyin genel sağlık durumu iyi olmalıdır. Kalp rahatsızlığı, diyabet gibi sistemik hastalıkları olan kişilerde risk faktörleri değerlendirilmelidir.
 • Kişi hamile ya da yeni doğum yapmış olmamalıdır. Hamilelik ve emzirme döneminde hormonal değişiklikler kilo dalgalanmaları olabileceği için Liposuction uygun değildir.
 • Bireyin deri elastikiyeti iyi olmalıdır. İleri yaşlarda deri elastikiyeti azaldığı için tedavi sonrasında sarkmalar olabilir.
 • Kişinin obezite gibi kilo problemleri olmamalıdır. Liposuction bir zayıflama yöntemi değildir. İdeal kilonun %30'unu geçmeyen bölgesel yağlanmalara uygulanabilir.

şeklinde yanıtlanabilir.

Liposuction Vücudun Hangi Bölgelerine Yapılabilir 

Liposuction vücudun hemen hemen her bölgesine uygulanabilen bir yöntemdir. Bu tedavi kişilerin estetik kaygılar yaşamasına neden olan pek çok durumun giderilmesi için kullanılır. Uygulamanın en sık tercih edilen bölgeler Karın, Bel, Kalça, Basen, Bacak, Kol, Sırt, Göğüs, Yüz ve Boyun olarak belirtilebilir.

Liposuction uygulamasının uygulandığı bölgelerin detayları;

 • Karın ve Bel : Bu bölgeler diyet ve egzersize rağmen inatçı yağ birikimine yatkındır.
 • Kalça ve Uyluklar : Liposuction 'Selülit' olarak adlandırılan yağ birikimlerini azaltabilir.
 • Göğüsler : Hem kadınlarda hem de erkeklerde (Jinekomasti durumunda) Liposuction uygulanabilir.
 • Sırt : Liposuction sırttaki yağ birikimlerini ve sırt çizgilerini azaltabilir.
 • Kollar : Üst kol bölgesindeki yağları azaltabilir.
 • Yüz ve Boyun : Liposuction yanaklar, çene ve boyundaki yağ birikimlerini azaltabilir.

şeklinde özetlenebilir.

Plastik Cerrahi ve Medikal Estetik alanında uzman hekimler kontrolünde klinik ortamında gerçekleştirilecek Liposuction uygulaması sayesinde yukarıda belirttiğimiz tüm bölgelerdeki kalıcı hal almış yağ dokusu daha kolay emilebilir ve şekillendirilebilir hal almaktadır.

Liposuction Nasıl Yapılır 

Liposuction tedavisi işlem yapılacak bölgelere göre farklı teknikler kullanılarak gerçekleştirilir. Liposuction prosedürünün aşamaları;

 • Öncelikle hastaya lokal veya genel anestezi uygulanır.
 • Daha sonra Liposuction yapılacak olan bölgelere küçük kesiler açılır.
 • Bu kesilerden içeri kanül adı verilen ince metal borular sokulur.
 • Kanül yardımıyla hedeflenen bölgelerdeki yağ hücreleri parçalanır ve vakum cihazına bağlı tüplerle dışarı alınır.
 • Yağ Alma İşlemi tamamlandığında kesiler dikilir veya yapıştırılır.

olarak özetlenebilir.

Liposuction Teknikleri Nelerdir 

Liposuction cerrahi vücut şekillendirme için kullanılan popüler bir prosedürdür ve çeşitli tekniklerle gerçekleştirilebilir. Her teknik belirli avantajları ve potansiyel riskleri içerir. En yaygın kullanılan teknikler arasında Tümesan Liposuction, Ultrasonik Liposuction ve Lazer Destekli Liposuction yer alır.

 • Tümesan Liposuction : Tümesan Liposuction en sık kullanılan Liposuction tekniğidir. İşlem geniş miktarda anestezik solüsyonun yağ dokusuna enjekte edilmesini içerir. Bu solüsyon yağ hücrelerini şişirir ve ayrıştırır. Böylece daha kolay ve daha az travmatik bir şekilde emilebilirler. Tümesan teknik kanama ve hematom riskini azaltır. Kişilerin daha hızlı bir iyileşme sürecine sahip olmasını sağlar.
 • Ultrasonik Liposuction : Ultrasonik Liposuction ultrason enerjisi kullanılarak yağ hücrelerinin parçalanmasını ve emilmesini içerir. Bu teknik fibrotik bölgelerde veya geleneksel Liposuction'ın zor olabileceği alanlarda etkili olabilir. Ancak bu işlem daha uzun sürebilir. Yanık riski gibi potansiyel yan etkilere sahip olabilir.
 • Lazer Destekli Liposuction : Lazer Destekli Liposuction yağ hücrelerini parçalamak ve daha sonra emmek için lazer enerjisi kullanır. Lazer aynı zamanda cildi sıkılaştırabilir. Böylece daha düzgün ve doğal görünen sonuçlar elde edilir. Ancak Lazer Destekli Liposuction yanma ve cilt renk değişiklikleri gibi potansiyel yan etkilere sahip olabilir.

Liposuction teknikleri hakkında bilgi edinmek doğru tedavi planını seçmenizde size yardımcı olabilir. Herhangi bir estetik prosedürü düşünüyorsanız bir estetik cerrah ile görüşmeniz en doğru davranış olacaktır. Doktorunuz sağlık durumunuzu, estetik hedeflerinizi ve potansiyel riskleri değerlendirebilir ve sizin için En İyi Liposuction Tekniğini belirleyebilir.

Yukarıda belirttiğimiz Liposuction Teknikleri dışında farklı yöntemler de bulunmaktadır. Bu yöntemler arasında Vakum Yardımlı Liposuction (SAL), Güç Yardımlı Liposuction (PAL), Su Yardımlı Liposuction (WAL) ve Radyo Frekans Destekli Liposuction (RFAL) gösterilebilir.

 • Vakum Yardımlı Liposuction (SAL) : Bu teknik Kanül ve vakum cihazı kullanılarak yağ hücrelerinin çıkarılmasını içerir. SAL yöntemi geleneksel Liposuction tekniklerine oldukça benzer ve birçok vücut bölgesinde kullanılabilir.
 • Güç Yardımlı Liposuction (PAL) : Bu yöntem yağ hücrelerini hızlı ve etkili bir şekilde parçalamak için mekanik bir cihaz kullanır. PAL tekniği daha az yorgunluk ve genellikle daha hızlı bir prosedür süresi sağlar.
 • Su Yardımlı Liposuction (WAL) : Bu yöntem yağ hücrelerini parçalamak ve emmek için basınçlı su jetleri kullanır. Bu teknik daha hızlı bir iyileşme süresi ve daha az yan etki sağlar.
 • Radyo Frekans Destekli Liposuction (RFAL) : Bu yöntem yağ hücrelerini parçalamak ve cildi sıkılaştırmak için radyo frekans enerjisi kullanır. Bu teknik Lazer Destekli Liposuction a benzer ve daha düzgün sonuçlar elde etmek için kullanılır.

Yukarıda belirtilen tüm yöntemler ve teknikler uzman doktor tarafından yapılacak muayene sonrası hasta için en sağlıklı olacak şekilde uygulanmaktadır. Vücudunuzda var olan dirençli yağlanma probleminden Liposuction uygulamaları ile güvenli ve konforlu bir süreç içerisinde kurtulmak için Hemen Bize Ulaşabilirsiniz

Liposuction Ameliyatı 

Liposuction Ameliyatı vücudun belirli bölgelerinden inatçı yağ birikimlerinin cerrahi olarak çıkarılmasını içeren popüler bir estetik cerrahi işlemidir. Uygulama vücut şekillendirmenin yanı sıra diyet ve egzersizle azalmayan yağ birikintilerini azaltmada etkili olabilir.

Liposuction Ameliyatı esnasında kullanılan teknik ve işlem yapılan alana bağlı olarak farklılık gösterebilir. Örneğin; Ultrasonik veya Lazer Destekli Liposuction kullanılıyorsa yağ hücrelerini parçalamak için ultrason enerjisi veya lazer enerjisi kullanılır.

Liposuction Ameliyatı Nasıl Yapılır 

Kliniğimize vücudunda var olan fazla yağlardan kurtulmak amaçlı ulaşan bireylerden en sık duyduğumuz sorulardan birisi “Liposuction Ameliyatı Nasıl Yapılır?” olmaktadır. Bu süreci adımlar halinde;

 • Hazırlık : İlk adım hastanın ameliyat için hazırlanmasıdır. Bu süreç genel veya lokal anestezi ile başlar.
 • Kesi Yapılması : Sonraki adım Liposuction yapılacak bölgeye küçük bir kesi yapmaktır. Bu kesiler birkaç milimetre uzunluğundadır ve mümkün olduğunda az görünür yerlere yerleştirilir.
 • Yağ Çıkarımı : Kanül (ince tüp şeklinde bir alet) kesilerden geçirilir ve yağ birikimleri alanlarına yerleştirilir. Kanül geri ve ileri hareket ettirilerek yağ hücrelerini ayrıştırır. Daha sonra bir vakum cihazı ya da şırınga ile yağlar çıkarılır.
 • Kapatma : Son olarak doktor kesileri diker ve bandaj uygular.

şeklinde özetleyebiliriz.

Liposuction Ameliyatı Kaç Saat Sürer 

Liposuction İşleminin Süresi uygulama yapılacak alanların sayısı ve büyüklüğüne, kullanılan tekniklere ve kişinin genel sağlık durumuna bağlı olarak değişir. Bu prosedür yaklaşık 1 saat içerisinde tamamlanabileceği gibi 2 saate yakın sürebilir. Ancak daha geniş bölgelerin tedavi edilmesi veya birden çok alanın tedavi edilmesi durumunda işlem daha uzun sürebilir.

Liposuction Kalıcı Mıdır 

Liposuction ile vücuttan alınan yağ hücreleri tekrar yerine gelmez. Ancak Liposuction sonrası kilo alımına bağlı olarak vücudun diğer bölgelerinde yeni yağ hücreleri oluşabilir. Bu nedenle Liposuction sonrasında kiloyu korumak için Sağlıklı Beslenme ve Düzenli Egzersiz Yapmak çok önemlidir.

Liposuction Acıtır Mı 

Liposuction İşlemi anestezi altında yapıldığı için acısızdır. Ancak işlem sonrasında bazı ağrılar, morluklar, şişlikler ve uyuşukluklar oluşabilir. Bu durumlar normaldir ve zaman içinde kendi kendine geçer. Ayrıca doktor tarafından verilen ağrı kesiciler ve antibiyotikler bu süreci oldukça kolaylaştırır.

Liposuction Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler 

İnsan sağlığını ön plana alan her uygulamada olduğu gibi Liposuction Sonrası da kişinin sağlığı ve tedavinin başarısı için özen gösterilmesi gereken bazı durumlar mevcuttur. Liposuction Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler arasında;

 • İyileşme Süresi : İşlemden sonra birkaç gün dinlenmek ve iyileşme için yeterli zaman ayırmak önemlidir.
 • Komplikasyonların Belirtileri : Herhangi bir enfeksiyon belirtisi (yüksek ateş, şiddetli ağrı veya kızarıklık) ya da başka bir komplikasyon olması durumunda hemen uzman hekiminize başvurmalısınız.
 • Baskı Yapan Giysiler : Liposuction sonrasında uzman hekim şişliği azaltmaya ve vücudunuzun yeni şeklini almasına yardımcı olmak için baskı yapacak giysileri giymenizi önerecektir.
 • Fiziksel Aktivite : Liposuction sonrasında fiziksel aktivite ve egzersizlere yavaşça geri dönülmesi önemlidir. Ancak bu doktorunuzun onayıyla olmalıdır.
 • Beslenme ve Yaşam Tarzı : Liposuction Sonrası sağlıklı bir diyet ve düzenli egzersiz rutini sürdürmek yeni vücut şeklinizin korunmasına yardımcı olacaktır.

gösterilebilir.

Liposuction Fiyatları 

Liposuction Fiyatları ile ilgili bilgi almak için ulaştığınız kliniklerden farklı fiyatlar duyabilirsiniz. Özellikle sağlık alanında gerçekleştirilen uygulamalarda kişi muayene edilmeden net bir fiyat verilemez. Bu alanda en doğru fiyatlar uzman hekim tarafından yapılacak muayene sonucu ifade edilebilir.

Liposuction Fiyatları 2024 yılında birçok faktöre bağlı olarak değişiklik göstermekle birlikte bu faktörler arasında;

 • Hastanın genetik özellikleri ve yaşı,
 • Kişinin vücudunda inatçı yağ dokusu bulunan bölgeler,
 • Bireyin vücudunda biriken inatçı yağ dokusu miktarı,
 • Hastaya uygulanacak Liposuction tekniği,
 • Tedaviyi yapacak uzmanın ve kliniğin tecrübesi,

olarak belirtebiliriz.

Liposuction kapsamında gerçekleştirilen uygulamalar ile ilgili detaylı bilgiler almak, Estetik Cerrahi alanında uzman olan hekimlerimiz tarafından muayene edilerek tedavi planınızı oluşturmak için Hemen Bize Ulaşın...

Liposuction İstanbul 

Ülkemizde her geçen gün vücudunda atmakta zorlandığı inatçı yağlar biriken insan sayısı artmaktadır. İçinde bulunduğumuz dönemde yaşam standartları, beslenme alışkanlıkları ve çalışma koşullarının değişmesi bu durumun daha sık yaşanmasına neden olmaktadır.

Liposuction vücuttan dirençli yağların atılması için en doğru yöntem olarak bilinmektedir. Bu tedaviyi İstanbul’da en başarılı şekilde uygulayan klinik olan ESTPOINT uzman hekimleri ile kişilerin farklı nedenlerle maruz kaldıkları yağ dokularından kurtularak hayal ettikleri estetik vücuda sahip olmalarını sağlamaktadır.

ESTPOİNT KLİNİK

TEDAVİ BİLGİLENDİRME

Operasyon Sayısı

Operasyon Sayısı

Tek Seans

Operasyon Süresi

Operasyon Süresi

30 ila 60 Dakika

Anestezi

Anestezi

Lokal

Hassasiyet Süreci

Hassasiyet Süreci

1 ila 3 Gün

İşe Dönme Süresi

İşe Dönme Süresi

Hemen

Tam İyileşme

Tam İyileşme

7 ila 10 Gün

Sonuçların Kalıcılığı

Sonuçların Kalıcılığı

Ömür Boyu

Hastanede Kalma Süresi

Hastanede Kalma Süresi

Aynı Gün Çıkış

Liposuction işleminde 1 ila 5 kg arasında yağ çıkarılabilir. Bu miktar kişinin sağlık durumuna, tedavi edilen alanlara ve ameliyatın çeşidine bağlıdır.

Liposuction cerrahi yoluyla vücudun belirli bölgelerinden inatçı yağ birikimlerinin çıkarılması anlamına gelir.

Lazer Liposuction yağ hücrelerini parçalamak ve daha sonra emmek için lazer enerjisi kullanan bir Liposuction tekniğidir.

Liposuction vücut şekillendirme için kullanılır. Bu tedavi büyük miktarda kilo kaybı için bir yöntem değildir. Ancak belirli alanlardaki yağ birikintilerinin azaltılması kiloyu belirli bir miktar düşürebilir.

Evet… Liposuction yağ çıkarma prosedürüdür ve direkt olarak deri sarkmalarını tedavi etmez. Ancak bazı durumlarda yağın çıkarılması cilt sıkılaşmasına yardımcı olabilir.

Liposuction yağları eritmez. Bunun yerine yağ hücrelerini fiziksel olarak çıkarır. Bu bir kanülün yağ dokusuna yerleştirilmesi ve yağ hücrelerini ayrıştırmak için hareket ettirilmesi ile gerçekleştirilir.

Liposuction işleminde genellikle 1 ila 5 litre arasında yağ çıkarılabilir. Bu miktar hastanın sağlık durumuna ve işlemin çeşidine bağlı olarak farklılık gösterebilir.

Liposuction Sonrası kesi yerlerinde küçük izler kalabilir. Bunlar zamanla ve doğru bakım ile geçecektir.

Hayır… Liposuction doğrudan deri çatlaklarına çözüm sunmaz. Çünkü bu prosedür yağ hücrelerini çıkarır lakin cilt dokusunu tedavi etmez.

Evet… Liposuction bazı durumlarda selülit görünümünü hafifletebilir. Ancak selülitin tamamen giderilmesi için başka tedavilere de ihtiyaç vardır.

Hayır… Liposuction Sonrası bir miktar ağrı ve rahatsızlık yaşanabilir. Bu durum ağrı kesicilerle yönetilebilir ve birkaç gün içinde geçer.

Evet… Liposuction uygulaması steril klinik ortamında uzman hekimler tarafından yapılması halinde güvenli ve konforlu bir tedavi süreci sunmaktadır.