Loading...

Lipomatik (infrasonik liposakşın),  tüm vücut bölgelerinde hassas ve güvenli bir şekilde yüksek hacimli liposuction sağlayan onaylı bir cihazdır.

Lipomatik, fazla yağın vücudu incelterek yeniden şekillendirmesi istenen bir bölgeden çıkarılacağı veya taşınacağı yağ aldırma işlemi türüdür. Bu işlem, yağ aldırma işleminden biraz daha farklı ilerlemektedir.

Lipomatik, yağ aldırma işleminde kullanılan cihazın adıdır. Teknolojik bir alet olmasıyla dikkat çekmektedir. Bu nedenle lipomatik cihazı daha az doku hasarı vermektedir. Cildin altındaki yağın homojenliği, daha ince cilt görünümü ve daha kalıcı etki ile sonuçlanmaktadır.

Lipomatik aynı zamanda yağları vücuttan ayıran ve emen bir tür yağ aldırma ameliyatıdır. Lipomatik işlemi karın, uyluk gibi bölümlere uygulanabilmesinin yanı sıra kalça, boyun, çene, kol, baldır ve sırt üstlerine de yapılabilmektedir. Lipomatik işlem sadece vücudun şeklini düzenler. Bu işlem kilo verme odaklı değildir. Bu nedenle bir obezite tedavisi olmadığı unutulmamalıdır.

Kimler Lipomatik Ameliyatı Olabilir?

Her cerrahi işlemin belli bir prosedürü vardır. Bu nedenle lipomatik ameliyatında da belli başlı faktörler göz önünde bulundurulmaktadır. Bu etkenler arasında öne çıkan en önemli husus vücut kitle endeksidir. Vücudunu yeniden şekillendirmek ve inceltmek isteyen insanların vücut kitle endeksi en az 30 olmalıdır.

Lipomatik nedir sorusunun cevabını adım adım sizler için yazdık.

Lipomatik İşlem Öncesi Neler Yapılmalıdır?

 • Lipomatik ameliyatından en az 2 hafta önce sigara ve alkol alımının kesilmesi
 • Tıbbi geçmişin listelenmesi
 • İşlemi gerçekleştirecek olan cerraha alerjik reaksiyona neden olabilecek ilaçların listesinin verilmesi
 • Ameliyattan önce tuz alımının azaltılması
 • Ameliyattan iki hafta önce herhangi bir bitki veya vitamin alımının bırakılması
 • Ameliyattan iki hafta önce ibuprofen veya aspirin alımının bırakılması
 • İlk 24 saat boyunca hastanın yanında kalacak bir refaketçinin ayarlanması

İşlemin Avantajları

Lipomatik uzun zamandır kadın ve erkekler tarafından tercih edilen bir estetik operasyon türüdür. Bu ameliyatın temel amacı fazla yağlardan kurtulmak ve vücudun yeniden şekillenmesini sağlamaktır.

Lipomatik, cildi toplamak ve cildi şekillendirmek amacıyla yapılan diğer ameliyatlardan çok daha işlevseldir. Bu işlevsellik yapılan klinik testlerle kanıtlanmıştır. Lipomatik ameliyatı yapılırken lokal anestezi uygulanmaktadır. Bu da bu işlemi avantajlı kılan bir başka durumdur.

Lipomatik yaptıranlar yorum ve geri bildirimlerinde bu cerrahi operasyona karşı olumlu fikirler beyan etmişlerdir. Lipomatik yorum ve etkileşimler de bu cerrahi operasyonu yaptırmak isteyen kişiler için önem taşımaktadır. Çünkü kişiler herhangi bir cerrahi operasyon öncesi bu yorum ve geri bildirimleri araştırmaktadır.

Bunun yanı sıra infrasonik liposakşın ameliyatında enfeksiyon ve akıntı riski de çok düşük olarak belirlenmiştir. Yapılan klinik çalışmalarda herhangi bir vaka bildirimi yapılmamıştır. Hastanın bu ameliyat sonrası hastaneye yatırılmasına gerek duyulmamaktadır.

Kişi operasyon sonrası taburcu edilmektedir. Bunun yanı sıra bu estetik operasyonu diğerlerinden ayıran bir diğer özellik ise operasyonu geçiren kişinin herhangi bir yorgunluk geçirmemesidir. Hasta, operasyon sonrası sosyal hayatına kaldığı yerden devam edebilmektedir. Aynı zamanda vücut yaralanması da bu ameliyat için söz konusu değildir.

Lipomatik İşlemi Fiyatları

Lipomatik yağ aldırma işleminin benzeridir. Liposuction cihazı yüksek teknolojiyle donatılmış bir cihazdır. Bu nedenle İnfrasonik liposakşın fiyat konusunda değişkenlik göstermesi de mümkündür. Öncelikli olarak seçilen kliniğin güvenilirliği dikkate alınmalıdır.

Her ne kadar tehlikesiz bir ameliyat da olsa lipomatik işlem cerrahi bir operasyondur. Bu nedenle operasyon kararının dikkatle verilmesi gerekmektedir. Lipomatik operasyon fiyatları seçilen kliniğe göre farklılık gösterebilmektedir. Bu nedenle farklı kliniklerden farklı fiyat seçenekleri alabilirsiniz.

İnfrasonik liposakşın, cerrahi bir işlem olduğu için, diğer yağ aldırma işlemlerinden biraz daha pahalı olabilmektedir. Ancak, İnfrasonik liposakşın işleminin maliyeti vücudunuzun hangi kısmında veya bölümünde uygulanmasını seçtiğinize bağlı olarak değişmektedir.

Lipomatik Riskleri ve Yan Etkileri Nelerdir?

Lipomatik, yağları vücuttan ayıran ve emen bir estetik operasyondur. Vücutta biriken fazla yağ, hastanın vücudundan kanül olarak bilinen içi boş bir alet yardımıyla çıkarılmaktadır. Bu alet, hastanın cildinin altına yerleştirilmektedir. Kanüle güçlü ve yüksek basınçlı bir vakum uygulanmaktadır.

İnfrasonik liposakşın ameliyatı sırasında ortaya çıkabilecek riskler şunları içermektedir:

 • Diğer organlarda yaralar veya yaralanmalar
 • Anestezi komplikasyonları
 • Ultrason sondaları gibi ekipmanlardan kaynaklanan yanıklar
 • Sinir hasarı
 • Şok

İşlem Sonrası Ortaya Çıkabilecek Etkiler

Her cerrahi operasyon kanama, enfeksiyon ve anesteziye karşı olumsuz bir reaksiyon riski taşımaktadır. Komplikasyon riski genellikle prosedürün ne kadar büyük olduğu, cerrahın becerileri ve spesifik eğitimi ile ilişkilidir. İnfrasonik liposakşın işlemi için de bu durum geçerlidir.

Ortaya çıkabilecek komplikasyonlar şu şekilde sıralanmaktadır:

Şiddetli morarma: Bu durum birkaç hafta sürebilir.

Enflamasyon: Bu etki şişlik temellidir. İyileşmesi 6 ay sürebilmektedir. Bunun yanı sıra vücut sıvıları insizyonlardan sızmaya devam edebilir.

Tromboflebit: Bu etki sonrası damarda bir kan pıhtısı oluşmaktadır. Bunun yanı sıra bu etki İltihaplanmaya neden olabileceği gibi başka komplikasyonlara da neden olabilmektedir.

Düzensizlikler: Bu etki doğrudan kişinin cilt elastikiyetiyle doğru orantılıdır. Olağandışı bir şekilde düzensiz bir iyileşme göstermesi sonucu cilt dalgalı veya engebeli görünebilmektedir.

Uyuşma: Etkilenen bölge kısa bir süre kadar uyuşabilmektedir. Ancak bu genellikle geçicidir.

Enfeksiyon: İnfrasonik liposakşın cerrahiden sonra nadiren de olsa cilt enfeksiyonu oluşabilir. Bazen bunun yara izi riski ile cerrahi olarak tedavi edilmesi gerekir.

Böbrek veya kalp problemleri: Sıvılar enjekte edildiğinde veya emildiğinde, vücudun sıvı seviyelerindeki değişiklik böbrek veya kalp problemlerine neden olabilmektedir.

Pulmoner emboli: Yağ, kan damarlarına girer ve akciğerlerde dolaşarak akciğerlerdeki dolaşımı engeller. Bu durum hayatı tehdit edici olabilir.

Pulmoner ödem: Bazen vücuda sıvı enjekte edildiğinde akciğerlerde birikebilmektedir.

Alerjik reaksiyon: Hasta ameliyat sırasında kullanılan ilaçlara veya materyallere alerjik reaksiyon gösterebilmektedir.

Cilt yanıkları: Kanül hareketi ciltte veya sinirlerde sürtünme yanıklarına neden olabilir.