Loading...

Lenf Drenaj Nedir? Günümüzde pek çok insan için merak konusu oluşturmaktadır. Lenf drenaj, insanların pek çok farklı sebeplerden yaygın olarak kullandığı bir masajdır.

Vücuttan yağları uzaklaştırmanın kolaylaştırılması için tercih edilebilen bu yöntem günümüzde pek çok merkezde uzmanlar tarafından yapılmaktadır. Lenf drenaj sayesinde sıkılaşma ve bölgesel incelme işlemlerinin etkisi desteklenmektedir. Bu işlemde lenf dolaşımı hızlandırılarak vücuttaki ödem ve toksinlerin atılması desteklenmektedir. Bu ve bunun gibi pek çok sebepten kişiler lenf drenaj tedavisini tercih etmektedir.

Lenf Drenaj Ne İşe Yarar?

Vücutta biriken ödem ve toksinlerin atılması yani vücudun yenilenmesi lenf dolaşımının sağlıklı bir şekilde işlemesi sayesinde mümkün olmaktadır. Hücre dokularının yenilenmesi, yağ yakımı, sıkılaşma gibi işlemlere ihtiyaç duyulduğunda lenf drenaj akıllara gelmektedir. Lenf drenaj işlemi sayesinde parçalanan yağlar lenf sistemine aktarılmaktadır.

Lenf sistemi uyarılarak etkinleştirilir. Böylece toksin ve ödemlerin vücuttan atılması daha kolay bir hale gelmektedir. Lenf drenaj nedir ne işe yarar diye soruduğunda verilebilecek cevaplardan biri olarak lenf sisteminin aktive edilerek yağ yakımının ve bölgesel incelmenin desteklendiğini söylemek mümkündür. Bunun haricinde bazı hastalıklar sonucu oluşan ödemlerin vücuttan atılması, selülitlerin giderilmesi, hamilelikte oluşan varislerin tedavisi, bölgesel zayıflama gibi konularda da etkili sonuçlar vermektedir.

Lenf drenaj ne işe yarıyor sorusu da büyük merak konusu olmakta ve kişiler bu işlemi yaptırmadan önce işlemin ayrıntılarını öğrenmeye çalışmaktadır. Lenf drenaj, görüldüğü gibi pek çok konuda etkili çözümler sağlayan bir yöntemdir.

Lenf Drenaj Nasıl Yapılır?

Lenf drenaj işleminin nasıl gerçekleştiği, yaptırırken nasıl hissettirdiği lenf drenaj nedir? sorusundan hemen sonra gelen önemli merak konuları olmaktadır. Lenf drenaj işlemi güvenli ve steril bir ortamda ve alanında uzman kişilerce gerçekleştirilmektedir. Bu işlemi gerçekleştirmek için kişi sedyeye yatırılır ve lenf drenaj cihazı bağlanır. Bu cihaz sayesinde hafif ve tekrarlı hareketlerle lenf sistemi uyarılarak etkin şekilde çalışması sağlanır. Bu cihaz aşağıdan yukarıya doğru tek yönlü titreşimler vermektedir. Lenf drenaj cihazından başka herhangi bir ürüne gereksinim yoktur. Bu işlem için seanslar yaklaşık 25-30 dakika kadar sürmektedir. Uzman kişilerce gerçekleştirildiğinde etkili bir yöntem olmaktadır.

Lenf Drenaj İşleminin Zararı Var Mıdır?

Lenf drenaj işlemi pek çok insanın ödem ya toksinlerin atılması, selülitlerden kurtulmak, varislerin giderilmesi gibi pek çok farklı sebepten tercih ettikleri bir yöntemdir. Kişiler bu yöntemi tercih etmeden önce lenf drenaj nedir? konusunda uzmanlardan bilgi almakta ve bu bilgileri alırken herhangi bir zararının olup olmadığını da merak etmektedir. Lenf drenaj işlemi yaptırmak isteyen kişiler uygun koşullarda ve alanında yetkin kişilerce bu işlemi yaptırdıklarında gönül rahatlığı ile tercih etmektedirler. Çünkü bu işlemin herhangi bir yan etkisi ya da kanıtlanmış bir zararı bulunmamaktadır. Bu işlem sonrasında vücutta herhangi bir kızarıklık ya da morarma da gözlenmemektedir. Bu işlem yapıldığı sırada hasta herhangi bir ağrı ya da acı hissetmemektedir.

Lenf Drenaj Cihazı

Lenf drenaj işlemi sırasında kıyafete benzer şekilde olan lenf drenaj cihazı parçaları hastaya giydirilir ve bu işlem bu cihaz sayesinde gerçekleştirilir. Lenf drenaj cihazı nedir sorusu işlemi yaptırmak isteyen kişilerin merak konusu olmaktadır. Lenf drenaj cihazı, bu kıyafet benzeri yapıları aracılığı ile hastanın vücuduna ısı ve düzenli titreşimler iletir. Bu kıyafetlere bağlı olan kablolar sayesinde akım vücuda iletilmektedir. Böylece lenf dolaşımı hızlandırılıp lenf sistemi uyarılmaktadır. Lenf sisteminin daha etkin çalışması sağlanarak vücuttaki yenilenme işlemi kolaylaştırılmaktadır. Lenf drenaj nedir merak konusu olduğu kadar yapılırken kullanılan cihazlar da merak konusu olmaktadır.

Lenf Drenaj Sonrası Neler Yapılmalıdır?

Lenf drenaj işlemi ağrısız, zahmetsiz bir işlemdir. Seanslar yaklaşık 25 dakikada tamamlanmaktadır. Vücuda herhangi bir zararı ya da yan etkisi bulunmamaktadır. Bu nedenle işlem sonrasında kişiler gündelik hayatlarına aynı şekilde devam edebilmektedir. Lenf drenaj nedir? konusu ile uzmanlardan bilgi alan kişiler, lenf drenaj işlemi sonrasında gündelik hayatlarına devam edip edemeyeceklerini ve işlem sonrası ne yapmaları gerektiğini düşünebilmektedirler. Bu işlem yan etkisiz, sancısız ve rahat bir işlemdir. Bu nedenle kişiler lenf drenaj konusunda uzman kişilerce bu tedaviyi yaptırdıklarında bir problemle karşılaşmaları beklenmemektedir.

Lenf Drenaj Herkes Yaptırabilir Mi?

Lenf drenaj işlemi genel anlamda risksiz ve rahat bir işlem olmakla beraber bazı rahatsızlıklara sahip insanlar için tehlikeli olabilmektedir. Örneğin yüksek tansiyon hastaları için riskli bir durum oluşturmakta ve bu nedenle yüksek tansiyonu olan kişilere uygulanamamaktadır. Bunun haricinde hemeroid rahatsızlığı, diyabet rahatsızlığı ve kemik erimesi rahatsızlığı olan kişilere de uygulanması uygun olmamaktadır. Bu rahatsızlıklara sahip olan kişiler lenf drenaj işlemi yaptırmamalıdır. Bu gibi hastalıklar dışında hamile olan kişiler için de riskli durumlar oluşturabilmektedir. Bu nedenle lenf drenaj işlemi yaptırmak isteyen hamile kişiler uzman kontrolünde bu işlemi gerçekleştirmelidir. Lenf drenaj nedir? konusunda bilgi alınan uzmanlara hamilelik durumu ya da mevcut hastalıkların bilgisi verilmeli ve buna uygun tedavi yöntemleri uygulanmalıdır. Aksi takdirde zararsız görünen bu işlem bazı kişiler için zarar verici olabilmektedir.

Lenf Tedavisi Ne Zaman Sonuç Verir?

Lenf drenaj işleminin kaç seansta sonuç vereceği, ne kadar sürede tamamlanacağı uygulanacak bölgeye ve kişinin elde etmek istediği sonuca göre farklılık göstermektedir. Bu işlemin seansları yaklaşık 25 dakika sürmekte ve 2-3 gün arayla seanslar gerçekleştirilebilmektedir. Hangi tedaviyi desteklemek amacıyla yapıldığına göre değişebilen bir durumdur.

Lenf drenaj nedir konusunda bilgi alınırken işlemi gerçekleştirecek uzmandan ne zaman sonuç alınabileceği de öğrenilebilir. Çünkü işlemin ne zaman sonuç vereceği ve kaç seansta tamamlanacağı yaptıracak kişinin şikayetleri incelenerek belirlenmektedir.