Lazerle alın gerdirme hastaların sıklıkla tercih etmek için yöneldiği bir cerrahi işlemdir. İyileşme süresinin kısalığı ve kaş kaldırma işlemlerinin birleştirilebilir olması, bu tedavi yönteminin avantajlarındandır.

Kaş Kaldırma ve Alın Gerdirme

Alın gerdirme hareketleri genellikle uzun zamanınızı alarak, etkilerini yavaş yavaş göstermektedir. Üstelik 50’li yaşlardan sonra yapılan yüz egzersizlerinin çok fazla bir etkisini göremeyebilirsiniz. Bu sebeple hastalar çeşitli cerrahi ameliyatlara yönelebilmektedir.

Lazerle alın gerdirme olarak da adlandırılan kaş kaldırma işlemleri, alnı yumuşatarak, kaşların çizgilerini azaltarak ve kaş çizgisinin pozisyonunu yükselterek daha genç, tazelenmiş bir görünüm oluşturma işlemidir. Kaş ve üst göz kapakları, yüzün üst üçte birlik kısmının gençleşmesi düşünüldüğünde her zaman birlikte ele alınması gereken bir kompleks oluşturur.

Kaş kaldırma tekniği, son yirmi yılda önemli bir evrim geçirdi. Ülkemizde doktorlar, gelişmiş, minimal invaziv endoskopik kaş kaldırma tekniğinde özel uzmanlığa sahiptir. Bununla birlikte, bazı kişiler için uygun olabilecek, kesilerin farklı yerleştirildiği başka teknik türleri de vardır. Doktorunuz konsültasyonunuz sırasında sizin için en iyi tekniği belirleyecektir.

Alın Gerdirme ve Kaş Kaldırma Ameliyatı Nelerdir?

Lazerle alın gerdirme işlemi yaptırmayı düşünmeyen kişiler geleneksel çözümlere başvuruyor. Geleneksel bir kaş kaldırma işleminde, saç çizgisinin çok üzerinde bir kesi uygulayan koronal bir kesi kullanır. Bu yöntem kaşı etkili bir şekilde kaldırabilse de, kaşı taşıyan saç derisi çıkarılırken genellikle saç çizgisini yükseltir.

Ayrıca kaşları doğal olmayan bir şekilde yüksekte tutabilir. Doğrudan bir kaş kaldırma, kesiği doğrudan kaşların üzerine veya üstüne yerleştirir. Bu bazı erkek adaylar için uygun olsa da cilt kırışıklığında gizlenmesi gereken bir iz bırakabilir.

Endoskopik kaş kaldırma, sonuca ulaşmak için en az invaziv yaklaşımı kullanan en modern tekniktir. Saçta birkaç küçük kesi yapılır ve cilt altına video kameralarla birleştirilmiş küçük endoskoplar yerleştirilir. Bu dolaylı enstrümantasyon kullanılarak kaslar ve altta yatan yapılar yeniden askıya alınır. Kaşlar yukarı hareket ettirilirken hiçbir deri alınmaz ve saç çizgisi yaklaşık olarak aynı pozisyonda kalır.

Lazer Kaş veya Alın Gerdirme

Lazer alın gerdirme veya kaş kaldırma veya tek başına veya yüz germe, göz kapağı ameliyatı veya cilt yenileme gibi diğer kozmetik prosedürlerle yapılabilir. Hemen hemen her durumda, kaş ameliyatı minimal kesi yaklaşımıyla gerçekleştirilebilir.

Kaş ve alın bölgesinde genellikle ilk olarak kırışıklıklar ve çatık çizgiler görülür. Lazerle alın kaldırma veya kaş kaldırma, kırışıklıkları yumuşatabilir ve sarkık kaşları veya ağır kapakları düzeltebilir ve daha genç, daha etkili bir görünüm sağlar.

Kaş kaldırma, yaşla birlikte gelen kırışıklık ve oluklardan kurtulmayı veya kaş çizgisinin şeklini ayarlamayı amaçlar. Alın germe, fazla dokuyu uzaklaştıran, kasları değiştiren ve alın derisini sıkılaştıran bir işlemdir.

Lazerle Alın Gerdirme Öncesi

Lazer alın gerdirme veya kaş kaldırma için konsültasyonunuz sırasında, doktorunuz yüz özelliklerinizi ve yüzünüzün nasıl hareket ettiğini incelemelidir. Bir hastanın tıbbi geçmişine ilişkin derinlemesine bilgi, kötü cerrahi adaylar olan ve tıbbi komplikasyon riski yüksek olan hastaları belirlemek için önemlidir.

Yüksek riskli hastalarda alın gerdirme ameliyatı dikkatle düşünülmelidir. Herhangi bir kişisel veya ailevi koagülopati öyküsü ve önceki ameliyattan sonra kişisel bir kanama komplikasyonu öyküsü not edilmelidir. Bu hastalarda kanama bozuklukları için değerlendirme yapılmalıdır. Kan sulandırıcı ve kanı inceltici özelliği olan bitkisel takviyelerden kaçınmaları konusunda hastalar bilgilendirilmelidir.

Lazerle Kaş Kaldırma ve Alın Gerdirme Prosedürü

Alın gerdirme bandı ile geçici bir güzellik hilesi katabilirsiniz. Ancak bu alın gerdirme doğal durmayabilir. Bu yüzden daha kesin sonuçlar veren işlemlere yönelebilirsiniz. Lazerle alın gerdirme ya da kaş kaldırma işlemleri genellikle ayakta tedavi prosedürünü içerir.

Kaş kaldırma, derin sedasyon veya sedasyon anestezisi ile lokal anestezi altında yapılır. Ameliyat bir ila iki saat sürebilir. Alin gerdirme kac lira gibi bir düşünceniz varsa, muayene olmadan buna bir cevap alamazsınız. Alın gerdirme fiyatları uygulanan prosedürle doğrudan alakalı olacaktır.

Lazer Alın Gerdirme ve Kaş Kaldırma Sonrası

Kaş kaldırma veya alın kaldırma işleminizi yaptırdıktan sonra, minimum düzeyde rahatsızlık hissedilir. Bazı şişlik ve morluklar yedi ila 10 gün sürebilir. Kesileriniz iyileştikçe, biraz kaşıntı ve muhtemelen bir miktar uyuşma hissedeceksiniz. Bu semptomlar zamanla azalacaktır. Üç gün sonra makyaj yapabilirsiniz. Dikişleriniz yedi ila 10 gün içinde alınacaktır. Yorucu aktivite üç hafta süreyle sınırlandırılır.

Alın Gerdirme ve Kaş Kaldırma Ameliyatında Dikkat Edilmesi Gerekenler

Hasta geçmişine ek olarak muayene, pürüzlü veya tahriş olmuş bir kornea, kapak kenarı boyunca mukoid birikimi ve kronik tahriş belirtileri dahil kuru göz sendromu belirtilerini değerlendirmelidir.

Kuru göz sendromu için herhangi bir endişe varsa, biri ameliyat öncesi oftalmolojik değerlendirmeyi düşünmeli ve bir Schirmer veya gözyaşı dağılma testi yapılmalıdır. Bu semptomlar periorbital cerrahi ve alın kaldırma ile şiddetlenebilir. Lazerle alın gerdirme işlemlerinin en az yan etki gösterdiği bilinmektedir.

Son olarak, tam inceleme cilt tipi, fotoyaşlanma durumu, saç dökülmesi veya incelmesi, saç çizgisinin yeri ve statik ve dinamik glabellar ve alın rititlerinin varlığının bir değerlendirmesini içermelidir. İdeal saç çizgisi, kaşın üst kenarından yaklaşık 5 cm uzaklıktadır. Alnın uzunluğu ve saç çizgisinin yüksekliği gençleştirme için seçilen yaklaşımı etkileyebilir.

Kaş veya Alın Gerdirme İşleminden Beklenen Sonuçlar

Gelelim alın gerdirme ameliyatı nasıl olur ve nasıl görünür sorusunun cevaplarına. İyileşme genellikle bir ila iki haftadır. Lazerle alın gerdirme ve kaş ameliyatlarının sonuçları uzun ömürlü olma eğilimindedir. Minimal kesikli kaş kaldırma özelliğimiz, eski tekniklerle ilişkilendirilen “şaşırmış” görünüm olmadan size daha genç ve doğal bir görünüm verecektir.

Kaş Kaldırma Yaklaşımı

Bu yaklaşımın diğer bir sınırlaması, alnın geri kalan kısmındaki yaşlanma değişikliklerini ele alamamaktır ve bu da genel estetik sonucu sınırlayabilir. Bununla birlikte, doğru seçilmiş hastada mükemmel sonuçlar kaydedilebilir. Bu yaklaşım aynı zamanda kaşların üstündeki ince vellus tüylerini de kaldırarak, cımbızla alınmış bir görünüme neden olabilir.

Bu, erkek kaşının dişileştirilmesine neden olabilir ve erkek hastalarda dikkatle kullanılması gerekir. Lazerle alın gerdirme ve kaş kaldırma işlemleri kolaylıkla yapılabilmektedir. Uzun yıllar boyunca alın kaldırma için en güçlü yaklaşım koronal yaklaşımdı. Değişiklikler arasında trikofitik ve pretrikofitik kesi yerleştirme çeşitli düzlemlerde yer almıştır.

Bu yaklaşım, normalden düşük saç çizgisine sahip hastalar için çok uygundur ve yüksek saç çizgisi veya erkek tipi kellik olan hastalarda geleneksel olarak kontrendikedir çünkü insizyonun önünden cilt eksizyonu frontal saç çizgisini yükseltir. Lazerle alın gerdirme ameliyatı kapsamlı işlemler içermesine rağmen, bu yaklaşım alın anatomisinin mükemmel doğrudan görselleştirilmesine izin verir.

Alın Gerdirme ve Kaş Kaldırma İşlemi Olarak Botoks

Alın botoksu uygulaması için uzman tarafından iyi bir gözlem yapılmalıdır. Kırışıklık derecesine göre doğru yöntem belirlenir. İşlemden önce aşağıdaki uygulama yapılır; Önce kişinin alnı elle gerilir. Kırışıklıkların durumu incelenir. Ardından bu kırışıklıkların gerilmeden önceki durumu incelenir. Alın gerildiği halde derin kırışıklıklar ortaya çıkarsa, işlem başka yöntemlerle desteklenmelidir. Bu ek yöntemlere lazerle alın gerdirme işlemleri dahil olabilir.