Lazer öncesi klinik seçimi bu sürecin en önemli noktalarından birisidir.

Gelin bu seçimi nasıl yapacağınızı anlatmadan önce biraz lazer epilasyon işlemi hakkında konuşalım.

Tedavi Ne İçin Kullanılır

Lazer işleminde amaç tüy azaltma tedavisidir. Daha koyu ten tonları da dahil tüm cilt tiplerinde kullanıma uygundur. Aynı zamanda daha açık tüylerde ve daha koyu tüylerde etkilidir. Ayrıca, yüzdeki hassas tüy alma için daha hafif bir aplikatör ile vücudun tüm bölgelerinde kullanılabilir. Bu işlem lazer öncesi uyuşturucu krem sayesinde neredeyse tamamen acısızdır. Lazer epilasyon nedir sorusunun kısa cevabı da budur.

Bazı durumlarda lazer öncesi uyuşturucu sprey de aynı görev için kullanılır.

Ne Kadar Sürer?

Peki, lazer işlemi ne kadar sürer? Önerilen tedavi rejimini takiben, lazer öncesi duruma göre tüy dökülmesi kalıcı olmalıdır ve klinik çalışmalar yüksek düzeyde müşteri memnuniyeti göstermiştir. Bununla birlikte, kıl köklerinde daha az melanin bulunduğundan, daha açık renkli saçların tedavisi daha zordur, bu nedenle 1 veya 2 yıl sonra bir ek seans için geri dönmeniz gerekebilir. Lazer öncesi sonrası fark inanılmaz derece fazladır.

Hormonal değişiklikler (hamilelik ve menopoz dahil) ve yaşlanma, daha önce tedavi edilen alanlarda gelecekteki kılların yeniden uzama olasılığı üzerinde etkili olabilir. Lazer epilasyon ile %100 kalıcı epilasyon garanti edilemez.

Lazer öncesi klinik seçimi öncesi biraz konu hakkında bilgi sahibi olmalısınız.

Yan Etkiler ve Riskler

Bir tedavi seansının ardından ciltte hafif bir tahriş, kaşıntı ve kızarıklık olabilir, tedavi edilen kıl kökleri 48 saate kadar çıkabilir. Kabarcık oluşumu gibi daha ciddi yan etkiler nadirdir, yan etkiler devam ederse veya büyük rahatsızlığa neden olursa, derhal bir tıp uzmanına danışılmalıdır. Ayrıca lazer öncesi yapılması gerekenler hakkında da uzmanınızdan detaylı bilgiler alıp bu bilgileri uygulamalısınız. Bu sayede riskleri çok büyük ölçüde azaltabilirsiniz. Lazer epilasyon işleminden sonra nelere dikkat edilmeli konusunda da doğru ve sağlıklı bilgiler aldığınızdan emin olun.

Buna lazer işleminden sonra duş alınır mı gibi sorular da dahildir.

Dikkat Edilmesi Gerekenler

Buz Lazer sistemi tüm cilt tipleri ve vücut bölgeleri için uygundur, bu nedenle genel olarak sağlıklı olduğunuz ve herhangi bir cilt hastalığı veya enfeksiyonu olmadığınız sürece tedavi devam edebilir. Lazer epilasyon zararlı mı değil mi sizin cilt ve tüy tipinize bağlı olabilir.

Bununla birlikte, hamile veya emziren kadınlarda kullanım için uygun görülmemektedir, genellikle bu aşamalardan herhangi biri bittikten sonra tedaviye başlanması önerilir.

Lazer öncesi klinik seçimi öncesi uygunluğunuzu da kontrol etmelisiniz.

Tedavi

Buz lazer epilasyon tedavisi vücutta 6 haftada bir, yüzde 4 haftada bir yapılır. Bu, kıl büyüme döngüsünün en alıcı aşamasında yakalamak ve tedavi etmek içindir. Lazer öncesi jilet yapma gereksiniminiz cilt ve kıl tipinize bağlı olacağından işlem öncesi bu bilgilendirmeler ufak bir muayene sonrasında yapılacaktır. Seans sayısı kişiden kişiye farklılık gösterecektir ancak optimum sonuçlar ve kalıcı tüy dökülmesi için genellikle 6-8 tedavi gerekir. Lazer aplikatör üzerindeki geniş spot alanı sayesinde tedavi nispeten hızlıdır ve daha küçük alanlar sadece 5 dakika sürer.

Sonuçlar

Lazer öncesi ve sonrası farkı görmemek mümkün değildir. Cildiniz pürüzsüz bir görünüme kavuşacaktır. Yapılan bir çalışmada, hiçbir yan etkisi olmayan ve daha düşük rahatsızlık düzeylerinin yanı sıra, lazer tedavi yöntemini kullanarak %88,8 oranında yüksek düzeyde tüy azalması görülmüştür. Lazer öncesi klinik seçimi yaparken deneyimli merkezler seçmeniz sizin de başarı oranınızın artmasına sebep olacaktır.

Klinik Seçimi

Ağda ve tıraştan bıktınız ve daha kalıcı bir çözüm bulmak istiyorsunuz, böylece lazer olmaya karar verdiniz. Lazer öncesi klinik seçimi yapabileceğiniz bu kadar çok klinik varken, hangisine güveneceğinizi nasıl bileceksiniz? Lazer epilasyon tam olarak tehlikeli değildir, ancak gerekli niteliklere ve bol deneyime sahip bir sağlık uzmanı gerektirir.

Sertifikalar ve Eğitim

Lazer öncesi klinik seçimi yaparken sorulması gereken en önemli soru bu. Kliniği ziyaret ederken, sertifikalar genellikle duvarlarda sergilenir. Çoğu lazer epilasyon doktoru kurul sertifikalıdır.

Tedaviyi Kim Gerçekleştirecek

Kurul sertifikalı doktorun lazer epilasyon tedavinizi gerçekleştirdiğinden emin olun. Ayrıca doktorunuzun eğitim ve deneyim düzeyi hakkında bilgi almalısınız. Lazer işleminden sonra acı çekmemeniz için bu çok önemlidir.

Kullanılan Lazer Türü

Bugün piyasada pek çok farklı lazer türü bulunmaktadır, ancak hepsi tüm cilt tonlarına veya tüy renklerine uygun değildir. Açık ten ve koyu tüy, tüy aldırma söz konusu olduğunda başa çıkılması en kolay kombinasyon olarak kabul edilir, ancak bu, diğer kombinasyonların düşünülemeyeceği anlamına gelmez. Lazer öncesi klinik seçimi yaparken kliniğin kullandığı lazerin türünü ve sizin için doğru olup olmayacağını sorduğunuzdan emin olmalısınız.

Benzer Hastalar

Lazer öncesi klinik seçimi yaparken seçtiğiniz kliniğe sizinle aynı cilt tonuna ve aynı renk tüye sahip hastalarla ilgilenip ilgilenmediklerini sorun. Muhtemelen, benzer hastalarla ilgilenme deneyimi olan bir kliniğe giderseniz, kendinizi daha rahat hissedeceksiniz.

Maliyet

Bu soru, bütçenizi ve programınızı planlamanıza yardımcı olacaktır. Aynı soruyu lazer öncesi klinik seçimi yaparken birden fazla kliniğe sormalı ve cevapları karşılaştırmalısınız. Daha az deneyime sahip, daha ucuza mal olacağını ve daha az randevuya lazer işlemleri yapacağını söyleyen klinikler sizi cezbetmesin. Temel kural, gerçek olamayacak kadar iyi geliyorsa, muhtemelen doğru seçim değildir.

Ek Ücretler

Her klinik size tam bir konsültasyon ve yama testi sunmalıdır, ancak bazı klinikler lazer öncesi uyuşturucu krem fiyatları için sizden ücret alacaktır. Lazer epilasyon tedavisine başlamadan önce, tedaviye müdahaleyi önlemek için tıbbi geçmişinizi ve kullanabileceğiniz ilaçları kliniğinizle görüşmeniz önemlidir. Lazer öncesi anestezi kremi gibi ürünler de bu duruma dahildir.

Olası Riskler ve Komplikasyonlar

Lazer öncesi klinik seçimi yaparken bu soruyu cevaplamanın en iyi yolu kliniği aramadan veya onları ziyaret etmeden ve sorular sormadan önce biraz araştırma yapmaktır. Mesela lazer epilasyon nasıl yapılır diye sorduğunuzda kliniğin soruları ne kadar iyi yanıtladığını görebilmek için sormadan önce riskleri ve komplikasyonları bilmelisiniz. Cevapları dürüst ve tıbbi temelli olmalıdır. Ayrıca lazer öncesi jilet nasıl yapılır gibi soruları da uzmanınıza sormayı ve anlatıldığı gibi uygulamayı unutmayın. Lazer epilasyon fiyatları 2020 yılında Covid-19 hastalığı sebebiyle de fazlasıyla dalgalı bir hale gelmiştir.

Bir kliniğin saygın olup olmadığını öğrenmenin harika bir yolu, web sitesini ziyaret etmektir. Bir web sitesi, bir işletmenin profesyonelliği hakkında fikir verir ve sağlık hizmeti sağlayıcı siteleri farklı değildir. Gezinmesi kolay, anlaşılır ve profesyonelce tasarlanmış bir site bulun. Lazer işlemi sonrası pişman olmamak için araştırmanızı yapın, doğru kliniği bulun ve tüysüz bir vücudun keyfini çıkarın!

Ayrıca lazer teknolojisi sadece tüy azaltma tedavilerinde kullanılmaz. Bunların dışında;

  • Fraksiyonel lazer işlemi ile cilt bozuklukları düzeltilebilir.
  • Göz lazer işlemi sayesinde gözdeki bozukluklar giderilebilir.
  • Lazer lipoliz işlemi sayesinde de yağ yakımı hızlandırılabilir.

Ayrıca buz lazer gibi farklı teknikler de alternatif tüy azaltma teknikleridir. Bu konuyu da merak ediyorsanız buz lazer işlemi nasıl yapılır şeklinde bir araştırma yapabilirsiniz.