Loading...

Lazer liposuction, cildin altındaki yağların alınmasına yardımcı olabilecek iki kozmetik prosedürdür. Her iki prosedür de minimal invazivdir. Lazer liposuction ve CoolSculpting bazı benzerlikleri paylaşır. Örneğin, her ikisi de ideal kilosuna yakın insanlar için uygundur. Bununla birlikte, prosedürlerin dikkate alınması gereken bazı temel farklılıkları vardır. Bu makalede, bunların etkinliği, maliyetleri ve sonuçları ile prosedürler sırasında ne bekleneceğini öğrenin. Lazer liposuction basen için kolay uygulama sunmaktadır.

Etkililik

Lazer liposuction ve CoolSculpting benzer sonuçlar verebilir. Genel etkililik söz konusu olduğunda, hem lazer liposuction hem de CoolSculpting benzer sonuçlar sağlayabilir. Prosedürler en çok orta kilolu kişiler için işe yarayabilir. Hem lazer liposuction hem de CoolSculpting, daha invaziv seçeneklere tercih edilir. Aslında, Aesthetic Plastic Surgery dergisindeki bir inceleme, lazer destekli liposuction’ın daha iyi sonuçlar ürettiği ve geleneksel liposuction’dan daha iyi hasta memnuniyetine sahip göründüğünü belirtiyor. Bununla birlikte, diyet ve yaşam tarzında sağlıklı değişiklikler yapmadan kişi, kilolarını geri alabilir. Lazer liposuction bacak bölgesinde sıklıkla tercih edilmektedir.

Maliyet

Lazer liposuction fiyatları ve CoolSculpting fiyatları benzer fiyat aralıkları vardır. Ancak fiyatlar değişebilir. Bir kişi, kendisi için en iyi seçeneği tartışmak için bir sağlık uzmanıyla konuşmalıdır. Lazer liposuction ameliyatı oldukça makul fiyatlara yapılmaktadır.

Lazer Liposuction İşlemi

Liposuction veya lazer lipoliz, deri altındaki yağı çıkarmak için bir lazer kullanır. Bir doktor prosedürü ofiste gerçekleştirecektir. İşlem sırasında kişi uyanık olacağı için doktorun lazerin gireceği bölgeye lokal anestezi uygulayacaktır. Daha sonra ciltte lazerin girmesine izin veren küçük bir kesi yaparlar. Konsantre lazer ışığı, yağı deri altından eritecektir. Bu tamamlandıktan sonra, doktor sıvılaştırılmış yağı emmek için aynı bölgeye küçük bir tüp yerleştirecektir. Doktor daha sonra kesi bölgesini kapatacak ve kapatacaktır. Tüm süreç alan başına yaklaşık 1 saat sürer.  Liposuction nasıl yapılır sorusu bu şekilde yanıtlanabilir.

CoolSculpting

CoolSculpting, fazla yağ hücrelerinden kurtulmanın invazif olmayan bir yolu olan kriyolipolizin bir versiyonudur. Bu işlem için gerekli kesi yoktur. CoolSculpting, bölgedeki yağ hücrelerini güvenle dondurur. Vücut daha sonra bu yağ hücrelerini zamanla alabilir. Prosedür, cildin altındaki yağ hücrelerini donduracağı tedavi alanına bir aplikatör yerleştirmeyi içerir. Vücut daha sonra bu yağ hücrelerini atık olarak işler. Her CoolSculpting seansı, alan başına 30-60 dakika sürecektir. Liposuction sonrası süreçte iyileşme diğer yöntemlere göre daha hızlıdır.

Sonuçlar

Liposuction sonrası her prosedürden elde edilen sonuçlar benzerdir, ancak sonuçları görmek için gereken süre değişebilir.

Lazer Liposuction

Lazer liposuction sonuçları neredeyse anında olabilir. Herhangi bir şişlik düştüğünde, kişi figüründe bir değişiklik fark etmelidir. Bununla birlikte, uzun vadeli değişikliklerin görünür hale gelmesi aylar alabilir. Birçok kişi, özellikle diğer yağ aldırma yöntemlerine kıyasla liposuction sonuçlarından memnun kalmaktadır. Örneğin, Journal of Cosmetic and Laser Therapy’de yapılan bir araştırma, insanların % 61’inin lipoliz sonuçlarından çok memnun olduğunu buldu. Buna karşılık, geleneksel liposuction uygulanan kişilerin% 55,5’i sonuçlarından nötr veya memnun değildi.

CoolSculpting

CoolSculpting, liposuction gibi yağı fiziksel olarak çıkarmaz, bu nedenle sonuçların ortaya çıkması daha uzun sürer. Bazı insanlar işlemden 3 hafta sonra şekillerinde bir değişiklik fark edebilirler. Ancak tam etkilerin ortaya çıkması 2-3 ay sürebilir. Bölgedeki fazla yağ miktarına bağlı olarak kişinin istediği sonuçlara ulaşması birden fazla seans alabilir. Bununla birlikte, vücut bu süreden sonra yağ hücrelerini işlemeye devam edebilir, bu nedenle her bir kişinin kaç seansa ihtiyaç duyacağını belirlemek zordur. Dergi içinde bir çalışma Cerrahide Lazerler ve Tıp notlar olduğunu % 83 insan CoolSculpting sonuçları ile memnun edildi.

Lazer Liposuction

Lazer liposuction yağ aldırma için iyileşme süresi diğer prosedür türlerine göre daha hızlı olsa da, çoğu doktor yine de kişinin dinlenmesini ve bölgeyi zorlayabilecek aktivitelerden kaçınmasını tavsiye edecektir. Bu, yırtık dikişler gibi iyileşme süresini uzatabilecek komplikasyonları önlemeye yardımcı olur.

CoolSculpting

Lazer liposuction ile karşılaştırıldığında, CoolSculpting sonrası iyileşme süreci genellikle daha kısa ve daha basittir. Herhangi bir kesi olmadığı için iyileşmesi gereken dış yaralar da yoktur. Genellikle kişi işlemin yapıldığı gün günlük aktivitelerine dönebilir.

Yan Etkiler

Her iki prosedür de minimal invaziv olsa da, dikkate alınması gereken bazı olası yan etkiler vardır.

Lazer Liposuction

Liposuction sırasında doktorun yapacağı küçük kesiden iz kalma riski vardır. Ancak uygun şekilde dinlenmek, yara izi kalma olasılığını azaltmaya yardımcı olabilir. Diğer yan etkiler, kesi yerinde veya çevresinde şişlik, ağrı veya morarmayı içerebilir. Bazı kişiler de işlemden sonra ciltte renk değişikliği yaşayabilir. Diğerleri, alanın daha sıkı veya daha sıkı hale geldiğini hissedebilir. Bu gerginlik bölgedeki dikişlere bağlı olarak ortaya çıkabilir, ancak lazer işleminin kendisi ciltte kollajen üretimini teşvik edebileceği için de ortaya çıkabilir.

Bazı durumlarda, kesi yeri altında sıvı birikebilir ve cilt altında yanma veya kaşıntıya neden olabilir. Bu sıvının boşaltılması gerekebilir. Yanma veya kaşıntı birkaç günden uzun sürerse kişi bir doktorla konuşmalıdır. Kesi yerindeki enfeksiyonlar gibi başka komplikasyonlar da mümkündür. Bölgeyi düzenli olarak yıkamak ve herhangi bir bandajı değiştirmek bu komplikasyonları önlemeye yardımcı olabilir.

Bölgede şişme, kızarıklık, ağrı veya sıcaklık gibi enfeksiyon belirtilerini fark eden herkes doktorlarına başvurmalıdır. Bazı insanlar tedavi bölgesinde yumrulu veya çukurlu cilt fark edebilir. Bu, prosedürün geçici bir sonucu olabilir. Bununla birlikte, birkaç haftadan uzun sürerse, kişi olası tedavi seçenekleri hakkında bir doktorla konuşabilir. Lazer liposuction zararları oldukça az olan bir yöntemdir.

CoolSculpting

Prosedürün kendisi sırasında, birçok insan ciltte çok soğuk veya bazen hoş olmayan bir his hisseder. Bu genellikle alan uyuştukça kaybolur. Diğer bazı yaygın yan etkiler şunları içerebilir: tedavi sırasında bölgede bir çekilme hissi, kırmızılık, şişme veya morarma, bölgede ağrı veya ağrı, işlem sonrası geçici cilt hassasiyeti. Bazı durumlarda, tedavi edilen yağ hücreleri küçülmek yerine büyüyebilir. Bu, paradoksal adipoz hiperplazisi olarak bilinir. Tehlikeli değildir, ancak bu genişlemiş hücrelerin alınması için liposuction gibi başka prosedürler gerektirebilir. Bu, ek maliyetlere ve daha uzun iyileşme sürelerine yol açabilir. Lazer liposuction fiyatları 2020 yılında da CoolSculping fiyatlarına yakın olacaktır.