Labioplasti, boyutu küçültmek ve labiaya genç bir kontur kazandırmak için tasarlanmış cerrahi bir prosedürdür. Bir kadın olarak, en iyi şekilde görünmek ve hissetmek için elinizden gelen her şeyi yaparsınız. En mahrem bölgelerinizde işler orantısız göründüğünde ne olur? Zamanla doğum, doğal yaşlanma süreci veya genetiğin bir sonucu olarak labia genişleyebilir veya sarkabilir, bu da utanç ve rahatsızlığa neden olabilir. Bu olduğunda, cinsel karşılaşmalar yetersizlik ve kendinden şüphe duygularıyla dolabilir.

Labioplasti Nedir?

Bazı kadınlar için labia genişleyebilir, belirli kıyafetleri giyerken rahatsız edici bir şekilde çıkıntı yapabilir, ağrıya neden olabilir ve sizi bilinçli hale getirebilir. Labioplasti, genital bölgenizin görünümünü eski haline getirir, asimetriyi düzeltir ve şekli daha yuvarlak, kesilmiş, genç bir görünüm elde etmek için şekillendirir.

Labioplasti Neden Yapılır?

Bazı kadınlar tıbbi nedenlerle labioplasti ararken, kadınların çoğu en mahrem bölgelerinin görünümünü iyileştirmek için vajinal dudakları yeniden şekillendirmeyi seçiyor. Vajinanın açılışında iki takım labia veya dudak bulunur: labia majora ve labia minora. Yaşla birlikte, dudak setlerinden biri veya her ikisi de gençliğin sert ve doğal görünümünü kaybedebilir. Bu, her yaştan kadını etkileyebilecek bir sorundur, ancak çocuk sahibi olan veya doğal esnekliğini ve şeklini kaybeden yaşlanan dokuların bir sonucu olarak bu sorunu yaşayan kadınlarda daha sık görülür. Bazı kadınlar fazla dudak dokusuyla doğarlar ve genital bölgeyi yeniden şekillendirmek için labioplasti yapmayı seçerler, bu şekil ve görünüm olarak çekicilik kazandırır.

Labioplastinin Faydaları Nelerdir?

Bu İşlemi arama kararı son derece kişiseldir ve sadece sizin verebileceğiniz bir karardır. Bir kadının labioplasti istemesinin birçok nedeni olsa da, en yaygın nedenler şunlardır: Cinsel organın görünümünü iyileştirmek,  dar giysilerin rahatlığını ve görünümünü sağlamak, cinsel tatmini artırmak, yatak odası içinde ve dışında özgüveni artırmak, rahatsızlık ve tahrişi azaltmak, enfeksiyon riskini azaltmak.

Labioplastinin Farklı Yöntemleri Nelerdir?

Bu tedaviyi yapmanın yaygın iki yöntemi vardır. Her hastada uygulanan yöntem, hastanın kendi anatomisine ve labioplasti arayışının nedenlerine göre belirlenir. Uygulanacak labioplasti çeşitleri hasta ihtiyaçlarına göre seçilir. Trim yöntemi, simetri ve estetik açıdan daha hoş bir görünüm sağlamak için labiaların dış kenarlarından fazla dokunun kesildiği en yaygın labioplasti şeklidir. Kama yöntemi, labiadan üçgen şeklindeki bir doku parçası alınarak gerçekleştirilir. Bu genellikle, çıkarılması gereken büyük miktarda dokunun olduğu durumlarda kullanılır ve düzeltme yönteminden daha kapsamlı bir iyileşme gerektirebilir.

Labioplasti Prosedürü Nedir?

Cerrahi operasyona uygun bir merkezde intravenöz sedasyonla lokal anestezi veya daha nadiren genel anestezi altında yapılır. Her labioplasti prosedürü benzersizdir ve bireyin bireysel durumunu çözmek için özel olarak tasarlanmıştır. Sakinleştirildikten sonra, cerrahınız hassas, özenle gerçekleştirilen bir ameliyatla fazla labia dokusunu çıkaracaktır. Kesileriniz daha sonra dikişlerle dikkatlice kapatılacaktır.

Labioplasti Sonrası Ne Bekleyebilirim?

Labioplastinizin olduğu gün eve dönebilirsiniz, böylece rahat ve tanıdık bir ortamda iyileşmeye başlayabilirsiniz. Erken evrelerde reçeteli ağrı kesici ilaçlarla yönetilebilen işleminizin ardından başlangıçta hafif şişlik, morarma ve hassasiyet yaşayacaksınız. Labioplasti his kaybı genellikle geçici olmaktadır. İyileşme sürecinde oturmanızı daha rahat hale getirmek için size özel bir yastık verilecektir. Çoğu hasta, yaklaşık bir hafta sonra işe dönebildiğini fark eder. Prosedürünüzü izleyen iki ila üç hafta boyunca yorucu egzersizlerden kaçınmalı ve yaklaşık altı hafta cinsel aktiviteden kaçınmalısınız. Ancak labioplasti görünümü bu sürecin ardından katlanılan sürece değecektir.

Labioplastinin Sonuçları Uzun Süreli Mi?

Evet. Labioplastiden tamamen kurtulduktan sonra, yıllarca genital bölgenizde daha konturlu, estetik açıdan hoş bir görünümün tadını çıkaracaksınız. Penetrasyona müdahale edecek daha az doku fazlalığı olduğundan, cinsel zevkin arttığını bile fark edebilirsiniz.

Labioplasti İçin Neden Deneyimli Bir Cerrah Seçmeliyim?

Herhangi bir prosedür için uzman bir labioasti plastik cerrah ararken, doğru cerrahı seçmek çok önemlidir. En mahrem bölgelerinizde yapılan ameliyatlar için, labioplasti ameliyatı yapma tecrübesi olan kurul sertifikalı bir plastik cerraha ihtiyacınız var. Cerrahlar en iyi uygulayıcılar arasından seçilmeli ve sizi rahatlatacak deneyim, sanat ve şefkatli tavırlara sahip olmalıdır. Cerrahın hedefi hastalarla uzun vadeli ilişkiler kurmak, güven ve mahremiyet sağlamaktır.

Labioplasti Adayı Mıyım?

Labiadaki doku fazlalığından dolayı hem duygusal hem de fiziksel rahatsızlık yaşayan kadınlar labioplastiden fayda görebilir. Uzamış dudaklar, dar giysiler giyerken ortaya çıkan vajinal dudaklar, yürüme, koşma veya oturma gibi günlük aktiviteleri yaparken rahatsızlık veya genişlemiş labiaya bağlı sık tahriş veya enfeksiyon nedeniyle ağrılı ilişki yaşıyorsanız, labioplasti etkili, uzun vadeli çözüm olarak tercih edilebilir. Labioplasti dikiş izi zamanla geçecektir.

Ameliyattan Ne Beklenmeli

Labioplasti yapmak için, cerrah, labia minoranın dudaklarının labia majoraya – vulvanın dış dudakları – düzgünce oturmasına izin vermek için fazla dokuyu keser. Lokal veya genel anestezi altında yapılabilir ve iyileşme tipik olarak hızlı ve karmaşık değildir. Ağrı tedavisi genellikle daha sonra gerekir, ancak yalnızca birkaç gün içindir. Labioplasti ameliyatı sonrası çoğu kadın için iyileşme hızlı ve karmaşık değildir. ASPS, labioplastiden gevşemek ve iyileşmek için işten bir hafta ara vermeyi, gevşek, rahat pantolon giymeyi ve küçük kanamayı emmek için mini bir ped giymeyi önerir. Bu prosedürü uyguluyorsanız, doktorunuz daha sonraki ilk döneminizde tampon kullanmamanızı da isteyebilir. Bir ay içinde normal aktivitelerinize dönmelisiniz.

Çoğu durumda labioplastinin tekrarlanması gerekmez. Bununla birlikte, tüm cerrahi prosedürlerde olduğu gibi, meydana gelen küçük düzensizlikleri veya komplikasyonları düzeltmek için revizyon cerrahisi gerekli olabilir. Bu nadirdir. Labioplasti sonrası ağrı kesici ilaçlarla giderilebilecek bazı rahatsızlıklar yaşayacaksınız. Birkaç gün dinlenmenizi ve sizi daha rahat ettirmek için bol pantolonlar giymenizi öneririz. Ek olarak, duştan önce prosedürünüzden sonra 24 saat beklemeniz gerekecektir. Yaklaşık 6 hafta banyolardan, jakuzilerden, yüzmeden ve cinsel ilişkiden kaçınılmalıdır. Labioplasti ameliyatı fiyatları uygulamayı yapan merkezlere bağlı olarak farklılık göstermektedir.