Loading...

Labioplasti ameliyatı riskleri, daha güvenli kozmetik cerrahi prosedürlerden biri olarak kabul edilmekle birlikte, diğer cerrahi prosedürlere benzer şekilde yine de buna bağlı olarak ortaya çıkmaktadır. Plastik cerrahlar labioplasti ameliyatlarında yüzde bir komplikasyon oranı bildirdiklerinden bilinen komplikasyon riski minimumdur.

Riskler

Herhangi bir cerrahi işlem bazı riskler taşır ve labioplasti ameliyatı riskleri de farklı değildir. Küçük riskler veya genel anestezi yan etkileri böyle bir ameliyattan sonra 24 saatte ortaya çıkabilir, bunun dışında bulantı, uyku hali ve duygu olarak da görülebilir. Bu süre zarfında araba kullanmanıza izin verilmez ve önemli ticari kararlar vermemeniz ve sosyal medyadan uzak durmanızı tavsiye edilir. Masada uyurken ve ameliyat sırasında hareket etmediğinizde, kanın durgunlaştığı bacak damarlarınızda küçük bir kan pıhtısı oluşma riski vardır.

Bu, ‘derin ven trombozu’ (DVT) olarak bilinir. Bu, bir saatten daha uzun bir ameliyat geçiren herkes için aynı küçük risktir ve bir kan pıhtılaşma genetik bozukluğunun taşıyıcısı olduğunuz bilinmedikçe son derece nadirdir. DVT’nin oluşmasını önlemek için, tüm hastalar bu komplikasyona karşı çift sigortaya sahiptir. Tüm hastalar uyumadan önce ‘TED hortumu’ olarak bilinen sıkı kompresyon çorapları giyebilirler. İkinci bir önlem seviyesi, genel anestezi sırasında bacak kaslarının hareketini üstlenen baldırlara ve / veya uyluklara yerleştirilen pompalar olan sıralı kompresyon cihazları veya ‘SCD’ler’ takmayı içerir.

Uyanır ve bacaklarınızı normal hareket ettirir hareket ettirmez, bacaklarda kan pıhtısı oluşma riski ortadan kalkar. Bununla birlikte, herhangi bir ameliyattan sonra tüm vücut sıvıyı birkaç gün tutacağından, kompresyon çoraplarını ameliyattan sonra en az 1-2 gün takmaya devam etmenizi önerilir. Bu, her türlü plastik cerrahiden sonra bacak ve ayak bileği şişmesini önlemeye yardımcı olacaktır. Labioplasti riskleri alınan önlemlerle en aza indirilebilmektedir.

Kanama

Labioplasti ameliyatı boyunca hastanın kalp atış hızı ve kan basıncı düşük veya normal olduğu sürece, ameliyat sırasında kanama nadirdir. Lokal anestezi altında hasta uyanıkken yapılan labioplasti çok stresli olabilir. Ve beraberinde yüksek tansiyon ve daha hızlı kalp atışı riskleri taşır ki bu da kanama riskini artırabilir. Labioplasti sırasında artan kanamayı önlemek için genel anestezinin kullanılmasının nedenlerinden biri  budur. Labiayı kesmek, çok sayıda kan damarı içerdiğinden büyük miktarlarda kan üretecektir.

Bu kanama, kesilerin yerleştirilmesi için lazer kullanılarak azaltılabilir. Ancak bazen kanama bir süre daha devam edebilir. Bazı durumlarda kanama 24 saate kadar devam eder. Nadiren de olsa bu kanama bazen kan pıhtılaşmasına neden olabilir. Labioplasti ameliyatı sonrası kanama da nadirdir. Labioplasti ameliyatından sonra bir hafta işten ayrılmanızı ve tedaviden sonra en az 3-4 hafta egzersizden kaçınmanızı önerilir. Cinsel hayat tipik olarak 3-6 hafta içinde veya bir kadın kendini rahat hissettiğinde ve ameliyattan sonra şişlik geçtiğinde yeniden başlatılabilir. Labioplasti ameliyatı sonrası iyileşme ortalama 1 ay sürer.

Enfeksiyon

Kesik içeren herhangi bir ameliyat enfeksiyon riski taşır. Labioplasti ameliyatı riskleri de benzerdir. Hastalar bu riski en aza indirmek için ameliyattan önce ve sonra cerrahın tavsiyelerine titizlikle uymalıdır. Hijyen hayati önem taşır ve hasta, enfeksiyon gelişme riskini azaltmak için vulvasını temiz tutmalıdır. Bir komplikasyondan şüphelenmesi durumunda, mümkün olan en kısa sürede tedavi olması çok önemlidir. Enfeksiyonların çoğu antibiyotik kullanımı ile etkili ve hızlı bir şekilde çözülebilir. Kesi yapan herhangi bir ameliyattan sonra olduğu gibi, labioplastiden sonra çok nadir görülmesine rağmen enfeksiyon meydana gelebilir.

Ameliyattan sonraki birkaç gün için profilaktik (önleyici) antibiyotik reçete edilir, ancak bir kadın oral antibiyotik kullanmamayı tercih ederse bunlar isteğe bağlıdır. Bazı kadınlar antibiyotiklere aşırı duyarlıdır ve antibiyotiklerden sonra lokal vajinal bakterilerinde bir değişiklikle maya enfeksiyonlarına yatkındır. Probiyotik almak, maya enfeksiyonlarına karşı yardımcı olabilir. Bir maya enfeksiyonu gelişirse, bu durumu tedavi etmek için tek bir oral doz antifungal (Flukonazol) reçete verilir.

Asimetri

Labioplasti ameliyatı riskleri genellikle ciddi değildir. Vücudun hiçbir kısmı %100 simetrik olmaz. Ve labioplastiden sonra amaç simetri iken, bir yandan diğerine çok az farklılık gösteren bazı rezidüel alanlar olacaktır. Bu normaldir ve bu hassas plastik cerrahiden sonra bile tamamen beklenir.

Şişme Ve Morarma

Bu olaylar gerçekten komplikasyonlar değil, herhangi bir cerrahi işlemden sonra beklenen geçici olaylardır. Labioplasti ameliyatı sonrası şişlik, ameliyattan yaklaşık 3 gün sonra zirve yapma eğilimindedir ve inmesi en az 3 hafta sürer. Morarma, vücudunuza, kanamayı doğal olarak durdurma kabiliyetine ve doğal morarma eğiliminize bağlı olarak küçük, orta veya şiddetli olabilir.

Geçici Uyuşma

Plastik cerrahi sonrası ameliyat edilen bölgenin (ve bazen çevredeki) uyuşması da beklenir. Bölgeye his sağlayan duyu sinirleri, uyanmaya başlaması birkaç gün, bazen haftalar alır. Buna cerrahi bölgenin ‘anestezi’ denir. Labioplasti ameliyatı riskleri genellikle öteki cerrahi işlemlerle benzerlik gösterir. Kısa bir tam uyuşukluk döneminin ardından, ayağınızın uykuya dalması ve bölgede güçlü bir his geri dönmesi gibi ‘iğnelenme’ benzeri duyumlar başlar. Plastik cerrahiden sonra duyuların geri dönüşü daha kademelidir, ancak karıncalanma ve iğneye benzer hisler yaygın ve geçicidir. Hem normal duyu hem de cinsel uyarılma ve orgazm kabiliyeti dahil olmak üzere duyuların tam olarak geri gelmesi beklenir.

Renk Değişiklikleri

Labioplasti ameliyatı riskleri arasında nadir görülen bir durum olsa da labiaların rengini değiştirebilir.

Yara İzi

Yara izini tamamen önlemenin bir yolu olmasa da, izler çok yetenekli ve deneyimli bir cerrah tarafından göze çarpmadan yapılabilir. Plastik cerrah, kesileri labiaların doğal hatlarını takip edecek şekilde yerleştirecektir. Bu, izleri daha gizli hale getirecektir. İzler başlangıçta belirgin görünebilir ancak zamanla yavaş yavaş ince çizgiler halinde kaybolur. Yara izleri zaman zaman cinsel ilişki veya doğum sırasında ağrıya neden olabilir. Genç kadınlar bu yönü dikkatlice düşünmelidir. Genelde her türlü vajinal ameliyatı doğum sonrasına ertelemek tavsiye edilir. Seks yaparken ağrının revizyon ameliyatı ile giderilmesi gerekebilir.

Azaltılmış Duygu

Labioplasti ameliyatı sonrası nadir durumlarda, kadınlar bölgede duyu kaybı bildirmiştir. Bu durum sinir hasarına bağlı olarak ortaya çıkabilir, ancak genellikle zamanla düzelir. Ancak bazen his kaybı kalıcı olabilir.

Hematom

Labioplasti ameliyatı riskleri arasında, bazı hastalarda bölgedeki kan damarlarının parçalanması olabilir. Sonuç olarak, lokalize bir kan birikimi ve kan pıhtılarının gelişimi vardır. Hastalar kesi alanlarını izlemeli ve hematomdan şüpheleniyorlarsa derhal cerrahla iletişime geçmelidir.

Deride Kırışma

Labioplasti ameliyatı olanlar, bir labioplasti prosedürünü takiben ciltte kırışıklık oluşumu görebilir. Ameliyat sırasında cilde yapılan kesiler nedeniyle cilt gerilir.

Cinsel İşlev Bozukluğu

Labioplasti ameliyatı riskleri arasında bazen libido kaybına, duyarlılığın azalmasına ve diğer cinsel sorunlara yol açabilmesi görülebilir. Labioplasti ameliyatı fiyatları ise uygulamanın yapılacağı merkeze göre farklılık gösterebilir.