Kulak zarı delinmeleri ya da kulak zarının yırtık olması tedavi edilmediği sürece ileride daha farklı hastalıklara yol açabilir. Bu hastalıkların en çok bilinenleri beyinde meydana gelen rahatsızlıklar ve kalıcı işitme kaybıdır. Kulak zarı bazı durumlarda kendi kendine kapanabilir. Ancak bazı durumlarda ise bu pek mümkün değildir. Kulak zarı delinmesinin ciddi boyutta olup olmadığının tespiti için kısa süreli ya da ani işitme kayıplarında en kısa sürede bir Kulak Burun Boğaz Doktoruna görünmek çok önemlidir. Eğer bu en kısa sürede hastalığın tanısı konulup tedaviye başlanmaz ise bu durumda işitme kaybının kalıcı olma ihtimali yüksektir. Kulak zarı ameliyatı fiyatları hangi teknik kullanılıyorsa ona göre belirlenebilecektir.

Kulak Zarı Ameliyatı

Kulak zarı ameliyatı farklı şekillerde yapılabilir. Burada önemli olan kulak zarındaki hasarın ne boyutta olduğudur. Uzman doktor tarafından kapsamlı ve geniş çaplı muayene yapıldıktan sonra uygun kulak zarı ameliyatlarından biri yapılabilir.

Kulak zarı problemli ise ventilasyon tüpü kulak zarına yerleştirilerek orta kula havalandırılabilir. Bu yöntem kısa sürede yapılabilecek bir yöntemdir. Eğer kulak rahatsızlığı ventilasyon tüpü kullanılarak tedavi edilemiyorsa o zaman diğer yöntemleri denemek gerekir.

Timpanoplasti yöntemi biraz daha kapsamlı ve geniş çaplı bir yöntemdir. Timpanoplasti ile kulak zarı delinmiş veya çökmüş ise orta kulakta bulunan kemikçikler ameliyat edilerek onarılır.

Miringoplasti ile kulak zarındaki delik onarılabilir. Burada kulakta bulunan kemiklere hiçbir işlem yapılmadan kulak zarı onarılır. Miringoplasti yönteminde kulak zarındaki deliğin büyüklüğüne göre farklı işlemler ve yöntemler kullanılabilir. Eğer delik küçük boyutlu ise kulağın üzerine konulacak küçük kağıtlar sayesinde kulak zarındaki delik onarılmış olur.

Mastoidektomi yöntemi ise biraz daha farklı bir yöntemdir. Bu yöntemde öncelikle kulak kepçesinin arka kısmından bir yer açılır. Bu yerden kulağın içine girilerek problem halledilir ve daha sonra o bölge kapatılır. Bazı durumlarda hastanın rahatsızlığının durumuna göre mastoidektomi ve timpanoplasti işlemlerinin birlikte yapılması düşünülebilir.

Kulak zarı ameliyatı fiyatları hakkında daha kapsamlı bilgi için öncelikle muayene sonunda kullanılacak tedavi yöntemi belirlenmelidir.