Konka Bülloza Nedenleri, Konka bülloza  aynı zamanda orta türbinatın pnömatizasyonu olarak da bilinir. Bu sadece orta konka içinde bir hava cebi olduğu anlamına gelir. Konka bülloza nedir, her zaman sinüs problemlerinizle sonuçlanmayan çok yaygın bir anatomik sapmadır. Bununla birlikte, genişlemiş konkalar ve konka bülloza, sinüslerinizin düzgün şekilde boşalmasını engelleyebilecek bir tıkanmaya neden olabilir. Yeterli drenajı olmayan sinüsler, sık sinüs enfeksiyonlarına neden olabilir. Konka bülloza ayrıca sizi septumu saptırmaya yatkın hale getirebilir.

Conchae burnunuzun içindeki kemikten yapılmış yapılardır. Burnunuza giren hava akışını kontrol etmeye yardımcı olurlar. Solunum için ciğerlerinize gitmeye hazır olması için teneffüs ettiğiniz havayı da temizler ve sıcak tutarlar. Solunum, nefes alıp verme sürecidir. Konka bülloza, burnunuzun içindeki konka veya türbinlerden biri bir hava cebi ile dolduğunda meydana gelir. Bu aynı zamanda türbanın pnömatizasyonu olarak da bilinir. Burnunuzun septumun her iki yanında üç çift konka vardır. Septumunuz burnunuzu ikiye bölen yapıdır.

Bu Conchae Şunları İçerir:

Beyninizin yakınında, burnunuzdaki en yüksek konka olan üstün türbinatlar. Bunlar, beyninizin koklamanıza yardımcı olan kısmı olan koku ampulünü korur. Üst ve alt konkalar arasında oturan orta türbinler. Solunan havanın doğrudan sinüslerinize gitmesini önlemeye yardımcı olurlar. Burnunuzdaki en alçak konkalar olan aşağı konkalar. Solunan havayı ciğerlerinize girmeden önce nemlendirmeye ve ısıtmaya yardımcı olurlar. Orta türbinler bir hava cebi ile dolduğunda sinüslerinizin etrafında bir miktar ağrı veya rahatsızlık hissedebilirsiniz. Çoğu durumda, bir doktora görünmeniz veya konka bülloza tedavisi görmeniz gerekmez. Ancak hava boşluğu ne kadar büyükse, o kadar fazla rahatsızlık hissedersiniz. Tedavi edilmeyen konka bülloza, sinüs enfeksiyonları dahil olmak üzere daha rahatsız durumlara da neden olabilir.

Semptomlar Nasıl Anlaşılır

Küçük bir konka bülloza genellikle belirgin semptomlara neden olmaz. Hayatınız boyunca burnunuzda bir konka bülloza olabilir ve asla farkına varmazsınız. Bir konka bülloza ne kadar büyük olursa, o kadar fazla ağrı ve rahatsızlık hissetmeniz muhtemeldir. En yaygın semptomlar şunları içerir: sinüslerinizin ve göz çevrenizin etrafındaki basınç veya ağrı, burnunuza yeterince hava giremiyormuş gibi hissetmek, burun deliklerinizin içinde bir şey olduğunu hissetmek. Konka bülloza semptomları sinüzit veya sinüs enfeksiyonu gibi hissedilebilir. Bu koşullar, burnunuzdan çok iyi nefes alamadığınızı da hissettirebilir. Bununla birlikte, konka bülloza tipik olarak kulak ve çene ağrısına, mukus drenajına veya diğer ilişkili semptomlara neden olmaz. Konka bülloza ne demek sorusuna kısaca tedavi edilmesi gerekebilen solunum yolu rahatsızlığı cevabını verebiliriz.

Konka Bülloza Nedenleri

Konka bülloza nedenleri tam olarak nedeni belli olmayan bir rahatsızlıktır. Bazı araştırmalar, sapmış bir septumunuz varsa bunun daha olası olduğunu göstermektedir. Bu, septumun tamamen düz olmadığı anlamına gelir, bu da burun deliklerinizden birinden nefes almayı zorlaştırabilir. Sapmış bir septum, yüksek sesle horlama ve uyku apnesi gibi başka semptomlara da neden olabilir. Konka bülloza geniz akıntısı sorununa da yol açabilir.

Nasıl Teşhis Edilir

Konka bülloza normal nefes alma becerinizi etkilemiyorsa, muhtemelen doktorunuza görünmenize gerek yoktur. Konka bülloza belirtileri nedir sorusunu kısaca nefes almada güçlük şeklinde yanıtlayabiliriz. Belirtileriniz yaşam kalitenizi etkiliyorsa, doktorunuz olası bir konka bülloza görüntüleyip teşhis edebilmeleri için bir görüntüleme testi önerebilir. O zaman tedavisine yardımcı olabilirler.

Konka bülloza için yapılan en yaygın görüntüleme testi BT taramasıdır. Bu test, doktorunuzun burnunuzun ve konka yapılarının bir enine kesitini görmesini ve böylece hava ceplerini görebilmesini sağlar. Cepler genellikle konkaların normalde gri göründüğü siyah noktalar olarak görünür. Pek çok konka bülloza genellikle büyük yuvarlak daireler veya burnunuzun içindeki diğer kısımlardan uzanan büyük cepler gibi görünür. Konka bülloza anomalisi taramada ayrıntılı fark edilir. Doktorunuz ayrıca konka bülloza aramak için bir MRI testi kullanabilir. MRI görüntüleri, burnunuzun ve konkaların üç boyutlu yapısını gösterir.

Bir CT taraması gibi, bir MRI testi de doktorunuzun konka bülloza konka etrafındaki yapılar içinde koyu bir daire olarak görmesini kolaylaştırabilir. Sinüs enfeksiyonları veya sinüzit gibi diğer durumlara neden olan bir konka bülloza varsa, doktorunuz da bu durumları teşhis edecek ve uygun bir tedavi planı geliştirecektir.

Tedavi Seçenekleri

Konka bülloza size herhangi bir ağrı veya rahatsızlığa neden olmuyorsa muhtemelen tedaviye ihtiyacınız olmayacaktır. Herhangi bir semptomunuz yoksa hiçbir ilaç veya ameliyat gerekmez. Konka bülloza tedavisi çok gelişmiştir. Baş ağrısı veya nefes almada zorluk gibi belirtiler hayatınızı kesintiye uğratıyorsa doktorunuz ameliyat önerebilir. Konka bülloza ameliyatı nasıl yapılır sorusu sıklıkla sorulmaktadır. Aşağıdaki prosedürlerden birini önerebilirler: Ezme: Doktorunuz, konka bülloza içindeki havayı serbest bırakana kadar sıkmak için aletler kullanır.

Bu ameliyat lokal veya genel anestezi gerektirebilir. Güvenli kabul edilir ve varsa birkaç komplikasyonu vardır. Turbinoplasti: Doktorunuz, konka bülloza etrafındaki kemikleri ve dokuyu yeniden şekillendirerek havanın konka içinden daha kolay akmasını sağlar. Konka bülloza varyasyonu hastalıklarda tedavi etkinliği değişmektedir. Konka bülloza ameliyatı genellikle genel anestezi gerektirir. Konka bülloza ameliyatı sonrası nefes alıp verme normale döner. Türbin rezeksiyonu veya redüksiyonu: Doktorunuz, konka bülloza’nın bir kısmını veya tamamını çıkarmak için araçlar kullanır. Bu ameliyat genellikle genel anestezi gerektirir.

Doktorunuz ayrıca daha kolay nefes almanıza yardımcı olmak için sapmış bir septumu düzeltmek için septoplasti önerebilir. Bu ameliyatların çoğu birçok sigorta planı kapsamındadır. Sigorta sağlayıcınız size kişisel sigorta seçenekleriniz hakkında daha fazla bilgi verebilir. Konka bülloza ameliyatı olanlar genellikle sonuçtan oldukça memnun kalır. Konka bülloza ameliyatı sonrası iyileşme süreci oldukça kısa sürmektedir.

Bu Komplikasyonlara Yol Açabilir Mi?

Tedavi edilmeyen konka bülloza sinüs enfeksiyonlarına neden olabilir. Bunlar deneyimlemenize neden olabilir: baş ağrısı, burnunuzdan mukus drenajı, boğaz ağrısı, gitmeyecek öksürük. Tedavi edilmezse sinüs enfeksiyonu kronikleşebilir. Kronik sinüzit, burun solunum yollarınız iltihapla tıkandığı için nefes almanızı zorlaştırabilir. Ayrıca başınızda, boğazınızda ve kulaklarınızda yorgunluk, mide bulantısı ve ağrıya neden olabilir. Konka bülloza baş ağrısı çekilmez olabilir. Zamanla komplikasyonlar menenjite neden olabilir veya koku veya görme duyunuzu kaybetmenize neden olabilir.

Görünüm

Herhangi bir semptoma neden olmazlarsa konka bülloza tedavi etmenize gerek yoktur. Ancak ağrı ve rahatsızlığınız varsa veya düzgün nefes alamıyorsanız, ameliyat iyi bir seçenek olabilir. Doktorunuz size bireysel tanınız hakkında bilgi verebilir ve size sunulan farklı tedavi seçenekleri konusunda size yol gösterebilir. Düzeltici cerrahi sadece semptomlarınızı hafifletmekle kalmaz, komplikasyonları önlemeye de yardımcı olabilir. Konka bülloza ağız kokusu da yapabilen bir rahatsızlıktır.