Kolajen iğnesi yaptıranlar cildin zamanla uğradığı matlık, yaş alma ile gelen buruşma, sarkıklık, donukluk, hassasiyet gibi problemleri tedavi etiğini söylemektedir. Bu bozulmalara sahip cilt yerini yapılan işlemlerle parıltılı, güçlenmiş, sıkı bir cilde bırakmakta ve uygulama genç bir görünüme kavuşmanızı sağlamaktadır. Cildin istenilen görünüme ulaşması için kolajen iğnesi ile cilde dolgu maddesi küçük iğneler ile enjekte edilmektedir.

Kolajen İğnesi Yaptıranlar

Kolajen iğnesi yaptıranlar genellikle ciltlerinde kolajen kaybı yaşamış kişilerdir. Kolajenler cildimizdeki esneklikten sorumlu ana protein lifleridir. Tedavi için kullanılmakta olan kolajenler hayvansal kaynaklardan oluşturulan bir protein türüdür. Ciltte kolajen kaybı sonucunda cildin nem seviyesinde denge bozulmaya ve ciltte derinleşmiş kırışıklıklar meydana gelmektedir.

Yaş aldıkça erkek ve kadınların ortak problemlerinden biri olan ciltte kolajen kaybı sonucunda, kişi için rahatsızlık uyandıran esneklik kaybı, derinleşmiş kırışık, sarkma, buruşma, donuk ve mat cilt gibi problemler görülebilmektedir. Kolajen iğne tedavisi yüzde zamanla kaybolmuş kolajenleri geri kazandırmak, artırmak için yapılan bir müdahaledir.

Kolajen İğnesi Hangi Bölgelerde Kullanılır?

Kolajen iğnesi yaptıranlar tercih olarak doktor ve dermatologları seçmelilerdir aksi takdirde profesyonel olmayan uygulamalar kolaylıkla enfeksiyon kapılmasına sebebiyet verebilmektedir. Kolajen iğnesi yüz, boyun, eller ve vücudun diğer kısımlarında kullanılmaya müsait bir dolgu maddesidir. Zaman içerisinde kaybolan cilt elastikliği için yapılan bu uygulama aynı zamanda akne ve yara izlerinin belirginliğini kaybetmesi ve cildin daha pürüzsüz bir hale gelmesine yardımcı olabilmektedir.

Ayrıca kolajen iğnesi yaptıranlar yüz dışında sıkılığını kaybetmiş karın, kalça, bacak ve üst kol için de sıkılığını geri kazanmak ve daha güçlü bir görüntü sağlamak adına da bu işlemi yaptırabilmektedirler.

Kolajen İğnesi Kimler İçin Uygundur?

Kolajen iğnesi yaptıranlar genelde doktorların da uygun gördüğü 35-60 yaş aralığında olan ve yaşlanmanın getirdiği sonuçlardan şikayet eden kişilerdir. Fakat kolajen iğnesi yalnızca kolajen kaybına uğramış ve yaş almış ciltler için değil erken önlem almak adına cildine, üst kollarına, bacaklarına, kalça bölgelerine yaptırmak isteyen 25 yaş üstü kişiler içinde uygundur. Bu tedavi hamile, emziren, bazı otoimmün rahatsızlıkları olan, şeker hastalığı olan, kanser tedavisi gören, inek sütüne alerjisi olan kişiler için sorun yaratabilmektedir. Bu yüzden hasta varolan problemlerini mutlaka doktora anlatmalı ve işlemden önce cilt testi yaptırmalıdır.

Kolajen İğnesi İşlemi Nasıl Yapılır?


İlginizi Çekebilecek ÜrünlerimizKolajen iğnesi yaptıranlar genellikle ciltlerindeki kolejen kaybı oranına göre işlem uygulatmaktadırlar. Toplam tedavi süresi kişinin cilt durumuna ve tipine göre değişiklik göstermektedir. En az 2 seans olacak şekilde 2 hafta aralıklarla uygulanan seans süresi 3 veya 4’ü görebilmektedir. Buna genellikle dermatolog veya doktor karar vermektedir.

Kolajen aşısı doktor tarafından doğru şekilde temizlenmiş ve arındırılmış bir cildin üstüne, sıvı bir formda olan maddeyi belli bir kısalıkta ve incelikte olan mezoterapi iğneleri ile uygulanmaktadır. İşlem sonrasında doktorunuzun yaptığı masaj ve buz hafif rahatlatmalar yaratarak size iyi gelecektir.

Uygulanan kolajen iğnesinin tedavi sonuçları genellikle 7-14 gün arasında kendini göstermektedir. Unutmamak gerekir ki tam etki süresi 30 gündür. Tamamıyla istenilen etkiye ve sonuca ulaşmak için 30 gün beklenmesi gereken en uygun süredir. Kolejen iğnesinin cildinize kazandırdığı sağlıklı görünüm ve yeni kolajenler ciltte 12-18 ay arası kalıcı olmaktadırlar. 

Günlük Hayata Dönüş

Kolajen iğnesi yaptıranlar ve yaptırmak isteyenler bu işlemin avantajlarını değerlendirirken yapılan tedavinin ciltte uzun süre etkili kalması, kolay uygulanması ve diğer yapılan cilt işlemlerine karşın fiyat açısından uygun olması açısından değerlendirebilmektedirler.

Yüzünüzde zamanla azalan kolajen miktarı sadece derin çizgilere değil hava değişikliği sonucunda dahi kızaran bir cilde, anormal hassasiyete, ciltte hafif morarmalara, cildin dokusunun incelmesine sebebiyet verebilmektedir. Kolajen iğnesi cilt altına yapılan işlem sonucunda fibroblastlar uyarılmakta ve ciltte yeni kolajen sayısının artmasını sağlamaktadır.

Fibroblastların uyarılması cildin yeniden yapılanmasına yardımcı olarak, ciltte parlaklık, derin çizgilerde derinliğin azalması, gençlik, cildin doğal haline dönüşünü ve incelmiş derinin güçlenmesi sağlamaktadır. Hem cildin üstünü hem de cildin altını uyarıp yenileyen kolajen iğnesi uygulaması cilde eski ve genç görünümünü geri vermektedir.

Ciltteki kolajen sayısını arttırmak için kolajen iğnesi yaptıranlar işlemden sonra cilt üzerinde enjeksiyon yapılmış, işlem görmüş yerlerde hafif kızarıklıklar, kaşıntılar, yanma hissi ve şişme hassasiyeti yaşayabilmektedirler. Kolajen iğnesi işlem sonucu yaşanan bu semptomlar panik gerektirmeksizin birkaç saat veya kişinin cilt hassasiyetine göre 3-4 içinde kaybolmaktadır. Cilt tipinize ve yaşadığınız hassasiyete göre doktorunuzdan size uygun olacak kremi isteyebilirsiniz.

Kolejen İğnesi Riskleri Nelerdir?

Kolajen enjekte etmek suretiyle gerçekleştirilen bu işlem ciddi riskler taşımamaktadır. Ciltteki aktif olan kolajen sayısı zamanla azalıp düşüşe uğrayınca cilt tonunun renginde de gözle görülen bir kayıp yaşanabilmektedir. Kolajen protein içinde bulunan amino asitler yardımıyla cildin dış yüzeyine pürüzsüz bir görüntü verirken eşit tonda olmasına yardımcı olur. Ciltte alanin, glisin ve hidroksiprolinin oranlarının doğru şekilde korunması küçük damarların ve arterlerin kolajen iğnesi yaptıranlar için rahatsız edici görüntüden kurtulmalarını sağlayabilir.

Bazı kolejen iğneleri sığır kolejeninden elde edilmektedir. İnek sütüne rahatsızlığı olanlardan yanı sıra başka kişilerde de alerjik reaksiyonlar görülebilmektedir. Bu risklerden dolayı kolajen iğnesi yaptıranlar ilk kolajen enjeksiyon işleminden önce cilt testine girmelidirler. Alerjik reaksiyonlar haricinde cildimizi kesinlikle profesyonel doktorlara ve dermatologlara emanet etmemiz gerektiğini unutmamalıyız.

Steril olmayan bir iğneyle yapılan kolejen iğnesi tedavisi kolaylıkla cildinizde enfeksiyon oluşumuna sebebiyet verebilir. Kolajen enjeksiyon etmek için sterilize edilmiş kolejen iğnesi ile profesyonel şekilde uygulandığı takdirde enfeksiyon kapma riskiniz en minimuma düşmektedir veyahut yoktur. Kolejen aşısı tedavisi görmüş bazı kişilerde nadir de olsa ciltte soyulma, yara oluşumu, kirli deri görüntüsü görülebilmektedir.