Klitoris estetiği, klitoral başlık veya sünnet derisindeki fazla kıvrımları azaltmaya yardımcı olmak için en sık labioplasti ile birlikte uygulanan bir prosedürdür. Klitoris, vulvanın üst kısmında yer alan bezdir ve kadın cinselliğinin ve zevkinin hayati bir parçasıdır. Pek çok insanın farkında olmadığı şey, cinsel organlarınızın dış kısmında küçük bir yumru gibi görünse de aslında vajinanıza doğru uzanıyor olmasıdır. Klitoral başlık (veya sünnet derisi), klitorisin dış kısmını kaplayan cilttir ve klitorisi sürtünmeden korumak için tasarlanmıştır. Klitorisin sürekli ovalanması aşırı uyarılmaya, ağrıya veya duyarsızlaşmaya neden olabilir, bu nedenle klitoral başlık kadın anatomisinin önemli bir parçasıdır.

Bazı kadınlarda klitoral başlıkta fazla doku vardır ve cinsel organlarınızın görünümünde rahatsızlık veya utanç yaratır. Klitoral başlıktaki fazla deri kadınlar için rahatsız edici bir sorun olabileceğinden cerrahi yöntemlerle klitoris estetiği sağlanabilmektedir. Klitorisin kenarlarındaki fazla deri çoğu zaman klitorisin genişlemiş veya düzensiz görünmesine neden olur. Doğuştan gelen sorunlar veya testosteron maruziyeti, klitoral bölgenin görünme biçiminde önemli değişiklikler yapabilir. Bu sorun genellikle, asimetrik veya hipertrofik olabilen labia minoranın (daha küçük iç vajinal dudaklar) bir malformasyonu ile birleştirilir.

Bu tip malformasyonların bir sonucu olarak, kadınlar aynada kendilerini gözlemlerken vajinalarının ve klitorisin dış görünümünden hüsrana uğrayabilir ve elbette sıkı giyerken rahatsız olma gibi günlük işlevsel sorunlarla karşı karşıya kalabilir. klitoris çevresindeki alanda sürtünmeyi artırma eğiliminde olan giysiler. Uzmanlarımız, bir kadının günlük rutininin önemli bir unsuru ve cinsel zevkinin bir aracı olarak kadın klitorisinin önemi konusunda hemfikir. 

Araştırmalar, kadın nüfusunun belirli bir yüzdesinin gerçekten de “klitoral” olarak kabul edildiğini ve klitorisini cinsel tatmin ve orgazm elde etmek için bir yöntem olarak kullandığını göstermiştir. Karşıt terim, cinsel ilişki sırasında vajinal uyaranlardan yararlanarak daha fazla cinsel tatmin elde eden “vajinal” kadınları ifade eder.

Klitoral Başlık Azaltma Nedir?

Klitoral başlık küçültme, aynı zamanda bir hoodektomi veya klitoropeksi olarak da bilinir ve klitoral başlığınızı oluşturan cildin genel boyutunu ve uzunluğunu azaltmak için cerrahi bir prosedürdür. Bu prosedür klitoral başlığın çıkıntısını azaltır, görünümü iyileştirir ve dış genital bölgenizle daha orantılı hale getirir. Tek başına veya labioplasti ile birlikte yapılabilir. Klitoris estetiği amacı, klitoral başlığın işlevini etkilemeden görünümünü iyileştirmektir. Dokunun fazla kıvrımları veya uzunluğu kesilerek daha az belirgin görünmesine neden olurken, aynı zamanda klitorisi uygun şekilde korumak için yeterli deri bırakılır.

Klitoral Başlık Küçültme Ameliyatından Ne Beklenmeli

Tek başına yapılırsa, klitoris estetiği yaklaşık bir saat sürer ve tipik olarak lokal anestezi kullanılarak yapılan ayakta tedavi prosedürüdür. Cerrahınız klitoral başlıkta bir kesi yaparak, fazla dokuya erişebilecekleri, onu kaldıracak ve klitoris üzerindeki cildin çıkıntısını azaltarak başlayacaktır. Kesik daha sonra çözülebilir sütürler kullanılarak kapatılır. Kadın anatomisini ve cinsel organlarının işlevi veya görünümü ile ilgili problemler nedeniyle kadınların yaşayabileceği sorunları anlıyoruz. Klitoris estetiği, klitoral başlıktaki dokunun demetlenmesini engellemeye yardımcı olan ve böylece genital bölgenizin doğal hatlarını koruyan dikiş tekniklerini kullanarak doğal görünen ve hissettiren sonuçlar üretmeye çalışıyoruz. Vajinoplasti benzer bir işlem olmakla birlikte vajinoplasti nedir sorusunu kısaca vajinanın daraltılması olarak yanıtlayabiliriz.

Sonuçlar Ve Kurtarma

Klitoris estetiği prosedürünüzden sonra, bölgede hafif şişlik ve morlukların yanı sıra geçici bir rahatsızlık yaşayabilirsiniz. Bu, (topikal ve reçetesiz satılan ilaçlar dahil olmak üzere basit ameliyat sonrası talimatlarımızı izleyerek) hafifletilebilir. İşe ve diğer günlük aktivitelere dönmeden önce en az üç gün dinlenmeniz ve ameliyattan en az bir ay sonra yorucu egzersiz veya ilişkiden kaçınmanız önerilir. Başlangıçta bir miktar uyuşma veya his kaybı olabilir, ancak bu da geçicidir ve şişlik azaldığında düzelir. Ameliyatınızdan hemen sonra bazı sonuçlar görebilirsiniz, ancak şişlik azalıncaya kadar tam olarak görünmeyecektir. Tamamen iyileştikten sonra, cinsel organlarınızın görünümü hakkında bilinçli hissetmeden partnerinizle yakınlaşabileceksiniz. Belirli türden giysiler giydiğinizde daha az tahriş yaşarsınız ve hatta cinsel ilişki sırasında daha fazla his hissedersiniz. Klitoris estetiği sonuçları kalıcı kabul edilir, ancak hamilelik ve doğumdan etkilenebilir.

Klitoral Başlık Azaltma Cerrahisinin Riskleri

Her tür tıbbi prosedürde olduğu gibi, klitoris estetiği uygulamasının da riskleri vardır ancak bunlar nadirdir. Deneyimli bir cerrah seçmek ve ameliyat sonrası talimatları yakından takip etmek, aşağıdakiler dahil bu riskleri azaltmaya yardımcı olabilir:

  • Enfeksiyon.
  • Asimetri.
  • Kanama.
  • Klitoral başlığın altında veya fazla rezeksiyonu.

Bu sorunlardan herhangi birini yaşarsanız, güvenli, sağlıklı bir iyileşme yaşamanızı ve arzu ettiğiniz sonuçlarla başbaşa kalmanızı sağlamak için cerrahınızla konuştuğunuzdan emin olun. Hudoplasti ile birlikte de uygulama yapılabilmektedir. Klitoral hudoplasti ile daha estetik bir görünüme kavuşmak mümkündür.

Klitoris Estetiği Ardından

Çoğu hasta birkaç gün içinde normal aktiviteye ve 1 ay içinde penetratif sekse devam edebilir. İç dudak sarkması sonucu yapılan kesiler ameliyatın amacına göre hastadan hastaya değişiklik gösterecektir. Hastanın anatomisi sadece cilt eksizyonu olmaksızın klitorisin daha fazla açığa çıkarılmasını gerektiriyorsa, klitorisin ortasına sünnet derisinin uzunluğunu ve vajinanın lateral kıvrımlarını uzatan bir kesi yapılır.

Bir labioplasti ile birlikte bir klitoral başlık redüksiyonu yapılıyorsa, klitoris estetiği ile labioplasti için kesiler, klitorisin üzerindeki fazlalık deriyi azaltmak için basitçe “Y” şekline uzatılabilir. Diğer hastalar, gizli klitorisi ortaya çıkarmak için sadece cilt eksizyonu gerektirebilir. İşlem sırasında eriyebilen sütürler kullanılacaktır. Çoğu hasta birkaç gün içinde normal aktiviteye ve 1 ay içinde penetratif sekse devam edebilir. Kesiler ameliyatın amacına göre hastadan hastaya değişiklik gösterecektir.

Hastanın anatomisi sadece cilt eksizyonu olmaksızın klitorisin daha fazla açığa çıkarılmasını gerektiriyorsa, klitorisin ortasına sünnet derisinin uzunluğunu ve vajinanın lateral kıvrımlarını uzatan bir kesi yapılır. Bir labioplasti ile birlikte bir klitoral başlık redüksiyonu yapılıyorsa, labioplasti için kesiler klitoris üzerindeki fazlalık deriyi azaltmak için basitçe “Y” şekline uzatılabilir. Diğer hastalar, gizli klitorisi ortaya çıkarmak için yalnızca cilt eksizyonu gerektirebilir. İşlem sırasında eriyebilen sütürler kullanılacaktır. Çoğu hasta birkaç gün içinde normal aktiviteye ve 1 ay içinde penetratif sekse devam edebilir. Vajina daraltma yöntemiyle birlikte yapılabilir.

Hastanın anatomisi sadece cilt eksizyonu olmaksızın klitorisin daha fazla açığa çıkarılmasını gerektiriyorsa, klitoris estetiği için klitorisin ortasına sünnet derisinin uzunluğunu ve vajinanın lateral kıvrımlarını uzatan bir kesi yapılır. Bir labioplasti ile birlikte bir klitoral başlık redüksiyonu yapılıyorsa, labioplasti için kesiler klitoris üzerindeki fazlalık deriyi azaltmak için basitçe “Y” şekline uzatılabilir.

Diğer hastalar, gizli klitorisi ortaya çıkarmak için yalnızca cilt eksizyonu gerektirebilir. İşlem sırasında eriyebilen sütürler kullanılacaktır. Çoğu hasta birkaç gün içinde normal aktiviteye ve 1 ay içinde penetratif sekse devam edebilir. Hastanın anatomisi sadece cilt eksizyonu olmaksızın klitorisin daha fazla açığa çıkarılmasını gerektiriyorsa, klitorisin ortasına sünnet derisinin uzunluğunu ve vajinanın lateral kıvrımlarını uzatan bir kesi yapılır. Bir labioplasti ile birlikte bir klitoral başlık redüksiyonu yapılıyorsa, labioplasti için kesiler klitoris üzerindeki fazlalık deriyi azaltmak için basitçe “Y” şekline uzatılabilir.

Diğer hastalar, gizli klitorisi ortaya çıkarmak için yalnızca cilt eksizyonu gerektirebilir. İşlem sırasında eriyebilen sütürler kullanılacaktır. Çoğu hasta birkaç gün içinde normal aktiviteye ve 1 ay içinde penetratif sekse devam edebilir. Bir labioplasti revizyon ile birlikte bir klitoral başlık redüksiyonu yapılıyorsa, labioplasti için kesiler, klitorisin üzerindeki fazlalık deriyi azaltmak için basitçe “Y” şekline uzatılabilir. Diğer hastalar, gizli klitorisi ortaya çıkarmak için sadece cilt eksizyonu gerektirebilir. İşlem sırasında eriyebilen sütürler kullanılacaktır. Çoğu hasta birkaç gün içinde normal aktiviteye ve 1 ay içinde penetratif sekse devam edebilir. Bir labioplasti ile birlikte bir klitoral başlık redüksiyonu yapılıyorsa, labioplasti için kesiler klitoris üzerindeki fazlalık deriyi azaltmak için basitçe “Y” şekline uzatılabilir.

Diğer hastalar, gizli klitorisi ortaya çıkarmak için sadece cilt eksizyonu gerektirebilir. İşlem sırasında eriyebilen sütürler kullanılacaktır. Çoğu hasta birkaç gün içinde normal aktiviteye ve 1 ay içinde penetratif sekse devam edebilir. Yapılan düzeltme ile venüs yarığı adı verilen bir şekil ortaya çıkıyor. İstanbul labioplasti ile birlikte klitoris estetiği uygulanabilecek onlarca merkeze sahiptir.