Kızlık zarı dikimi olarak da bilinen himenoplasti, bir kadının kızlık zarının kozmetik onarımı, restorasyonu veya yapımıdır. Kızlık zarının restorasyonuna revirginizasyon da denir. Kızlık zarı dikimi adı duyulunca genellikle çetrefilli bir işlem sanılsa da tam tersidir.

Kızlık Zarı Nedir?

Kızlık zarı dikimi uygulamasını, kızlık zarı ile ilgili bazı bilgilerle birlikte bir açıklamak faydalı olabilir. Kızlık zarı, vajinal açıklığı kısmen veya tamamen kaplayan oval bir kauçuk rondelayı andıran insan dokusundan oluşur. Halka şeklindeki bu zar ince ve esnek veya kalın ve sert olabilir. Genellikle gebeliğin yaklaşık dördüncü ayında başlar, dişi henüz anne karnındayken oluşmaya başlar. Birçoğunun inandığının aksine, ender durumlar dışında, kızlık zarı aşılamaz bir mühür değildir.

Durum böyle olsaydı, adet akışı veya sağlıklı, normal vajinal akıntının bedeni terk etmesi için bir portal olmazdı. Tarihsel romantizm yazarları, korsajlı kitaplarındaki kadın kahramanı, ilk cinsel karşılaşmanın acısı çekerken acı çekmesine neden olan bir Teflon kızlık zarına sahip olarak tanımlarlar. Kaybolan bekaretini, tipik olarak, bozulmamış beyaz çarşaflara canlı, olay yeri benzeri kan sıçraması ile kanıtlıyor. Ancak gerçekte, yöntem ne olursa olsun bu ilk kopma her zaman kan almıyor ve her zaman acı verici olmuyor. Kızlık zarı dikimi ameliyatı ile bunu geri döndürmek mümkün oluyor.

Ek gibi, bir kızlık zarı gerçek bir amaca hizmet etmez. Yine de tarih boyunca bu sıradan deri kılıfı geleneksel olarak – ve çok yanlış bir şekilde – bir kadının saflığının ve masumiyetinin inkar edilemez, olumlu bir kanıtı olarak hizmet etti. Bugüne kadar bile, birçok kültürde, bozulmamış bir kızlık zarı, özellikle de ilk penil penetrasyonda kan varsa, hala bekaret olduğunu gösterir. Bununla birlikte, klinik olarak konuşursak, yırtık veya hasar görmüş bir kızlık zarı, cinsel mendil panky ile bekaret kaybının reddedilemez bir şekilde doğrulanması değildir.

Sertliğine bağlı olarak, kızlık zarının delinmesine yorucu atletizm, ata binme veya bisiklete binme gibi normal günlük aktiviteler, spekulum veya eldivenli parmak yerleştirme veya mastürbasyon ile basit bir jinekolojik muayene neden olabilir. Vajinaya bir tampon yerleştirmek bile onu yırtabilir. Bazı durumlarda, yaklaşık 1000 kadından 1’i kızlık zarı olmadan doğduğundan, bir kızlık zarı hiç mevcut olmayabilir. Kızlık zarı dikimi etkili mi sorusu sıklıkla sorulsa da çok etkili olduğunu belirtmek gerekmektedir.

Kızlık Zarı Estetiği Nedenlerinden Bazıları Nelerdir?

Kızlık zarı dikleştirme, kızlık zarı dikimi işleminden farklı olarak kızlık zarını onarmak veya yeniden yapılandırmak isteyen kadınlar için kozmetik bir düzeltmedir. Bu prosedürü arama nedenleri çeşitlidir ve fiziksel veya psikolojik olabilir. Kontrolü yeniden talep etme: Cinsel saldırı durumunda, bir kadın anlaşılır bir şekilde travmatik psikolojik sorunlarla baş başa kalır. Sadece masumiyetinden değil, aynı zamanda dokunulmamış bir kızlık zarının bakir hediyesini seçtiği kişiye sunma fırsatından da mahrum kaldığını hissedebilir. Kızlık zarı estetiği sadece istediği fiziksel restorasyonu sunmakla kalmaz, aynı zamanda psikolojik rahatlık ve iyileşme de sağlayabilir.


İlginizi Çekebilecek ÜrünlerimizGeçmişi gömmek: Cinsel merak ve deneyler, özellikle hormonal değişikliklerin ve dalgalanmaların meydana geldiği ergenlik döneminde büyüme sürecinin doğal bir parçasıdır. Akran baskısı, genellikle genç bir kızı, bu tür fiziksel yakınlıkla ilişkili duygusal etkiye zihinsel olarak hazırlanmadan önce cinsel aktiviteye boyun eğmeye zorlayabilir. Olgunlaştıkça, bu merakına çok erken veya çok sık girdiği için pişmanlık duyabilir ve geçmişe bakıldığında, rasgele ya da kötü yargı olarak gördüğü şeylere dair kanıtları gömmek isteyebilir.

Revirginizasyon, psikolojik olarak saati geri döndürüp yeniden başlamasına izin verebilir. Kültürel inançlar: Sağlam bir kızlık zarının varlığı birçok kültürde hala önemli olduğundan, bir kadın yaklaşan nikahları için eşine bu saflık göstergesini sağlamak isteyebilir. Bir hediye: Zaten cinsel olarak aktif olan birçok kadın, partnerine ister sürpriz, ister özel bir gün için veya düğün geceleri olsun, bakire bir deneyim yaşatmak isteyebilir. Kızlık zarı dikimi olanlar genellikle sonuçlardan oldukça memnun kalmaktadır.

Kaza sonucu yırtılma veya yırtılma: Bazı kadınlar için kızlık zarının bisiklet veya ata binme yoluyla girmesi, buz üzerinde kayması veya tampon yerleştirilmesi kesinlikle kabul edilemez ve istemeden hasar gören şeyi eski haline getirmek için kızlık zarı estetiğini tercih eder. Cinsel zevkin artması: Doğumdan sonra vajinal kaslar zayıflayabilir. Flaccidity ayrıca yaşla birlikte zamanla ortaya çıkar. Kızlık zarı estetiği aynı zamanda bu kasları sıkılaştırarak daha duygusal olarak uyarıcı bir cinsel deneyime ek fayda sağlar. Deliksiz kızlık zarı: Bu, tüm vajina açıklığının kızlık zarı tarafından kapatıldığı bir durumdur. Genellikle genç bir kız ergenliğe girene ve menstrüel akışı engellenene kadar fark edilmez.

Bunu düzeltmek için yapılan hymenoplastik işleme kızlık zarı dikimi denir ve kan akışına izin vermek için membranda küçük bir delik açılır. Kızlık zarı dikimi nedir sorusunu kısaca bu şekilde yanıtlayabiliriz. Bölünmüş kızlık zarı: Kızlık zarı dokusu, ip benzeri bantlara benzeyen bölümlere ayrılır. Her iki ucundan birbirine bağlanan bademciklere benzerler ve tampon kullanımını veya penil penetrasyonu engelleyebilirler. Bu aynı zamanda kızlık zarı ameliyatı ile de düzeltilir. Bölünmüş bir kızlık zarı, daha önce bahsedilen romantik ilimden neredeyse kurşun geçirmez olanı gibi çok kalın veya sert bir kızlık zarına da işaret edebilir ve cerrahi penetrasyon gerektirebilir. Mikroperforat kızlık zarı: Bu, deliksiz bir kızlık zarına benzer ve aynı şekilde düzeltilir.

Mikroperforat bir kızlık zarı, yalnızca adet akışına izin verecek kadar küçük bir açıklığa sahiptir. Bir dişi tampon kullanmak istemedikçe, genellikle bir sorun teşkil etmez veya büyütme gerektirmez. Kızlık zarı dikimi İstanbul başta olmak üzere hemen hemen her büyük şehirde ulaşılabilir bir işlemdir.

Kızlık Zarı Estetiği Sırasında Neler Olur?

Kızlık zarı dikimi genellikle klinikte lokal anestezi altında yapılabilen basit bir ayakta hasta işlemidir. Kızlık zarının etrafındaki herhangi bir yırtık deri nazikçe ve düzgün bir şekilde kesilir, ardından kalan doku birbirine dikilerek küçük bir açıklık bırakılır. Bu, kızlık zarı halkasını normal boyut ve şekle geri döndürür.

Kızlık zarı dikimi için yeterli deri yoksa veya bir kızlık zarı yoksa, cerrah vücudun kendi ince vajinal derisinden (vajinal mukoza) veya sentetik bir doku kullanarak bir tane oluşturabilir. Yapay veya hastanın bir vajinal flep parçasından aldığı küçük bir kan kaynağı eklenebilir, böylece daha sonraki penetrasyon üzerine geleneksel kanamayı simüle eder. Kızlık zarı dikimi fiyatı genellikle diğer işlemlere göre düşük olmaktadır.

İyileşme Süresi Nedir?

Ameliyatın gereken onarım miktarına bağlı olarak bir ila iki saat arasında sürmesi beklenebilir. Bu, hastanede kalmaya gerek olmayan bir klinik prosedür olmasına ve kadınlar ertesi gün işe dönebilmesine rağmen, yorucu aktivitelerden ve ağır kaldırmaktan kaçınılmalıdır. İlk 48 ila 72 saat boyunca hafif bir kanama olabilir, ancak bu tamamen normaldir. Tam iyileşme yaklaşık altı hafta sürer. Görünür bir ameliyat belirtisi olmayacak ve doğal bir kızlık zarı ile yeniden yapılmış bir kızlık zarı arasındaki farkı söylemek imkansız olacaktır. Bu zamanda, yeniden yapılandırma süreci tamamlanacak ve bakire, ilk kez seks ile ilgili tüm duyumlar yaşanabilir. Kızlık zarı dikimi oldukça kolay yapılan bir işlemdir.

Komplikasyonlar

Kızlık zarı dikimi işleminde nadiren komplikasyonlar vardır. Bununla birlikte, hasta aşağıdaki semptomlardan herhangi birini yaşarsa doktora başvurulmalıdır: Baş dönmesi, üç gün sonra orta derecede rahatsızlığın ötesinde ağrı, olağandışı veya kötü kokulu akıntı, yoğun kaşıntı, anormal kanama, enflamasyon. Kızlık zarı dikimi ne kadar kısa sürse de enfeksiyonu önlemek amacıyla sonrasında mutlaka hijyene dikkat edilemlidir.