Son yıllarda oldukça popüler olan saç ekimi operasyonları nedeniyle, saç dökülmesi sorunu yaşayan birçok kişi saç ekimi operasyonlarının kimler için uygun olduğunu araştırıyor. Kimlerin saç ektirebileceği sorgulandığında genellikle “Herkes” cevabı alınıyor ancak, saç ekimi yaptırmak için belli koşulların sağlanması gerekiyor. Saç ekimi yaptırabilmek için yaş, donör bölgesi, dökülme seviyesi, dökülme tipi ve sağlık durumu gibi bazı şatların karşılanması gerekiyor. Peki, siz saç ekimi yaptırabilir misiniz? Saç ekimi yaptırmaya uygun olan adaylar kimlerdir?

Yaşınız Önemli!

Saç ekimi yaptırabilmek için yaşınız oldukça önemli. Saç ekiminde uzman olan doktorlar genellikle 25 yaş üstü şartı arıyor. Bunun nedeni ise 15 -25 yaş aralığındaki kişilerin olası saç kaybını tahmin etmenin güçlüğüdür. Yaklaşık 30 yıl sonra doğal olmayan görüntülerin ortaya çıkma olasılığının yüksek olmasıdır. Ayrıca, bu yaş grubuna yeniden saç ekimi operasyonu uygulaması gerekebilir. Kalıtsal nedenlerle ortaya çıkan saç dökülmelerinde saç ekim operasyonu yapılması için 25 yaş ve üstünü beklemek gerekir. Saç kaybı kaza ve yanık gibi nedenler yüzünden oluşmuşsa, 25 yaş üstünü beklemeye gerek yoktur.

Saç Dökülmesinin Seyri

Saç ekimi için değerlendirilmesi gereken şartlardan biri de saç kaybı öyküsüdür. Uzman hekim saç kaybı öyküsünde saç dökülmesinin ne zamandan itibaren görüldüğünü, dökülme yoğunluğunu, ailenizde saçlarını tamamen kaybeden kişilerin olup olmadığını ortaya çıkarır. Doktorunuz saç analizi uygular. Yapılan analiz sonucunda, var olan yoğunluk ile dökülmenin yoğunluğu saptanır. Ardından doktorunuz saçlarınızın hala döküldüğü sonucuna varırsa saç ekimi operasyonu yapmaz. Erken yaşta yapılan saç ekim operasyonlarında, saç dökülmesi sürdüğü için yapılan saç ekimi estetik görünümünü yitirir. Bu nedenle saç ekimi için en uygun kişi saç dökülmesi duran kişidir.

Saç Dökülmesinin Tipi

Saç ekimi için değerlendirilen faktörlerden biri de saç dökülmesinin tipidir. Her saç dökülmesi saç ekimine uygun olmadığı için saç ekimi yapılmaz. Sadece kalıcı dökülmelerde saç ekimi uygulanır. Kalıcı dökülmeler erkek tipi saç dökülmesi, kadın tipi saç dökülmesi ve bölgesel saç dökülmesi olarak 3 ana başlıkta toplanır. Uzman doktorunuz hangi tip saç dökülmesine sahip olduğunuzu belirleyerek, uygun saç ekimi operasyonunu uygular.

Sağlık Durumunuz

Saç ekimi operasyonlarında sağlık durumunuz da araştırılır. Öncelikle, doktorunuz birtakım kan tahlilleri yaptırmanızı ister. Doktorunuz tahlillerin sonucunda, genel sağlık durumunuza bakarak saç ekimi için uygun olup olmadığınıza karar verir. Tahlillerin sonucunda HIV, Hepatit C gibi hastalıklardan birine rastlandıysa, bulaşma olasılığı nedeniyle doktorunuz saç ekimi yapılamayacağı kararını verir. Şeker, tansiyon veya kalp hastasıysanız saç ekimi yaptırabilmek için doktorunuzdan onay almanız gerekir.

Uzmanlık gerektiren bu işlem için ESTPOİNT olarak hizmetinizdeyiz. Detaylı bilgi almak ve randevunuzu oluşturmak için, lütfen bizimle iletişime geçin.