Loading...

Kılcal damar tedavisi, görüntüsü estetikten uzak olan kılcal damarların çeşitli yöntemler kullanılarak azaltılmasını ifade eder.

Kılcal damar işlemi için lazer kullanılması en etkili cerrahi olmayan yöntemdir. Hem örümcek damarlarının hem de dilate kılcal damarların çeşitli nedenlerden kaynaklanan zayıf dolaşımın bir sonucu olarak ortaya çıktığı düşünülmektedir. Kılcal damar tedavisi İstanbul başta olmak üzere çoğu şehirde uygulanmaktadır.

Tedavi hızlı ve etkilidir. Kılcal damar tedavisi lazer uygulaması cildinizin durumunu iyileştirmek ve görünür kusurları azaltmak için mükemmeldir. Kılcal damar tedavisi bacak ve yüz bölgesinde sıklıkla uygulanmaktadır.

Özellikle kadınların başlıca problemleri arasında yer alan kılcal kırık, çeşitli nedenlerden dolayı ortaya çıkabilir. Çok fazla ayakta durma, ısı artışı, ayakları asarak uzun süreli oturma, kullanılan bazı ilaçlar ve diğer birçok neden varisli damarlara ve kılcal çatlaklara neden olabilir. Bu tür kılcal kırıklar yüzünde de yaygındır. Bu sorunlar kılcal damar tedavisi yüz bölgesi uygulamaları ile çözülür.

Lazer cihazı ile damarlardaki kan içindeki oksijen ve demir taşıyan yapılar hedeflenir. Lazer, lazer tarafından yayılan ısı yoluyla sorunlu damarları tahrip eden lazer cihazı ile damarlara ateşlenir. Yok edilen damarların kalıntıları vücut tarafından atılır. Bu yöntem, boyutu 4 mm’ye kadar olan varislerde etkilidir. Kılcal kırık veya varisli damarlar, damarların görevlerini yerine getirememesinden kaynaklanır. Damarların kanı kalbe etkili bir şekilde taşıyamaması, yerçekimi etkisi ile vücudun birçok yerinde varisli damarların oluşumuna neden olur. Kılcal damar tedavisi, bu sorunları çözmek için lazer cihazı ile uygulanan bir yöntemdir. Yüzde kılcal damar çatlaması tedavisi gibi benzer rahatsızlıklarda da lazer ile tedavi uygulanmaktadır.

Bilinmesi Gerekenler

Kılcal damar nedenleri dışsal ve genetik faktörlerdir. Normal veya hafif artmış sebumlu daha koyu cilt, artan izolasyonu nedeniyle nadiren kılcal damarlar ile ilgili sorunlara sahipken, daha ince ve daha hafif cilt daha hassastır. Cildin kılcal duvarlarının ince veya düşük elastikiyetine sahip kişilerde kılcal damar görünürlüğü gelişme olasılığı daha yüksektir. Normalde, sağlıklı cilt kılcal damarları, gerektiğinde artan kan akışına yer açmak için genişler. Daha sonra kılcal damarlar sıkılaşır ve orijinal hallerine geri döner. Düşük elastikiyete sahip insanlarda, kan damarları genişler, ancak orijinal durumuna geri dönecek kadar güçlü değildir. Sonunda kılcal damarların görünür olarak ortaya çıkmasına neden olurlar.

Bazı risk faktörleri kılcal damarlara neden olabilir: Aşırı ve ani sıcaklık değişiklikleri, güneşe maruz kalma, stres, yüksek sıcaklıklarda egzersiz ve çalışma, Kirlilik, Sıcak içecekler ve baharatlı yiyecekler, alkol ve sigaralar, yüksek tansiyon gibi sağlık sorunları, cilt bakım ürünlerinin kaba ve uygunsuz kullanımı, genetik gibi faktörlerle ortaya çıkan kılcal damar tedavisi gerektiren sorunlar tamamen ortadan kaldırılabilmektedir.

Lazer Tedavisinin Uygulanması

Kılcal damar tedavisi ağrı hissi yoktur. Tedaviden önce cildin iyice temizlenmesi ve kurutulması, makyajın çıkarılması gerekmektedir. Ayrıca kremler, yağlar veya bronzlaşma ürünleri tedaviden önce uygulanmamalı veya ciltten tamamen temizlenmelidir. Tedaviye tabi tutulacak alan, tedaviden 2 hafta öncesine kadar güneş ışığına veya bronzlaşma yatağına maruz bırakılmamalıdır. Kılcal damar çatlaması tedavi edilirken de genellikle lazer uygulamasına başvurulmaktadır.

Kılcal damar işlemi, damar içindeki kan akışını hedeflemek için lazer enerjisi kullanılarak bireysel dilate kılcal damarların tedavisidir. Lazerden gelen ısı, kılcal duvarın çökmesine neden olarak damarın kendi kendine kapanmasına neden olabilir. Bu daha sonra vücuda işe yaramaz olarak kabul edilecek ve lenfatik sistem yoluyla alınacaktır. Yıkama, küçük mikrovasküler ağın ısıtılması, kapatılması ve atık olarak çıkarılmasıyla aynı kavramdır.

Hızlı sonuçlar için tıbbi sınıf lazer kullanılabilmekte ve 6-12 haftalık aralıklarla tedaviler önerilmektedir. Cerrahi olmayan bir tedavi olduğundan, güvenle ve temiz bir cilt ile sonuçlanmaktadır.

Kılcal damar işlemi esas olarak bacak ve yüz bölgesinde yapılmaktadır çünkü bu bölgelerde daha fazla çatlama ve benzer etki meydana gelmektedir.

Kılcal damarların tedavisi, kılcal damarların çatlamasının, kalbin kan damarlarının çok daha etkili bir şekilde taşınması ve dolaşımdaki bu bozukluğun neden olduğu kötü görüntünün ortadan kaldırılmasına izin verir. Kılcal damar tedavisi ile sağlık sorunu yaratan, bacaklarda ve yüzde görülen problemler ortadan kaldırılır.

Kılcal damarların tedavisi, yüz ve bacak bölgelerinde kılcal damar problemleri olan tüm kadın ve erkek hastalar için çalışan bir yöntemdir. Bu tedavi 20 yaşın üzerindeki ve kılcal problemleri olan herkese uygulanabilir. Kalp hastalarına, kanser hastalarına ve hamilelere uygulanmaması gerekmektedir. Kılcal damar tedavisi beyin gibi yüksek tehlike barındıran bir bölgede ise mutlaka uzman bir doktora danışılmalı ve tedavi dikkatle yürütülmelidir.

Kılcal Damar Tedavisinin Riskleri

Kılcal damar işlemi uygulamalarında herhangi bir problem veya risk ortaya çıkma olasılığı yoktur. Lazer cihazı ile uygulandıktan sonra hafif kızarıklık ve şişlik olması normaldir. Kısa sürede gidecekler.

Cilt genellikle bir gecede neredeyse tamamen rahatlar ve ertesi gün tekrar cilt bakımı ve makyajı için standart ürünler kullanabilirsiniz.

Kılcal damar işlemi ardından en az 15 güne kadar güneşe doğrudan maruz kalmaktan kaçının, cildiniz hala kırmızı bir görünüme sahipse doğrudan tedavi edilen bölgeye sabun uygulanmamalı ve ayrıca tedaviden birkaç gün sonra yüzü ovmaktan kaçınılmalıdır. Kılcal damar işlemini yaptıranlar genellikle uyarıları ciddiye almasa da doktor tavsiyesi ile de belirtildiği gibi ciltte tahrişe ve yanmaya neden olabilecek eylemlerden kaçınmak gerekmektedir.

Genel yan etkiler 24-48 saat süren kızarıklık ve şişliktir. Daha az sıklıkta görülen yan etkiler pigmentasyon, şişme ve kabukların görünümündeki değişikliklerdir. Yukarıda belirtilen yan etkiler çok nadirdir ve genellikle birkaç gün sürer. Tedaviden sonra en az 10-15 gün güneşten kaçınmak ve SPF 50+ ile güneş kremleri kullanmak gerekir. Kılcal damar tedavisi fiyat ortalaması alınan sonucun başarısına göre oldukça düşük kalmaktadır.