Kıkırdak eğriliği ameliyatı burnunuzun görünümünü iyileştirmek ve burnunuzdan nefes alma şeklinizi iyileştirmek için yapılan bir operasyondur. Burnunuza şeklini ve yapısını veren kemikler ve kıkırdak üzerinde çalışmayı ve septumunuzu düzleştirmeyi içerir. Septum, burnunuzun içindeki burun deliklerinizi ayıran kıkırdak ve kemiktir. Kıkırdak eğriliği ameliyatı zor mu kolay mı geçeceği hastanın durumuna bağlı olan bir operasyondur.

Ameliyatın Faydaları Nelerdir?

Burnu şekillendiren kemikler ve kıkırdaktır. Burun kıkırdak eğriliği ameliyatı kıkırdaktan kaynaklanan yamuklukları düzeltmeyi hedefler. Burnunuz istediğiniz büyüklükte ve şekilde olmalı ve her iki burun deliğinden nefes alabilmelisiniz. Rinoplasti burnunuzun görünümü ile ilgilidir. Rinoplasti genellikle burun estetiği olarak adlandırılır. Argo söz konusu olduğunda, asıl meseleyi anlar, ancak burnunuzu cerrahi olarak yeniden şekillendirirken elde edebileceğimiz incelik seviyesini aktarmaya başlamaz. Rinoplasti yaptırdığınızda, odak noktamız burnunuzun görünümüdür.

Ameliyat şu amaçlarla yapılır: Burnunuzun boyutunu küçülmek. Köprünüzün genişliğini değiştirmek. Burnunuzu daha simetrik yapmak. Eğri bir burnu düzeltmek. Burun ucunun boyutunu veya şeklini iyileştirmek. Köprüdeki bir çıkıntı veya çöküntüyü kaldırmak. Burun deliklerinizin boyutunu, şeklini ve konumunu düzeltmek. Burnunuzun görünümünü değiştirmek, sonucun hayal ettiğiniz burunla eşleşmesini sağlamak için kapsamlı planlama gerektiren karmaşık bir prosedürdür. Burun kıkırdak eğriliği ameliyatı olanlar eskisine oldukça olumlu bir görüntüye kavuşur.

Kıkırdak Eğriliği Ameliyatı Burun İşlevi İle İlgilidir

Sapmış bir septum gibi bir problemle teşhis edildiğinde, kıkırdak eğriliği ameliyatı adı verilen cerrahi bir prosedür öneriyoruz. Bu prosedürdeki vurgu septoplasti veya sapmış bir septumu düzeltmek için yapılan ameliyattır. Ancak gerektiğinde burnunuzu güzelleştirmek için rinoplasti ile birleştirilir. Burun septumunuz, burnunuzu ikiye bölen ve iki burun deliği oluşturan ince kemik şeridi (üstte) ve kıkırdaktır (altta). Septum büküldüğünde veya burnunuzun bir tarafına kaydırıldığında, deviye bir burun septumunuz olur. Sapmış bir septum, bir veya iki burun deliğini tıkadığı için genellikle nefes almayı zorlaştırır.

Sık burun kanamalarına ve tekrarlayan sinüs enfeksiyonlarına neden olabilir. Dengesiz septum görünümünüzü de etkileyebilir, bu nedenle septoplasti rinoplasti ile birleştirilir. Başarılı bir kıkırdak eğriliği ameliyatı geçiren çoğu kişi görünümüyle daha rahattır.

Septorinoplasti İçin Herhangi Bir Alternatif Var Mı?

Sapmış bir septumdan kaynaklanan tıkalı bir burnunuz varsa, sadece bir septoplasti olabilir. Bir burun estetiği burun görünümünü değiştirmek için tek yoldur. Burun kemikleriniz çarpık olduğu veya hasar gördüğü için burnunuz tıkalıysa, nefes alma şeklinizi iyileştirmek için rinoplasti (genellikle septoplasti ile birlikte) tek seçenektir.

Tedavi Adımları

Hafif semptomlar yaşayan kişiler için reçetesiz ve reçeteli tedavi seçenekleri yerel eczanede mevcuttur. Şiddetli burun deliği tıkanıklığı, sık burun kanaması veya tekrarlayan sinüs enfeksiyonlarından muzdarip olanlar veya septum eğriliğine inananlar, kulak burun boğaz uzmanı veya çift taraflı sertifikalı baş boyun cerrahı ve yüz plastik cerrahı ile konsültasyon için randevu ayarlamalıdır ve kıkırdak eğriliği ameliyatı düşünmelidir. Her hastayla ilgili belirli faktörlere bağlı olarak cerrah bir septoplasti prosedürü önerebilir.

Septoplasti

Bir septoplasti septum realign ve düzgün nefes hastanın yeteneğini geri gerçekleştirilen bir cerrahi işlemdir. Septoplasti işlemleri burnun dış görünümünde değişikliğe neden olmamakla birlikte, septumun iç dizilimini düzeltmek, burnun dış, estetik görünümünü yüz uyumu için değiştirmek isteyen hastalar için kıkırdak eğriliği tedavi işlemleri mevcuttur. Bazen nefes alma sorunlarına yardımcı olmak için dış değişiklikler gerekir.

Örneğin, geçmişte herhangi bir nedenle travma geçirmiş veya ameliyat olmuş bir burunda, burnu daha iyi hale getirmek için yeniden yapılandırmak için genellikle septumdan, kulaktan veya nadiren kaburga kemiğinden alınan kıkırdak greftleri yerleştirmek gerekir. Kıkırdak eğriliği tedavisi öncesi iç ve dış burnun kapsamlı bir değerlendirmesi yapılır, bu genellikle sinüslerle birlikte septumu bütünüyle incelemek için bir BT taraması içerir. Hastanın teşhisine ve sigorta kapsamına bağlı olarak, sapmış bir septumu düzeltmek için prosedür maliyetleri kısmen veya önemli ölçüde sigorta tarafından karşılanabilir. Burundaki kıkırdak eğriliği tedavisi ile asıl hedeflenen estetik görünüş yanında sağlıklı nefes alış verişi de sağlamaktır.

Operasyon Neleri İçerir?

Burun kıkırdağı eğriliği operasyonu  hemen hemen her zaman genel anestezi altında yapılır. Burun kıkırdağı eğriliği ameliyatı genellikle 1 ila 2 saat sürer. Burun kıkırdak eğriliği tedavisi kaç saat sürer sorusunu da bu şekilde yanıtlayabiliriz. Cerrahınız mukozada (burnunuzun iç kısmındaki deri benzeri astar) bir kesik açacak ve onu kıkırdak ve kemikten kaldıracaktır.

Kıkırdak ve kemiğin bükülen kısımlarını çıkaracaklar ve geri kalanını düz bir pozisyona geri getirecekler. Cerrahınız, kıkırdağın bir kısmını çıkararak burnunuzun ucunu düzeltebilir. Burnunuzda sırt (sırt) varsa, onu tıraş edeceklerdir. Cerrahınız ayrıca burun kemiklerini kırarak ve sonra yerleştirerek (infraktür) düzeltip daraltabilir.

Cerrahınızın kıkırdak eğriliği tedavisi ile kıkırdak grefti, kemik grefti veya yapay bir implant kullanarak burnunuzun bir kısmını desteklemesi veya yeniden inşa etmesi gerekebilir. Cerrahınız kanamayı önlemek için burnunuzun içini paketleyebilir ve destek için burnunuzun dış kısmına bir atel ve kayış yerleştirebilir. Burun kıkırdak eğriliği ameliyatı nasıl yapılır sorusunu kısaca bu şekilde yanıtlayabiliriz.

Ne Tür Komplikasyonlar Olabilir?

Bunlardan bazıları ciddi olabilir ve hatta ölüme bile neden olabilir. Herhangi bir operasyonun genel komplikasyonları, ağrı kanama cerrahi bölgenin enfeksiyonu (yara), bacağındaki kan pıhtısı, akciğerinizdeki kan pıhtısı. Burun kıkırdak eğriliği ameliyatı sonrası görülebilen kendine özgü komplikasyonları: yara dokusunun burnunuzun derinliklerinde oluştuğu ve hava akışını engelleyebileceği yapışıklıklar, kırmızılık, burnunuzda ve gözünüzün altında morarma ve şişlik, enfeksiyonun neden olduğu kanama, cildinizin çirkin bir şekilde yara izi, septumunuzun katmanları arasında bir kan koleksiyonu (hematom) veya bir apse geliştirmek, burnunuzun ucundaki cildi besleyen sinirlerde hasar, burun tıkanıklığı, septumunda bir delik açmak, kan dolaşımınızın bir enfeksiyonu olan toksik şok sendromu, kozmetik problemler 2 hafta boyunca işten ve insan gruplarından uzak durmanız gerekecektir

Burun kıkırdak eğriliği ameliyatı kaç günde iyileşir sorusunu 2 hafta olarak yanıtlayabiliriz. Bu, enfeksiyonla sonuçlanabilecek soğuk algınlığından kaçınmak içindir. Cerrahınız kıkırdak eğriliği ameliyatı sonrası bir hafta sonra ateli ve kayışları çıkaracaktır. 2 hafta egzersiz yapmayın, sıcak bir banyo yapmayın veya eğilmeyin. Düzenli egzersiz, mümkün olan en kısa sürede normal aktivitelere dönmenize yardımcı olacaktır. Egzersize başlamadan önce, sağlık ekibinden veya aile doktorunuzdan tavsiye isteyin. Burnunuzun yerleşmesi ve son görünümünün gelişmesi aylar alabilir. Burun kıkırdağı eğriliği ameliyatı fiyatı bu operasyon sonrası alınan faydaya göre oldukça düşük kalmaktadır.

Özet

Kıkırdak eğriliği ameliyatı, burnunuzun görünümünü ve nefes alma şeklinizi iyileştirmek için yapılan bir operasyondur. Kıkırdak eğriliği ameliyatı fiyatları uygulanacak operasyonun zorluğuna göre ve uygulamanın yapılacağı merkezlere göre değişkenlik gösterir. Burun kıkırdak eğriliği ameliyatı fiyatı operasyonun yapılacağı merkezdeki görüşmede kararlaştırılmalıdır.