Kemerli burun sahibi olan kişiler burunlarındaki bu görüntüden rahatsızlık duyabilmektedir. Rinoplasti adıyla da anılan burun estetiği burnunun görünümünden memnun olmayan kişilerce en sık tercih edilen cerrahi müdahalelerden biridir. Bu yöntemde operasyona alınan kişinin burnundaki kemer törpülenerek düzleştirilmektedir. Kemerli buruna sahip kişiler geçici dolgu ile de bu sıkıntılarından kurtulabilmektedir.

Kemerli Burun Düzeltme

Kemerli burun rinoplasti yaptırmak isteyen kişilerin büyük çoğunluğunun ortak şikayetidir. Burnun üst kısmı kafa tasına bağlı kemik dokudan burnun alt kısmı ise kıkırdak dokudan meydana gelmektedir. Burunda bulunan kemer burun ucunda veya yanlarında sarkmaya sebep olabilmektedir. Burun kemeri burnun kıkırdak dokusundan meydana gelmektedir.

Kemerli burun erkek ve kadınların ortak şikayetidir. Bu rahatsızlık kapalı veya açık estetik operasyonlarla giderilebilmektedir. Kapalı kemerli burun düzeltme işleminde burun kemerinin oluşturduğu yüksekliği eşitlemek için burnun alçak kalan yerlerine dolgu maddesi enjekte edilmektedir. Bu dolgu maddeleri 4 ila 6 ay arasında bir süreçte eriyerek kendi kendine kaybolmaktadır. Dolayısıyla kemerli burun için kalıcı çözüm arayan kişiler açık estetik operasyona yönelmektedir.

Kemerli burun estetiği açık şekilde yapıldığında, kişinin burnu ters V şeklinde açılarak kemeri oluşturan kıkırdak doku törpülenmektedir. Bu sayede kemerin oluşturduğu yükseklik burnun etrafıyla eşitlenerek düzeltilmektedir. Eğer burundaki kemer göçük şeklindeyse hastanın kulak veya omurgasından kıkırdak doku alınarak göçük kısım doldurulmaktadır. Kemerli burun estetiği sonrası iyileşme süreci yapılan operasyonun kapsamına ve kişinin genel sağlık durumuna göre değişiklik gösterebilmektedir.

Dolgu yöntemi ise kemerli burun sahibi kişilerin burunlarındaki göçük kısımların çeşitli dolgu maddelerinin enjekte edilmesiyle düzleştirilmesi işlemidir. Kemerli burun bayan ve erkeklerin ortak problemi olduğu için bu yöntem işlemi yaptırmak isteyen her cinsiyette ve yaşta kişiye uygulanabilmektedir. Bu işlemin yapılmasındaki tek kriter kişinin kullanılacak dolgu maddesine alerjisi olmamasıdır.

Kemerli Burun Ameliyatı Öncesi ve Sonrası

Kemerli burun ameliyatı gerçekleştirilmeden önce detaylı bir inceleme yapılmaktadır. Bu inceleme esnasında burnun yapısı ve gerek duyuluyorsa kıkırdak alınacak bölgenin durumu titizlikle değerlendirilmektedir. Açık ameliyat öncesinde hastanın bir haftadır sigara içmiyor olması, yine bir haftadır kan sulandırıcı ilaç veya bitkisel çay tüketmemiş olması ve ameliyattan en az 12 saat önce yemeyi 6 saat önce de sıvı tüketimini bırakması gerekmektedir. Operasyon esnasında aynı anda burun dikleştirme veya burun ucu kaldırma da yapılabilmektedir. Bu işlemler operasyon öncesi hasta ile karar verilen burun yapısını oluşturmak için yapılmaktadır.

Kemerli burun ameliyatı fiyatları araştırılırken bu operasyonun kişiden kişiye değiştiği bilinmelidir. Ayrıca ameliyatın süresi de işlemin kapsamına göre değişmektedir. Yalnız başına yapılan burun kemeri düzeltme ameliyatı yaklaşık 2 saat sürmektedir. İşlem komplikeleştikçe bu süre 3 ila 3 buçuk saate kadar uzayabilmektedir. Bu operasyonun yapılabilmesi için kişinin anestezi almasına sakınca oluşturacak sağlık problemi bulunmaması elzemdir. Ayrıca ileri yaşlı kişilerin bünyesi narkozu kaldırmakta zorlanacağı için bu kişilere açık estetik operasyon çoğu zaman yapılmamaktadır. Açık ameliyat yapılamayan kemerli burun sahibi kişilere kapalı dolgu yöntemi tavsiye edilmektedir.

Kemerli burun estetiği yaptıran kişilerden ameliyat akabinde bir gün hastanede kalmaları istenmektedir. Bu esnada hastanın tuvalet düzeni, yürüyüşü gibi etmenler değerlendirilerek hastanın vücudunda bir komplikasyon gelişip gelişmediği gözlem altında tutulmaktadır. İşlem sonrasında hastanın burnuna alçı, tampon ya da bant takılabilmektedir. Ayrıca açık burun ameliyatı olan kişilerin operasyondan sonraki süreçte oldukça özenli bir şekilde burnunu koruması ve doktorun önerdiği kriterlere dikkat etmesi gerekmektedir.

Kemerli Burunlu Ünlüler

Kemerli burun ameliyatı bazı merdiven altı şeklinde tabir edilen özensiz, onaysız ve hijyenik olmayan işletmelerce de gerçekleştirilmektedir. Hastanın işlemi yaptıracağı kurumu seçerken bu tarz işletmelerden uzak durması en önemli faktördür. Merdiven altı işletmelerde alanında uzman olmayan kişilerce gerçekleştirilen açık veya kapalı akabinde kişinin ciddi sağlık sorunlarıyla karşılaşması kaçınılmazdır. Kapalı veya açık burun operasyonları sonrası hasta özellikle ilk bir ay gün gün takip edilmeli ve beklenmeyen bir komplikasyon oluştuğunda acilen müdahale edilmelidir. Merdiven altı işletmelerde olumsuz komplikasyon riski oldukça fazla olmakla beraber bu durumlarda yapılan müdahaleler de yetersiz kalmaktadır.

Kemerli burun ameliyatı sonrası iyileşme süreci en az işlem öncesi ve esnası kadar önemlidir ve titizlikle takip edilmelidir. Ameliyat akabinde oluşan şişlik ve morarma için buz kompresi kullanılmalıdır. Eğer hastanın burnuna tel veya tampon takıldıysa bunlar yaklaşık bir hafta hastanın burnunda kalmakta dolayısıyla hastanın bu süreçte burundan nefes alması mümkün olmayabilmektedir. Ameliyattan sonraki hafta hastalar iş ve sosyal yaşantılarına geri dönebilmektedir. Ancak 6 ay ila 1 yıl arasında seyreden iyileşme döneminde gözlük kullanımı mümkünse tavsiye edilmemektedir. Ameliyat sonrasındaki ilk 3 ay hastanın hiçbir şekilde gözlük kullanmaması gerekmektedir. Şişlik ve ödem hemen her açık burun ameliyatından sonra gözlenmektedir ve önlemler her hasta için aşağı yukarı aynıdır. Bu sebepten hastanın kemerli burun ameliyatı yaptırma kararı vermeden önce ameliyat sonrası süreci de değerlendirilmesi ve göze alması gerekmektedir.

Kemerli burun kadın ve erkeklerin bir kısmının şikayetçi, bir kısmının ise karakteristik bulduğu bir özelliktir. Kemerli buruna sahip herkes bu durumdan rahatsızlık duymamakta ve kendileriyle barışık olmaktadır. Bu kişiler arasında ünlü oyuncular sayılabilmektedir. Örneğin Aslıhan Gürbüz, Deniz Seki, Fahriye Evcen, Bergüzar Korel gibi kadın oyuncular kemerli buruna sahip olmalarına rağmen güzellikleriyle baş döndürmektedirler. Ayrıca Tarkan, Adrien Brody, Bradley James, Gökhan Tepe ve Tom Cruise gibi ünlü erkekler de karakteristik kemerli burunlarıyla öne çıkmaktadır. Bu sanatçılar gibi pek çok ünlü kişi kemerli burun sahibi olmalarına rağmen estetik operasyonları tercih etmemekte, bedenleriyle barışık şekilde yaşamaktadır.