Kanser sonrası meme estetiği tedavinizde hangi durumda olduğunuza göre kesinlikle mümkünlüğü bulunan ve bu hastalıkla başa çıkmış çoğu kadın tarafından tercih edilen bir tedavidir.

Memenin Önemi

Bir kadının vücudundaki en önemli organlardan biri olan meme hem görsel hem de fiziksel olarak kendine güveni de ön planda tutmaktadır. Meme kanseri muhtemelen günümüzde en çok korkulan ve kaçınılmaya çalışılan hastalıklardan biridir.

Meme kanseri olan kadınlar için meme cerrahisi ve sonrasında meme onarımı çok önemlidir. Ameliyatın kadın psikolojisi üzerinde büyük etkisi vardır.

Bazı kadınlarda ameliyat sonrası; Depresyon, cinsel direnç, hastalık, günlük işlerde zorluk, giydiği kıyafetlere uyum sağlayamama gibi içe dönük sorunlar oluşabilir. Tıp dünyasında bilimsel yenilik ve teknolojik gelişme yerine meme cerrahisi yapılabilmektedir. Meme rekonstrüksiyonu, gelecekte birçok kadının hayatında yeni bir sayfa açmasıyla başlar.

Meme rekonstrüksiyonu geçirmiş bir kadın; fiziksel ortamda daha iyi bir özgüven sağlar, ancak çevresi ile bir barış havası sergiler. Meme rekonstrüksiyonu olan kadınlar bu hastalıkla daha güçlü savaşır.

Bu nedenle Kanser sonrası meme estetiği, estetik ameliyattan çok bir rekonstrüksiyon (onarım) ameliyatıdır.

Meme Rekonstrüksiyonu İçin Doğru Zamanlama Nedir

Göğüs rekonstrüksiyonu kanser örneği memesi olan birçok kadına yapılabilir. Meme çıkarıldığında (eşzamanlı olarak) veya sonraki süreçte (geç onarım) ve doktor uygun gördüğü zaman rahatlıkla uygulanabilen bir ameliyattır.

 • Eşzamanlı meme onarımı

Bir meme kanseri erken tespit edilirse, meme derisi korunmayı başarabilir. Eşdeğer onarım; Memenin derisinin korunması, örnek olarak belirtilen psikolojik sorunların en aza indirilmesine yardımcı olur.

Eşzamanlı Meme Onarımı Genel cerrahın mastektomisinin kararı, aynı zamanda bir plastik cerraha meme onarımı (rekonstrüksiyon) yaptırmaktır.

 • Geç Kanser sonrası meme estetiği

Bazı durumlarda meme rekonstrüksiyonu ameliyatı beklemeyi gerektirebilir. Hastanın vücudu kanserden arınana kadar, meme rekonstrüksiyonu veya diğer cerrahi işlemler gerektirmeden veya doktorunuzun tavsiyesi ile bir süre bekleyebilirsiniz.

Kanser Sonrası Meme Estetiği Nasıl Uygulanır

Meme estetiği sırasında göğüs dokusu oluşturma ilk adımdır. Ameliyat Sırasında alınan çoğu şey yeniden kullanılabilir. Meme büyütme ameliyatı ile meme başı ve kendi dokusundan alınan kısımlar vb..

Hastanın kendi dokusunda meme onarımı yapmak için belirli kriterler izlenir. Bu yöntemler hastaya anlatıldıktan sonra hasta dokusunu tercih eder ve doku seçimi belli kriterler gerektirir. Bunlar;

 • Hasta yaşı
 • Hastanın genel durumu
 • Hastaya yapılan mastektomi (cilt, kas, meme başı, karşı meme durumu)
 • Radyasyon tedavisi alıp almama
 • Vücut kompozisyonu (ağırlık, boy vb.)
 • Göğüs oranı (ters göğüs boyutu veya sarkma)

Ameliyat seçimleri sağlık, yaş, kilo özellikleri, memenin ne zaman alınacağı ve onarılacağı ve hastaya radyasyon tedavisi uygulanıp uygulanmayacağı gibi konuları dikkate alır.

Protez İle Meme Onarımı

Kanser sonrası meme estetiği sırasında iki tip meme protezi kullanılır: salin ve jel. Protezin dışı silikon bir tabakadan oluşur. Göğüs protezi onarım ameliyatı diğer yöntemlere göre daha kısa ve kolaydır.

Meme onarımı ameliyatı, meme yerine protez yerleştirilerek yapılır. Protez onarım çalışmalarının nadir dezavantajlarından biri, memenin protezin doku sertleşmesi gibi doğal görünümünden uzak olmasıdır.

 1. Yuvarlak protezler:

Meme estetiği ameliyatı içinde kullanılan yuvarlak protezler genellikle meme onarımı yerine kozmetik cerrahi için tercih edilmektedir.

 1. Anatomik (damla) protez:

Anatomik bir protez önerilir çünkü meme onarımı memenin tamamen çıkarılmasını gerektirir. Bu protezlerin dış duvarları silikon malzeme ile kaplanmıştır. Silikon jel veya likit (serum) ile doldurulur.

Protezin Riskleri

Yabancı cisim yerine yabancı cisim konulursa, meme protezi onarım ameliyatı ile ilişkili bazı riskler olabilir.

-Enfeksiyon

-Protez deflasyonu

Çünkü silikon protez duvar doku gelişimi ile şifrelenmiştir. Yüksek teknolojili protezlerde nadiren görülür.

 • Protezin ömrü var mı?

Vücudun yapısına bağlı olarak protezin ömrü ve kullanım süresi değişiklik gösterecektir.

Meme deformitesinin yeniden kodlanması, kilo alıp verme vb. Bu durumda mevcut kesiye tekrar girilerek protez modifiye edilir.

 • Meme protezleri patlar mı?

Kanser sonrası meme estetiği sonrası Basınç veya protez, emniyet kemeri veya benzeri basınç altında yırtılmaz. Ancak travmadan sonra delinebilir veya kesilebilir. Yüksek darbe ile delinmiş olsa bile meme büyütme için kullanılan jel 4. nesil FDA (Gıda ve İlaç Dairesi) onaylı bir jeldir, bu nedenle insanlara zararsızdır. Protez içerisindeki malzemede delik açmak vücudunuza yayılmayacak, akmayacak veya zarar vermeyecektir.

Protezin delinmiş olup olmadığını görmek için ultrasonla baktırabilirsiniz. Ayrıca protezin delinmesi, koloni oluşturması, kansere neden olması gibi riskler içermez.

Hastanın Kendi Dokusuyla Meme Onarımı (Otolog Doku)

Hastanın kendi dokusundan meme onarımı, meme protezlerine göre daha fazla cerrahi deneyim geliştiren daha karmaşık bir operasyondur. Bu duruma kök hücreyle meme estetiği de denilebilmektedir.

Geç dönem meme onarımında ameliyat genellikle hastanın kendi dokusunda (otolog doku) yapılır. Kemoterapi veya radyasyon tedavisi, mastektomi sonrası meme onarımı veya ameliyat başarısızlığı için uygundur. Bu nedenle memeye daha doğal bir görünüm kazandırmak için karın, sırt, kalça ve bacak dokuları memeyi onarmak için kullanılır.

Önceden bir implant (protez) taktıysanız ve ameliyat başarısız olmuşsa, kendi dokunuzla meme onarımı önerilir. Hem özel doku hem de implantlar (meme protezleri) kullanılarak bazı durumlarda meme onarımı yapılabilir. Meme onarımı için sadece arka tarafı kullanıyorsanız, sırt dokusunu kullanmak için implant (meme protezleri) kullanılabilir. Bu durumda ameliyatsız meme estetiği mümkün değildir.

Göğüs Onarım Ameliyatı

Kanser sonrası meme estetiği, karın alt kısmındaki deri ve deri altı yağ dokusu ile karın ön dokusundaki kaslardan birinin (enine karın kası (TRAM)) hareket ettirilmesiyle gerçekleştirilir. Bu ameliyat aynı zamanda hastanın karın germe ameliyatı geçirmesine de neden olur.

Sırt cildi ile meme uçları arasındaki bağlantı taşınır ve onarım için kullanılır. Ancak bu dokular, sadece sırttan cilt ve ince dikiş hacmi sağlamak için implantlarla (meme protezleri) kombinasyon halinde kullanılır. Bu operasyon büyük dikkat ve uzmanlık gerektirir. Göğüs rekonstrüksiyonu bacakların ve kalçaların elastik derisinin veya deri altı adipozyumunun veya mikrocerrahinin aktarılmasıyla yapılır.

Mikrocerrahi

Öncelikle bu ameliyatları yapan plastik cerrahın mikrocerrahi ile ilgili olması gerekir. Serbest doku nakli (mikrocerrahi), bu yapıları besleyen kan damarları ile birlikte karın, sırt ve kalça derisini ve yağ dokusunu tekrar size nakleder.

Böylelikle ekilen beslenmenin yeni meme dokusu oluşturması garanti edilir. Böyle bir ameliyatı yapan cerrahın mikrocerrahi uzmanı olması gerekir. Sadece mikroskopla dikilebilen ince damarlar kullanılır.

Fiziksel ve duyusal tıslama sesi, meme protezi onarım ameliyatından daha üstündür.

Ameliyat sırasında kullanılan doku yumuşamaya başlar ve ameliyat izleri zamanla insan memnuniyetini artırır. Otolog doku üzerinde yapılan meme ameliyatı, doğal göğüsler gibi kilo verme gibi durumlara daha iyi yanıt verir.

Yani bu kişi Kanser sonrası meme estetiği sonrası kilo alıp verme yaşarsa ya da yaşa bağlı olarak iki meme arasında sarkma varsa, iki meme arasında yaşanıyorsa ikisi farklıdır. Fark daha doğal olacaktır.

Meme Rekonstrüksiyonu Ameliyatı Yağ Enjeksiyonları İle Birleştirilebilir Mi

Kanser sonrası meme estetiği size ihtiyacınız olan yağ enjeksiyonlarını verebilir. Meme protezleri aynı ameliyatta meme onarımı için yerleştirilir ancak aynı seansta yağ kaybederler. Yağ ayrıca enjekte edilebilir. Daha başarılı estetik sonuçlar elde etmek için hastanın kendi dokusunda onarılmış memelere yağ enjeksiyonları uygulanabilmektedir.

Bazı savunmasız insanlar yakınlarda protez ve cilt altında olabilir. Radyasyon tedavisi alan kişiler daha ince bir cilde ve daha belirgin bir proteze sahip olacaktır. Bu durumda yağ, kanül yardımı ile karından veya sırtından gereken bölgeye enjekte edilerek protezin çökmesi veya belirgin görünümü ortadan kaldırılarak daha estetik ve yumuşak bir görünüm kazandırılır.

Meme Ucu Ve Areola Onarımı

Meme estetiği olanlar ilk operasyonun en karmaşık olanı olduğunu bilirler. İlk önce bir işlem notu oluşturulur. Ikinci operasyon areola (memenin yuvarlak bölgesi) ve meme ucu çıkarılır. Bu ameliyatlar meme başı bölgesindeki doku kullanılarak lokal anestezi altında yapılmaktadır.

Onarım areolaya (memenin renkli bölgesine) uygulanabilir ve diğer meme uçlarından veya kasık bölgelerinden elde edilebilir.

Göğüsler Arasında Simetri Sağlanması

Kanser sonrası meme estetiği sırasında tek meme onarımı ameliyatı yapılırken memenin memeye simetrik olması beklenmemelidir. Meme onarımı ile oluşturulan göğüsler (protezin kendisi veya dokusunu kullanarak) mevcut memelere göre daha dik, daha küçük ve daha gençtir.

Başka bir meme yaşından veya doğumundan sarkmış olabilir ancak yeni oluşturulan meme sarkık değildir. Böyle bir durumda memenin simetrisini sağlamak için diğer memeye de operasyon uygulanabilir.

Diğer memeyi kaldırma, küçültme, büyütme gibi çeşitli operasyonlarla yeni oluşturulmuş memeye benzetilir. Göğüs küçükse diğer memeyi büyütmek için bir implant (protez) yerleştirilebilir. Gevşek göğüsler için bir kaldırma yapılabilir. Meme sarkık ve iriyse kaldırılır ve küçültülür. Erkeklerde meme estetiği için bu adımlar söz konusu olmayabilir, doktorunuza danışmak bu konuda çok önemlidir.

Meme Rekonstrüksiyon Ameliyatı Sonrası

Ameliyattan sonra, doktorlar uygun ilacı vererek ağrıyı önemli ölçüde önleyebilir. Ameliyattan sonra 2 ila 5 gün hastanede kalış süresi bulunur.

Ameliyat sıvısının birikmesini önlemek için göğüs dolu dren ameliyattan günler sonra bir bariyer olarak çıkarılır. Meme onarımı ameliyatı sonrası işe dönüş, yapılan ameliyata göre belirlenir.

Doktor uygun gördüğü takdirde hastalar 2-4 hafta içinde hayatlarına dönebilirler. Protez kullanılarak yapılan meme onarımı ameliyatı, otolog doku kullanılarak yapılan göğüs onarımı ameliyatından daha kısa sürebilir.

Kanser sonrası meme estetiği sonrasında meme ve meme his kaybı normale dönmez, ancak zamanla bazı hisler düzelir. Ameliyat sonrası yara izlerinin çoğu zamanla azalabilir.

Bu süre bir ile iki yıl arasında değişir ancak izler geçmez. Yapılan meme onarımı ameliyatının kalitesi ne kadar yüksek olursa izlere o kadar az dikkat çekici olur.

Meme Rekonstrüksiyonundan Sonra Hangi Komplikasyonlar Ortaya Çıkabilir

Kanser sonrası meme estetiği sorununa komplikasyon denir. Bu sorunlar frontal kanama, cilt dokusunun iyileşmesi, memede veya çevre dokularda seroma (sıvı) birikimi ve doku uyumsuzluğu olabilir. Ama aynı zamanda yaygın bir çizik problemidir. Bazı seçenekler operasyonun tehlikesini artırabilir. Bu durumlar;

 • Sigara içme
 • obezite
 • Kan basıncı ve kalp hastalığı gibi hastalıklar
 • Kemoterapi hastası

Birden fazla risk faktörü bir arada mevcut olduğunda, doktorlar büyük yara iyileşme sorunlarını tahmin edebilir. Cerrahlar bu tür rekonstrüksiyon stratejilerini tehlikeli olarak planlarlar.

İyileşme Süreci

İyileşme süreci ameliyattan ameliyata değişebilir. Meme bir implant (protez) ile düzeltildiğinde hasta iki gün hastanede ve yaklaşık iki hafta evde dinlenmelidir.

Hastanın gerekli yönetimi son iki hafta içinde gerçekleştirilecektir. Hasta spor yapıyorsa birkaç hafta sonra yürümeye veya koşmaya başlayabilir.

6-8 hafta sonra pilates ve yoga gibi daha fazla çaba gösterebilirsiniz. Kendi dokusuyla meme onarımı süreci farklıdır.

Dördüncü haftada, hareketli bir yürüyüşe ve tekrar koşmaya başlayabilirler. 6. haftadan 8. haftaya kadar daha fazla egzersiz sporu yapılabilir. Kanser sonrası meme estetiği bitiminden üç ay sonra normal hayata dönebilirler.

Ameliyat Sonrası Spor Yapmak Mümkün Mü

Ameliyattan sonraki gün ameliyat kolunuzu kullanabilir, kendi hijyen ve bakımınızı yapabilir ve kısa sürede günlük rutininize dönebilirsiniz. Meme estetiği İstanbul ilimizde fazlasıyla geliştiği için bu rutine dönme işlemi çok daha güvenli olacaktır.

Ameliyat sonrası günlük rutin. Yemek yemek, dişlerini fırçalamak, saç toplamak ve taramak gibi basit günlük egzersizler yapabilir. Hastanın implant ile onarılmasından 2 gün sonra ve meme onarımından 5 gün sonra hafif bir tempoda yürümesi önerilir.

Bu yürüyüşler spor amaçlı değil, iyileşme sürecini hızlandırmak ve psikolojik destek sağlamak içindir. İyileşme aşamasına bağlı olarak yaklaşık bir hafta sonra uygun eğitim egzersizi önerilir.

3-4 hafta sonra hafif yürüyüş ve koşu önerilir. Yaptığınız Kanser sonrası meme estetiği durumuna bağlı olarak 6-8 hafta sonra en düşük seviyeden başlamak daha yoğun sporları (Pilates ve yoga gibi) artırabilir. 3 ay sonra günlük hayatlarına dönebilirler.

Kanser Tedavisi Sonrası Meme Estetiği Çözümü

Kanser sonrası meme estetiği, meme cerrahisinin mastektomi ile cerrahi tedavisi sonrası meme büyütme ve / veya kendi dokusu ile meme rekonstrüksiyonu için yapılan bir işlemdir.

Meme rekonstrüksiyonu; Cerrahi tedavisi sırasında, meme kanseri tedavisi (ameliyat, kemoterapi, radyasyon tedavisi) tamamlandıktan sonra aynı seansta veya ayrı bir seansta aynı anda ameliyat yapılabilir.

Meme kanseri için mastektomi sonrası meme rekonstrüksiyonunu planlayan hastalar, eski görünümlerini geri kazanmak ve psikososyal stresi en aza indirmek için deneyimli ve kanıtlanmış bir rekonstrüktif cerrahi merkezine başvurmalıdır. Hastalığı sınırlandırmak için bu müdahaleler en düşük prevalansta uygulanmalıdır.

En Yaygın Meme Rekonstrüksiyon Stili

Meme Büyütme ile Kanser sonrası meme estetiği: Meme başı ve cildi korumak için yeterli doku varsa uygun hacim, şekil (yuvarlak anatomi) ve çıkıntılara sahip bir meme implantı seçerek devam edilmelidir. Bu şekilde meme rekonstrüksiyonu başlar.

Doku nakli ile meme rekonstrüksiyonu: Meme büyütme kullanılmadan vücudun belirli bir bölgesinde meme hacmi ve kıvamını karşılayacak şekilde damar dokusu (flep) hazırlanır ve mastektomi sonrası memeye nakledilir. Sırt ve karın derisinden ve kaslardan alınan dokular, damarları beslendikleri alandan ayırmadan (pedinküllü) aktarılabilir veya doku mikrocerrahi anjiyogenez (kan damarlarını karın bölgesinden koruma) sırayla, belden çıkarılabilir, bel ve uyluk.

Aktarılan doku kan kaynağına ve kapsamına aktarıldığında, sağlam memeye aynı boyut ve şekilde verilir. Asimetri bir sorun ise ve sadece sağlam memede küçüklük, şekil bozukluğu ve sarkma varsa bir veya birden fazla büyütme-küçültme işlemi birlikte uygulanabilir.

Kompozit (hem implant hem de doku nakli) Meme Rekonstrüksiyonu: Meme implantını ve kendi dokusunu bir araya getirir. Bu tek taraflı meme rekonstrüksiyonu ve yetersiz dokusu veya iki taraflı meme rekonstrüksiyonu olan hastalar için geçerlidir. Daha fazla boyut elde edersiniz.

Göğüs Büyütme Ve Emzirme

Estetik amaçlı Kanser sonrası meme estetiği meme bütünlüğünü bozmaz ve emzirme sorunları ile ilişkilendirilmez. Ancak meme adenomaktomi ve meme kanseri için yapılan mastektomi dışında meme bütünlüğü korunmadığı için implant uygulanıp uygulanmadığına bakılmaksızın emzirme ve emzirme programları etkilenmektedir. Son mesajın erken tespit aracı sayesinde, popüler meme ucu meme dokusunun tek etkilenen kısımları, korunması ve uygulaması, emzirme ancak belirtilen işlemlerden sonra düşünülebilir.

Meme Büyütme Ameliyatı İle Kanser Arasındaki İlişki

Meme büyütme ve meme kanseri arasındaki bağlantı sorgulandı ve ABD Gıda ve İlaç Dairesi (FDA) ve Dünya Sağlık Örgütü (WHO), göğüs büyütmenin meme kanserine neden olduğuna dair hiçbir kanıt bildirmedi.

Dünyada görünen göğüs büyütme ekran kapsül dokusundan türetilen bir bağışıklık sistemi olan anaplastik büyük hücreli lenfoma (ALCL) vakaları bildirilmiştir ve tümör, tahmini insidansı 1 / 300.000 olarak meme kanseri değildir. Kapsülün meme etrafındaki aşamalı sertleşmesi ve meme şeklinin bozulması (Kapsül kontraktürü) tespit edildikten sonra, implant ve çevresindeki kapsül dokusunun çıkarılmasıyla tamamen mümkündür.

Son olarak bu tür sorunlara yol açtığına inanılan birkaç meme implantı toplanır ve bu implantlarda yeni implantlar kullanılır. Kanser sonrası meme estetiği, daha önce estetik veya rekonstrüktif amaçlarla yapılan düzenli yönetime müdahale etmemelidir.

Meme Kanserinden Kaçınmak

Göğüslerinizde ağrı, şişlik, sertlik, asimetri veya şekil bozukluğu varsa doktorunuza danışmalısınız. Meme kanseri, bir grup hücreden meme dokusunda meydana gelen değişiklikler ve kontrolsüz büyümenin neden olduğu bir hastalıktır.

İlk örnek uygulama olan kanser dokusu memeye yakın lenf düğümlerine yayılır. Diğer tanı konulmamış ve tedavi edilmemiş organlara veya tedavi edilemeyen aşamalara zamanla yayılması imkansızdır.

Son zamanlarda meme kanseri görülme sıklığı artmıştır. Dünya standartlarına göre meme görülme sıklığı 100.000’de 40-50 olarak hesaplanmaktadır.

Dahası, ABD verileri kadınların yaşamlarının 1/8 oranında meme kanserine yakalandığını gösteriyor. Yaşla birlikte görülme sıklığı artmasına rağmen Kanser sonrası meme estetiği bitiminden sonra meme kanserini önlemenin birkaç yolu vardır.

 • Tütün ve alkol gibi kanserojen maddelerden kaçının
 • Sağlıklı beslenme ve düzenli egzersiz yapın
 • İdeal kilonuzu korumaya dikkat edin
 • Bebekli anneler ilk 6 ay emzirme yapmalıdır
 • Hormonal ajanların uzaklaştırılmasına dikkat edin.
 • Daha önce meme kanseri olduysanız dikkatli bir şekilde kontrollerinizi aksatmayın
 • Menstrüasyonun erken başlaması, geç menopoz,
 • Hiç doğum yapmayanlarda
 • 30 yaşından sonra ilk doğum yapanlarda
 • Uzun hormon tedavisi alın
 • Sigara ve tütün ürünleri kullanımını kesin
 • Obezite; doymuş yağlar açısından zengin yiyecekler yedikten sonra özellikle menopozdan sonra aşırı kilo durumundan kaçının
 • Fiziksel aktivite eksikliğiniz varsa hareket kazanın

Meme Kanserinin Türleri Nelerdir

Yerde Klasik Lobüler Karsinom: Önemli Bir Bulgu, Her İki Göğüste 8-10 Kat Daha Büyüktür. Bu tür hastalara yakın takibe ek olarak bir miktar profilaksi verilebilir veya her iki memeyi koruyucu dokunun alınması şeklinde cerrahi müdahale (basit mastektomi) yapılabilir. Cerrahi müdahale ile protez ve cerrahi müdahale ile kozmetik olarak yüzdürücü sonuçlar elde edilebilir. Kayseri meme estetiği ötesinde böyle bir işlem için İstanbul ilimizde güvenmek daha doğrudur.

Yerinde duktal karsinom (PSDC, duktal karsinom in situ): “Genellikle muayenede görülmez. Semptomlar; mamografi ile tespit edilen düzensizlikler ve / veya (polimorfik mikromineralizasyon) Küçük boyutlu infiltrasyon bulguları, tek bir kanlı / temiz kanal ISDK, normal hücrelerden potansiyel olarak invaziv kanser hücrelerine geçiş olarak kabul edilir. Bir yumru oluşturmadığından, bir tel veya radyoaktif maddelerin etiketlenmesi ile çıkarılır.

Meme kanseri tek yönlü ise yeterli temiz doku kalır. Kalan meme dokusuna radyasyon tedavisi (RT) uygulamak, hastalık için daha iyi bir klinik prognoza sahiptir.

Memede yaygınsa tüm meme dokusu çıkarılmalı (basit mastektomi) ve% 100’e kadar tam iyileşme sağlanmalıdır. Saf ICHD ile koltuk altı lenf nodu tutulumu nadiren yüzde 1-3 oranında görülür. Bunlar tüm memesi alınmış hastalardır. Kötü özelliklere sahip bazı tiplerde (yüksek dereceli gibi) koltuk altı lenf düğümlerindeki kanser hücrelerini (sentinel lenf nodu biyopsisi) çıkarmak için koruyucu lenf düğümleri olasılığını ortadan kaldırmak gerekebilir.

İnfiltratif Kanser

Meme ucundan çıkan meme hücrelerinin hücrelerinde sıklıkla karşılaşılan bir meme kanseri türüdür. Bu, yayılmasının özellikleri ile ayırt edilir.

Süt bezi bezlerinden (lobüler) kaynaklanan kanser reçetesine lobüler kanser denir. Lobüler karsinom, yayılışına göre ikiye ayrılır. Difüzyon işlevi olmadan, yerinde yayılabilirse istilacı bir form haline gelir. Bu durumda kanser ve Meme estetiği ekşi sözlükten okunması çok da sağlıklı olmayan bir yaklaşımdır.

Semptomlar

Meme kanseri hücre oluşumu ve uzman muayenesi ile bir radyolojik incelemeyi anlamak çok zaman alır veya bir miktar başarıya ulaşmak zaman alır. 1 cm’den büyük lenflerde manuel kontrol yöntemi, bu boyuta ulaşan kütleyi tespit edebilir.

Günümüzde meme kanserinin semptomları baskılanmaktadır. Kütle sert görünüyor, düzensiz kenarlara sahip ve pürüzlü bir iç mekâna sahip, bu da dokusuyla oynamayı rahatsız ediyor ise doktorunuza başvurmalısınız.

Meme kanserinin semptomları:

 • Şiddetli şişkinlik veya memede kitle
 • İki meme arasında son asimetri belirmesi,
 • Göğüs uçlarındaki derinin ve göğsün içe doğru çekilmesi,
 • Memede kızarıklık, yara izi, egzama, kabuklanma, çatlaklar,
 • Göğüs derisinde portakal kabuğuna benzer görünüm,
 • Meme başının şeklindeki ve yönündeki değişiklikler,
 • Memede anormal şişlik veya muayene,
 • Adet sırasında memede oluşan çeşitli ağrı türleri,
 • Meme başı akıntısı; özellikle pembe ve kırmızı renklerde
 • Koltuk altı sertliği, şişme, şişme.

Kanser uzak organlara yayıldığında (metastaz yaptığında), bu metastazlar nadiren meme kanserinin ilk tespitidir. Meme kanseri genellikle sadece akciğerlere ve karaciğere değil, aynı zamanda kalça ve omurga kemiklerine de yayılır. Bu bağlamda meme estetiği nedir sorusunun sadece tek bir cevabı olmadığını anlamak önemlidir.

Teşhis Yöntemi

Siz ve ailenizin geçmişini dinledikten sonra doktorunuz önce fizik muayene yapacaktır. Daha sonra mamografi, meme ultrasonu, tüp endoskopi (tüpün ağzından çok ince bir fiber optik sisteme girilerek tüpün incelenmesi) ile kontrol edilir.

Meme kanserinin erken teşhisinin önemi ve tarama potansiyeli düşünüldüğünde şu şekilde çok önemli olduğu söylenebilir. Erken tehşis, meme estetiği riskleri durumunu da azaltır.

Kendi Kendine Teşhis

Meme kanserlerinin %70’i bir hasta memesini muayene ettiğinde veya doktor muayene ettiğinde ortaya çıkar. 20 yaşından sonra kadınların nedeni budur. Ayda bir adet sonrası yazıyla meme gözlenmelidir ki ellerinde veya koltuk altlarında hafıza kalmasın. Tehlikeyi görür görmez bir doktora danışmalıdırlar.

Tıbbi Kontrol

Bir kadın göğüslerinden memnun değilse, 20-40 yaşları arasında üç yılda bir ve 40 yaşından sonra bir genel cerrah tarafından göğüslerinin klinik muayenesini yaptırmalıdır.

Tanısal Görüntüleme: Meme Tanısal Görüntüleme, meme kanserinin mümkün olan en erken aşamasını sağlamayı amaçlamaktadır. Mamografi taramasına paralel olarak manuel olarak tespit edilebilen tanısal görüntüleme yöntemleri başta olmak üzere teknolojik gelişmeler tarafından hissedilmemektedir.

Hızlı Tespit

Meme kanseri için başarılı tedavi şansı, kanserin ne kadar hızlı tespit edildiğiyle doğrudan ortadan kalkar. Erken tespit edilirse, 5 yıllık sağkalım oranı %96’ya ulaşabilir.

Tedavi, meme kanseri tedavisinin önemli bir parçasıdır. Meme kanseri ameliyatının amacı, tümörü vücuttan çıkarmaktır. Cerrahi olmayan tedavi, tümörün nüksünü veya diğer organlara metastazını önlemeyi amaçlamaktadır. Temel olarak üç tür ameliyat vardır.

Mastektomi

Tümör memenin tamamını çıkarmaya çalışır. Hastaya aynı seansta veya daha sonra (1-2 yıl sonra) devam edin. Silikon protez ile veya kendi dokunuzla yeni göğüsler oluşturulabilir. Meme estetiği yorumlar gibi kaynaklardan yararlanmak, diğer insanların tecrübeleri ile size yardımcı olabilir.

Deri Koruyucu Mastektomi

Bu, tüm meme dokusunun alınması için tercih edilen yöntemdir, ancak meme derisinin derisinin uygulanmasıdır. Çıkarılan deri üzerine silikon protez konularak kozmetik sağlanır. Riski azaltan meme kanseri cerrahisi (koruyucu mastektomi) için uygundur. Sonrasında Kanser sonrası meme estetiği uygulanabilir.

Göğüs Koruyucu Cerrahi

Sadece tümörü çıkarmak ve etrafında normal meme dokusunu bırakmak için yapılan ameliyat. Bu ameliyatın iki amacı vardır. Birincisi, memenin görünümünü bozmaması için yerinde bırakılmasıdır. İkincisi, yaşam ve maneviyat açısından psikolojik etkiyi en aza indirmektir. Meme kanseri ameliyatı sonrası hastalar 5-7 hafta süreyle radyasyon tedavisi alabilirler.

Son yirmi yılda, erken evre meme kanserinin tedavisinde büyük bir ayakkabı haline geldi. Binlerce hasta ile 20 yıldan fazla süren takip, meme koruyucu cerrahinin mastektomiye (tüm memenin serbest bırakılması) kıyasla hayatta kalma oranları sağladığını göstermiştir.

Günümüzde Kanser sonrası meme estetiği, bazı tıbbi ihtiyaç durumlarında memenin tamamı için çakmak gerektirmemektedir. Meme, cinsiyet kimliği ve bedenin önemli bir organıdır.

Kısmi mastektomi, memede kitle rezeksiyonu, kadran rezeksiyonu şeklindeki bu meme kanseri ameliyatı yapılabilirse tercih edilmelidir.