Kadınlarda saç ekimi için ekstra tıraş olunmasına gerek duyulmamaktadır. Ek bir kesim yapılmadan da seyreklik giderilerek mevcut saçların arası doldurulabilir.

Esasen saç dökülmesinin psikolojik etkileri kadınlarda, erkeklere oranla daha fazladır. 30 yaş üzerindeki erkeklerin birçoğunda saç dökülmesi az ya da çok vardır. Bu durum toplum tarafından kabul görmüştür. Ancak kadınlarda da erkeklere yakın oranlarda mevcut olan saç dökülmesi, kadınların saç dökülmesi problemini peruk ya da boya ile kamufle etmesi yüzünden az bilinir. Öte yandan kadınlardaki saç dökülmesi problemlerinde ön saç çizgisi korunduğundan, dökülme daha az dikkat çeker.

Kadınlarda saç dökülmesi doğuştan, aşırı stresten, mevsimsel nedenlerden, gebelik ve menopozdan, beslenme bozukluklarından ve doğum kontrol ilaçlarından kaynaklanabilir. Saç ekimi yapılmadan önce saç dökülmesinin neden kaynaklandığı detaylı olarak tespit edilmelidir. Erkek tipi saç dökülme olduğu anlaşıldığında saç ekimi yapmak doğru olacaktır. Fakat bir hastalıktan ya da farklı bir anomaliden olduğu anlaşılan bir saç dökülmesinde, söz konusu problemi ortadan kaldırmadan saç ektirmek mantıksız olacaktır.

Kadınlarda Saç Ekimi Ne Kadar Başarılı?

Kadınlarda saç ekimi arkasından gelen süreç erkeklerle çok benzerdir. Saç ekimi tıraşsız bir yöntemle yapılacağı için yıkama işlemleri yapılırken dikkatli ve özenli davranmak gerekir. Çünkü yıkama sırasında saça krem sürülmektedir. Ekilen saçlara zarar vermemek için, kremin saçlara yapıştığını da hesaba katarak saçları daha nazik yıkamak gerekmektedir. Ne var ki zaten ilk yıkama işlemin olunacağı klinikte yapılmalıdır.

Kadınlarda saç ekimi iyileşme süreci daha hızlıdır. Bunun sebebi operasyonun tıraşsız, yarı tıraşlı bir yöntem kullanılarak yapılmış olmasıdır. Saç ekimi her kadına uygulanmamaktadır. Peki kadınlarda saç ekimi ne kadar başarılı?

Saç ekimine uygun olup olunmadığı doktor tarafından saptanan, saç ekimine müsait saç ekimi yapıldığında başarı oranı çok yüksektir. Ancak aceleci olmadan saç ekiminden sonra kesin sonucu görebilmek için 1 yıl beklemek gerekmektedir. Halihazırda saçlar 6-7 ayda gürleşir ve olgunlaşmaya başlar. Ayrıca kadınlarda yaşanan şok dökülme erkeklere oranla çok daha fazladır. Bu durumun sebebiyse kadınların saç tellerinin erkeklerinkine oranla daha ince yapılı ve yumuşak olmasıdır.

Kadınlarda Saç Ekimi Fiyatları

Saç ekimi yapılırken, tıpkı erkeklerde olduğu gibi ense bölgesindeki saçlar donör olarak kullanılır. Saç ekimi yapılmadan önce, dökülmenin tıbbi yardım gerektiren herhangi bir durumdan kaynaklanıp kaynaklanmadığı tespit edilmelidir. Eğer saçlar bir hastalıktan ya da sağlık probleminden kaynaklı olarak dökülüyorsa öncelikle tedavi yöntemine gidilmelidir. Böyle bir durum içinde bulunan kadınların saç ekimi yaptırması tavsiye edilmez. Esasen eğer tıbbi yardımdan sonuç alınamıyorsa bu durumda hasta son çare olarak saç ekimi işlemine başvurabilir.

Saç ekimi yaptıracak kadınlar için bir başka önemli konuysa fiyatlardır. Kadınlarda saç ekimi fiyatları birçok faktöre göre değişiklik gösterebilmektedir. Öncelikle şu söylenebilir ki kadınlarda greft maliyetlerinin fazla olması ve ekimin tıraşsız olarak yapılması işlemi daha zahmetli hale getirir. Dolayısıyla saç ekimi erkeklerdekine göre daha maliyetlidir. Sonuç olarak kadınlarda saç ekimi için fiyat tercih edilecek doktorun profesyonelliğine, ekilecek greft sayısına ve işlemin hangi bölgede yapılacağına göre farklılık göstermektedir.

Kadınlarda Saç Ekimi 2020

Saç dökülmesi erkekler kadar olmasa da kadınlarda da sıklıkla görülebilen problemlerdendir. Kadınlardaki saç dökülmesinin çok farklı nedenleri olabilir. Kadınlarda saç ekimi erkek tipi saç dökülmesi problemi yaşayan kadınlara yapılmaktadır. Eğer saç dökülmesi tedavi edilmesi gereken bir sağlık problemine dayanıyorsa önce bu problem tedavi edilmelidir. Bu nedenle saç dökülmesi yaşayan kadınlara ekilen saçların başarı oranı erkek tipi saç dökülmesi yaşayıp saç ektiren kadınlara göre daha düşüktür.

Erkeklere kıyasla kadınlardaki saç dökülmelerinde ön saç çizgisi belirgin şekilde kalmaktadır. Dolayısıyla kadınlardaki saç ekiminde izlenecek yol farklıdır. Eğer saç ekimi, mevcut saçların arasına yapılacaksa dhi bir başka ifadeyle choi kalemi tekniği kullanılarak yapılır. Kadınların saç ekimi ile alakalı sıklıkla merak ettiği bir diğer konu da fiyattır. Ancak bu konuda genel bir fiyat tablosu çizmek pek olası değildir. Çünkü ne de olsa gerek erkeklerde gerekse kadınlarda saç ekimi işlemi özel olarak yapılır. Bu noktada değişken sayısı oldukça fazladır.

Saç dökülmesinin yaşandığı bölge ve yapılacak müdahalede kullanılacak greft sayısı, operasyonu yapacak doktorun tecrübesi ve başarı oranı, işlemin yapılacağı kliniğin teknolojik imkanları gibi konular fiyatları etkileyen konulardan yalnızca bazılarıdır. Operasyonun hangi bölgede uygulanacağı ve yapılacağı yıl da fiyatı değiştirebilecek en büyük etkenlerdendir. Mesela kadınlarda saç ekimi 2020 yılında önceki yıllara oranla daha fazla olacaktır. Sonuç olarak eğer siz de saç ekimi yaptırmak istiyorsanız bu işlemi yapan bir kliniğe giderek muayene olabilirsiniz.

Kadınlarda Saç Ekimi Öncesi Sonrası

Erkeklere uygulanan saç ekiminden farklıdır. Çünkü yaygın olarak uygulanan fue tekniğiyle hasta tıraş edilmeden saç ekimi yapılabilmektedir. Geliştirilen modern saç ekim tekniklerinden biri olan fue tekniği, beraberinde kadınlarda saç ekiminin başarısını arttırmıştır.

Esasen erkek tipi saç dökülme problemi yaşayan kadınlar saç ekimi için uygun olanlardır. Eğer tıbbi bir tedavi gerektirdiği halde bu tedaviyi yaptırmak yerine saç ektiriliyorsa elbette başarı oranı düşük olacaktır. Bu noktada hasta ve doktor arasında ekim işleminden önce yakalanan iletişim çok önemlidir. Saç ekimi işlemi sonrasında erkek hastalar yorumlar yaparak rahatça süreçten bahsederken kadınlar saç ekimi sonrası çok daha düşük oranlarda yorumlarını paylaşmaktadırlar. Bunun sebebi toplumda kabul gören erkek saç dökülmesi yanında kadın saç dökülmesinin daha az kabul görmesidir. Bahsedilenlerin bir yansıması olarak da kadınlarda saç ekimi öncesi sonrası nadiren paylaşılmaktadır.