Kadıköyde epilasyon merkezleri sık karşımıza çıkmaktadır. Lazer epilasyon, istenmeyen tüyleri almak için konsantre bir ışık demeti (lazer) kullanan tıbbi bir prosedürdür. Lazer epilasyon sırasında, bir lazer saçtaki pigment (melanin) tarafından emilen bir ışık yayar. Işık enerjisi ısıya dönüştürülerek kıl üreten deri içindeki tüp şeklindeki keselere (saç kökleri) zarar verir. Bu hasar gelecekteki saç büyümesini engeller veya geciktirir.

Lazer epilasyon, tüylerin uzamasını uzun süre etkili bir şekilde geciktirse de genellikle kalıcı epilasyonla sonuçlanmaz. İlk epilasyon için birden fazla lazer epilasyon tedavisine ihtiyaç vardır ve ayrıca bakım tedavileri de gerekebilir. Lazer epilasyon en çok açık tenli ve koyu saçlı kişiler için etkilidir, ancak tüm cilt tiplerinde başarıyla kullanılabilir. Epilasyon merkezleri İstanbul başta olmak üzere birçok şehirde merak edilmektedir.

İşlevi

Kadıköyde epilasyon merkezleri oldukça etkili sonuç sunar. Lazer epilasyon, istenmeyen tüyleri azaltmak için kullanılır. Yaygın tedavi yerleri arasında bacaklar, koltuk altları, üst dudak, çene ve bikini bölgesi bulunur. Bununla birlikte, istenmeyen tüyleri göz kapağı veya çevresi dışında hemen hemen her alanda tedavi etmek mümkündür. Dövmeli ciltler de tedavi edilmemelidir. Tüy rengi ve cilt tipi lazer epilasyonun başarısını etkiler.

Temel ilke, saç pigmentinin ışığı absorbe etmesidir. Lazer, cilde zarar vermekten kaçınarak sadece kıl köküne zarar vermelidir. Bu nedenle, saç ve ten rengi (koyu saç ve açık ten) arasındaki kontrast en iyi sonuçları verir. Tüy ve ten rengi arasında çok az kontrast olduğunda cilde zarar verme riski daha yüksektir, ancak lazer teknolojisindeki gelişmeler, daha koyu tenli kişiler için lazer epilasyonunu bir seçenek haline getirmiştir. Lazer epilasyon, ışığı iyi emmeyen saç renkleri için daha az etkilidir: gri, kırmızı, sarı ve beyaz. Ancak açık renkli saçlar için lazer tedavisi seçenekleri geliştirilmeye devam etmektedir. Epilasyon merkezleri ne zaman açılacak çok sorulsa da artık açılmıştır.

Riskler

Kadıköyde epilasyon merkezleri uzman kadroya sahip olmaktadır. Yan etki riskleri cilt tipine, saç rengine, tedavi planına ve tedavi öncesi ve sonrası bakıma bağlılığa göre değişir. Lazer epilasyonun en yaygın yan etkileri şunlardır: Cilt tahrişi. Lazer epilasyon sonrası geçici rahatsızlık, kızarıklık ve şişlik olabilir. Herhangi bir belirti ve semptom tipik olarak birkaç saat içinde kaybolur. Pigment değişiklikleri. Lazer epilasyon, etkilenen cildi koyulaştırabilir veya aydınlatabilir. Bu değişiklikler geçici veya kalıcı olabilir.

Cilt aydınlatma, öncelikle tedaviden önce veya sonra güneşe maruz kalmaktan kaçınmayanları ve daha koyu tenli olanları etkiler. Nadiren, lazer epilasyon cilt dokusunda kabarma, kabuklanma, yara izi veya diğer değişikliklere neden olabilir. Diğer nadir yan etkiler arasında, işlenmiş saçın grileşmesi veya özellikle koyu ciltte, tedavi edilen alanların çevresinde aşırı tüy büyümesi bulunur. Lazer epilasyon, ciddi göz yaralanması olasılığı nedeniyle göz kapakları, kaşlar veya çevresindeki alanlar için önerilmez. Epilasyon merkezleri Anadolu yakası için oldukça önem arz etmektedir. Epilasyon merkezleri ataşehir gibi bölgelerde de uygulanabilmektedir.

Nasıl Hazırlanılır

Kadıköyde epilasyon merkezleri işlem öncesi doktor kontrolü sunar. Lazer epilasyonla ilgileniyorsanız, dermatoloji veya kozmetik cerrahi gibi bir uzmanlık alanında kurulu sertifikalı ve cilt tipinizde lazer epilasyon deneyimi olan bir doktor seçin. Prosedürü bir doktor asistanı veya lisanslı hemşire yapacaksa, bir doktorun denetlediğinden ve tedaviler sırasında yerinde hazır bulunduğundan emin olun. Tıp dışı personelin lazer epilasyon yapmasına izin veren kaplıcalar, salonlar veya diğer tesisler konusunda dikkatli olun.

Lazer epilasyondan önce, bunun sizin için uygun bir tedavi seçeneği olup olmadığını belirlemek için doktorla bir görüşme ayarlayın. Doktorunuz muhtemelen aşağıdakileri yapacaktır: İlaç kullanımı, cilt bozuklukları veya yara izi geçmişi ve geçmiş tüy alma prosedürleri dahil olmak üzere tıbbi geçmişinizi incelenecek. Lazer epilasyonun sizin için yapabilecekleri ve yapamayacakları dahil olmak üzere riskleri, faydaları ve beklentileri tartışılacak. Önce-sonra değerlendirmeleri ve uzun vadeli incelemeler için kullanılacak fotoğraflar çekilecek. Konsültasyonda bir tedavi planı ve ilgili masrafları tartışılacak. Epilasyon merkezleri İzmir ilinde de yaygındır.

Doktor ayrıca lazer epilasyon için hazırlık yapmak için özel talimatlar da sunacaktır. Bunlar şunları içerebilir: Güneşten uzak durmak. Tedaviden önce ve sonra güneşe maruz kalmaktan kaçınmak için doktorunuzun tavsiyelerine uyun. Dışarı çıktığınızda geniş spektrumlu bir SPF30 güneş kremi uygulayın. Cildinizi aydınlatmak. Cildinizi koyulaştıran güneşsiz cilt kremlerinden kaçının.

Yakın zamanda bronzlaşmış veya koyu tenli bir cildiniz varsa, doktorunuz bir cilt beyazlatma kremi de yazabilir. Diğer epilasyon yöntemlerinden kaçınmak. Yolma, ağda ve elektroliz saç folikülünü bozabilir ve tedaviden en az dört hafta önce kaçınılmalıdır. Kan inceltici ilaçlardan kaçınmak. İşlemden önce doktorunuza aspirin veya antiinflamatuar ilaçlar gibi hangi ilaçlardan kaçınmanız gerektiğini sorun. Tedavi alanının tıraş edilmesi. Lazer tedavisinden bir gün önce düzeltme ve tıraş önerilir. Yanmış tüylerden yüzeyde cilt hasarına yol açabilecek cilt üzerindeki tüyleri alır, ancak saç şaftını yüzeyin altında sağlam bırakır. Epilasyon merkezleri Ankara ilinde sık tercih edilir.

Ne Beklenebilir

Kadıköyde epilasyon merkezleri etkili sonuçlar sunar. Lazer epilasyon genellikle iki ila altı tedavi gerektirir. Tedaviler arasındaki aralık, bölgeye göre değişecektir. Üst dudak gibi kılların hızlı uzadığı bölgelerde tedavi dört ila sekiz hafta içinde tekrar edilebilir. Sırt gibi saç büyümesinin yavaş olduğu bölgelerde tedavi 12 ila 16 haftada bir olabilir. Her tedavi için, gözlerinizi lazer ışınından korumak için özel gözlükler takacaksınız. Bir asistan gerekirse siteyi yeniden tıraş edebilir. Doktor, tedavi sırasında herhangi bir rahatsızlığı azaltmak için cildinize topikal bir anestezik uygulayabilir. Epilasyon merkezleri Bakırköy bölgesinde başarılı uygulanmalar sunar.

Prosedür Sırasında

Kadıköyde epilasyon merkezleri başarılı ve tecrübeli uzmanlarla etkili sonuç sunar. Doktor, elde tutulan bir lazer aletini cildinize bastıracaktır. Lazerin türüne bağlı olarak, cildinizi korumak ve yan etki riskini azaltmak için aletin ucundaki bir soğutma cihazı veya soğuk bir jel kullanılabilir. Doktor lazeri etkinleştirdiğinde lazer ışını cildinizden saç köklerine geçecektir. Lazer ışınından gelen yoğun ısı, kıl köklerine zarar vererek kıl büyümesini engeller. Sıcak iğne batması gibi rahatsızlık hissedebilirsiniz ve muhtemelen soğutma cihazı veya jelden soğuk bir his hissedeceksiniz. Üst dudak gibi küçük bir bölgeyi tedavi etmek sadece birkaç dakika sürebilir. Sırt gibi daha geniş bir alanı tedavi etmek bir saatten fazla sürebilir. Epilasyon merkezleri bağcılar bölgesinde de yaygınlaşmıştır.

İşlemden Sonra

Kadıköyde epilasyon merkezleri sık başvurulan merkezlerdir. Lazer epilasyondan sonraki ilk birkaç saat kızarıklık ve şişlik fark edebilirsiniz. Herhangi bir rahatsızlığı azaltmak için, tedavi edilen bölgeye buz uygulayın. Lazer epilasyondan hemen sonra cilt reaksiyonunuz varsa, doktor etkilenen bölgeye steroid krem ​​sürebilir. Lazer epilasyondan sonra ve planlanan tedaviler arasında güneş ışığından kaçının ve altı hafta boyunca veya doktorunuzun belirttiği şekilde bronzlaşma yatağı kullanmayın. Her gün geniş spektrumlu bir SPF30 güneş kremi kullanın.

Sonuçlar

Kadıköyde epilasyon merkezleri başarılı sonuçlar elde etmek isteyenler için vazgeçilmezdir. Tüyler hemen dökülmez, ancak onları günler ila haftalar arasında dökersiniz. Bu, devam eden saç uzaması gibi görünebilir. Tekrarlanan tedaviler genellikle gereklidir çünkü saç uzaması ve dökülmesi bir döngüde doğal olarak meydana gelir ve lazer tedavisi yeni büyüme aşamasında saç kökleriyle en iyi şekilde çalışır. Sonuçlar önemli ölçüde değişiklik gösterir ve tahmin edilmesi zordur. Çoğu insan, birkaç ay süren epilasyon yaşar ve yıllarca sürebilir. Ancak lazer epilasyon, tüylerin kalıcı olarak alınmasını garanti etmez. Saçlar yeniden uzadığında, genellikle daha ince ve daha açık renklidir. Uzun süreli tüy dökülmesi için bakım lazer tedavisine ihtiyacınız olabilir.