Kadıköy estetik cerrahi alanında köklü merkezlere sahiptir. Estetik cerrahi nedir sık sorulmakla birlikte, bir kişinin görünümünü iyileştirmeyi amaçlayan bir plastik cerrahi türüdür, ancak dikkatle yaklaşılması gerekir. Vücudun hemen hemen her yeri için prosedürler mevcuttur, ancak estetik ameliyat tercihi hafife alınmamalıdır. Sonuçlar genellikle kalıcıdır, bu nedenle karardan emin olmak, uygun bir uygulayıcı kullanmak ve doğru motivasyona sahip olmak önemlidir.

Bir cerrah, ameliyatla çözülemeyen altta yatan bir sorun olduğuna inanırsa veya hasta Vücut Dismorfik Bozukluğu (BDD) belirtileri gösterirse, ameliyattan önce bir hastayı danışmanlık için yönlendirebilir. BDD, objektif kanıtlar aksini öne sürdüğünde, kişinin görünüşünde ciddi bir yanlışlık olduğunu algılamasına neden olabilir. Rekonstrüktif cerrahi başka bir plastik cerrahi türüdür. Örneğin mastektomi sonrası hasar görmüş kişinin vücudunun bir kısmının işlevini iyileştirmeyi ve normal bir görünüm kazandırmayı amaçlamaktadır. Bu makale sadece kozmetik cerrahiye odaklanacaktır. Estetik cerrahi İstanbul başta olmak üzere ülkemizde yaygın olarak uygulanır.

Meme Ameliyatı

Kadıköy estetik cerrahi oldukça fazla çeşit sunmaktadır. Göğüs implantları meme boyutunu büyütmek için veya ameliyat sonrası rekonstrüksiyonda kullanılabilir. Kadınlar vücut şekillerini iyileştirmek için meme ameliyatı isteyebilirler.

Meme estetiği prosedürleri şunları içerebilir: Göğüs büyütme, geleneksel olarak salin veya silikon jel protezleri kullanılarak ve şimdi bazen yağ grefti ile gerçekleştirilir. Kadın memelerinin çok küçük olduğunu hissederse, bir meme diğerinden daha büyükse veya hamilelik veya emzirme sonrası memeleri değişmişse yapılabilir. Bazı yaşlı kadınlar, cildin elastikiyetini kaybetmesi nedeniyle göğüslerin sarkması durumunda bu tedaviyi tercih eder.

Bazı kadınlarda göğüs büyütme, özgüvenini artırabilir ve cinsellikleri hakkındaki duygularını iyileştirebilir. Ancak bazılarında mevcut sorunlar devam etmektedir. Bu nedenle kadınlar önce danışmanlığa başvurmaya teşvik ediliyor. Göğüs küçültme, fiziksel rahatsızlıktan kurtulmaya yardımcı olabilirken, büyütmenin amacı daha çok görünümle ilgilidir. Göğüs küçültme, hastalık riski yüksek olan kadınlarda meme kanseri riskini de azaltabilir. Mastopeksi veya göğüs dikleştirme, göğüsleri küçültmek için deri ve glandüler dokuyu çıkarmayı ve göğsün kalkmış görünmesi için kalan dokuyu yeniden düzenlemeyi içerir. Bir hastanın ne kadar hacim kaybettiğine veya arzuladığına bağlı olarak, mastopeksi bir implantla birleştirilebilir. Çok daha fazla miktarda dokuyu kaldıran meme küçültme işlemine benzer olsa da, tıbbi olarak gerekli görülmediğinden mastopeksi genellikle büyük sigorta şirketleri tarafından karşılanmaz.

Erkeklerde meme küçültme, erkeklerde meme dokusunun genişlemesi olan jinekomastiyi tedavi eder. Liposuction ile veya genellikle meme başı ve areola etrafına gizlenmiş çeşitli yara izleri ile yapılabilir. Estetik cerrahi doktorları kalifiye olmaları ile ünlüdür.

Liposuction

Kadıköy estetik cerrahi hemen hemen her tür estetik uygulaması sunan merkezlere sahiptir. Liposuction veya emme destekli lipektomi, genellikle karın, uyluklar, kalçalar, kalçalar, kolların sırtları ve boyun olmak üzere vücudun çeşitli bölgelerinden yağları vakumlamak için ince kanüller veya içi boş metal tüpler kullanır.

Erkek meme küçültme için liposuction da kullanılabilir. Liposuction’da kullanılan araçlar arasında standart, ultrason, mekanik ve lazer cihazları bulunur. Hepsi bir tüple yağ emme eğilimindedir. Komplikasyonları önlemek için, hastanın ameliyattan hemen sonra taburcu edilip edilmeyeceğine veya hastaneye yatırılmasına bağlı olarak cerrahın güvenle çıkarabileceği yağ miktarının bir sınırı vardır. Liposuction bir kilo verme prosedürü olarak tasarlanmamalıdır. Doğru hastada yapıldığında amaç, konturu iyileştirmek ve sınırlı yağ birikimi alanlarını azaltmaktır.

Komplikasyonlar nadirdir ancak mümkündür. Hematom olarak bilinen deri altında kan birikimi, enfeksiyon, duyu değişiklikleri, alerjik reaksiyonlar, erimeyen yapılarda hasar ve yetersiz sonuçları içerir. Doktor bunları önceden hastayla görüşmelidir. Liposuction, diyabet, kalp hastalığı veya yüksek tansiyon gelişme riskini azaltmaz. Estetik cerrahi ameliyatları uygulanan bölgeye göre farklı sonuç verir.

Vulvovajinal Cerrahi

Kadıköy estetik cerrahi sık uygulanmayan estetikler için bile uzman kadro bulundurabilmektedir. Labioplasti, labioplasti, labia minör redüksiyon veya labial redüksiyon, kadın cinsel organının bir parçası olan vulvanın labia majora veya labia minora ameliyatını içerir. Genellikle vajinoplastinin bir parçası olarak uzamış labiayı azaltmayı amaçlar. Jinekolojik cerrahlara kozmetik vajinal prosedürlerin güvenliği ve etkinliği konusunda yol gösterecek klinik veya bilimsel kanıt eksikliği vardır. Estetik cerrahi alanları çok çeşitlidir.

Vücut Prosedürleri

Kadıköy estetik cerrahi karın bölgesi için de çözüm sunar. Abdominoplasti veya “karın germe” karnı yeniden şekillendirir ve sıkılaştırır. Karın duvarının kas ve fasyasını sıkılaştırmak amacıyla orta ve alt karın bölgesinden fazla deri ve yağ alınır. Bu, hamilelikten sonra veya çok fazla kilo verdikten sonra uygun olabilir.

Diğer Vücut Şekillendirme Prosedürleri

Kadıköy estetik cerrahi çekici görünmek isteyenler için çeşitli yöntemler vaad eder. Popo büyütme, kalçaları büyüterek görünümünü iyileştirir. Cerrah, liposuction kullanarak ya hastanın vücudunun başka bir yerinden yağ greftler. Bu, “Brezilya Poposu kaldırma” olarak bilinir. Bazen kalçada silikon implantlar da kullanılabilir. Bir kalça kaldırma ya da alt gövde kaldırma sıkıp kaldırmak üzere amacıyla kalça, kalça ve uyluk fazla deri çıkarılır. Bu prosedürler, örneğin bariatrik veya kilo kaybı, ameliyattan sonra önemli miktarda kilo kaybeden hastalarda abdominoplasti ile birleştirilir.

Yüz Estetik Ameliyatı

Kadıköy estetik cerrahi yüz hatları için de çözüm sunmaktadır. Blefaroplasti veya göz kapağı ameliyatı, göz kapaklarını yeniden şekillendirmeyi amaçlar. Yaşla birlikte cilt gevşer ve üst göz kapaklarında sarkma veya sarkma olabilir ve alt kapaklarda torbalar olabilir. Göz kapağı ameliyatı fonksiyonel, kozmetik veya her ikisi birden olabilir. Genellikle fazla deri ve yağın çıkarılmasını veya yeniden konumlandırılmasını içerir ve prosedür çevredeki kasları ve tendonları güçlendirebilir. Ameliyat yüzün şeklini değiştirebilir veya cildi sıkılaştırabilir.

Rinoplasti

Kadıköy estetik cerrahi yüz bölgesi içinde çözümler üretir. “Burun estetiği” olarak da bilinen rinoplastide cerrah, görünümü ve sıklıkla nefes almayı iyileştirmek için hastanın burnunu yeniden şekillendirir. Ucu yeniden şekillendirmeyi ve burnun üst kısmındaki kemikli tümseği azaltmayı içerebilir. Sıklıkla burun deliklerinin içine iyi gizlenmiş küçük kesilerle yapılabilir.

Cerrahlar, burun kıkırdağının ve kemiğinin tam büyümesine izin vermek için hasta en az 15 yaşına gelene kadar burun estetiğini önermemektedir. Otoplasti veya kulak ameliyatı, kıkırdağı yeniden şekillendirerek veya her ikisini birden kullanarak kulağı başa daha yakın bir yere cerrahi olarak “iğneleyerek” kepçe veya şekilsiz kulakları tedavi eder. Bir veya iki kulak tedavi edilebilir. Kulaklar esasen o yaşta yetişkin boyutuna ulaştığından, en sık 5 veya 6 yaşından sonra çocuklarda yapılır. Estetik cerrahi burun bölgesi için de çözüm sunar.

Yüz Germe

Yüz germe olarak da bilinen ritidektomi, daha genç bir görünüm elde etmek için cerrahi olarak kırışıklıkları gidermeyi ve yüz cildini sıkılaştırmayı amaçlamaktadır. Tipik olarak kesi kulakların önüne ve arkasına, şakak bölgesindeki saç çizgisine kadar uzanacak şekilde yerleştirilir. Cilt daha derin olan yüz dokusundan kaldırılır, daha sıkı bir şekilde yeniden sarılır ve fazla cilt alınır. Kesiler daha sonra dikişlerle kapatılır.

Yüz ve boynun daha derin dokuları da sıkılaştırılabilir. Blefaroplasti veya göz kapağı ameliyatı aynı anda yapılabilir. Bir kaş kaldırma, browplasty veya alın germe amaçları sarkık kaşları kaldırırken ve alın kırışıklıkları veya endişe çizgileri kaldırarak yaşlanma belirtilerini ortadan kaldırmak için. Daha uyumlu bir yüz görünümü elde etmek için genellikle diğer kozmetik prosedürlerle birlikte yapılır.

Çene büyütme, çeneyi daha belirgin hale getirmeyi ve daha iyi bir yüz hatları dengesi sağlamayı amaçlar. Ameliyat öncesi alınan ölçülere bağlı olarak rinoplasti ile aynı anda yapılabilir. Ya protez implant ile ya da çene kemiğinin manipülasyonu ile yapılabilir. Malar veya yanak büyütme, elmacık kemiklerini daha belirgin hale getirebilir. Cerrah elmacık kemiklerinin tepesine bir implant yerleştirebilir. Estetik cerrahi dikiş uygulaması da estetik dikiş ipleri ile yapılmaktadır.