Jinekomasti işlemi nedir sorusunu kısaca anormal derecede büyüyen erkek göğsünün tedavi edilmesi olarak yanıtlayabiliriz. Jinekomasti, erkeklerde sık görülen bir durumdur. Göğüsler şişer ve anormal derecede büyür. Tüm erkek ve kadınların göğüs bezleri vardır, ancak bunlar erkeklerde fark edilmez çünkü küçük ve gelişmemiş olma eğilimindedirler. Erkeklerde meme bezi büyümesi yeni doğanları, ergenlik çağındaki erkek çocukları ve yaşlı erkekleri etkileyebilir. Yetişkinliğe kadar vakaların yüzde 90’ı çözülür. Jinekomasti işlemi nedir ve nasıl yapılır merak edilen konular olmaktadır. Hayatın ilerleyen dönemlerinde görülme sıklığı yaşla birlikte tekrar artar.

Jinekomasti, kişinin fazla kilolu olmasından dolayı ekstra yağ aldığı anlamına gelmez. Ek meme dokusundan kaynaklanır. Jinekomastide egzersiz yapmak veya kilo vermek meme dokusunu küçültmeyecektir. Psödoginekomasti, muhtemelen aşırı kilolu veya obez olmasından dolayı göğüslerde yağ biriktiği ayrı bir durumdur. Jinekomasti nasıl anlaşılır merak edilen bir husus olmakla birlikte en belirgin belirtiler anormal büyüme ve hassasiyettir.

Jinekomasti Ameliyatı

Bazı erkeklerde, genellikle ergenlik çağında veya ileri yaşlarda genişlemiş meme bezleri oluşur. Meme, sıkı ve yoğun olan glandüler doku ile yumuşak olan yağ dokusundan oluşur. Oran kişiden kişiye değişir. Jinekomastili bir erkek, her iki tip dokuya da sahip olabilir. Liposuction, fazla yağ dokusunu giderebilir. Küçük bir tüpün 3 ila 4 milimetrelik bir kesiden sokulmasını içerir. Eksizyon, fazla glandüler dokuyu çıkarmak için bir neşter ile dokunun kesilmesi anlamına gelir. Bu normalde meme ucunun etrafında bir iz bırakacaktır. Doku ve ciltte büyük bir küçülme gerekirse, kesi ve yara izi daha büyük olacaktır.

Bazı durumlarda hem eksizyon hem de liposuction kullanılacaktır. Jinekomasti ameliyatı sonrası göğüs zedelenir ve şişer ve hastanın şişmeyi azaltmaya yardımcı olmak için 2 hafta boyunca elastik bir basınçlı giysi giymesi gerekebilir. Normal bir rutine dönmek normalde yaklaşık 6 hafta sürer. Ameliyattan kaynaklanan komplikasyonlar nadirdir. Bunlar meme dokusunun yetersiz çıkarılmasını, göğüste düzensiz kontur ve bir veya iki meme ucunda azalmış hissi içerir. Eksizyon, kan pıhtısı oluşma riski taşıyabilir. Bu, boşaltma gerektirebilir.

Jinekomasti İçin Tedavi Seçenekleri

Jinekomasti işlemi nedir çok merak edilse de ameliyat dışında tedavi seçenekleri de mevcuttur. Normalde herhangi bir tedavi olmaksızın düzelir, ancak altta yatan bir durum varsa tedavi edilmesi gerekebilir. Durum bir ilaçtan kaynaklanıyorsa, hastanın farklı bir ilaca geçmesi gerekebilir. Hasta sadece kısa bir süre ilacı kullanıyorsa durum geçici olacaktır. Durum 2 yıl içinde düzelmezse veya utanç, ağrı veya hassasiyete neden olursa tedavi gerekebilir. Tedavi nadirdir. Seçenekler, östrojenlerin etkilerini engellemek için meme küçültme ameliyatı veya hormon tedavisini içerir. Fiyat ortalaması tedavinin kapsamına uygulamanın yapılacağı merkezlere göre değişkenlik gösterir.

Jinekomasti Tedavisi İçin İlaçlar

Jinekomasti işlemi nedir ve ilaç tedavisi mümkün müdür sürekli olarak hastaların kafasını kurcalayan bir konu olmaktadır. Tamoksifen, kadınlık hormonu östrojenin vücuttaki etkisini engelleyen bir ilaçtır. Meme kanserini tedavi etmek ve önlemek için kullanılır, ancak erkeklerde meme ağrısı ve meme büyümesi semptomlarını da azaltabilir. Menopoz sonrası kadınlarda meme ve yumurtalık kanserini tedavi etmek için kullanılan aromataz inhibitörleri, erkeklerde jinekomastiyi önlemek veya tedavi etmek için etiket dışı kullanılabilir. Testosteron replasmanı, düşük testosteron seviyeleri olan yaşlı erkeklerde jinekomastiyi tedavi edebilir. Aynı zamanda jinekomasti atleti veya jinekomasti korsesi de kullanılabilir.

Jinekomastinin Nedenleri


İlginizi Çekebilecek ÜrünlerimizJinekomasti işlemi nedir sorusunu erkeklerden sıklıkla duymak mümkündür. Bir dizi faktör jinekomastiye neden olabilir. Jinekomasti, seks hormonları olan testosteron ve östrojen arasındaki dengesizlikten kaynaklanabilir. Jinekomasti işlemi nedir ve neden oluşur sıklıkla merak edilen bir husustur. “Dişi” hormon olan östrojen meme dokusunu büyütürken, “erkek” hormonu olan testosteron da östrojenin meme dokusunu büyütmesini engeller.

Tüm erkeklerde ve kadınlarda hem testosteron hem de östrojen bulunur, ancak erkeklerde testosteron daha yüksek oranlarda ortaya çıkarken, kadınlarda daha yüksek östrojen seviyeleri vardır. Yeni doğan 9 erkekten 1’inde ele gelen meme dokusu var. Bunun nedeni, anneden yüksek düzeyde östrojen elde etmiş olmalarıdır. Jinekomasti işlemi nedir ve nedenleri nelerdir merak edilen bir konu olmakla birlikte genellikle östrojen hormonu kaynaklı bir sorundur. Östrojen seviyeleri normale döndüğünde, şişlik genellikle haftalar içinde geçer. Şişmiş göğüsler, orta ve ileri yaşlara yaklaştıkça erkekler arasında daha yaygın hale gelir . Yaşlı erkekler daha az testosteron üretir ve genellikle genç erkeklerden daha fazla yağları vardır. Bu da daha yüksek östrojen üretimine neden olabilir.

Jinekomastinin Riskleri

Risk faktörleri şunları içerebilir: Böbrek veya karaciğer hastalığı, alkol kötüye kullanımı, testislerin radyasyon tedavisi, klinefelter sendromu, testis tümörleri, adrenal veya hipofiz bezi, hipertiroidizm ve hormonal olarak aktif tümörler. Vakaların arasında yüzde 10 ve yüzde 20 vakalarının bilinmeyen nedenlerle oluşabilir, yüzde 25 ise ilaç veya bitkisel ürünler kullanımından kaynaklandığı düşünülmektedir. Araştırmacılar, jinekomasti ile bir dizi yasadışı uyuşturucu arasında olası bir bağlantı olduğunu öne sürdüler.

Erkeklerde memelerin büyümesine neden olabilecek ilaçlar şunlardır: Anabolik steroidler, bazı antibiyotiklerbazı ülser ilaçları, kemoterapi, trisiklik antidepresanlar, diazepam (valium) ve anksiyete tedavisi için diğer bazı ilaçlar, sustiva olarak da bilinen efavirenz dahil olmak üzere bazı hıv ilaçları, anti-androjenler, genellikle kanser veya prostat büyümesi olan hastalar için reçete edilir. Kalsiyum kanal blokerleri ve digoksin dahil bazı kalp ilaçları.

Krem ve şampuanlarda kullanılan çay ağacı yağı ve lavanta ürünlerinin etkisi olabilir. Bununla birlikte, bir meta-analiz, bu iddiaların çoğunun düşük kaliteli kanıtlarla desteklendiğini belirtmektedir. Erkeklerde göğüslerin anormal derecede büyümesi olarak yanıtlamamız mümkündür jinekomasti nedir sorusunu.

Jinekomasti Belirti Ve Semptomları

Jinekomasti işlemi nedir sorusunu anormal büyüyen erkek göğüsünün tedavisi olarak değerlendirebiliriz. Normalde ciddi bir sorun değildir ancak araştırmalar, özgüvenini etkileyebileceğini ve utanmaya neden olabileceğini göstermektedir. Belirtileri arasında bir veya iki memenin meme bezi dokusunda şişme ve hassasiyet yer alır. Meme ucunu çevreleyen pigmentli cilt bölgesi olan areola çapı artabilir ve göğüs dokusu asimetrik görünebilir. Olağandışı ve kalıcı şişlik, hassasiyet, ağrı veya meme başı akıntısı veya bunların bir kombinasyonu varsa, bir doktora görünmek önemlidir.