IPL bir epilasyon gibi bir tedavi yöntemidir. Cilt bakımı herkesi ilgilendiren ve herkes tarafından yapılan bir bakım türüdür. Gerek dış görünüş için gerek cilt problemlerinden rahatsız olunduğu için cilt bakımı kişiler tarafından uygulanmaktadır.

Cilt bakımının farklı türleri ve yolları vardır. İstenmeyen tüyler ve bu tüylerin çıkmaması için yapılan epilasyon da bir cilt bakım yolu olmaktadır. Cilt bakım için uygulanabilecek farklı seçenekler bulunmaktadır. Yüz bakımı için maskele, istenmeyen tüyler için epilasyon, yara izi geçirmek için peeling işlemi yapılmaktadır. Bu işlemlerin hepsi birer cilt bakım yöntemidir.

İnsan vücudu deri ve cilt olarak anılan bir organ ile kaplanmaktadır. Bu organ yüzeysel büyüklüğü en fazla olan organdır. Bu organ farklı zamanlarda farklı bölgelerinde problem yaşayabilmektedir. İstenmeyen tüyler, sivilceler ve kırışıklıklar bu organ üzerinde yaşanan problemler olmaktadır. Bu problemler, cilt problemi olarak anılmakta ve yaşandığında insanların dış görünüşünü etkileyen problemler arasında yer almaktadır.

IPL Nedir?

Intense Pulse Light kelimelerinin kısaltılmış hali olan IPL, yoğun atımlı bir ışık sistemidir. Bu sistem derideki cilt problemlerini iyileştirme ortadan kaldırmak amacıyla kullanılmaktadır. IPL lazer ile uygulanan bir tedavi yöntemidir.

IPL makinesi de lazer epilasyon makinesi gibi lazer ışıklarından oluşmaktadır. Ancak lazer ışığı tek bir ışık yayıyorken IPL cihaz lazer ışıklarına göre daha fazla yoğunlaştırılmış bir ışık atılımından oluşmaktadır.

IPL cilt problemlerini yok etmek ve cilt bakımı yaptırmak isteyen kişiler tarafından sıklıkla tercih edilen bir bakım yöntemi olmaktadır. IPL ışığı, lazer ışığına göre daha kolay ve güvenli bir şekilde uygulanabilmektedir. IPL ışını yoğun ve hassas ışınlardan oluşmaktadır.

IPL ile Lazer Farkı

IPL, lazer gibi ışınlar aracılığıyla vücuttaki cilt problemlerini çözmek ve ortadan kaldırmak amacı ile kullanılmaktadır. IPL de lazer gibi cilt bakım için kullanılan cihazlardan biridir. İki ışın cihazı da aynı amaçlar doğrultusunda kullanılmaktadır. Ancak bu iki ışın cihazını ayıran belirli farklar bulunmaktadır.

IPL cihazında lazer cihazlarına göre daha yoğun bir ışık sistemi bulunmaktadır. Lazer cihazlarına göre daha güvenilir ve kolay bir şekilde kullanılabilen bu cihazdan evlerde de barındırmak mümkündür. Lazer tedavisine göre daha tehlikesiz ve güvenlidir.

Lazer ışınları tek bir noktayı hedeflemektedir. Ancak IPL ışınları yayılarak ilerlediği için birden fazla noktayı etkilemekte ve bu da yan etkiyi arttırmaktadır. IPL tedavisinden sonra görülen yan etkiler lazer tedavisinden sonra görülen yan etkilerden daha fazla olmaktadır. IPL lazer cihazı ile aynı işlevleri görebilmektedir. Ancak aynı faydayı sağlamaları söz konusu olmamaktadır.

IPL Neden Kullanılır?

IPL Neden kullanılır? İnsanlar her geçen gün ciltlerinde yeni problemler karşılaşmakta ve bunlarla savaşmaktadır. Ciltte çıkan ve bir türlü geçmek bilmeyerek iz bırakan sivilceler, beklenmedik bir anda oluşan kazalar sonucunda vücutta meydana gelen yaralar ve istenmeyen tüyler herkesin karşılaşabileceği cilt problemlerinden bazıları olmaktadır.

Cilt insan vücudunu kapatan derilerdir. Dışarıdan bakıldığında en fazla görülebilir özelliğe sahip olan deriler herhangi bir problem yaşadığında bu dışarıdan hoş gözükmemektedir. İnsanların çoğu da yaşadıkları cilt problemlerinden hoşlanmamakta ve bu sebeple cilt bakım ve tedavi yöntemlerini kullanmaktadırlar.

Cilt problemleri ile karşılaşan kişiler soluğu hastanelerde almaktadırlar. Kullanılan ilaçlar işe yaramadığında bitkisel ürünler kullanılmakta ancak bu da olmadığında geriye lazer ve IPL gibi ışık atılım tedavileri kalmaktadır.  IPL de bu tedavi yöntemlerinden biridir. IPL başlık ile ışığı yansıtmakta ve bu ışık yardımı ile epilasyon, kırışıklık ve cilt yenileme gibi operasyonlarda kullanılabilmektedir.

IPL ile Epilasyon

IPL ile epilasyon yapılabilmektedir. Lazer epilasyon tedavisi yaygın olan bir epilasyon tedavisidir. Lazer epilasyon tedavisi IPL ile yapılan lazer tedavilerine göre daha çok kişi tarafından kullanılmaktadır.

Lazer ile yapılan epilasyon tedavisi daha kesin çözümler sunmaktadır. Kesin çözümler sunan ve kıl çıkmasını tamamen engelleyen lazer, epilasyon tedavisinde daha çok kişi tarafından tercih edilmektedir.  IPL cihazıyla da epilasyon yapılabilmektedir ancak bu işlem lazer ile yapılan epilasyonlar kadar etkili olmamaktadır. IPL cihazıyla yapılan epilasyon tedavileri sürekli olarak çözümler üretebilse de genel olarak geçici çözümler üretmekte bu sebeple epilasyon tedavisinde IPL cihazları çok fazla tercih edilmemektedir.

IPL Nasıl Kullanılır?

IPL cihazları estetisyenler tarafından kullanılabildiği gibi evlerde de kullanılabilmektedir. IPL cihazı kullanımı diğer cihazlara göre oldukça kolay olmaktadır. Işınları farklı dalga boyları ile yönlendiren IPL cihazlarının kullanışı pek çok açıdan kolay ve pratiktir. Ancak profesyonel ve büyük etkilere sahip olan IPL cihazları güzellik salonlarında kullanılabilmektedir.

IPL cihazları sivilce izleri, kırışıklık ve istenmeyen tüyleri yok etmesi sebebiyle çoğu kişi tarafından kullanılmaktadır. IPL cihazlarında bulunan başlıklar sayesinde kolay bir şekilde kullanılabilmektedir. IPL cihazları kullanıcılarına kolaylık ve pratik bir epilasyon süreci sunmaktadır. Ancak istenmeyen tüyler ile alakalı problemlerde sorunun kökten çözülebilmesi için lazer ile yapılan epilasyon yöntemleri tercih edilmektedir. Ancak lazer ışınları tehlikeli olabilmekte ve evlerde kullanıma uygun olmamaktadır. Lazer epilasyon yetkili güzellik salonlarında profesyonel kişiler tarafından yapılmaktadır.

IPL Tedavisi

IPL tedavisi sadece epilasyonlar için kullanılmamakta başka problemlere de çözüm üretmektedir. IPL cihazlar pratik ve kolay bir şekilde kullanılabildiği için lazer tedavisin uygulattırmak istemeyen kişiler tarafından kullanılabilmektedir. Evde kullanılan IPL cihazlarının epilasyon tedavisi geçici olmaktadır.

Lazer ile tedavi sisteminde kıl köklerinin yakılarak tedavi edilmesinden dolayı ısısı kuvvetli ışıklar kullanılmaktadır. IPL tedavisi de normalde böyledir ancak IPL cihazının başlığı soğuk ısı veren başlıklar ile değiştirilerek kullanılabilmektedir. IPL buz lazer denilen bu yöntem bireyler tarafından sıklıkla kullanılmaktadır. IPL tedavisinin tercih edilmesinin önde gelen sebeplerinden biri de başlıkları değişebilen cihazlar ile uygulanabilmesidir.