Loading...

İmplant diş tedavisi nedir, günümüzde sıklıkla tercih edilen diş tedavi yöntemlerinden biri olmaktadır. Pek çok ağız ve diş sağlığı üzerine hizmet veren merkezde ve hastanede bu hizmetten yararlanmak mümkün olmaktadır. Uzman diş hekimleri tarafından uygulanan diş implantı ile kişiler kaybettikleri dişler yerine yeni ve sağlıklı protez dişler için diş köklerine bu uygulama sayesinde kavuşabilmektedir.

Pek çok insan belirli sebeplerden dolayı kaybedilen dişler yüzünden oldukça zorluk çekmekte ve sağlıklı ve kalıcı çözümler aramaktadır. İmplant uygulaması bu noktada kişiler için bir seçenek olarak bulunmaktadır. Pek çok farklı şekilde uygulaması bulunan implant tedavisi için kişiler uzman diş hekimlerinden yardım alarak en uygun yönteme bu şekilde karar vermektedir.

İmplant Diş Tedavisi Nedir?

İmplant diş tedavisi nedir konusu herhangi bir sebepten bir ya da birkaç dişini kaybetmiş kişilerce son derece merak edilen bir konu olmaktadır. Çünkü bu yöntem bir ya da daha fazla diş kaybı yaşandığında yerine protez dişler takılmadan önce diş köklerine titanyum vidaların yerleştirilmesi işlemini kapsamaktadır.

İmplant diş tedavisi ile diş köklerine yerleştirilen ve diş kemiğine tutunan küçük vidalar sayesinde protez dişler çok daha kalıcı ve kesin çözüm sunar nitelikte olmaktadır. Bu nedenle diş kaybı yaşayan kişiler kendi dişleri gibi rahatça kullanabilecekleri dişler için bu yöntemi tercih etmektedir. Bu yöntem günümüzde sıklıkla tercih edilmekte ve pek çok insan implant diş tedavisi ne demek gibi sorularla uzmanlara başvurmaktadır.

İmplant Diş Tedavisi Neden Yapılır?

Dişler çiğneme, koparma ve sindirime yardım etme gibi önemli fonksiyonları olan vücut yapılarıdır. Bu nedenle dişlerin biri ya da birkaçında kayıp yaşanması kişilerin hayatlarını zorlaştırmakta ve estetik olmayan bir görüntü oluşturmaktadır. İmplant diş tedavisi bu zorlukları aşmak ve yeniden estetik bir ağız ve diş görüntüsü oluşturmak için yapılmaktadır.

Kişiler bu tedaviler sonucunda elde ettikleri yeni protez dişlerini kendi dişleri gibi rahatlıkla kullanabilmektedir. İmplant diş görüntüsü iyi bir şekilde temizlik ve bakım yapıldığı takdirde son derece estetik bir görünüm yaratmaktadır. Bu nedenle implant diş tedavisi diş kaybı yaşayan insanların ilgiyle araştırdıkları ve yaptırdıkları tedavilerden olmaktadır.

İmplant Diş Tedavisi Nasıl Yapılır?

İmplant diş tedavisi yapılırken genellikle titanyum maddeden oluşan malzemeler kullanılmaktadır. Bu implantların dayanıklılığını ve kalıcılığını arttıran faktörlerden olmaktadır. Kişiler genellikle herhangi bir diş tedavisi yaptırmadan önce işlemlerin nasıl gerçekleştiğini merak etmektedir. İşlemin ne kadar sürdüğü ya da herhangi bir acı hissedilip hissedilmediği de merak konusu olmaktadır.

Peki ya implant diş tedavisi nasıl yapılır… Bu tedavide lokal ya da genel anestezi uygulanmakta ve hastaların işlem sırasında herhangi bir acı hissetmesi engellenmektedir. Sonrasında çene kemiğine tutunacak şekilde küçük vidalar diş köklerine yerleştirilmektedir. Bu vidalar birkaç aylık süre diliminin ardından tamamen diş köklerine tutunduğunda protez dişlerin yapım aşamasına geçilebilmektedir.

İmplant Diş Tedavisi Ne Kadar Sürer?

İmplant diş tedavisi kişilerin çok fazla vaktini almayan, zahmetsiz bir işlem olarak karşımıza çıkmaktadır. Herhangi bir başka cerrahi işlem gerekmemesi durumunda implant diş tedavisi ne kadar sürer sorusunun cevabı 30 dakika ile 1 saat arasında değişen kısa bir süre dilimi olmaktadır.

Bu tedavi sırasında anestezi uygulanması geçen bu implant diş tedavisi süresi boyunca hastanın hiçbir şekilde ağrı ya da acı hissetmemesine sebep olmaktadır. Hem kısa sürede gerçekleşen hem de acısız olan bu işlem bu gibi özellikleri ve uzun süreli çözüm sunması nedeniyle çokça tercih edilen diş tedavisi yöntemlerinden olmaktadır.

İmplant Diş Tedavisi Kalıcı Mıdır?

Kişiler herhangi bir diş tedavisi yaptırdıklarında bu işlemin uzun süreli çözümler sunmasını ve kalıcı olmasını beklemektedir. Hem ücret açısından hem de tekrar tekrar aynı problem için uğraşılmaması açısından işlemin kalıcılığı tercih edilmesinde büyük bir önem taşımaktadır.

İmplant diş tedavisi günümüzde oldukça fazla merkez ve diş hekimi tarafından sağlanan bir hizmet olmaktadır. Bu hizmetin günümüzde bu denli yaygınlaşmış olması da diğer protez işlemlere nazaran uzun süreli ve kalıcı çözüm sunuyor olmasıdır. İmplant diş tedavisi yaptıran kişiler işlemlerden sonra kendi dişlerinin bakımına gösterdikleri özenden daha fazla bir özen göstermelidir. Titiz bir şekilde bakımı sağlandığı takdirde implant diş tedavisi kalıcı çözümler sunmaktadır.

İmplant Diş Tedavisi Avantajları Nelerdir?

Kayıp dişlerin yerine yapay dişlerin yapılması işlemi birden fazla yöntemle gerçekleştirilmektedir. İmplantsız diş tedavisi yöntemleri de uygulanıyor olsa da avantajları implant kadar fazla olmamaktadır. Bu nedenle bu tedaviler yerine implant daha sıklıkla tercih edilen bir yöntem olmaktadır.

İmplant diş tedavisi sırasında çene kemiğine eklenen vidalar sayesinde güçlü yapay diş kökleri elde edilmekte ve uzun süreli çözüm sağlanmaktadır. Diğer yöntemlerin bazılarında implant yapılacak dişin yanındaki dişler kesilerek uygulama yapılmaktadır. İmplant tedavisinde diğer dişlere herhangi bir işlem uygulanmamakta ve bu nedenle herhangi bir risk oluşmamaktadır. Aynı zamanda ağrısız bir işlem olmakta ve kısa sürede hasta günlük yaşantısına geri dönebilmektedir. Bu gibi pek çok neden implant diş bağlantısı ve tedavisi işlemleri sıklıkla tercih edilmektedir.

İmplant Diş Tedavisi Fiyatları

Günümüzde pek çok kişi tarafından tercih edilen bir yöntem olan implant diş tedavisi için fiyatlar da merak edilen konular arasında olmaktadır. Ancak implant sırasında kullanılan malzeme ya da kaç tane dişe implant uygulanacağı gibi bilgiler fiyat bilgisi vermek için önemli faktörlerden olmaktadır.

İmplant diş tedavisi fiyatları için en doğru bilgi işlemi gerçekleştirecek olan uzman hekimden alınabilmektedir. Kalıcı çözümler sunması nedeniyle implant tedavisi önerilen ve çokça uygulanan bir yöntem olmaktadır.