Loading...

İç dudak estetiği ameliyatı, vajinal labiaya (dudaklar) uygulanan cerrahi bir iç dudak estetiği işlemidir. İç dudak estetiği ameliyatı, labia majora (dış vajinal dudaklar), labia minora (iç vajinal dudaklar) veya her ikisine birden odaklanabilir. Düzensiz labiayı yeniden şekillendirmek ve çok büyük labiaların boyutunu küçültmek için yapılır. Dudaklarının görünümünü iyileştirmek, cinsel ilişki sırasında aşırı labiadan kaynaklanan rahatsızlığı (disparoni) ele almak, hijyenlerini iyileştirmek veya ağrı ve tahrişi gidermek isteyen kadınlar genellikle bu prosedür için iyi adaylardır. Sunduğum diğer vajinal gençleştirme biçimleri arasında Votiva (cerrahi olmayan gençleştirme) bulunmaktadır.

İç Dudak Estetiği Ameliyatı İçin Kimler İyi Bir Adaydır?

Bir kadının iç dudak estetiği ameliyatı yaptırmayı düşünmesinin birçok nedeni vardır. Tipik olarak vajinal dudaklarının görünümünü beğenmeyen kadınlar bu işlem için iyi adaylardır. Ek olarak, normal aktiviteler sırasında dudak iritasyonu yaşayan, temiz kalmakta zorlanan veya ilişki sırasında ağrı yaşayan kadınlar da labioplastiyi bir çözüm olarak düşünmek isteyebilir.

Bu prosedürün dikkate alınması için potansiyel adaylar: Ameliyat için nispeten sağlıklı, sigara içmeyenler, dudaklarınızın görünümü konusunda endişeli veya bilinçli, dudakların çekilmesi nedeniyle cinsel ilişki sırasında rahatsızlık, aşırı büyük labiadan giysilerde tahriş, fazla labiadan dolayı kişisel hijyen zorluğu, fazlalık labiaya bağlı olarak belirli aktiviteler sırasında (yani bisiklet, at sırtında, egzersiz bisikleti, motosiklet) rahatsızlık, önceki labioplasti başarısız veya yetersiz – bunlar genellikle revizyon cerrahisi ile iyileştirilebilir, konsültasyonunuz sırasında kapsamlı bir inceleme, bu prosedür için ideal bir aday olduğunuzu gösterir. Genital iç dudak estetiği kolaylıkla uygulanmasa da genellikle başarılı sonuçlanan bir işlemdir.

İç Dudak Estetiği Ameliyatı Faydaları

İç dudak estetiği ameliyatı yaptırmaya karar vermek birçok kadın için çok kişisel bir seçimdir. İç dudak estetiği ameliyatı sonrası son derece yüksek bir memnuniyet ve benlik saygısında iyileşme vardır. İç dudak estetiği ameliyatı faydaları şunlardır: İlişki sırasında ağrıyı gidermek normal aktiviteler sırasında tahrişi azaltmak, kilo verdikten veya yaşlanmadan sonra gençleştirici labia, doğumdan sonra labiayı restore etmek, daha büyük labiayı azaltmak, kendine güveni geri kazanmak.

Labioplastinin faydaları kesinlikle estetik değildir. Pek çok kadın, düzensiz veya daha büyük labialarından dolayı günlük ağrı ve rahatsızlığın yanı sıra, rahatsızlık ve görünüşünüz hakkında bilinçli hissetme nedeniyle yakınlık sırasında azalan zevk yaşar. Vajina iç dudak estetiği ameliyatı özgüveni artırarak daha keyifli bir cinsel yaşam sunmaktadır.

İç Dudak Estetiği Ameliyatı Cerrahisinde 3D Görüntüleme

Hem iç dudak estetiği ameliyatı öncesi planlama hem de ameliyat öncesi ve sonrası sonuçları göstermek ve karşılaştırmak için üç boyutlu görüntüleme kullanılabilir. Bu teknoloji, kadın cinsel organının anatomisinin cerrahi müdahaleden önce ve sonra daha iyi anlaşılmasını sağlar. Kişinin tüm vulvanın dış hatlarındaki fiziksel değişimin büyüklüğünü daha iyi anlamasını sağlar. Üç boyutlu görüntüler, cerrahi olarak yapılacak değişikliklerin kapsamlı bir analizini kolaylaştırmak için uzayda serbestçe dönebilir. Ayrıca ameliyattan sonra elde edilen ilerlemeyi belgelemeye yardımcı olurlar. Vajina iç dudak estetiği ameliyatı fiyatı uygulamanın yapıldığı yere göre değişkenlik gösterir.

İç Dudak Estetiği Ameliyatı Anatomik Hususlar

İki çeşit kadın genital “dudakları” vardır. Dış dudaklar veya büyük dudaklar, kadın cinsel organının dış sınırını oluşturan kalın deri kıvrımlarıdır. Değişken uzunluktadırlar, ancak daha uzun kenarda olsalar bile, yine de yalnızca 2 cm’den daha büyük değildirler. Büyük dudaklar kalındır ve bu nedenle çok hareketli değildir. İç dudaklar veya labia minora, dış dudaklardan çok daha incedir.

Dış labia majora dudakları arasında ve vajinal açıklığın (açıklık) sınırının her iki yanında yer alırlar. İç dudak estetiği yaptıranlar genellikle bu bölgede asıl olumlu değişikliği fark ederler. Labia minora, üç katmandan oluşan bir doku tabakasıdır. Kontrplak, yaklaşık sekiz katmandan oluşan bir ahşap tabakadır. Aynı fikir. Labia minoranın dış tabakası epidermisten (kuru cilt) oluşur.

İç tabaka vajinal açıklıktan dudağın dış kenarına (uyluğa doğru) doğru hareket ederken hızla epidermal cilde geçiş yapan vajinal mukozadan oluşur. Bu katmanlar arasındaki araya giren doku, sadece birkaç milimetre kalınlığındaki lifli bağ dokusudur (yağsız). Bu doku labioplasti işleminin başarısı için çok önemlidir. Labia minora’nın vajinal açıklıktan uyluğa doğru uzunluğu çok değişkendir. Bazen uzunluk 4 veya 5 santimetre kadar olabilir, bazen daha da uzun olabilir. Çoğu kadında, ayakta dururken, labia minoralar ya labia majora ile aynı hizadadır (hatta) ya da labia majoranın arkasına geri çekilir ve görünümden görünmez. Labia minora uzatıldığında, labia majorayı geçerler ve bazen aşağı doğru sarkarlar. Hastalarım bana sık sık dudak minorun ayakta dururken görünmemesini istediklerini ifade ediyorlar. İç dudak estetiği ameliyatı hedeflerinden biri budur. İç dudak ameliyatı sonrası görünümde olumlu olarak ciddi bir değişiklik meydana gelir.

İç Dudak Estetiği Ameliyatı Riskleri

İç dudak estetiği ameliyatı genel olarak güvenli bir işlem olarak görülse de riskleri de vardır. Labial gençleştirme iç dudak ameliyatı riskleri şunları içerir:

  • Kötü iyileşme
  • Asimetri
  • Dudak hissi kaybı
  • Enfeksiyon
  • Kanama

Lateral trim prosedürleri genellikle kozmetik olarak tatmin edici olmayan sonuçlar verir. Fistül – fistül, sütür hattı içindeki küçük bir açıklıktır ve labia minorada bir “pencere” oluşturur.

Bu, sütür hattındaki bozulmadan kaynaklanır. Bu, lateral trimde meydana gelmez çünkü labia minoranın kenarından başka hiçbir şey dikilmez. Bu prosedürün savunucuları, sadece lateral trim yapmak için bir neden olarak fistül riskini öne sürerler. Fistül oluşumunu önlemek için iç ve dış katmanlara ek olarak labia minoranın orta katmanını tamir etmenin titiz bir şekilde üç katmanlı kapanmasının kesinlikle gerekli olduğunu buldum. Benim pratiğimde, fistül oluşumu zamanın yaklaşık yüzde 1’inde meydana gelir ve onarımı görece basittir. Fistülün ortaya çıkması korkusu, daha düşük bir prosedür (lateral trim) gerçekleştirmek için geçerli bir neden değildir.

Bazı durumlarda, ilk prosedürün neden olduğu komplikasyonları düzeltmek için ikincil cerrahi gerekebilir. Ameliyat öncesinde iç dudak ameliyatı olanlar için olası risklerini ve komplikasyonlarını gözden geçirmek gerekir. Neyse ki, iç dudak estetiği ameliyatı kaynaklanan komplikasyonlar nadirdir ve ortaya çıkmaları halinde bu komplikasyonları tedavi etmek için seçenekler vardır. İç dudak ameliyatı fiyatı uygulamanın yapılacağı merkeze göre belli olmaktadır.