Loading...

Histerektomi, bir kadının rahmini (rahim olarak da bilinir) çıkarmak için yapılan bir ameliyattır. Rahim, bir kadın hamile olduğunda bebeğin büyüdüğü yerdir. Ameliyat sırasında genellikle rahmin tamamı çıkarılır. Doktorunuz ayrıca fallop tüplerinizi ve yumurtalıklarınızı da alabilir. Histerektomiden sonra artık adet döneminiz olmaz ve hamile kalamazsınız.

Histerektomi Sırasında Ne Olur?

Histerektomi, bir kadının rahmini (rahmi) çıkarmak için yapılan bir ameliyattır. Genellikle rahmin tamamı çıkarılır. Doktorunuz ayrıca fallop tüplerinizi ve yumurtalıklarınızı alabilir. Seçeneklerinizi tartışmak için ameliyattan önce doktorunuzla konuşun. Örneğin, her iki yumurtalık da alınırsa menopoz belirtileri yaşarsınız. Yumurtalıklarınızı almanın riskleri ve faydaları hakkında doktorunuza danışın.

Neden Histerektomiye İhtiyacım Var?

Histerektomi belirtileri oldukça farklı çeşitlidir. Aşağıdakilerden birine sahipseniz histerektomiye ihtiyacınız olabilir: Rahim fibroidleri. Rahim fibroidleri, rahim duvarındaki kanserli olmayan büyümelerdir. Bazı kadınlarda ağrıya veya ağır kanamaya neden olurlar. Ağır veya alışılmadık vajinal kanama. Hormon seviyelerindeki değişiklikler, enfeksiyon, kanser veya fibroidler ağır, uzun süreli kanamaya neden olabilir. Rahim sarkması, bu uterusun normal yerinden vajinaya kaymasıdır. Bu, birkaç vajinal doğum yapan kadınlarda daha yaygındır, ancak menopozdan sonra veya obezite nedeniyle de olabilir. Sarkma, idrar ve bağırsak problemlerine ve pelvik basınca yol açabilir.

Endometriozis normalde uterusu çevreleyen doku ait olmadığı yumurtalıklarda rahim dışında büyüdüğünde meydana gelir. Bu, dönemler arasında şiddetli ağrıya ve kanamaya neden olabilir. Adenomyoz, bu durumda rahmi kaplayan doku ait olmadığı rahim duvarlarının içinde büyür. Rahim duvarları kalınlaşarak şiddetli ağrı ve ağır kanamaya neden olur. Rahim, yumurtalık, rahim ağzı veya endometriyumun (rahim astarı) kanseri (veya öncüsü). Bu bölgelerden birinde kanser varsa, histerektomi en iyi seçenek olabilir. Diğer tedavi seçenekleri kemoterapi ve radyasyonu içerebilir.

Doktorunuz, sahip olduğunuz kanserin türü ve ne kadar gelişmiş olduğu hakkında sizinle konuşacaktır. Ulusal Kanser Enstitüsü’nde bu kanserler için tedavi seçenekleri hakkında daha fazla bilgi edinin. Histerektomi olmadan sağlık probleminizi tedavi etmenin alternatif yolları olabileceğini unutmayın. Histerektomi büyük bir ameliyattır. Tüm tedavi seçenekleriniz hakkında doktorunuzla konuşun.

Histerektomiye Bazı Alternatifler Nelerdir?

Histerektomi ameliyatı büyük bir ameliyattır. Bazen uzun süreli ağır kanama veya belirli kanser türleri gibi bir histerektomi tıbbi olarak gerekli olabilir. Ancak bazen önce başka tedavileri deneyebilirsiniz. Bunlar şunları içerir: Dikkatli beklemek. Siz ve doktorunuz, menopozdan sonra küçülme eğiliminde olan rahim miyomlarınız varsa beklemek isteyebilirsiniz. Rahim sarkması için Kegel egzersizlerini(pelvik taban kaslarını sıkma) deneyebilirsiniz. Kegel egzersizleri, uterusu yerinde tutan kasların tonunun geri kazanılmasına yardımcı olur. Doktorunuz size endometriozise yardımcı olmak için ilaç verebilir.

Regl döneminde alınan reçetesiz ağrı kesiciler de ağrı ve kanamaya yardımcı olabilir. Hap, iğne veya vajinal halka gibi hormonal doğum kontrolü veya hormonal bir rahim içi araç (RİA), düzensiz veya ağır vajinal kanamalarda veya normalden daha uzun süren dönemlerde yardımcı olabilir. Vajinal peser (rahim sarkması için).  Bir peser, doğum kontrolü için kullanılan bir diyaframa benzer, kauçuk veya plastik halka şeklinde bir nesnedir. Rahmi yerinde tutmak için peser vajinaya yerleştirilir. Rahim sarkması, doğum veya pelvik cerrahiden sonra rahim düştüğünde veya desteğini kaybettiği için “düştüğünde” olur. Histerektomi bakımı dikkatle ve özenle yapılması gereken bir işlemdir.

Ameliyat

Siz ve doktorunuz, histerektomiye göre daha küçük veya daha az kesi içeren bir ameliyatı denemeyi seçebilirsiniz. Histerektomi endikasyonları amaçlanan hedefe ulaşmak için iyi belirlenmelidir. Daha küçük kesikler, daha az yara izi ile daha hızlı iyileşmenize yardımcı olabilir. Belirtilerinize bağlı olarak, bu seçenekler şunları içerebilir: Endometriozu tedavi etmek için cerrahi. Laparoskopik cerrahi, küçük bir kamera ile ince, ışıklı bir tüp kullanır. Doktor, kamera ve ameliyat aletlerini çok küçük kesiklerden pelvik bölgenize yerleştirir.

Bu ameliyat, yumurtalıklar gibi çevredeki sağlıklı organlara zarar vermeden yara dokusunu veya büyümeleri endometriozdan çıkarabilir. Bu ameliyattan sonra hala hamile kalabilirsiniz. Ağır veya uzun süreli vajinal kanamayı durdurmaya yardımcı olan ameliyat. Dilatasyon ve küretaj (D&C), regl döneminizden her ay önce oluşan uterusun astarını kaldırır. Genellikle aynı anda histeroskopi yapılır. Doktorunuz rahim boşluğunun içini görmek için histeroskopu (ince bir teleskop) rahminize yerleştirir. D&C ayrıca kanserli olmayan büyümeleri veya polipleri rahimden kaldırabilir.

D&C’den sonra, bir sonraki adet döngünüzde her zamanki gibi yeni bir rahim astarı oluşacaktır. Bu ameliyattan sonra hala hamile kalabilirsiniz. Endometriyal ablasyon, rahim iç yüzeyini kalıcı olarak tahrip eder. Rahiminizin boyutuna ve durumuna bağlı olarak, doktorunuz rahim zarını yok etmek için donduran, ısıtan veya mikrodalga enerjisi kullanan aletler kullanabilir.

Hala gebe kalmak istiyorsanız veya menopoza girdiyseniz bu ameliyat kullanılmamalıdır. Uterusu çıkarmadan rahim fibroidlerini çıkarmak için yapılan ameliyat. Buna miyomektomi denir. Miyomlarınızın konumuna bağlı olarak, miyomektomi pelvik bölgeden veya vajina ve serviks yoluyla yapılabilir. Bu ameliyattan sonra hamile kalabilirsiniz. Doktorunuz bu ameliyatı tavsiye ederse, doktorunuza daha fazla güç kesicinin kullanılıp kullanılmayacağını sorun. Miyomları rahmi çıkarmadan küçültmek için yapılan ameliyat. Buna miyoliz denir. Cerrah miyomları ısıtır, bu da onların küçülmesine ve ölmesine neden olur.

Miyoliz laparoskopik olarak (pelvik bölgede çok küçük kesikler yoluyla) yapılabilir. Miyolizden sonra hala hamile kalabilirsiniz. Ameliyatsız miyom küçültme tedavileri.  Bu tedaviler arasında uterin arter embolizasyonu (UAE) ve manyetik rezonans (MR) kılavuzlu odaklanmış ultrason (MR [f] US) bulunur. BAE, fibroide kan sağlayan damarlara küçük plastik veya jel partikülleri koyar. Kan akışı engellendiğinde, fibroid küçülür ve ölür. MR (f) US, fibroidleri ısıtan ve küçülten fibroidlere ultrason dalgaları gönderir. BAE veya MR (f) US’den sonra hamile kalamazsınız.

Farklı Histerektomi Türleri Nelerdir?

Histerektomi tipleri üçe ayrılmaktadır. Total histerektomi  serviks dahil rahim tüm kaldırır. Yumurtalıklar ve fallop tüpleri çıkarılabilir veya çıkarılmayabilir. Bu en yaygın histerektomi türüdür. Kısmi olarak da adlandırılan  alt toplam veya supraservikal, histerektomi rahim sadece üst kısmını ortadan kaldırır. Serviks yerinde bırakılır. Yumurtalıklar alınabilir veya alınmayabilir. Radikal histerektomi  her rahim, rahim boynu, rahim, her iki tarafta da doku ve vajina üst kısmının ortadan kaldırır. Radikal bir histerektomi genellikle rahim ağzı kanseri gibi belirli kanser türlerini tedavi etmek için kullanılır. Fallop tüpleri ve yumurtalıklar çıkarılabilir veya çıkarılmayabilir. Bu histerektomi çeşitleri sıklıkla uygulanan yöntemlerdir.

Histerektomi Sırasında Doktor Yumurtalıklarımı Alacak Mı?

Histerektomi sırasında yumurtalıklarınızın alınıp alınmayacağı, histerektomi nedeninize bağlı olabilir. Yumurtalık kanseri riskini azaltmak için histerektomi sırasında yumurtalıklar alınabilir. Bununla birlikte, henüz menopoza girmemiş kadınlar da östrojen korumasını kaybederler, bu da kadınların kalp hastalığı ve osteoporoz gibi durumlardan korunmasına yardımcı olur. Son zamanlarda yapılan araştırmalar, sadece fallop tüplerini çıkarmanın, ancak yumurtalıkları tutmanın, fallop tüplerinde başladığına inanılan en yaygın yumurtalık kanseri riskini azaltmaya yardımcı olabileceğini öne sürüyor. Yumurtalıklarınızı tutma veya çıkarma kararı, doktorunuzla riskler ve faydalar hakkında konuştuktan sonra verebileceğiniz bir karardır. Histerektomi sonrası bakımlarınızı oldukça özenli yapmanız gerekir.