Loading...

GRP, Growth Factor Rich Plazma adı verilen tedavi yönteminin kısaltılmış ifadesidir. Kanlı maske veya vampir maskesi tanımlarıyla da karşımıza çıkmaktadır.

Aktivatörler yardımıyla geleneksel PRP yönteminin daha etkili bir hale getirilmesiyle başarılı bir tedavi yöntemi olarak uygulanmaya başlamıştır. Lekeli bölgeler, akne skarları, çatlak tedavisi, saç dökülmeleri, sarkma ve kırışıklık olan bölgelerin tedavi edilmesi amacıyla kullanılır. Son zamanlarda sıklıkla tercih edilen bir tedavi haline gelmiştir. Son derece güvenli ve yan etkisi yok denilebilecek seviyede düşük olan bir tedavi yöntemidir.

Tedavi için kişinin kendi kan örneği kullanılmaktadır. Ancak kanser tedavisinin uygulanması ve bazı kan hastalıklarına sahip olunması gibi belirli durumlarda tedavi uygulanamamaktadır.

GRP Tedavisi Nasıl Uygulanır?

GRP tedavi, saç dökülmesinin önlenmesi, cildin canlandırılması ve sıkılaştırılması, ciltte oluşan izlerin yok edilmesi çatlak tedavisi gibi birçok sorunun tedavi edilmesi amacıyla kullanılmakta olan bir yöntemdir. Ameliyatsız medikal estetik tedavileri arasında en çok tercih edilen güvenilir yöntemlerden bir tanesidir. 10 cc kadar düşük miktardaki bir kanın koldan alınarak bir takım işlemlerden geçirilmesi ve bunun sonucunda elde edilen plazmanın enjeksiyon yoluyla belirlenen bölgeye uygulanması tedavisidir. Alınan kan örneğinin santrifüj makinesinde yüksek devirlerde döndürülmesi ile elde edilen kişinin kendi kan hücreleri ve zengin büyüme faktörleri barındıran plazma kısmı gibi organik moleküllerin, aktivatör eklenerek tekrar santrifüj makinesinde daha yüksek devirlerde döndürülmesiyle elde edilen plazmanın, ince uçlu iğneler kullanılarak önceden tedavi amacıyla belirlenen bölgeye enjeksiyon yoluyla uygulanması yöntemidir. GRP tedavi, vücuda uygulanabilecek en doğal tedavi yöntemlerinden biri olarak görülmektedir.

GRP Tedavisi Kimlere Uygulanabilir?

GRP tedavisinde, elde edilen plazma çok ince uçlu iğneler kullanılarak ihtiyaç görülen cilde enjeksiyon yoluyla uygulanır. Bu yöntem sayesinde doğal yollarla, kişinin kendi kanının hammadde olarak kullanılması yoluyla derinin temel yapı taşlarından olan kollajen ve elastin artışı elde edilmekte ve bu şekilde yan etki riski en düşük seviyeye indirilerek tedavi uygulanmaktadır. Bu doğal yöntem sayesinde GRP tedavi genellikle sorunsuz uygulanır ve yan etki görülmez. GRP tedavi, hemen hemen her yaş grubunda ve her cinsiyette uygulanması mümkün bir tedavi yöntemidir. Gençleşme amacıyla da sıklıkla başvurulan bir yöntemdir. Gençleşme amacıyla gözaltı, boyun, el, basen, saç dipleri gibi birçok farklı bölgede güvenle uygulanabilir.

GRP Tedavi Uygulama Alanları

Ameliyatsız yüz ve cilt gençleştirme uygulamaları son dönemde oldukça ilgi görmektedir. GPR tedavi de bu dönemde yan etkisinin çok düşük olasılıkta olması, kişinin kendi kanının kullanılması sebebiyle güvenilir olması, hızlı olması, sonuçlarının tatmin edici olması sebebiyle sıklıkla uygulanmakta ve talep görmektedir.

Son dönemde büyük ilgi görmekte olan GRP tedavi, medikal estetik yöntemleri arasında en güvenli yöntemlerden biridir. Kanlı maske olarak da bilinen GRP tedavi sayesinde gençleşme, sağlıklı ve güzel bir cilde kavuşmak acısız bir yöntemle mümkün olabiliyor. GRP tedavi sonrasında çoğu diğer medikal estetikten farklı olarak hastanın dinlenmesine gerek görülmemektedir. Günlük normal yaşantıya devam edilebilir. Çoğu ünlü tarafından başvurulan yöntemdir. İz bırakmaması ve kolay uygulanabilir olması sebebiyle ulaşılmasının gittikçe daha kolay olacağı ve bu sebeple de kullanımının yaygınlaşacağı öngörülmektedir.

GRP Tedavi Hangi Durumlarda Dikkatli Uygulanmalı?

GRP tedavi normalde zararsız olmakla birlikte 18 yaş altında uygulamada izin alınması gerekebilecektir. Hemen hemen her yaş grubunda ve cinsiyette rahatlıkla uygulanabilir kabul edilmektedir. Ancak gebe kişilerde, kanser hastalarında, hemofili ve antikoagülan gibi kanda pıhtılaşma bozukluğu durumu yaşayan hastalarda uygulanamamaktadır.

Aynı şekilde tedavinin enjeksiyon yoluyla uygulanması sebebiyle de hijyene dikkat edilmelidir. Tedavi sürecinin bitmesinin ardından dikkat edilmesi gereken hususlar da vardır. Tedavi sonrasında güneş banyosundan ve solaryumdan bir süre için kaçınılmalıdır.

Tedavi süreci sona erdikten sonra ise ciltte oluşan hassasiyet ve morluklar iyileştikten sonra kişi artık rahatlıkla güneşlenebilir. Tedavi uygulanacak yere ve duruma bağlı ortalama 3-6 seans sürmektedir. Her ne kadar kısa süren kolay bir uygulama olsa da, enjeksiyon yoluyla uygulanan GRP tedavisi de tek seansta tamamen istenen sonuca eksiksiz ulaştırabilecek büyülü bir yöntem değildir.

Enjeksiyon yapılacak yere göre değişmekle birlikte GRP tedavisi ortalama 3 ila 6 seans arası sürer. Tedavi sonrası çoğu zaman çok başarılı sonuçlar elde edilir. GRP işleminde napaj ve mezoterapi adı verilen iki tür enjeksiyon yöntemi kullanılır. Uygulama öncesi lokal anestezi kullanılır ve bu sebeple çok ince iğnenin batması sebebiyle hafif bir ağrı hissedilir. Bunun dışında herhangi bir ağrı hissedilmez. Tedavi süreci ağrısız ilerler.

Ameliyatsız Gençleşme Yolları

Estetik cerrahi gibi uygulamalarda ilerleyen teknoloji ve teknikler sayesinde son zamanlarda yapılan operasyonlarda çok azaltılmış da olsa yara izi kalması ve bazı durumlarda yüksek miktarda narkoz kullanılması gerekmesi bu yöntem dışında yara izi bırakmadan gençleşme ve daha estetik bir görünümü sağlayan ameliyatsız medikal estetik yollarına olan ilgiyi arttırmıştır.

Aynı şekilde sadece gençleşme değil, daha sağlıklı bir bedene kavuşma amacıyla da bu yöntemler kullanılmaktadır. Ortopedik GRP kemik sağlığının korunmasında umut vadeden bir tedavi yöntemi olarak görülmektedir. Uzun zamandır Ortopedi alanında PRP güvenle kullanılmakta diz ve dirseklere uygulanmaktadır.

Estetik cerrahinin aksine yalnızca ince uçlu iğneler kullanılarak enjeksiyon yoluyla uygulanan GRP gibi tedavi yöntemleri her geçen dönem daha çok tercih edilmektedir. Kişinin kendi vücudunun kullanılarak alerji ve yan etkiler gibi istenmeyen hatta hasta hayatını tehdit edecek sonuçlar ortaya çıkabilecekken GRP benzeri yöntemler umut olmaya devam etmektedir. Kullanımının kolay olması düşük risk barındırması ve  başarılı sonuçlara kısa yoldan ulaşılması yaygınlaşmasını sağlanmaktadır.