Göz kapağı ameliyatı nedir, yaş almaya bağlı olarak göz kapağımızda oluşan sarkmaları ve bu sarkmalara neden olan fazla kas dokusunu cerrahi operasyon ile alma işlemidir. Yüzümüz yaşlılık belirtilerinin en çok görüldüğü bölgelerden biridir ve yaşadığımız stres, yorgunluk ve olumsuz duygular bedenimizde gözle görünür etkilere yol açar. Yer çekiminin de etkisiyle yüzümüzde sarkma oluşan bölgelerden birisi de göz kapaklarımızdır. Göz kapaklarımız insanlarla iletişimimizde en çok göze çarpan bölgelerdendir ve buradaki sarkık görüntüler bize olduğumuzdan daha mutsuz ve yorgun bir görünüm kazandırır. Çeşitli yöntemlerle göz kapaklarımızdaki sarkma ve fazla kaslardan kurtulmak artık çok kolay ve hızlı.

  Göz Kapağı Ameliyatı Nedir, Göz Kapağı Ameliyatı Nasıl Yapılır?

  Göz kapağı ameliyatı çeşitleri, alt göz kapağı operasyonu ve üst göz kapağı operasyonu olmak üzere ikiye ayrılır. Ameliyat olacak hastanın durumuna göre alt göz kapağı operasyonu ve üst göz kapağı operasyonu aynı anda ya da ayrı ayrı yapılabilir.

  Alt Göz Kapağı Ameliyatı Nasıl Yapılır?

  Yaş aldıkça ve yer çekiminin de etkisiyle elmacık kemiklerimizin üzerindeki yağ kesecikleri aşağı doğru sarkma yaparlar, size daha yorgun bir görüntü verirler. Bu yağ kesecikleri sarkma yapınca alt göz kapağı bölgemizde de sarkma ve çukurlaşma oluşur. Alt göz kapağı ameliyatı öncelikle endoskopik operasyon ile elmacık kemikleri üzerindeki yağ keseciklerinin yukarı kaldırılmasıdır. Göz kapağı ameliyatı sayesinde de alt göz kapağı bölgesindeki fazla deri kesilerek alınır ve fazla yağ kesecikleri çukurlaşmış alana yayılır.

  Üst Göz Kapağı Ameliyatı Nasıl Yapılır?

  Göz kapağı ameliyatı plastik cerrahi operasyonu olduğu için zorlu ameliyatlardır ve uzman doktorlar tarafından yapılması gerekir. Ameliyatı yaptırmadan önce referans ile bulduğunuz uzman doktorunuza danışıp görüş almanız sizin için faydalı olacaktır. Üst göz kapağı ameliyatı, göz kapağı bölgemizdeki fazla deri ve kasları keserek temizleme işlemidir. Kesim işlemi olduğu için herhangi bir ameliyat izine sebep olmaması açısından bu kesikler göz kapağının katlanan deri bölgesinden açılır. Hızlı ve güvenli bir işlem olduğundan sonucu sizi memnun edecektir.

  Göz kapağı ameliyatı sayesinde daha genç bir görünüme kavuşmak artık çok kolay. Göz kapağı ameliyatı anestezi işlemi sonrası yapılır fakat uzman doktorlar genelde lokal anesteziyi tercih ederler çünkü hastanın göz kapaklarının ameliyat esnasında bir tepki vermesi sorunlu bölgeleri daha kolay fark etmelerine olanak verir. Göz kapağı ameliyatı eğer ameliyat sadece üst göz kapağına yapılacaksa en fazla 30 dakika sürecektir. Eğer alt göz kapağı ameliyatı yapılacaksa elmacık kemiklerle birlikte operasyon yapıldığı için süreç bir müddet daha uzar ve ortalama 1 ila 1 buçuk saat boyunca sürer. Uzman doktor eğer göz kapağı ameliyatı haricinde yüzünüze herhangi bir müdahalede bulunursa bu süre uzar.

  Göz Kapağı Ameliyatı Sonrası Nasıldır?

  Göz kapağı ameliyatı operasyonunu yaptırmak isteyen bireylerin en çok sorduğu soru göz kapağı ameliyatı acır mı sorusudur. Ameliyat lokal anestezi ve sakinleştiricilerle yapıldığı için operasyon boyunca hiçbir acı hissetmezsiniz. Ameliyattan sonra 3 ya da 4 gün içerisinde göz kapağı bölgesinde ciddi bir ödem oluşur ve bu ödeme bağlı morarma ve şişmeler meydana gelir. Oluşan ödemden en kısa sürede kurtulmak için soğuk pres uygulaması yapmanız gerekir ya da ödem engelleyici ilaçlar da kullanabilirsiniz. Ameliyat dikişleri kendiliğinden kaybolan türden kullanılır. Ödem operasyon sonrası ilk ay boyunca hafifleşerek devam edecektir. Göz kapakların şeklinin oturması da üçüncü ayda olur.

  Göz Kapağı Ameliyatı Sonrası Nelere Dikkat Etmeliyiz?

  Göz kapağı ameliyatı olanlar operasyondan sonra ilk beş gün içerisinde ağrı, batma hisleri yaşayabilir. Ödem oluşması soğuk pres uygulamasıyla engellenebilir ya da ödem engelleyici ilaçlar kullanılabilir. Ağrılar için ağrı kesici kullanabilirsiniz. Dikişler kendiliğinden yok olduktan ya da alındıktan sonra şişlik hafifçe devam eder ve morluklar yok olmaya başlar. Sizi yoracak şekilde spor yapmaktan, ağır işler yapmaktan kaçınmalısınız. Sabahları uyku sonrası sebebiyle şişlikte bir miktar artma meydana gelebilir ama gün içerisinde bu şişlikler normale dönecektir. Güneş birkaç hafta size rahatsızlık verebilir bu sebeple güneş gözlüğü ile dışarı çıkabilirsiniz.6 haftalık süreç dikkatli olmanız gereken süreçtir.

  Göz Kapağı Ameliyatı Fiyatları Nasıldır?

  Cilt tipleri kişiden kişiye değişiklik gösterdiği için göz kapağı ameliyatı fiyat bilgisi de kişiden kişiye değişir. Uzman doktor tarafından cilt tipinizi belirlemek için yapılan testler, cilt tipiniz belirlendikten sonra hangi medikal aletlerin kullanılacağı, nasıl bir yol izleneceğinin haritası çıkarılır ve göz kapağı ameliyatı ne kadar maliyet gerektirir bilgisi bu işlemlerden sonra doktorunuz tarafından size verilir. Uzman doktor haricinde üçüncü bir kişinin fiyat bilgisi vermesi ve internet sayfalarında göz kapağı ameliyatına dair fiyat bildirilmesi bakanlık tarafından yasaklanmıştır. Göz kapağı ameliyatı fiyatları için bilgi almak isterseniz ameliyatın yapıldığı hastanelerden ya da işlemi yapan poliklinikleri arayarak fiyat öğrenebilirsiniz.

  Göz Kapağı Ameliyatı Faydaları Nelerdir?

  İnsan ilişkilerinden yüzümüz odak noktasıdır. Yaşlanma belirtilerinin en çok göze çarpan yeri yüzümüz olduğu için bu bölgedeki kusurlar bizi duygusal anlamda da etkiler ve insan ilişkilerimizde de olumsuzluk oluşturur. Göz kapağı ameliyatı operasyonu sonrası küçük bir farklılık gibi görünse de görünümünüzde büyük farklılıklara yol açar. Daha genç bir görünüm kazanmış olursunuz ve yüzünüzdeki her zaman yorgun ve mutsuz ifade gider. Aynaya baktığınızda kendinizin beş ila on yıl önceki halinize bakıyor gibi olursunuz. Göz kapağı ameliyatı size yeni bir ışıltı kazandırır. Ayrıca göz altı torbalarınız da azalacak ve iyileşme sürecinden sonra günlük hayatınıza kolayca devam edebileceksiniz.