Göğüs küçültme fazla iri olan ve vücutla orantılı olmayan göğüsler, bir güzellik unsuru olmanın aksine, kişinin istediği kıyafetleri giyememe ve istediği duruşa sahip olma gibi özgürlüğünü kısıtlayan sorunlara neden olabilmesi nedeniyle tercih edilmektedir. Ayrıca aşırı büyük göğüsler ciddi sağlık sorunlarına neden olabilir. Uygun şekilde planlanmış bir meme küçültme ameliyatı, ideal büyüklükte ve canlılıkta doğal görünümlü göğüslere sahip olunmasına yardımcı olur.

Meme Küçültme Ameliyatı Nedir?

Memenin mevcut hacmini küçültmek ve estetik ve sağlık nedenleriyle hedeflenen ideal forma getirmek için yapılan bir operasyondur.

Neden Yapılıyor?

Sırt, boyun ve omuz ağrıları, kötü duruş, nefes almada güçlük, sütyen askıları nedeniyle omuzlarda çökme, kol ve elin sıkışmasına bağlı olarak ellerde kuvvet kaybı ve uyuşma gibi aşırı büyük memelerin neden olduğu istenmeyen durumların giderilmesi için uygulanır. omuzlardaki sinirler, kızarıklık, egzama veya göğüslerin altında görülebilen mantar enfeksiyonları, fiziksel aktivitelerin kısıtlanması. Tüm bu koşullar kadınlarda sadece fiziksel değil aynı zamanda psikolojik ve sosyal sorunlara da neden olmaktadır.

Göğüsler Neden Büyür?

Kalıtsal özellikler, hormonal değişiklikler, fibrokistik mastopati, gebelik, emzirme, kilo alma gibi nedenlerle meme dokusu büyüyebilir.

Doğru Meme Şekli Ve Boyutu Nasıl Belirlenmelidir?

Göğüslerin güzel görünmesi için içinde bulundukları bedenle orantılı bir hacim ve forma sahip olması gerekir. Öncelikle hastanın gerekli sağlık kriterlerini karşılaması sağlanmalıdır. Meme küçültme ameliyatının amacı vücutla orantılı ve tamamen simetrik bir form oluşturmaktır.

Meme Küçültme Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Göğüs büyüklüğünü istenilen boyuta getirmek için hastanın durumuna göre seçilen yöntem ile göğüslerden fazla doku ve deri çıkarılır ve meme başlarının göğüslerden çıkarılmadan doğru konumlandırılması da sağlanır. Göğüs dikleştirme, emzirmeyi engellemez ve herhangi bir his kaybına neden olmaz.

Meme Küçültme Ameliyatı Ne Kadar Sürer?

Göğüs küçültme ameliyatı, uygulanacak tekniğe ve göğüslerin büyüklüğüne göre değişmekle birlikte genellikle 2-4 saat sürer.

Meme Küçültme Ağrılı  Bir İşlem Midir?

Ameliyattan sonra birkaç gün hafif bir ağrınız olabilir. Kollarınızı hareket ettirirken, basit ağrı kesicilerle giderilebilecek hafif ağrınız olabilir.

Anestezi Tipi

Göğüs küçültme ameliyatında genel anestezi yöntemi kullanılmaktadır.

Meme Küçültme Ameliyatından Önce

Öncelikle göğüs küçültme ile ilgili beklentilerinizi çok iyi belirlemeli ve bunları cerrahınıza söylemelisiniz. Kişisel ve ailevi hastalık geçmişinizi paylaşmalı ve ardından tıbbi muayene yaptırmalısınız. Gerekli tetkik ve tetkiklerden sonra göğüs hacmi, göğüs ucu konumu ve vücut ölçünüzle orantılı olarak ölçüsü belirlenmelidir.

Meme Küçültme Ameliyatı Kimlere Yapılabilir?

Genel olarak, ameliyata herhangi bir kontrendikasyonu olmayan, meme büyümesi hormonal bir nedene bağlı olmayan, göğüs büyümesi son 6 aydır durmuş, gelişimini ve ihtiyacını tamamlamış olan, muayene ve testler sonucunda oluşturulan hastalar için ameliyat düşünülmektedir.

Doktor Seçimi

Göğüs küçültme ameliyatı olmayı düşünüyorsanız, alanında uzman bir plastik cerraha danışmalı ve muayene olmalısınız. Memelerin durumuna göre çeşitli tekniklerle meme küçültme yapılacağı için dikkatli muayene, tam bir fizik muayene ve bir uzmanla detaylı konsültasyon çok önemlidir.

Ameliyattan Önce Dikkat Edilmesi Gerekenler

Ameliyatınızın adet döneminizin dışında bir zamanda gerçekleşecek şekilde planlandığından emin olmanız önemlidir. Ameliyat öncesi ve sonrası dahil olmak üzere toplam 30 gün sigara içmemelisiniz. Ameliyattan 10 gün önce kan sulandırıcı ilaçlardan kaçınmalısınız. Son 48 saat içinde alkol almamalısın. Grip, soğuk algınlığı, boğaz ağrısı gibi rahatsızlıklar geliştirirseniz, doktora haber vermelisiniz.

Meme Küçültme Ameliyatı Sonrası

Ameliyat sonrası süreç genellikle sorunsuzdur; Eğer varsa muhtemelen minimum ağrınız olacaktır. Kolların hareket etmesi veya öksürük ile hafif ağrınız olabilir.

Ameliyat Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler

Göğüs küçültme ameliyatı sonrası hafif bir oturma pozisyonunda yatarsanız, sahip olabileceğiniz ödem veya ağrılar daha çabuk geçecektir. İyileşme döneminde sigara içmeyin. 8. günden sonra sıcak bir banyo yapabilir, normal günlük aktiviteye devam edebilir ve sporcu sütyeni giyerek çalışabilirsiniz ancak yaklaşık 15 gün kol hareketlerini kısıtlamalısınız. Spor sutyeninizi 8 haftaya kadar giymelisiniz. İlk iki ay göğüs bölgenizle fiziksel temastan ve yorucu spor ve aktivitelerden kaçının.

Kurtarma İşlemi

Ameliyat sonrası 4 saatte, yürümeye ve ağızdan beslenmeye başlanmaya yönlendirileceksiniz. Bir gün hastanede kalmalısın. Bir sorununuz yoksa ertesi gün taburcu olabilirsiniz. Kan drenajı belirli bir miktardan azsa veya 4. günde alınması için yerinde bırakılırsa, taburculuğunuz sırasında drenler alınacaktır. İyileşme süresi her hastaya göre değişebilir.

Antibiyotikler ve ağrı kesiciler korunmak için bir hafta süreyle verilir. 4. günde ilk pansuman yapılır ve drenler çıkarılır. 8. günde ikinci pansuman yapılır. Emilebilir sütürler kullanılıyorsa, bunların çıkarılmasına gerek yoktur. (Kalıcı dikişler kullanılıyorsa yaklaşık 15. gün alınır.) Sadece dikiş hatları ince bantlarla kapatılır. 8 hafta boyunca göğüsleri tamamen örten ve destekleyen yumuşak ve elastik bir spor sütyen giyeceksiniz. İkinci pansumanı yaptıktan sonra normal günlük aktivitelere ve çalışmaya devam edebilirsiniz. Ameliyat sahasındaki ödem ve morluklar 2-3 hafta içinde geçecektir. Birkaç ay sonra memelerin alt kenarları normal şeklini alır ve göğüsler yerine oturur. Yaralar düzelmeye başlar. Göğüslerin son şeklini alması ve yara izlerinin farkedilemez hale gelmesi yaklaşık bir yıl sürer. Göğüs küçültme ameliyatından 6 ve 12 ay sonra, ultrasonografinin yanı sıra bir takip muayenesine sahip olacaksınız.

Meme Küçültme Ameliyatının Fiyatı

Hasta ameliyat öncesi rutin olmayan tetkiklere ihtiyaç duyabileceği için veya göğüslerin yapısı ve işlem için seçilecek yöntem gibi nedenlerle kişiye özel fiyatlandırma uygulanmaktadır.

Meme Küçültme Ameliyatının Riskleri Nelerdir?

Herhangi bir cerrahi müdahalenin ardından istenmeyen bazı sonuçlar ortaya çıkabilir. Bu tür sorunlar çoğunlukla ilgili bölgenin kurtarılmasının ardından küçük revizyonlarla düzeltilebilir. Cerrah, göğüs küçültme ameliyatı geçirecek hastaların çoğunda oluşmasa da, tüm olası riskleri hastaya söylemelidir. Bu riskler kalp, damar ve kan hastalıkları olanlarda, düşük dirençli, şeker hastalarında, yaşlılarda ve sigara içenlerde artmaktadır. Nadiren olsa da, erken riskler arasında kanama, enfeksiyon, alerjik reaksiyonlar, yara parçalanması, meme başı nekrozu bulunur. Geç riskler arasında memede aşırı sıkılık, meme başı veya göğüs derisi hissinde değişiklikler, emzirme sorunu, asimetri sayılabilir.

Ameliyattan Sonra İz Kalacak Mı?

Ameliyatta kullanılan teknik ve bakım, hastanın cilt tipi gibi faktörler ameliyat sonrası yara izlerinde etkilidir. İzler başlangıçta daha belirgin ve kırmızımsı olabilir, ancak zamanla yumuşayarak pembe ve beyaza dönüşür ve daha az fark edilir hale gelirler. Çoğunlukla çok zayıflar ve bir yılın sonunda çok ince bir çizgi halinde zorlukla fark edilir hale gelirler. Bir memenin büyük olması sadece besi ile ilişkilendirilir ve halihazırda düzgün olan bir memede liposuction yöntemi ile fazla yağ alınarak meme boyutu küçültülebilir. Bu durumun avantajı işlem sonrası kesi izi kalmamasıdır.