Göğüs küçültme estetiği olarak da bilinen meme küçültme ameliyatı, göğüslerden fazla yağ, doku ve derinin alınması için kullanılan bir işlemdir. Göğüsleriniz büyükse, rahatsızlığı hafifletmek veya vücudunuzla orantılı bir göğüs boyutu elde etmek için göğüs küçültme ameliyatı olmayı tercih edebilirsiniz.

Göğüs küçültme ameliyatı, kendi imajınızı ve fiziksel aktivitelere katılma yeteneğinizi geliştirmenize de yardımcı olabilir. Göğüs küçültme ameliyatını düşünüyorsanız, kurul onaylı bir plastik cerraha danışın. Meme küçültme ameliyatının olası riskler ve komplikasyonlar dahil olmak üzere neleri içerdiğini anlamak ve gerçekçi beklentiler belirlemek önemlidir.

Kimler Gerek Duyar

Göğüs küçültme ameliyatı, büyük göğüsleri olan ve aşağıdaki gibi sorunları çözmek isteyen kadınlar içindir: Ağrı kesici ilaçlar gerektiren kronik sırt, boyun ve omuz ağrısı. Göğüslerin altında kronik kızarıklık veya cilt tahrişi. Nöralji. Kısıtlanmış aktivite. Büyük göğüslerle ilgili zayıf öz imaj. Sütyen ve giysiye uyum sağlamada zorluk. Aşağıdaki durumlarda meme küçültme ameliyatı genellikle önerilmez: Sigara içmek. Diyabet veya kalp sorunları gibi belirli rahatsızlıklarınız varsa. Aşırı obezler. Göğüslerinizde yara izlerinden kaçınmak istiyorsanız Her yaşta meme küçültme ameliyatı olabilirsiniz – bazen ergenlik çağında bile. Ancak göğüsleriniz henüz tam olarak gelişmemişse, hayatınızın ilerleyen dönemlerinde ikinci bir ameliyata ihtiyacınız olabilir. Aşağıdakiler gibi belirli gelecek planlarınız varsa, meme küçültme ameliyatını erteleyebilirsiniz:

Doğum. Bir aile kurmadıysanız veya aileniz henüz tamamlanmadıysa, hamilelik bir sorun olmayana kadar bekleyebilirsiniz. Göğüs küçültme ameliyatından sonra emzirmek zor olabilir – ancak bazı cerrahi teknikler emzirme yeteneğinizi korumanıza yardımcı olabilir.

Kilo kaybı. Diyetinizi değiştirerek ve bir egzersiz programı başlatarak kilo vermekle ilgileniyorsanız, redüksiyon mamoplastisinin sizin için uygun olup olmadığına karar vermek için bekleyebilirsiniz. Kilo vermek genellikle göğüs büyüklüğünüzde değişikliklere neden olabilir.

Riskler

Göğüs küçültme ameliyatı, diğer büyük ameliyat türleriyle aynı risklere sahiptir – kanama, enfeksiyon ve anesteziye ters tepki. Diğer olası riskler şunları içerir: Genellikle geçici olan morarma, yara izi, meme uçlarında ve meme uçlarını çevreleyen deride (areola) yok olma veya his kaybı, emzirmede zorluk veya yetersizlik, cerrahi olarak değiştirilmiş sol ve sağ göğüslerin boyut, şekil ve simetrisindeki farklılıklar, görünüşünüzü iyileştirmek için daha fazla ameliyata yol açabilir.

Nasıl Hazırlanılır


İlginizi Çekebilecek ÜrünlerimizPlastik cerrahınız muhtemelen: Tıbbi geçmişinizi ve genel sağlığınızı değerlendirin. Ameliyat sonrası meme büyüklüğü ve görünümüyle ilgili beklentilerinizi tartışın. Muhtemel yara izi ve olası his kaybı dahil olmak üzere prosedürün ve risklerinin ve faydalarının ayrıntılı bir açıklamasını sağlayın. Göğüslerinizi inceleyin ve ölçün. Tıbbi kayıtlarınız için göğüslerinizin fotoğraflarını çekin. Ameliyat sırasında kullanılan anestezi türünü açıklayın.

Göğüs küçültme ameliyatından önce sizden ayrıca şunlar istenebilir: Çeşitli laboratuvar testlerini tamamlayın. Temel mamogram alın. Ameliyat öncesi ve sonrası sigarayı belirli bir süre bırakmak. Ameliyat sırasında kanamayı kontrol altına almak için aspirin, antiinflamatuar ilaçlar ve bitkisel takviyeler kullanmaktan kaçının Cerrahınıza ameliyat günü eve gidip gidemeyeceğinizi veya hastanede bir gece geçirmeniz gerekip gerekmediğini sorun. Ameliyattan sonra veya hastaneden çıktığınızda sizi eve bırakacak birini ayarlayın.

Ne Bekleyebilirsin

Meme küçültme ameliyatı genellikle genel anestezi altında, ya hastanede ya da ayakta tedavi gören cerrahi tesiste yapılır.

Prosedür Sırasında

Göğüslerinizin boyutunu küçültmek için kullanılan özel teknik değişebilir. Prosedür şunları içerebilir: Kesilerden ameliyat. Göğüslerinizdeki fazla yağı almak için liposuction. Cerrah genellikle: Areola çevresinde ve her göğsün aşağısında bir kesi yapar. Her bir memenin boyutunu küçültmek için fazla meme dokusunu, yağı ve deriyi giderir. Memeyi yeniden şekillendirir ve meme başı ile areolayı yeniden konumlandırır.

Meme ucu ve areola: Genellikle memeye bağlı kalır. Göğüsleriniz çok büyükse deri grefti olarak çıkarılıp daha yüksek bir pozisyonda yeniden takılması gerekebilir. Cerrahınız göğüsleriniz arasında simetri sağlamaya çalışacaktır, ancak göğüs boyutunda ve şeklinde bazı farklılıklar olabilir. Areola boyutu da küçültülebilir. Kesi izleriniz zamanla kaybolabilir ancak asla tamamen kaybolmayacaktır.

İşlemden Sonra

Ameliyattan hemen sonra: Göğüsleriniz gazlı bez veya bandaj ile kapatılacaktır. Fazla kan veya sıvıyı boşaltmak için her kolun altına bir tüp yerleştirilebilir. Enfeksiyon riskinizi azaltmak için muhtemelen ağrı ve antibiyotik ilaçları alacaksınız. Ameliyattan sonraki ilk günler veya hafta için: Göğüsleriniz muhtemelen hassas ve hassas hissedecek. Göğüsleriniz şişmiş ve çürük olabilir. Cerrahınız göğüsleri korumak için elastik bir kompresyon sütyeni önerebilir. Daha sonra: Göğüsler iyileşirken fiziksel aktiviteyi iki ila dört hafta sınırlamanız gerekir. Cerrahınız, ameliyattan birkaç ay sonra balenli sütyenlerden kaçınmanızı önerebilir. Yara izi genellikle zamanla kaybolur. Dikişleri almak ve iyileşmenizi kontrol etmek için cerrahınızla bir takip ziyaretine ihtiyacınız olacak.

Sonuçlar

Başarılı meme küçültme ameliyatı sırt, boyun ve omuzlarınızdaki ağrıyı hafifletebilir. Ayrıca fiziksel aktivitelere katılma yeteneğinizi artırabilir ve daha olumlu bir öz imaj geliştirebilir. Sonuçları hemen görecek olsanız da, şişliğin tamamen inmesi ve ameliyat izlerinin kaybolmasının aylar sürebileceğini unutmayın. Nihai sonuç genellikle kalıcıdır – meme şekli ve boyutu yaşlanma ve kilo alma veya verme gibi faktörlere bağlı olarak değişebilir.