Göğüs estetiği ile giderilebilen gelişim bozukluğu bir veya iki memede görülebilir. Doğum sonrası kilo kaybına bağlı olarak göğüsler küçülebilir veya sarkabilir, böylece meme estetiği bozulabilir. Bu gibi nedenlerden dolayı memeyi büyütme ve doldurma operasyonları ile memelere daha büyük, estetik bir görünüm kazandırmak mümkündür. Bu büyütmenin en kolay yolu silikon meme protezidir. Prosedür, meme dokusunun arkasına yerleştirilen silikon jel meme protezini içerir. Bu protezler kas altına veya üstüne yerleştirilebilir. Her iki tekniğin de kendi avantajları ve dezavantajları vardır.

Eski teknikle iyileşme ameliyattan sonra daha fazla zaman alabilir ve daha ağrılı olabilir. Ancak, iki tip meme protezi vardır: Salin ile doldurulmuş silikonlar. Jel dolgulu silikonlar. Her iki tipin de aynı silikon malzemeden yapılmış bir kabuğu vardır. Ameliyat öncesinde hastanın beklentisi iyi tespit edilmelidir. Ayrıca farkın farklı boyutları ve nedenleri tanımlanmalıdır. Örneğin; Derinin belirli bir germe kapasitesine sahip olması nedeniyle doğal küçük memeyi tek bir ameliyatta büyütmek zor olabilir. Ameliyat öncesi hastanın mamografik muayenesi yapılmalıdır. Hasta riskler hakkında bilgilendirilir. Ayrıca ameliyattan 10 gün önce sigara bırakılmalıdır. Silikon protez gebeliğe veya emzirmeye engel değildir. Protez doku içine değil arkasına yerleştirildiği için dokuya zarar vermez. Protezin yerleştirilmesi için meme etrafından veya göğüslerin altındaki çizgi üzerine kesi yapılır. Her iki seçeneğin de yapılamadığı durumlarda kesi koltuk altından yapılır

Göğüs estetiği iyileşme süreci oldukça kısadır. Ameliyattan sonra 3 gün kendinizi yorgun hissedebilirsiniz. Ameliyat genel anestezi altında yapılır. Destekli sütyen giymek 6 ila 8 hafta sürer. Bir veya iki hafta süreyle göğüs çevresinde yanma hissi olabilir. Dikişler 10 gün içerisinde alınır. Dikiş izleri 6 hafta civarında pembe kalır ve ardından yavaş yavaş beyazlaşır. Göğüs estetiği dikleştirme son zamanlarda sıkça tercih edilmektedir.

Meme Küçültme

Sırt ve boyun ağrıları, baş ağrısı, omuz ağrısı, pozisyon değişiklikleri, göğüs ağrısı, büyük memelerin neden olduğu kişisel hijyenik sorunlar nedeniyle göğüs estetiği işlemi yapılabilir. Büyük göğüsler fazla kilonun bir sonucu olabileceğinden kilo vermek bazı kişilerde etkili olabilir. Bu kilo kaybı memenin büyüklüğünü çok fazla etkilemese de yine de ameliyatı kolaylaştırmaya ve ameliyat sırasında ortaya çıkabilecek sorunları azaltmaya yardımcı olur. Ameliyat sonucunda meme küçülür ve düzleşir. Görevli cerrah, alınacak meme dokusunu, memelerin sarkmasını ve diğer faktörleri dikkate alarak işleme karar verir. Meme dokusu ve fazla deri uygun bölgelerden çıkarılır.

Göğüsler düzleştirilir ve meme uçları olması gereken yere kaldırılır. Cerrah, hastanın boyuna bağlı olarak meme uçlarını köprücük kemiğinden 19-21 cm kadar uzağa kaldırır. Kullanılan tekniğe bağlı olarak göğüslerin altında T, L veya I şeklinde ameliyat sonrası izler oluşacaktır. Bu izlerin giderilmesi için gerekli tüm özen gösterilmekle birlikte bu izlerin varlığı cildin rengine ve dokusuna bağlıdır. Göğüs estetiği hakkında bilgi almak isteyenler doktorlarına da ulaşabilmektedir.

Göğüs Dikleştirme (Mastopeksi)

Özellikle doğum yaptıktan sonra; Göğüs estetiği ve dikleştirme nedeniyle göğüsler büyür ve bu süreden sonra meme büyüklüğü tekrar küçülür ve estetik olarak bozulur. Meme boyutundaki küçülme, cildin elastikiyetinde kayba ve meme uçlarının düşmesine neden olur. Bazı durumlarda bu anormal kilo kaybı nedeniyle oluşur. Bu durum hastanın kendi dokusu kullanılarak mastopeksi ile düzeltilebilir. Herhangi bir doku alınmadan sarkık cildin sadece fazla kısmı alınır. Bazı hastalar göğüs estetiği bayan doktor ile çalışmak için diretmektedir.

Ameliyat Sonrası


İlginizi Çekebilecek ÜrünlerimizGöğüs estetiği ameliyat sonrası ertesi günü pansuman değiştirilir. Göğsü örten özel yumuşak sütyen giyilir. Bu özel sütyen 2 hafta kullanılırken ödem oluşumunu azaltırken aynı zamanda memede kalıp görevi de görür. Dikişler 10-15 gün içinde alınır. Hasta aynı gün ayakta durabilir ve günlük işlerine 2-3 gün içinde dönebilir. Ameliyattan sonra ağrılar 1-2 gün sürebilir. Ağrı kesici alabilirsin. İzler önümüzdeki birkaç ay pembe kalacağından fark edilmeyecek. İzlerin rengi yaklaşık 6 aydan bir yıla kadar kademeli olarak kaybolacaktır. Hasta bir hafta içinde işine dönebilir. Göğüs estetiği ameliyat izi neredeyse belli olmaz. Göğüs estetiği riskleri düşüktür.

Ameliyat Sonrası Meme Dikleştirme Mümkün Müdür

Göğüs estetiği türü olan meme küçültme ameliyatlarında kullanılan inferior teknik ile bazı süt kanalları korunur. Bununla birlikte, yine de emzirememe riski vardır.  Mamoplasti ile meme protezi meme dokusunun altına yerleştirilir. Bu nedenle protez dokuya veya süt kanallarına zarar vermez. Göğüs estetiği hakkında bilgi almak isteyenler kolaylıkla doktorlarına ulaşabilmektedir.

Doğumdan Ne Kadar Sonra Mastopeksi Yaptırabilirim

Göğüs dikleştirme süresi tamamlandıktan sonra en az 6 ay geçmesi gerekir. Aksi takdirde memelerde ameliyat sonrası enfeksiyon olabilir veya dikişler yırtılabilir ve bunlar ciltte daha fazla izlere neden olabilir. Göğüs estetiği uygulamaları çok çeşitlidir.

Çok Acı Var Mı?

Mastopeksi diğer ameliyatlardan farklı değildir. Ağrı birkaç gün sürebilir ancak ağrı kesiciler yardımı ile bu ağrı hafifletilebilir. Memede 6-12 ay boyunca hafif yanma hissi, batma ağrısı veya karıncalanma yaşayabilirsiniz. Ama şiddetli ağrılar yaşamazsınız. Göğüs estetiği genelde uzun süreli ağrı yapmaz. Göğüs estetiği yaptıran ünlüler de sıklıkla ağrısız olmasından bahseder.

Jinekomasti (Erkek Meme Küçültme)

Göğüs estetiği türü olan bu, genel kabul görmüş geleneksel erkek görünüşü açısından tam tersi bir durumdur. Bazen özellikle genç erkeklerin hayatını bir kabusa çevirebilir. Kadın tipi olan “meme gelişimi” ne verilen isimdir. Jinekomasti, hem annenin östrojen hormonlarının aşırı şekilde yenidoğana geçmesi nedeniyle hem de yaşlılarda androjen hormonlarının azalması ve östrojenin artması nedeniyle artan yağlanma sonucunda meme gelişimine neden olabilir. Jinekomastinin en yaygın nedeni kilo almak isteyen ve bu süreçte kas geliştirmek için vücut geliştirme ile uğraşan erkeklerin aldığı steroidler ve erkeklik hormonlarıdır.

Erkeklik hormonu kullanımdan sonra vücuttan atılırken kadınlık hormonuna dönüşür ve maalesef kadın tipi meme gelişiminin nedeni budur. Öyleyse neden doktoru ziyaret etmek gerekiyor? Ağrı, şişlik ve gerginlik bunun nedenleridir. Öte yandan, bir kişinin genel görünümü rahatsız edici olabilir ve bu temel bir nedendir. Bazen kişi erkek tipi meme kanserinden şüphelenebilir. Bu nadir bir geliş nedenidir. Bu süreçte önceden yapılan meme ultrasonu doktorunuzun işlerini kolaylaştıracak ve memenin yapısı ve boyutu ortaya çıkacaktır. Göğüs çatlakları estetik de erkekler için müdahale konusu olabilmektedir. Çünkü üç tip jinekomasti vardır: glandüler (meme dokusunda büyüme), yağ (yağ dokusunda büyüme) ve yağlı bez (her ikisinde de büyüme).

Hastalığın türünün belirlenmesi önemlidir çünkü cerrahi tedavi bu nedenlere göre belirlenecektir. Yağlı tip büyümelerde bir veya iki küçük delik ile içeri girip liposuction / yağ alımı yapmak yeterli olacaktır. Diğer formlarda liposuctiona ek olarak memenin kesilmesi ve glandüler dokunun alınması gerekebilir. Burada meme ucunun karanlık bölgesine küçük bir kesi atılacak ve bu yöntemle fazla deri alınacaktır. Bazen olası fazla deri de bu şekilde alınır. Tüm bu operasyonlar lokal, lokal / sedasyon veya genel anestezi yöntemi ile yapılabilir.

Yöntem siz ve cerrah tarafından belirlenecektir. Operasyon 1 saate kadar sürebilir. Genellikle aynı gün eve gidebilirsiniz. Size anında göğüs bölgenizi sıkıca kapatan bir korse verilecektir. Bu, o bölgedeki sıvı tutulmasını azaltacak, ödemle de savaşacak ve göğsünüzün cildinize yapışmasını hızlandıracaktır. Meme uçlarında yapılan yarım daire kesikler görülmeyecek ve renkli bölgede kalacaktır. Sadece aspirasyon yapıldığında iz kalmaz. Korse aynı zamanda kapama pansumanı olarak işlev görür ve 2-4 hafta kalacaktır. Bu dönem şişliklerin geçeceği dönemdir. Bu dönemde göğüs estetiği sonrası cildiniz göğsünüze yakın olacak ve fit görünmeniz beklenmektedir. Ağrı düzeyi, ağrı kesicilerle basitçe halledilebilir.

Göğüs estetiği İstanbul başta olmak üzere çoğu şehirde yapılmaktadır. Ertesi gün abartmadan normal günlük hayatınızı yaşayabilirsiniz. İyileşmeyi kolaylaştırıcı etkisinden dolayı 8-10 günlük huzurlu bir dönem yaşamak önemlidir. 15-20 gün sonra spor yapmaya başlamayı unutmayın. 2-3 gün araba kullanmamanız tavsiye edilecektir. Aynı şekilde, ağır bir şeyi kaldırmamak da önemlidir. Bu, erkeklerde sıklıkla uygulanan kozmetik işlemlerden biridir. Sonuçlar sevindiricidir. Son yıllarda, örneğin yeni yöntemler eklenmiştir ve Vaser gibi cihazlar daha da sertliği ve yapışmayı kolaylaştırabilir. Göğüs estetiği fiyat ortalaması çok değişkendir. Göğüs estetiği kaç günde iyileşir sorusu sorulmakla birlikte genelde cevap birkaç hafta olmaktadır.