Göğüs estetiği – meme  estetiği bayanların göğüslerinin estetik ve görünüm  açısından mutlu hissettiği gibi olmasıdır. Günümüzde bayanların pek çoğu  göğüslerinin – memelerinin küçük olmasını sıkıntı ederken  belirli bir kısmı ise normalden büyük olmasından şikayetçidir. Bir takım kadınlar ise belli dönem yada zamanlar sonrasında sarkık göğüse – memeye  sahip olmaktan şikayet etmektedir. Bunlardan kaynaklanan nedenlerden dolayı kadınlar da özgüven eksiklikleri oluşmaya başlamıştır. Bu nedenler kişilerin dış görünümlerinde eksiklikler görünerek kişilerde hem psikolojik hem de fizyolojik sorunlar yaşatır.

Bütün bu fizyolojik ve psikolojik olumsuzlukların giderilmesi için göğüs (meme) estetiği yapılmaktadır. Kadının göğsü kendileri için sosyal yaşamda en önem ve anlamı olan organların başında gelir. Bu nedenle tüm kadınlar göğüslerine son derece önem verirler. Cinsel yönden etkili olmakla beraber anneliğin ana temelinde yatan önemli  organıdır. Göğüs  – meme  estetiği  dünyada en çok olarak yapılan ve tercih edilen estetik cerrahinin en başında yer alır. En çok kadınların tercih ettiği bir yöntem olmakla beraber  günümüzde erkeklerin de yaptırdığı  bir estetik çeşididir.  Kadınların kendilerine güzel görünme ve özgüven içinde olması ve çevresine karşı da güzel görünmesi ve ayrıca sağlık olarak da yaptırılan meme küçültme, meme büyütme, meme şekillendirme ve ve meme dikleştirme gibi bir çok cerrahi ameliyat türleri vardır.

Meme  Estetiği – Göğüs Estetiği Hakkında

Toplumumuzda ve tüm dünyada kadınlar geçmişten başlayarak bugünlere kadar güzellik ve estetik için bir çok yola başvurmuşlardır. Göğüs estetiği – meme  estetiği de bunların başında gelmektedir.  Çok eski yıllarda yapılan meme – göğüs estetik ameliyatlarından sonra birçok olumsuzluklar yaşanmış ve buna bağlı olarak tüm dünya ülkelerinde meme estetiği ameliyatı bir müddet yapılması yasaklanmıştır. Günümüzde ise yeni teknolojilerin getirmiş olduğu ayrıcalıklarla artık göğüs estetiğinin hiçbir zararı yada yan etkisi olmadığı kanıtlanarak dünyada en çok kullanılan ve tercih edilen estetik ameliyat  türü olmuştur. Herhangi bir risk de taşımaması en çok tercih edilmesinin başında gelmektedir.

Meme Estetiği – Göğüs  Estetiği Nedir?

Göğüs Estetiği – Meme Estetiği genel bir anlatımla, bayanların  göğüslerinin – memelerinin  istendiği şekle gelme durumudur. Günümüzde küçük göğüse -meme sahip olan kadınlar psikolojik bir travma yaşamaktadır. Doğuştan küçük memeye sahip olunabildiği gibi belli zaman sonra yada hamilelik sonrası emzirme dönemlerinden sonra göğüslerin sarktığını görmekteyiz. Bu tür sorunlar için meme -göğüs büyütme, meme toparlama ve meme dikleştirme ameliyatları yapılmaktadır. Bununla beraber meme küçültme ameliyatları vücut şekline göre büyük göğse sahip olan kadınlar için uyguladıkları  ve tercih ettikleri bir operasyon çeşidi olmuştur.

Göğüs Estetiği – Meme Estetiği Nasıl Yapılır?

Göğüs ölçüleri birçok kişiden büyük yada boyut ve görünüm olarak küçük olan kişilerin yaptırdığı meme estetiği ameliyatı bir çok teknik ve yöntemle yapılabilmektedir. Sarkmış bir meme – göğüs  görünümünden kurtulmak ve dikleştirmek   normalden çok küçük veya çok büyük olan bireylerin yaptırabildiği göğüs estetiği uygulamaları, çeşitli yöntemler ile yapılabiliyor. Sarkma sorununun giderilebilmesi için de yine dikleştirme amacıyla aynı uygulamaların yapılabildiğini söyleyebiliriz. Göğüs estetiği ameliyatı, genel anlatımla memenin arka kısmına konan silikon protez yerleştirilerek uygulanan bir estetik cerrahi operasyondur.

İnsan vücudunda çok fazla rekasiyon göstermeyen bir madde olan silikonla uygulanan bu metotta, iç kısmında silikon jel olan ve dışı daha sert bir yapısı olan silikon kapsül ile de uygulanmaktadır.  Meme ucundan, koltuk altı yada göğüsün alt tarafından açılacak estetik kesilerle içeri konan kapsüller meme – göğüsün daha dolgun ve dik görünümlü olmasını sağlar. Hastayla kesik yerinin bilgilendirilmesi sonunda  yapılacak işlem netleştir  ve operasyon başlar. Yaklaşık 1,5 – 2 saat süren operasyon sonunda  aynı gün içinde taburcu işlemleri yapılmaktadır. Silikon konularak yapılan meme estetiği operasyonunda özel ameliyat ipleri kullanılarak ameliyat sonrası izlerin oluşmaması sağlanır. Sert bir darbeyle karşılaşması olmadıkça silikon kapsüllere zarar gelmesi yada patlaması söz konusu değildir.  İğneleme – enjeksiyon yöntem ile de cerrahi operasyon yapılmadan lokal anestezi ile meme büyütme estetiği yapılmaktadır.


İlginizi Çekebilecek Ürünlerimiz



Sadece operatör doktor  ve estetik cerrahların uygulayacağı bu meme estetiği ameliyatlarının fiyatlandırması da meme ölçüsü, protezin şekli; damla silikon modeli vb. ve diğer özellikleri, hastane kalitesi, doktor seçimi ve diğer etkenlere bağlı olarak da değişmektedir.  Estetik cerrahi bir müdahale ile normalinden büyük meme – göğüsler için meme küçültme ameliyatların yapıldığından söz etmek mümkündür.

Kendi vücudundan yağ alınarak yada  aqua filling dolgu maddesi enjeksiyonu ile uygulanan olan meme estetiği büyütme yönteminin de fazlaca tercih edilen bir yöntem olmuştur. Sonrasında bir takım riskler taşıyan bu yöntemler kişilere geçici bir çözüm üretmektedir. Steril bir ortamda ve medikal estetik hekimlerince uygulanan yağ enjeksiyon uygulaması lokal anastezi süresi de dahil olmakla beraber yaklaşık 1 – 1,5 saat sürmektedir. Özetle bilinmesi gereken en etkili ve kalıcı yöntem silikon protez implantı ile yapılan meme büyütme estetiği olarak önümüze çıkmaktadır.

Kimler Meme  Estetiği – Göğüs Estetiği Yaptırabilir?

Meme  – Göğüs estetiği yaptırmak isteyen kişiler genellikle bir sınırlama belirtilmemiştir. Meme ölçüsünü beğenmeyen, meme görünüşünden rahatsızlık duyan yada sarkıklığından şikayetçi olan hastaların tercih ettiği gibi meme büyüklüğünden rahatsızlık duyup küçültmek isteyen ve ayrıca daha dik bir göğüs olmasını isteyen tüm herkes meme estetiğini yaptırabilir.  Uzman operatör doktorun belirleyeceği yaş kriteri de göz önünde bulundurulmalıdır. Doğuştan vücuduna oranla küçük memeye sahip olmakla beraber doğuştan sonra yada hamilelik sonrası memelerde yapısal ve görünümsel farklılıklar olabilmektedir.

Kadınlarda bulunan bu yapısal farklılıklar kişide psikolojik sorunlar yaratabilmektedir. Estetik meme büyütme operasyonu ile bu sorunları ortadan kaldırmak mümkündür. Yine aynı şekilde büyük memeye sahip olan kişinin meme küçültme ameliyatı olarak hem psikolojik hem de fizyolojik rahatlamaya kavuştuğunu görebilmekteyiz.  Meme büyütme, meme küçültme, meme dikleştirme  ve buna benzer tüm estetik cerrahi ameliyatları için belirlenmiş bir yaş sınırı olamamakla birlikte kişilerin vücut gelişiminin tamamlanması en doğru zaman olacaktır.

Operatör doktorların vereceği öneriler de dikkate alınarak 18 yaşından sonra yapılması uygun olacaktır. Emziren yada hamile durumunda olan hastalar ise en az 6 ay geçen bir zamandan sonra yaptırmaları doğru olacaktır.

Meme Estetiği – Göğüs Estetiği Riskleri

Canlılar üzerinde yapılan kolay ameliyatlar da dahil olmak üzere tüm ameliyatlarda küçük de olsa riskler bulunmaktadır. Buna bağlı olarak Meme – Göğüs estetiği ameliyatlarında küçük riskler vardır. Meme – Göğüs büyütme ameliyatlarında meme büyütmek için bazı materyaller kullanılır. Meme büyütmede kullanılan dren adı verilen kapsüller konulur ve bu drenlerden sızıntılar söz konusu olabilir.

Ameliyat yeri iyi seçilerek  memenin içinde kalan kan artıklarının dışarıya doğru atılması sağlanmalıdır. Böylece enfeksiyon riski azalmış olur. Sonrasında enfeksiyon riskleri yaşamamak için uzman operatör estetik doktorunun verdiği antibiyotik yada diğer ilaçları kullanmak gerekmektedir. Göğüs – meme çevresinde büyük damarlar olmadığından bu bölgede kanama riskleri hemen hemen yoktur

Meme Estetiği – Göğüs Estetiği Türleri

Meme Estetiği – Göğüs estetiği ameliyatı ismi ile 5 çeşit ameliyat vardır. Meme küçültme, meme büyütme, meme dikleştirme, asimetri ve jinekomasti  ismiyle 5 çeşit operasyon vardır. Bu estetik ameliyatlarından en çok tercih edileni ise meme – göğüs büyütme ve meme dikleştirme dikleştirme ameliyatıdır.

Meme Küçültme

Vücut ölçülerine göre gereğinden büyük görünen ve hastanın hem sağlığını hem de psikolojisini bozan ve ayrıca bir çok fiziksel aktiviteleri yapmasına engel olma durumlarında göğüs – meme küçültme ameliyatı yapılmaktadır. Vücut ölçüsüne uygun ve orantılı olması ve farklı sorunlar oluşturmaması için gerekli işlemler yapılır. Omuz ve sırt ağrılarına sebep olması, cinsel yaşamın olumsuz etkilenmesi, koku ve terleme sorunlarının yaşanması, spor vb fiziksel aktivitelerin olumsuz etkilenmesi gibi durumlarda meme – göğüs küçültme ameliyatlarının yapılmasını başlıca nedenleridir.

Göğüs küçültme estetiği ameliyatı olmak isteyen kişiler öncelikle bu konuda el işçiliğine güvendiği hekimleri araştırması gerekmektedir. Doktor ile görüşme sırasında hangi sıkıntı ve problem yaşanıyorsa samimi bir şekilde konuşularak ne kişinin ne istediği ortaya çıkmalıdır. Görüşmeden sonra doktor kişiyi muayene ederek; göğüslerin mevcut büyüklüğü, asimetriler, sarkıklık, meme derisinin durumu ve deformite olup olmadığını kontrol eder. Eğer bir hastalığınız var ise (kalp hastalığı, diyabet vb.) ve geçirilen bir ameliyat olmuşsa doktorla paylaşılması gerekir. Muayene sonrasında tüm bulgular birleştirilerek ve kişinin istekleri doğrultusunda ameliyat için yol haritası çizilmiş olur.

Meme küçültme ameliyatında birçok farklı teknik kullanılmaktadır. Bu tekniklerin isimlerinin farklılaşmasındaki en önemli özellik operasyon sonrasında kalacak olan ize göre belirlenmektedir. En fazla uygulanan işlemlerden bir tanesi ters T şeklinde yapılan ve göğüs altı vertikal iz bırakan operasyonlardır. Bu operasyonların kendi içlerine avantajları ve dezavantajları bulunmaktadır. Ameliyatı yapan doktorlar, hastalara aralarında bulunan farkları anlatarak, yapılacak olan işlemi hastanın tercihine de bırakabilmektedir. Ameliyatın tekniği hakkındaki kararı doktor kişiyle görüştükten sonra verecektir. Ameliyat için kişi genel anestezi ile uyuşturulur.

Doktor tarafından seçilen kesi yöntemi ile ameliyata başlanır. Memenin altında kalan fazla yağ dokusu alınır. Ardından göğüs dikleştirilir ve sıkılaştırılır. Artık göğüsler eski halinden daha küçük bir görünüme kavuşur. Ameliyat sonrası kişinin durumuna bağlı olarak 1 gece hastanede kalınabilir. Ameliyatta kullanılan dikişler eriyen türdense alınmasına gerek yoktur ama erimiyorsa 12-14 gün içerisinde dikişlerinizi aldırmak için doktora başvurmak gerekir. Meme küçültme ameliyatı sonrası kişi hızla iyileşir ve 1-2 hafta içinde işine geri dönebilir. Doktorun söylediklerini uygulayarak ve kişiye bağlı olarak iyileşme süreci daha da kısalabilir.

Meme Büyütme

Kadınların göğüslerinin olması gerekenden daha küçük olması veya daha büyük göğüslere sahip olunmak istenmesi sonucunda başvurulan cerrahi yöntemdir. Ameliyat sonrasında kişide gözle görünen değişiklik olur. Meme büyütme operasyonunu genelde yapı itibariyle küçük göğüslü olan kadınlar, özgüven eksikliği ve psikolojik sorun yaşayan kişiler, kanser tedavisi sonrasında memede görülen şekil bozuklukları ya da memenin alınması durumunda olanlar, kilo alıp verdikten sonra memede deformasyon yaşıyanlar ve doğum yaptıktan sonra memelerinde küçülme yaşayan kadınlar tercih etmektedir. Sadece doğum yapan kadınlar emzirme süreci olduğu için 6-9 ay beklemesi daha uygundur.

Meme büyütmek isteyenler için bir diğer yöntem de yağ enjeksiyonudur. Kişinin kendi dokusundan faydalanılarak, hastanın memesine kendi yağ dokusu enjekte edilir. Bu şekilde de hastanın memeleri istendiği boyutlara ulaşır. Ancak kişi uzun dönem kullanamadığı ve estetik sonuçları itibariyle estetik cerrahların tercih ettiği bir yöntem değildir. Meme büyütme ameliyatı düşünen kişilerin yapması gereken ilk şey, profesyonel bir estetik cerrah ile görüşmektir. Görüşmede kişinin hangi şikayetleri var ise açıkça dile getirip aklına takılan bütün soruları sormalıdır. Görüşme sonrası doktor genel olarak bir muayene yapıp; memelerin mevcut olan büyüklüğünü, sarkma durumunu, asimetrilerini ve deformite olup olmadığını kontrol eder.

Bu kontrol sonucu kişiye uygun tedavi hakkında bilgi verir ve ameliyat sonucunda ne beklenilmesi gerektiğini kişiye anlatır. Görüşmede, uygulanacak teknik, anestezi, ameliyat hazırlıkları ve ameliyat öncesi nelere dikkat edilmesi gerektiği konuşulur. Ameliyat sonucunda oluşabilecek riskler ve komplikasyonlar konusunda doktor hastayı bilgilendirecektir. Ameliyat öncesinden akla takılan en küçük soru bile sorulmalıdır. Kişinin aklına takılan her konu kafasında büyüyerek ameliyat öncesi motivasyonunu düşürebilir. Ameliyat kararı verildikten sonra kişiden belli birkaç tetkik yapılması istenir. Bunun sonucunda doktor değerlendirme yapıp kişinin ameliyata uygun olup olmadığına karar verir. Bir problem ile karşılaşılmaması durumunda ameliyat günü belirlenebilir. Meme büyütme ameliyatlarında kullanılan silikon implantlar tüm dünyada rağbet görmüş ve sıklıkla uygulanmaktadır. Plastik cerrahi doktorları tarafından yapılan ameliyatta genel anestezi yöntemi kullanılır. Kullanılan silikonlar meme altına ya da kol altına yerleştirilir. Kesi yeri için en az görülebilecek yerler seçilir.

Kesi yerinin büyüklüğü kullanılacak protezin büyüklüğüne göre eşit oranda artar. Kesiler dikişle ve yapıştırıcı maddeler ile kapatılır. Zamanla izler kapanır. Ameliyat yapılırken süt emzirme kanallarına dokunulmadığı için doğum sonrası emzirmede sorun yaşanmaz. Ameliyat süresi 1-1.5 saat arasında değişmektedir. Ameliyattan çıktıktan sonra memenin üzerinde bir sargı olur veya özel destekli sütyen takılır. Ameliyattan çıkan kişide göğüs bölgesinde hafif bir ağrı olur. O ağrıda verilen ilaçlar sayesinde minimuma inecektir. Kişi dilerse ameliyat sonrasında taburcu olabilir veya 1 gün hastanede kalabilir. Ameliyattan 3-4 gün sonra kişi normal yaşantısına dönmektedir. Sadece ilk haftalar ağır işler yapmaktan kaçınması gerekir. Ameliyat sonunda doktor nelerin yapılıp nelerin yapılmayacağı konusunda hastaya bilgi vermektedir.

Meme Dikleştirme (Mastopexia)

Mastopeksi olarak da bilinen göğüs dikleştirme ameliyatı memede sarkan yerin alınarak göğüsün bulunduğu dokunun sıkılaştırılması ile göğüslerin yeniden şekillendirilip estetik bir görünüm oluşturulan bir cerrahi operasyondur.

Meme dikleştirme ameliyatı; yerçekimi sonucu ve doğum sonrası emzirme sürecinde oluşan sarkmalarda, genetik olan durumlarda, kilo alıp verme sonucunda oluşan sarkmaların çözümü olarak gerçekleştirilir.

Memelerdeki sarkmaların bir derecesi vardır ve ameliyat bu derecelere göre yapılmaktadır. Ameliyatı etkileyen durumlar; memenin büyüklüğü ve biçimi, meme uçlarını çevreleyen areolaların (meme ucu) büyüklüğü ve duruş pozisyonu, memedeki sarkmanın derecesi, cilt kalitesi ve deri fazlalıklarının miktarı ameliyatı etkileyen faktörlerdir.

Meme dikleştirme ameliyatıyla aynı zamanda memelerde oluşan asimetriler ve farklılıklar da ameliyatla düzeltilebilr. Meme dikleştirme ameliyatlarının amacı, memenin olması gereken formuna getirilmesidir. Memenin ucunda yer alan areola adı verilen kahverengi renkli alanda normal dışı bir büyüklük var ise, bu alanında daraltılması ameliyatla beraber sağlanabilmektedir. Kişi de hafif bir sarkma var ise hem dikleştirilip hem de meme büyütme ameliyatı da yapılabilir.

Asimetri Onarımı

Meme asimetrisi, kadınların veya erkeklerin meme boyutlarının birbirinden farklı olma durumudur. Çoğunlukla kadınlarda olan bu durum kadınların %70-75’inde görülür. Fark edilmeyecek seviyede olduğu için genellikle önemsenmez. Ama bazı durumlar ameliyat gerektirir.

Asimetri bazen sadece bir memenin boyutunun diğer memeye oranla büyük olmasından ibaret iken, bazı durumda da meme başının bulunduğu yer ve şekil itibariyle de farklıdır veya bir tarafta meme dokusu hiç bulunmaz.

Meme asimetrisi ameliyatı göğüs estetikleri ameliyatları içinde en zor olanıdır. Ameliyatın zorluk açısı doktorlar içindir. Çünkü ameliyatta birden fazla teknik kullanarak bulunan orantısızlık düzeltilmeye çalışılır. Bazen sadece asimetrisi düzeltilmekle kalmaz aynı anda meme büyütme veya meme küçültme işlemi de uygulanır.

Jinekomasti

Jinekomasti erkeklerde görülen anormal meme büyümesine denir. Hormon bozuklukları jinekomasti oluşumunda ciddi rol oynamaktadır. Aşırı alkol tüketimi, kullanılan ilaçlar, vücuttaki hormonlarda oluşan dengesizlikler ve aşırı kilo alımı gibi problemler bu hastalığa sebebiyet verebilmektedir. Günümüzde yapılan sağlıksız diyetlerde jinekomasti hastalığının oluşumuna sebebiyet vermektedir.

Jinekomasti fiziksel, sosyal ve psikolojik sorunlara yol açabileceği için hastaların bu konuda çözüm için mutlaka hekimleri ile irtibat kurması gerekmektedir. Jinekomasti görülen 18-25 yaş aralığındaki kişilerin meme büyümeleri ergenlik dönemine denk geldiği için genelde ameliyat veya bir müdahale gerektirmez. Ergenlik döneminden sonra vücut artık düzene girecektir. Bazı kişilerde ise yine büyümeye devam eder.

Jinekomasti operasyonlarında farklı teknikler kullanılmaktadır. Teknik seçerken kişinin meme dokusu önemlidir. Erkek memesi yağ ve gland dokularından oluşur. Memede yağ dokusu fazlaysa her iki memeye yapılacak liposuction denilen jinekomasti ameliyatı yapılır. Memede yağ dokusu harici bir de belirgin gland dokusundan var ise liposuction ve gland eksizyonu aynı anda yapılabilir. Liposuction yöntemi ile meme ucu koyuluğunun alt kenarından yarım ay şeklinde bir kesi yapılır. Büyümeye sebep olan meme dokusu çıkartılır.

Bu teknikle meme altında belli belirsiz bir iz kalır. Liposuction ve gland eksizyonu ameliyatı aynı anda yapıldığında da çok iyi sonuçlar alınmaktadır. Kişideki meme büyümesi ileri seviyedeyse ve sarkıklık bulunuyorsa gland eksizyonu, liposuction ve meme koyuluğu etrafındaki cilt dokusu çıkarılması gerekebilir. Kişinin durumuna göre değişebilen 3 farklı teknik uygulanmaktadır.

Göğüs Estetiğinde Kullanılan Protezler

Göğüs ölçüleri normalden aşırı küçük olan bireylerin yaptırdığı estetik operasyon olan göğüs büyütme ameliyatı, çeşitli protezler ile yapılabiliyor. Bunun yanı sıra dikleştirme ve asimetri sorunlarının çözümü için de yine estetik protez tedavisinin yapılabileceği bilinmekte. Küçültme veya diğer farklı türdeki estetik operasyonlar içinse herhangi bir protez kullanımı olmamakla birlikte, genellikle meme dokusundan alınan yağ kitleleri ile tedavi tamamlanmakta.

Memelerin daha büyük bir boyuta sahip olması amacıyla uygulanan estetik operasyonlarda kullanılan protezin genellikle silikonla kaplı olduğunu söyleyebiliriz. Bu protezler, kapsül şeklinde olmakta ve türleri ise içindeki maddelere göre değişmektedir. İçinde silikon jel bulunan ve dış yüzeyi de yine silikon olan protezler ve içinde salin bulunan, dışı yine silikon yapıya sahip olan protezler, bu yönde kullanılabiliyor. Her iki protez türünün de dış yüzeyi, sert bir yapıya sahiptir. Bunun sebebi estetik tedavisinin tamamlanması sonrasında, oluşabilecek herhangi bir darbe veya baskı sonucu kapsüllerin patlamasını önlemektir.

Olağanüstü sertlikte ve sivri bir nesneyle oluşan yaralanmalar haricinde, her türlü baskıya dayanıklı bir yapının, bu iki protez türünde de geçerli olduğunu belirtebiliriz. Silikon jel dolu olan ve salin, yani tuzlu çözelti ile dolu olan protezlerden en çok tercih edileni, içi silikon jel dolu olan protez türüdür. Bunun sebebi ise kapsülün yapısı ve oluşturduğu görüntüdür. Silikon protezinin kullanılması, salin çözeltisi ile dolu olan protezden daha dolgun ve ayrıca daha dik bir yapı kazandırılmakta ve ayrıca dayanıklılık seviyesi de daha üst düzeyde olmaktadır. Her iki tür protezin de normal durumlarda sağlık açısından bir tehdit oluşturmadığını ve kullanılan maddelerin, vücut iç dokusuyla uyumlu olduğunu belirtmek gerekir.

Protez Yerleştirilmesi Her bir memenin daha büyük görünmesini sağlayabilmek amacıyla uygulanan göğüs estetiği operasyonlarında ilk olarak bireyin göğüs ölçüleri, çeşitli görüntüleme tetkikleri ile ayrıntılı bir şekilde elde edilmekte ve bu yönde uygulanacak olan yeni boyutlar belirlenmektedir. Ardından opr doktor tarafından detaylı bir göğüs büyütme ameliyatı planı hazırlanıyor.

Bu noktada kesiklerin nereden yapılacağı da, hasta ile yapılan görüşmelerde netleşmektedir. Koltukaltı bölgelerinden, meme ucu veya meme altı bölgelerinden kesikler açılabiliyor. Kesiklerin açıldığı yerlerden içeri yerleştirilen silikon protezler, kas dokularının altına veya direkt olarak meme dokusunun altına yerleştirilebilmekte. Bu işlem de tamamlandığında, estetik yapıya sahip olan dikiş ipleri ile kesikler kapatılarak izlerin kalmaması da sağlanır ve operasyon tamamlanır.