Göğüs estetiği işlemi sırasında ne tür bir anestezi uygulanır sorusu anesteziden korkan hastalar için en önemli hususlardan biridir. Göğüs estetiği ameliyatı için kullanılabilecek birçok farklı anestezi türü vardır. Hangisini alacağınız, ameliyatın türüne, yapıldığı tesise, genel sağlığınıza ve meme cerrahınızın tercihlerine bağlıdır. Anestezinin kendisine bağlı riskleri vardır, ancak neyse ki, büyük yan etkiler ve komplikasyonlar nadirdir. Kişisel risk profiliniz, kullanılan anestezi türüne, genel sağlığınıza ve seçilen anestetiklere nasıl yanıt verdiğinize bağlıdır.

Anestezi, bir anestezi uzmanı veya hemşire-anestezist tarafından uygulanmalıdır. Bu uzmanlar, anestezi uygulamak için özel olarak eğitilmiştir. Dört ana anestezi kategorisi vardır: Genel anestezi: Uyuyorsunuz. Lokal anestezi: Ameliyat gerektiren belirli yer uyuşmadır. Sedasyon anestezisi (“bilinçli sedasyon”): Bilinç seviyeniz değişir. Bölgesel anestezi. Vücudunuzun ameliyat gerektiren bölgesi uyuşmuş. Göğüs estetiğinde bölgesel anestezi kullanılmaz.

Genel Anestezi

Göğüs estetiği işlemi sırasında ne tür bir anestezi uygulanır merak edilen hususlardan olmakla birlikte çoğunlukla genel anestezi tercih edilmektedir. İnvaziv cerrahi prosedürler için genel anestezi kullanılır. Tüm vücudunuzu etkiler. Genel anestezikler genellikle sıvı olarak IV, solunan gazlar veya her ikisi yoluyla verilir. Genellikle göğüs estetiği için kullanılan anestezi türüdür. Genel anestezi riskleri şunları içerir: Aspirasyon (bir nesne veya sıvı solunum sistemine solunduğunda), solunum problemleri, alerjik reaksiyon, kan basıncında artış, yüksek kalp atış hızı, dişlerde ve dudaklarda hasar, larinkste şişlik, boğaz ağrısı, ses kısıklığı, kalp krizi veya felç (nadir), mide bulantısı ve kusma, deliryum, şişme, enfeksiyon, kötü huylu hipertermi, sistemik toksisite (nadir), ölüm (yaklaşık 250.000 kişiden biri genel anestezi komplikasyonları nedeniyle ölür. ciddi tıbbi sorunları olan kişiler için riskler daha fazladır).

Lokal Anestezi

Göğüs estetiği işlemi sırasında ne tür bir anestezi uygulanır sorusuna yanıt olabilmektedir. Lokal anestezikler küçük bir alanı uyuşturur ve sadece o yakın bölgedeki ağrıyı durdurur (diş işi veya dikişleri düşünün). Genellikle doğrudan bölgeye enjeksiyon yoluyla verilirler. Lokal anesteziyle ilişkili riskler zayıftır. Bununla birlikte, ilaçların vücudunuz tarafından emilmesi ve ciddi bir sistemik reaksiyona neden olma ihtimali vardır. Göğüs estetiği işlemi sırasında bilinçli sedasyon ile lokal anestezi kullanılabilir. Bu senaryoda, ameliyat bölgesinde uyuşma sağlamak için meme bölgesine lidokain veya marcaine gibi lokal anestezik bir ajan aşılanır.

Sedasyon Anestezisi (Bilinçli Sedasyon)

Göğüs estetiği işlemi sırasında ne tür bir anestezi uygulanır konusunda cevaplardan biri de sedasyon anestezisidir. Bilinçli sedasyon genellikle intravenöz (IV) yolla verilir. Üç seviye bilinçli sedasyon vardır: Minimal sedasyon: Çok rahatsınız ama uyanıksınız. Orta Düzeyde Sedasyon: Ameliyatın çoğunda uyursunuz ancak kolayca uyanabilirsiniz. Derin Sedasyon: Tüm prosedür boyunca uyuyacaksınız. Genel anesteziden farklı olarak, derin sedasyon sırasında uyarı ile uyanabilirsiniz.

Malign Hipertermiye Bakış

Malign hipertermi, bazı inhale ajanlarla kombine edildiğinde genel anestezinin nadir fakat potansiyel olarak ölümcül bir komplikasyonudur. Kas sertliğine, anormal derecede yüksek ateşe ve kas yıkımına yol açan yoğun kas kasılmaları ile karakterizedir. Kötü huylu hipertermi, kalıtsal bir durumdur. Genellikle bir kişiye genel anestezi verildiğinde keşfedilir. Kırmızı bayraklar, ailede kötü huylu hipertermi geçmişini içerebilir. Kas biyopsisi de dahil olmak üzere bazı testler, risk altında olup olmadığınızı dışlamak için önceden yapılabilir. Ameliyattan önce anestezi uzmanınıza tam bir tıbbi geçmiş sağladığınızdan emin olun. Aile üyeleri arasında anestezi sırasında açıklanamayan ölümler olup olmadığını ona söyleyin. Bilinçli sedasyon alan hastalar, gerçekleştiği bilinmesine rağmen prosedürü nadiren hatırlar. Bilinçli sedasyon riskleri şunları içerir: Baş ağrısı, akşamdan kalma, mide bulantısı ve kusma, ameliyatınızın tatsız anıları. Göğüs estetiği işlemi sırasında genellikle lokal anestezik bir ajanla bilinçli sedasyon kullanılır.

Bölgesel Anestezi

Göğüs estetiği işlemi sırasında ne tür bir anestezi uygulanır sıklıkla sorulmakla birlikte bölgesel anestezi bu soruya verilebilecek yanıtlardan değildir.Bölgesel anestezi ile vücudunuzun bir bölgesi uyuşturulur. Doğum sırasında epidural düşünün; diğer örnekler arasında spinaller ve periferik sinir blokları yer alır. Meme büyütme ameliyatı sırasında bölgesel anestezi kullanılmaz. Bölgesel anestezinin riskleri şunları içerir: Sinir hasarı (kalıcı uyuşma, halsizlik veya ağrı ile sonuçlanır), sistemik toksisite, kalp veya akciğer sorunları, enfeksiyon, şişme, enjeksiyon bölgesinde morarma. Spinal veya spinal anestezi, bölgesel anestezinin bir şeklidir. Spinal anestezi sırasında, vücudunuzun alt yarısındaki sinirleri uyuşturmak için spinal kanalınıza ilaç enjekte edilir. Omurilik sıvısı sızarsa, şiddetli, zayıflatıcı bir omurga baş ağrısı yaşayabilirsiniz. Bu baş ağrıları, cerrahınızın sızıntının büyük olasılıkla meydana geldiği bölgeye küçük bir miktar gençlik kanı enjekte ettiği bir prosedür olan bir kan yamasıyla tedavi edilir.

Anesteziden Önce

Göğüs estetiği işlemi sırasında ne tür bir anestezi uygulanır sorusunun yanıtı sağlık durumunuzun değerlendirmesine göre değişebilmektedir. Ameliyatınızdan önce T’ye uymanız gereken talimatların bir listesi verilecektir. Bu, komplikasyon riskini en aza indirmeye yardımcı olacaktır. Ailenizdeki diğer insanların anestezi ile ilgili sorunları varsa, bunu belirtin. Ameliyatınızdan önceki gece belli bir saatten sonra hiçbir şey yememeniz söylenecektir. Normalde sabahları ilaç alırsanız ve bunu ameliyatınızın sabahı yapmak isterseniz, cerrahınızdan önceden onay almanız gerekir; Eğer devam ederseniz, muhtemelen sadece birkaç yudum su ile almanız istenecektir. Çok endişeli iseniz, estetik plastik cerrahınızdan veya anestezistinizden bir anti-anksiyete ilacı isteyebilirsiniz. Bazı kozmetik plastik cerrahlar, ameliyatınızdan sonra kusma riskini azaltmak için bulantı önleyici bir ilaç verebilir. Ameliyattan önce ne yapıp ne yapamayacağınız konusunda net olduğunuzdan emin olun.

Anestezi İyileştirme

Göğüs estetiği işlemi sırasında ne tür bir anestezi uygulanır sorusunun yanıtı doktorunuzun seçimleri göre değişecek olmakla birlikte genellikle genel anestezi uygulanmaktadır. Anesteziden kurtulmanız, prosedür için kullanılan anestezi türüne ve buna nasıl yanıt verdiğinize bağlı olacaktır. Örneğin genel anestezi ile yavaş yavaş veya aniden uyanabilirsiniz. Sıcak, soğuk veya uyuşmuş hissedebilirsiniz; üşüyorsanız, bir battaniye isteyin. Ayrıca mide bulandırıcı, üzgün veya gülme nöbeti hissedebilirsiniz. Ayrıca boğazınız ağrıyabilir ve ağzınız aşırı derecede kuru olabilir. Daha zaman geçmemiş gibi görüneceğinden, daha ameliyata girmediğini bile düşünebilirsiniz.

Ameliyatınızdan uyandığınızda bir iyileşme alanında veya odasında dikkatle izleneceksiniz. Kanınızda ne kadar oksijen bulunduğunu gösteren, parmak ucuna tutturulmuş küçük bir cihaz takıyor olabilirsiniz. Komplikasyonlar yaşarsanız, bir gece kalmanız gerekebilir. Her şey yolunda giderse ve herhangi bir komplikasyonunuz yoksa, kısmen anestezinin kalıcı etkileri nedeniyle, meme büyütme ameliyatınızdan sonra sizi eve götürecek birine ihtiyacınız olacaktır. Kendinizi anesteziyle ilişkili risklerden korumanın en iyi yolu, anestezi uzmanınızın ve cerrahınızın tıbbi geçmişinizi ve şu anda hangi ilaçları aldığınızı bildiğinden emin olmaktır. Bitkisel ve diyet takviyeleri de dahil ettiğinizden emin olun çünkü bunlar da anesteziyi etkileyebilir. Göğüs estetiği işlemi sırasında ne tür bir anestezi uygulanır sorusunun birden çok yanıtı bulunmaktadır.