Loading...

Göğüs estetiği ameliyatı yaptırmak büyük bir karardır. Bu büyük bir ameliyat, sonuçlar garanti değil ve düşünülmesi gereken bazı riskler var. Operasyon sırasında göğüslerinizin boyutlarını arttırmak, şeklini değiştirmek veya daha eşit hale getirmek için implantlar yerleştirilir. Göğüs büyütme genellikle “meme işi” veya göğüs büyütme olarak bilinir. Genellikle göğüs implantları yaptırmak için ödeme yapmanız gerekir. Genellikle yaşadığınız bölgeye bağlıdır. Bu genellikle konsültasyon veya takip bakımı masraflarını içermez. Ayrıca gelecekte ihtiyaç duyabileceğiniz herhangi bir takip ameliyatı için de ödeme yapmanız gerekecektir. Göğüs estetiği İstanbul başta olmak üzere birçok şehirde uygulanır.

Göğüs Büyütmeden Önce Düşünülmesi Gerekenler

Devam etmeden önce neden göğüs estetiği ameliyatı implantları istediğinizden emin olun. Kararınızı düşünmek için zaman ayırın. Estetik cerrahinin sizin için doğru olup olmadığı hakkında daha fazla bilgi edinin. Doktorunuzla da konuşabilirsiniz. Göğüs estetiği yaptıran ünlüler de deneyimlerini sıklıkla paylaşırlar.

Bir Cerrah Seçmek

Göğüs estetiği ameliyatı göğüs büyütme yaşıyorsanız, hastanenin veya kliniğin onlara kayıtlı olup olmadığını görmek için doktor listesini kontrol edin.  Merkezlerde kozmetik cerrahi sağlayan tüm bağımsız klinikler ve hastaneler sisteme kayıtlı olmalıdır. Göğüs estetiği ameliyatı hizmeti veren doktor ve klinikleri aramak için interneti kullanırken dikkatli olun. Bazı klinikler, arama listelerinde hizmetlerinin reklamını yapmak için ödeme yapabilir. Uzman sicilinde listelenmeleri ve uygulama lisansına sahip olmaları gerekir. Ayrıca, cerrahın plastik cerrahi uzman sicilinde “tam üye” olup olmadığını görmek için internetten kontrol edin.

Göğüs çatlakları estetik operasyonla da giderilmektedir. İşlemden önce cerrahla görüşmek için daima randevu alın. Cerrahınıza sormak isteyebilirsiniz: nitelikleri ve deneyimleri hakkında, kaç tane göğüs estetiği operasyonu gerçekleştirdiler, komplikasyonların olduğu yerde kaç tane operasyon gerçekleştirdiler, kullandıkları implantın türü ve üreticisi hakkında ve neden, kullanılan cerrahi teknik ve implantların yerleştirilmesi hakkında, İşler ters giderse ne tür bir takip beklemelisin, hasta memnuniyet oranları nedir. Kozmetik işleminizi kimin yapacağını seçme hakkında daha fazla bilgi edinin. Göğüs estetiği fiyat tarifesi hakkında da bilgi almanız tavsiye edilir.

İmplantlarınızı Seçme

Silikon veya salinden yapılmış 2 tip implant vardır. Silikon implantlar göğüs estetiği ameliyatı işleminde en yaygın kullanılan türdür. Kırışma ve daha doğal hissetme olasılıkları daha düşüktür. Ancak göğsünüze yayılabilir ve topaklanmalara neden olabilirler. Salin implantların zamanla katlanma, yırtılma veya aşağı gitme olasılığı daha yüksektir. Aşağı iner veya yırtılırsa, salin güvenli bir şekilde vücudunuza emilecektir. Her bir meme implantı tipinin artılarını ve eksilerini, implantlarınızın boyutu ve şekli ve nereye yerleştirilecekleri (göğüs arkası veya göğüs kasının arkası) ile birlikte cerrahınızla görüşmelisiniz.

Göğüs İmplantları Ne Kadar Sürer?

Göğüs implantları ömür boyu dayanmaz. Muhtemelen bir noktada değiştirilmeleri gerekecek. Bazı kadınlar yaklaşık 10 yıl sonra ya implantlarla ilgili sorunlar ya da implantların etrafındaki göğüslerinin değişmesi nedeniyle daha fazla ameliyata ihtiyaç duyabilir.

Göğüs Estetiği Ameliyatı Ne İçerir?

Meme protezi ameliyatı genel anestezi altında yapılır. Operasyon şunları içerir: memenin yanında veya altında deride bir kesi (kesi) yapmak, implantın konumlandırılması – göğüs dokunuz ile göğüs kası arasında veya göğüs kasınızın arkasında (konsültasyon sırasında tartışıldığı gibi), kesiğin dikilmesi ve bir pansuman ile kapatılması. Operasyon 60 ile 90 dakika arasında sürer. Aynı gün eve gidebilirsiniz, ancak operasyon günün geç saatlerinde planlanmışsa bir gece hastanede kalmanız gerekebilir. Daha sonra herhangi bir rahatsızlık hissederseniz size ağrı kesici verilecektir. Göğüs estetiği ameliyatı sıklıkla tercih edilmektedir. Göğüs estetiği riskleri de çok düşüktür.

İyileşme

Göğüs estetiği ameliyatı geçirdikten hemen sonra hareket edebilmelisiniz.

Ameliyattan tamamen iyileşmek birkaç hafta sürebilir, bu nedenle işten bir veya 2 hafta ara vermelisiniz. En az 1 hafta araç kullanmamalısınız. Bazı cerrahlar, göğüs ameliyatından sonraki 3 aya kadar günde 24 saat spor sutyeni giymenizi önerir (cerrahınıza danışın). En az bir ay ağır kaldırmaktan veya yorucu egzersiz yapmaktan kaçının. 1 veya 2 hafta sonra: Dikişleriniz alınacaktır (eriyebilen dikişleriniz yoksa). 6 hafta sonra: Normal aktivitelerinizin çoğuna geri dönebilmelisiniz. Yaralarınız da solmaya başlamalıdır. Birkaç ay sonra: Göğüsleriniz daha doğal görünmeye ve hissetmeye başlamalıdır. Spor sütyeninizi giymeyi bırakabilirsiniz. Göğüs implantlarınız varsa güneşlenmek ve uçmak güvenlidir. Göğüs estetiği iyileşme süreci uzun sürmemektedir.

Ne Ters Gidebilir

Göğüs estetiği ameliyatı implantları bazen sorunlara neden olabilir: kalın, belirgin yara izi meme dokusunun sert olması, çünkü yara dokusu implantın etrafında küçülmüştür (kapsüler kontraktür), yırtılmış bir implant – bu, yalnızca meme taramalarında fark edilebilen küçük hassas yumrulara (siliconomas) neden olabilir; implantın çıkarılması gerekecek, implantta kırışıklıklar veya kıvrımlar, göğüs içinde dönen implant anormal bir şekle neden olur. İmplantın dalgalanması – bu, implantın yalnızca implant yüzeyine yapışan ve tedavisi çok zor olan ince bir doku tabakasıyla kaplandığında meydana gelir.

Meme uçlarındaki sinir problemleri – daha hassas, daha az hassas veya tamamen uyuşmuş olabilirler; bu geçici veya kalıcı olabilir Emzirememek veya implant olmadan yapacağınızdan biraz daha az anne sütü üretmemek  – implantlarla emzirirseniz bebeğiniz zarar görmez Ayrıca, her türlü işlem küçük bir risk taşır: kanama, enfeksiyon  – bu nadirdir, ancak implantın çıkarılması gerektiği anlamına gelebilir. Anesteziye alerjik reaksiyon, derin damarlarda oluşan bir kan pıhtısı. Ayrıca, meme implantları ile anaplastik büyük hücreli lenfoma (ALCL) adı verilen nadir bir bağışıklık sistemi hücre kanseri türü arasındaki olası bir bağlantının da farkında olmalısınız.

Göğüs implantı yaptıran çok az sayıda kadın, göğüs implantlarının etrafındaki yara dokusunda ALCL geliştirmiştir. GOV.UK, göğüs implantları ve anaplastik büyük hücreli lenfoma (ALCL) hakkında daha fazla bilgiye sahiptir. Cerrahınız, tüm bu risklerin ve komplikasyonların ne kadar olası olduğunu ve bunlara sahipseniz nasıl tedavi edileceğini açıklamalıdır. İmplant sonrası meme kanseri taraması (mamogram). Göğüs kanseri taraması (mamogram) yaptırmak güvenlidir. İmplantın yırtılmasına neden olmaz. Göğüs implantlarınız varsa mamogramınızı yapan kişiye söyleyin. X ışınları implantlardan geçemez, bu nedenle mamografiyi farklı bir şekilde yapabilirler, böylece mümkün olduğunca çok meme dokusu görülebilir. Göğüs estetiği ameliyat izi kısa sürede geçer.

Sorun Yaşarsanız Ne Yapmalısınız?

Estetik cerrahi bazen yanlış gidebilir ve sonuçlar beklediğiniz gibi olmayabilir. Göğsünüzde veya çevresinde şiddetli ağrı veya kızarıklık, yanma veya olağandışı şişlik gibi beklenmedik semptomlarınız varsa, ameliyatı olduğunuz kliniğe en kısa sürede başvurun. Göğüs estetiği ameliyatı implantlarınızla ilgili sorunları internet aracılığıyla bildirebilirsiniz. Herhangi bir sorunu bildirerek, implantların güvenliği hakkında daha fazla bilgi sağlamaya yardımcı oluyorsunuz. Sonuçlardan memnun değilseniz veya prosedürün doğru şekilde yapılmadığını düşünüyorsanız, tedavi gördüğünüz hastanede veya klinikte cerrahınızla konuşun. Göğüs estetiği fiyat ortalaması çok uygundur. Göğüs estetiği ameliyatı fiyatı mutlaka cerrahi öncesi kararlaştırılmalıdır.