Focuslu ultrason, ses dalgaları kullanılan, ağrısız, kısa sürede uygulanan ve cildin genç görünmesini sağlayan bir uygulamadır. Bu uygulama sayesinde deri altındaki kollajen üretimi artırılmakta ve ciltteki kırışıklıklar azalmaktadır. Cerrahi bir operasyona gerek duyulmadan oldukça pratik bir şekilde uygulanan bu işlem, hifu (yüksek yoğunluklu odaklanmış ultrason) adıyla da bilinmektedir.

Focuslu Ultrason Nasıl Yapılır?

Focuslu ultrason, cildin kaybettiği esnekliğini geri kazandırmaya yönelik bir işlemdir.  Büyüme çağında cildin bağ dokusunda oldukça yoğun üretilen kolajenler, yaşın ilerlemesi ile birlikte çok daha az üretilmektedir. Cildin elastik olmasını sağlayan kolajenlerin azalmasıyla deride kırışıklık ve sarkmalar meydana gelebilmektedir. Ameliyatsız yüz germe yöntemleri arasında oldukça sık tercih edilenlerden biri olan odaklanmış ultrason işleminde deri altına ses dalgaları ile ısı uygulanmasını sağlayan ultraskin cihazı kullanılmaktadır.

Gençlik çağından uzaklaştığımız orta yaşlarda vücudumuz, bu çağlarda salgıladığı büyüme ve gelişmeyi sağlayan maddeleri üretmeyi azaltmaktadır. Bebeklik, çocukluk ve gençlik çağlarında vücudumuz sürekli büyümekte ve gelişmekte olduğu için cildimiz bu gelişmeye ayak uydurabilmek adına bol miktarda kollajen salgılayarak esnekliğini korumaktadır. Gençlik çağının sonlandığı yirmili yaşların başlarından itibaren bu yoğun kollajen üretimi azalmaktadır. Kollajen üretimi azalan deri, esnekliğini kaybetmekte ve kırışıklık ve sarkmalar oluşturmaktadır. Focuslu ultrason işlemi, derinin kaybettiği elastikiyeti geri kazandırmak ve kırışıklıklar ile sarkmaların önüne geçmek amacıyla uygulanmaktadır.

Yüz ve boyun için kullanılan focuslu ultrason derinin 1,5 ila 3 mm altına ses dalgaları sayesinde minör ısı hasarları vererek kollajen üretimini tetiklemektedir. İşlem esnasında kullanılan ultraskin cihazı sayesinde bu dalgalar cilt yüzeyini etkilememekte ve cilt üstünde hasara neden olmamaktadır. Bu sayede deri altı uyarılırken deri üzerinde yaralanma oluşmamaktadır.  Tetiklenen kollajen üretimi sayesinde ciltte sıkılaşma meydana gelmektedir. Focuslu ultrason ne işe yarar sorusunun cevabı, ses dalgaları ile deri altı katmanlarda ufak yanıklar oluşturularak bunların tedavisi için vücudun kollajen üretimini artırması ve dolayısıyla deride sıkılaşma meydana gelmesi olarak özetlenebilmektedir.

Focuslu Ultrason Kalıcı Mıdır?

Focuslu ultrason, gıdı sarmasını gidermek, kaşları kaldırmak, kaz ayağı kırışıklarını gidermek, çene bölgesindeki sarkmaları gidermek ve ağız kenarı kırışıklıklarını düzeltmek için kullanılmaktadır. Ayrıca bu işlem dekolte bölgesindeki kırışıklıkların giderilmesi için de tercih edilmektedir.  Fokuslu ultrason öncesi ve sonrası karşılaştırması yapıldığında bu ameliyatsız ve pratik işlemin oldukça faydalı olduğu görülebilmektedir. Özellikle cilt gerdirmek için kullanılan diğer ameliyatsız işlemlere oranla odaklanmış ultrason çok daha belirgin değişimler yaratmaktadır.

Cildin gerginleşmesini sağlamak için focuslu ultrason dışında lazer ve radyofrekans cihazları da kullanılabilmektedir. Ancak bu cihazlar focuslu ultrasonun ulaşabildiği kadar derine ulaşamamaktadır. Odaklanmış ultrason derinin 4,5 milimetre altına kadar inebilmekte ve cildin fasya dokusuna ulaşabilmektedir. Bu doku, deri germe ameliyatlarında müdahale edilen cilt bölümüdür ve cilt görüntüsünde en fark edilir değişime vesile olan kısımdır. Odaklanmış ultrason sayesinde bu dokuda ısı alanları oluşturulmaktadır ve bu sayede dokuda toparlanma meydana gelmektedir.


İlginizi Çekebilecek ÜrünlerimizFokuslu ultrason işlemi yarım saat ile bir saat arasında tamamlanmakta olup, genellikle tek seansta etkili olmaktadır. Ancak tek seansın yeterli olmadığı durumlarda seans sayısı üçe kadar artılır. Focuslu ultrason uygulaması, hastanın kollajen yapısına göre birkaç yılda bir tekrarlanmaktadır.  Dolayısıyla bu işlemin tek seferde kalıcı bir çözümden ziyade tekrar gerektiren fakat pratik ve oldukça etkili bir çözüm olduğu söylenebilir.

Fokuslu Ultrason Yaptıranlar Memnun mu?

Fokuslu ultrason yaptıranlar işlem esnasındaki acıyı iğne batmasına benzetmekte ve oldukça katlanılabilir olarak tarif etmektedirler. Anlaşıldığı üzere oldukça acısız olan bu işlem için hastanın talebi üzerine anestezi veya sedasyon uygulanabilmekte ve fokuslu ultrason yapılacak bölge tamamen uyuşturulur. Fokuslu ultrason süreci uygulama esnasında olduğu gibi sonrasında da acısız geçmektedir. Hastalar focuslu ultrason uygulaması sonrasında hemen günlük yaşantılarına dönebilmektedir. İşlem akabinde ciltte hafif kızarıklık oluşabilmekte ancak bu kızarıklık da birkaç saat içinde kaybolmaktadır.

Hifu Yüz Germe Nedir?

Focuslu ultrason “hifu” yani yüksek yoğunluklu odaklanmış ultrason adıyla da anılmaktadır.  Bu işlem tıpta 50 yıldan uzun süredir kullanılmaktadır ve zararsız olduğu için hamile kadınlara dahi uygulanabilmektedir. Yüz gerdirmek için yapılan ve cerrahi işlem gerektiren estetik operasyonların risklerini taşımayan hifu, yüz ve boyun bölgesinde sarkma ile kırışıklıkları bulunan herkes tarafından tercih edilebilecek etkili bir yöntemdir. Bu işlemin uygulandığı belirli bir yaş aralığı bulunmaması da odaklanmış ultrasonun avantajları arasında sayılabilmektedir. İlerleyen yaşlarda ameliyat ve anestezi vücutta hayati risk oluşturabilecekken focuslu ultrason işlemi bu tarz riskler yaratmayacağı için bu yaşlarda da tercih edilebilir.

Fokuslu ultrason yaptıran ünlü kadınlar kadar fokuslu ultrason yaptıran ünlü erkekler de bulunmaktadır. Bu işlemin bu kadar yaygın tercih edilmesinin temel sebepleri arasında ise zararsız ve çabuk sonuç alınan pratik bir işlem olması sayılabilmektedir. Focuslu ultrason işlemin hemen akabinde etkilerini gösterebilmektedir.  Bu anında değişime estetik ameliyatlarda müdahale edilen cilt bölümü olan fasya dokusunun sıkılaşması sebep olmaktadır. Ancak 2-3 ay sonra işlem sayesinde üretilen kollajenler ciltte çarpıcı bir değişime sebep olmaktadır. Fokuslu ultrason işleminin üzerinden geçen 6 ayın sonunda ise oldukça genç ve dinç görünen bir yüz ve dekolte bölgesine kavuşabilirsiniz.

Hifu sonrası nelere dikkat edilmeli sorusunun yanıtı, genel olarak işlemin yapıldığı bölgenin tahriş veya irrite olmamasına dikkat edilmesi olarak özetlenebilir. Focuslu ultrason sonrasındaki gün içerisinde işlemin uygulandığı cilt yüzeyinin suyla temas edilmemeli ve elle dokunulmamalıdır. Ayrıca doktorlar işlemden sonraki birkaç gün sert yiyecekler yenilerek çenenin ve akabinde yüzün aşırı gerilmemesini önermektedir. Bunlara ek olarak işlemden sonraki bir hafta süresince duş, havuz, sauna gibi ortamlardan kaçınılması ve ağır egzersizler yapılmaması önemlidir.